medicine.lv skaitļos

Lietotāji online319
Aktīvie uzņēmumi12818
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Raksti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ko par menstruālo ciklu jāzina ikvienai sievietei?

Ko par menstruālo ciklu jāzina ikvienai sievietei?

Vai atceries, kad un kāda bijusi tava pēdējā menstruālā cikla pirmā diena? Ļoti iespējams, ka atbildēt uz šo jautājumu nav nemaz tik viegli un tu nebūsi vienīgā – daudzas sievietes joprojām seko savam menstruālajam ciklam visai pavirši, neveltot tam pienācīgu uzmanību. 

Vairākaugļu grūtniecība: Kā tā veidojas un kas jāņem vērā?

Vairākaugļu grūtniecība: Kā tā veidojas un kas jāņem vērā?

Vairākaugļu grūtniecība rodas, ja vienlaikus apaugļojas vairākas olšūnas vai arī atipiski dalās viena apaugļota olšūna. Šāda veida grūtniecības cēloņi nav vēl pilnīgi noskaidroti, tomēr zināma nozīme ir iedzimtībai: vairākaugļu grūtniecība parasti vērojama vienas ģimenes vairākās paaudzēs, kā arī biežāk sastopama atkārtotā grūtniecībā un vecākām sievietēm.

Greivsa slimība: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Greivsa slimība: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Greivsa slimība ir autoimūna slīmība – simptomu kopums, ko izraisa tauriņa formas vairogdziedzeris kakla apakšējā daļā. Vairogdziedzera uzdevums ir izstrādāt hormonus, kas palīdz organismam regulēt plašu dzīvībai svarīgo funkciju klāstu, tai skaitā augšanu, attīstību, ķermeņa temperatūru, svaru, un citas. Greivsa slimības rezultātā vairogdziedzeris ražo vairāk hormonu, nekā ķermenim nepieciešams, kas visbiežāk noved pie hipertireozes, kas paātrina vielmaiņu.

Fenilketonūrija: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Fenilketonūrija: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Fenilketonūrija (FKU) ir iedzimts aminoskābju maiņas traucējums. Daļa fenilalanīna nepārveidojas tirozīnā, tāpēc organismā palielinātā daudzumā uzkrājas fenilalanīna maiņas blakusprodukti (fenilketoni), kas savukārt izraisa jaunas vielmaiņas novirzes. Fenilketonūrijas gadījumā ir traucēta bērna psihiskā attīstība (var būt debilitāte vai pat idiotija); bieži ir arī krampji, ādas un matu pigmentācijas traucējumi.
Kad grūtniecības laikā ieteicams neinvazīvais DNS tests mazulim 

Kad grūtniecības laikā ieteicams neinvazīvais DNS tests mazulim 

Precīzs neinvazīvā prenatālā skrīninga tests (NIPT) Panorama (ASV), ko Latvijā piedāvā veikt Ģenētikas laboratorija GenEra, ir nekaitīgs un drošs topošajai māmiņai un mazulim. Šo DNS testu var veikt jau no 10. grūtniecības nedēļas. Kad un kāpēc grūtniecēm iesaka veikt NIPT?
Toksoplazmoze: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Toksoplazmoze: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Toksoplazmoze ir invāzijas slimība, ko ierosina vienšūnas parazīts toksoplazma (Toxoplasma gondii), kas ir viens no pasaulē izplatītākajiem parazītiem. Ar toksoplazmozi var slimot cilvēks, savvaļas un mājas dzīvnieki un putni. Inficēšanās parasti notiek, ēdot termiski nepietiekami apstrādātu inficētu gaļu. Toksoplazmoze dažiem cilvēkiem var izraisīt gripai līdzīgus simptomus, taču lielākajai daļai inficēto cilvēku simptomi var neparādīties.
Adneksīts: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Adneksīts: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Adneksīts ir dzemdes piedēkļu (olvadu, olnīcu) iekaisums, tādējādi slimība skar tikai sievietes. Vairumā gadījumu ar to slimo pieaugušas sievietes reproduktīvā vecumā, no 20 līdz 30 gadiem. Biežākie slimības izraisītāji ir hlamīdijas, gonokoki, stafilokoki un streptokoki. Infekcija dzemdes piedēkļos var nokļūt no dzemdes dobuma, vēderplēves, kā arī pa limfvadiem no aklās zarnas tārpveida piedēkļa, taisnās vai S veida zarnas.
Piena sastrēgums: Kāpēc tas rodas un kā to novērst?

Piena sastrēgums: Kāpēc tas rodas un kā to novērst?

Pēc mazuļa piedzimšanas krūtis sāk izstrādāt pirmpienu, kas ir ar uzturvielām un antivielām bagāts šķidrums un aizsargā jaundzimušo no iespējas inficēties ar dažādām infekcijām. Trīs līdz piecu dienu laikā pēc dzemdībām krūšu dziedzeri sāk izstrādāt pienu, un šajā pārejas periodā var rasties piena sastrēgums. 
Hiperosmija: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Hiperosmija: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Hiperosmija – pastiprināta oža; šī saasinātā spēja uztvert aromātus visbiežāk rodas kāda cita medicīniska rakstura iemesla dēļ. Kad kādam ir hiperosmija, šis cilvēks saož smaržas daudz spēcīgāk nekā citi. Spēcīgā oža var likt cilvēkam ar hiperosmiju izjust diskomfortu un pat nelabumu kādu noteiktu smaržu dēļ.
Kaheksija: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Kaheksija: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Kaheksija ir slimība, kas izraisa ārkārtēju ķermeņa svara zudumu un muskuļu samazināšanos. Kaheksija ir saistīta ar daudzām smagām slimībām, piemēram, vēzi, hronisku nieru mazspēju, HIV, multiplo sklerozi un citām. Lai arī pastāv citas slimības, kuru dēļ cilvēks zaudē svaru, tie, kas sirgst ar kaheksiju, ķermeņa taukus un muskuļu masu zaudē pat ēdot pietiekami.