medicine.lv skaitļos

Lietotāji online269
Aktīvie uzņēmumi12200
Nozares raksti1447
Ekspertu atbildes21477
Mazuļa barošana pirmajos dzīves mēnešos: Kā pārvarēt izaicinājumus? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Mazuļa barošana pirmajos dzīves mēnešos: Kā pārvarēt izaicinājumus?

Raksta autore: Kristīne Rasnača, neonatoloģe

Mazuļa ienākšana ģimenē ir liels prieks. Vienlaikus tā ir satraucoša pieredze, sevišķi tad, ja piedzimis pirmais bērniņš – vecākiem jāiepazīst mazulis un jāmācās apmierināt visas viņa vajadzības. Viens no pirmajiem jaunās māmiņas pārbaudījumiem pēc bērniņa nākšanas pasaulē ir barošana ar krūti. Daudzām mazo izdodas pabarot bez problēmām, taču citām zīdīšanas process sagādā grūtības; vēl kādai bērniņš ir piedzimis priekšlaicīgi, un līdz ar citām raizēm par mazo cilvēciņu jāapgūst alternatīvas mazuļa barošanas metodes. Ar medicīnas personāla un ģimenes palīdzību parasti šīs problēmas ir pārvaramas. Galvenais – saprast, kāpēc ir vērts nenolaist rokas un kāpēc nepārmest sev situācijās, kad neizdodas.

Mātes piens – dārgumu krātuve mazulim

Foto: Freepik.com/ freepik

Zīdīšana ir dabiskākais veids, kā nodrošināt jaundzimušo ar visām augšanai un attīstībai nepieciešamajām uzturvielām, turklāt nāk par labu ne tikai mazulim, bet arī mātei. Mātes piens jaundzimušajam nodrošina pilnvērtīgu uzturu, nostiprina imūnsistēmu, pasargā no infekcijām un alerģijām, veicina fizisko un garīgo attīstību, mazina aptaukošanās, I tipa cukura diabēta, elpceļu un urīnceļu infekciju, kā arī hipertensijas attīstības risku vēlākā vecumā. Savukārt mātei zīdīšana veicina ātrāku ķermeņa masas atjaunošanos tajā apjomā, kāda tā bija pirms grūtniecības, samazina risku saslimt ar onkoloģiskām slimībām un mazina pēcdzemdību depresijas risku. Pētījumi apliecina arī zīdīšanas labvēlīgo ietekmi uz mātes un bērna savstarpējām attiecībām: zīdīšanas laikā izdalītais hormons oksitocīns veicina mātišķu sajūtu un uzvedības modeļa rašanos. Savstarpējā zīšanas un zīdīšanas atkarība starp māti un bērnu, regulāra tuvība un āda-āda kontakts veido abpusēju atsaucību un emocionālo piesaisti.

Mātes piens ir bagāts ar dažādām uzturvielām un mikroelementiem. Ogļhidrātu līmenis mātes pienā ir gandrīz divas reizes augstāks nekā govs pienā. Piena cukurs jeb laktoze ir galvenais enerģijas avots bērnam, savukārt pret infekcijām pasargā krūts piena oligosaharīdi. Mātes pienā ir salīdzinoši zems olbaltumvielu daudzums, taču tās ir viegli sagremojamas un nerada papildu slodzi nierēm. Tāpat mātes pienā, salīdzinot ar govs pienu, ir augstāks neaizvietojamo aminoskābju līmenis, kas nodrošina centrālās nervu sistēmas un acu struktūru attīstību. Mātes pienā esošie tauki ir galvenais kaloriju avots bērnam. Garo ķēžu polinepiesātinātās taukskābes, kas nav sastopamas nevienā citā dzīvnieku izcelsmes pienā, ir sevišķi nozīmīgas bērna neiroloģiskajā attīstībā. Pienam, kas izdalās zīdīšanas sākumā, ir zemāks tauku saturs, savukārt dziļais piens ir taukiem bagātāks. Krūts pienā esošie vitamīni vairumā gadījumu nodrošina jaundzimušā fizioloģiskās vajadzības, izņemot D un K vitamīnus, kas zīdainim jānodrošina papildus. Dzelzs, cinks un citi mikroelementi krūts pienā atrodami salīdzinoši maz, tomēr to biopieejamība un uzsūkšanās spējas ir lielas. Mātes piena sastāvā ir vairāki bioaktīvi faktori, kas pasargā no infekcijām, kā arī veicina uzturvielu uzsūkšanos gremošanas traktā.

Piena sastāvs pielāgojas mazuļa vajadzībām

Foto: Freepik.com/ freepik

Daba ir gudra un ir paredzējusi visu, kas bērnam nepieciešams, vairākus soļus uz priekšu: mātes piena saturs un sastāvs mainās atkarībā no dienu skaita, kas pagājušās pēc dzemdībām. Pirmajās divās līdz trīs dienās pēc dzemdībām izdalās pirmpiens, kas ir bagāts aizsargvielām, olbaltumvielām, minerālvielām un taukos šķīstošiem vitamīniem. Pirmpiena daudzums ir neliels (pirmajā diennaktī tie var būt vien pieci mililitri ēdienreizē), taču pilnīgi pietiekams tikko dzimušam bērnam. Sākot no trešās vai ceturtās pēcdzemdību dienas līdz aptuveni divām nedēļām pēc dzemdībām izdalās pārejas piens. Piena daudzums pakāpeniski palielinās, un mainās tauku un olbaltumvielu attiecība tajā. Īstais piens izdalās, sākot ar otro nedēļu pēc dzemdībām, tā sastāvs mainās un pielāgojas visu zīdīšanas laiku.

Pirmajās dienās un nedēļās bērna kuņģa tilpums nav liels, arī apēstā piena daudzums ir mazs, tāpēc jaundzimušais jāzīda bieži – parasti pēc pieprasījuma, kad bērns mostas un izrāda vēlmi zīst, un tas var būt līdz pat astoņām līdz 12 reizēm diennaktī. Bērniņam augot lielākam, zīdīšanas reižu skaits var mazināties, jo vienā ēdienreizē bērns jau spēs apēst vairāk piena, tāpēc ēdienreižu skaits varētu samazināties līdz sešām līdz astoņām reizēm diennaktī.

Tādējādi visu zīdīšanas laiku bērns ar mātes pienu saņem adekvātu uzturvielu, minerālvielu un bioaktīvo vielu daudzumu, kas nodrošina optimālu bērna augšanu, attīstību un aizsardzību pret infekcijas slimībām. Ja tomēr mazulīti nav iespējams barot ar krūti, bet mātes piens ir pieejams pietiekamā daudzumā, kā alternatīvu var izmantot piena atslaukšanu. Īpaši svarīgi tas ir priekšlaikus dzimušajiem bērniem, kuru spēja zīst vēl tikai attīstās.

Laimīga mamma – bērna labsajūtas pamats

Foto: Freepik.com/ shurkin_son

Tāpat kā ikviena grūtniecība, dzemdības un pēcdzemdību periods, arī zīdīšanas process katrai jaunajai māmiņai norit individuāli. Protams, mātes piens ir labākais, ko jaundzimušais var saņemt, tomēr realitātē ne viss vienmēr norit gludi un ne visi mazuļi tiek zīdīti. Iemeslu, kādēļ mazulis netiek zīdīts, var būt daudz. Varbūt mātei ir kāda saslimšana, tāpēc jālieto medikamenti, kas nav savienojami ar zīdīšanu. Varbūt sievietei ir anatomiskas krūts īpatnības, kuru dēļ veiksmīga zīdīšana neizdodas. Dažām māmiņām nepietiek piena. Ir jaunās māmiņas, kuras vienkārši nevēlas zīdīt savu mazuli, un arī tas ir jārespektē, jo katrai sievietei ir savas vajadzības un vēlmes.

Vissvarīgākais ir saglabāt mammas mieru un labsajūtu, jo bērns jutīs to, kā jūtas mamma. Katra situācija jāizvērtē atsevišķi, un dažreiz ir labāk sadarbībā ar medicīnas personālu izvēlēties pareizo piena maisījumu, nekā par katru cenu mēģināt bērnu zīdīt, sagādājot nevajadzīgu stresu gan mātei, gan mazulim. Pavisam maziem bērniņiem, kuri dzimuši priekšlaicīgi (ar svaru līdz 1500 gramiem un kuriem mātes piens ir īpaši būtisks nenobriedušā zarnu trakta dēļ, kā alternatīvu piena maisījumam no šī gada marta Latvijā var izmantot donora mātes pienu, jo Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā ir izveidota pirmā mātes piena banka Latvijā. Tas ļauj saņemt vislabāko uzturu, ja paša mātes piens bērniņam nav pieejams.

Katra situācija ir atšķirīga, un katrā jācenšas panākt, lai mamma būtu laimīga, jo tad laimīgs būs arī bērns un ģimene kopumā priecīga. Neatkarīgi no bērna ēdināšanas veida vissvarīgākais ir mīlestība un sapratne, kas valda mājās, – tā ir visskaistākā lieta, ar ko jaunie vecāki var iepazīstināt savu bērniņu.

Novembrī un decembrī Dzemdību nama fonds īsteno labdarības akciju “Ziedo mazuļiem – nākotnes talantiem!”. Akcijas ietvaros iegūtie līdzekļi tiks izmantoti, lai īstenotu fonda projektus, kuru mērķis ir atbalstīt jaunos vecākus un sniegt bērniem iespējami labāko dzīves sākumu. Akcijas laikā būs iespējams ziedot līdzekļus gan digitāli, izmantojot Dzemdību nama fonda vietni www.dznfonds.lv un portālu Mobilly, gan arī ziedojumu kastītēs “Narvesen” tirdzniecības vietās un no decembra, iegādājoties karsto dzērienu “Narvesen” īpašā dizaina krūzītēs.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Veselīgs uzturs":

Uzņēmumi nozarē "Veselīgs uzturs"

Nature Gift, SIA

Nature Gift, SIA

Veselīgi sīrupi, sulas un sukādes no Latvijā audzētām ogām un augiem. Mūsu produkti ir dzīvi un enerģētiski bagāti, kas iedvesmo un spēcina ķermeni un garu! Nature Gift zinātnieku radītā tehnoloģija ir vieda un īpaša, jo ļauj žāvētajiem augļiem un sīrupiem saglabāt visas tik vērtīgās uzturvielas, vitamīnus un iegūto zemes spēku. Tehnoloģija balstīta uz tā dēvēto osmozes procesu, kas ļauj cukurus pārstrādāt augļu cukuros – fruktozē un glikozē. Ražošanas procesā netiek pievienoti konservanti vai garšas pastiprinātājus. 

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Slikts miegs un neizgulēšanās rada nogurumu, pazemina produktivitāti un paaugstina slimību risku, kā arī paātrina ādas novecošanās procesus. Noskaidrosim, kas ir melatonīns un kā tas var palīdzēt atrisināt miega problēmas! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: "Vegan Fox" kafijas skrubis ķermenim

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Amber Cosmetics" piedāvāja testēt "Vegan Fox" kafijas skrubi ķermenim.

"Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksi gremošanas sistēmai

Novembrī, decembrī un janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvā izmēģināt "Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksu gremošanas sistēmai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Kontakti

 1. +371 26485589
 2. +371 27745512
 3. lauris@naturegift.lv
 4. http://www.naturegift.lv

Darba laiks

 • P.800-1600
 • O.800-1600
 • T.800-1600
 • C.800-1600
 • P.800-1600
 • S.800-1600
 • Sv.-
 • S., Sv. iepriekš sazinoties 27735512

Dokumenti

Juridiskie dati

 1. 40103284008
 2. LV40103284008
 3. 01.04.2010
 4. "Vērdiņi", Vidrižu pag., Limbažu nov., LV-4013
 5. 2021
 6. 1

Apraksts

Veselīgi sīrupi, sulas un sukādes no Latvijā audzētām ogām un augiem. Mūsu produkti ir dzīvi un enerģētiski bagāti, kas iedvesmo un spēcina ķermeni un garu! Nature Gift zinātnieku radītā tehnoloģija ir vieda un īpaša, jo ļauj žāvētajiem augļiem un sīrupiem saglabāt visas tik vērtīgās uzturvielas, vitamīnus un iegūto zemes spēku. Tehnoloģija balstīta uz tā dēvēto osmozes procesu, kas ļauj cukurus pārstrādāt augļu cukuros – fruktozē un glikozē. Ražošanas procesā netiek pievienoti konservanti vai garšas pastiprinātājus. 

 
Vairāk

Atslēgvārdi

veselīgs uzturs, veselīgi saldumi.

Dižbrūklenes, dižbrūkleņu ogas, ogas, sukādes, sīrupi, marmelāde,
ievārījums, sulas, žāvēti augļi, sukādes, tēja, ogu pārstrāde,
augļu pārstrāde, augļu maisījumi, sulas ražošana,
dzērvenes, lielogu dzērvenes, dzērveņu audzēšana, dižbrūkleņu audzēšana,
aronijas, smiltsērkšķu sula, pasūtījumu piegāde, nekarsētas sulas,
ogu pulveri, saldās mērces, marmelāde, ekskursijas, ekskursijas bērniem,
brūklenes, iebiezināti sīrupi, mājas vīns, cidoniju sukādes, cidoniju sīrups, pīlādžu sīrups, aveņu sīrups, idejas dāvanai, Latvijā ražotas dāvanas, ražots Latvijā, ķirbju sukādes, plūškoka sīrups.


Vairāk

Foto 3

Dāvanu komplekts
Sukādes

Mājas lapa internetā