Atgūt maksts tvirtumu un jutīgumu
Nav noslēpums, ka daudzas sievietes saskaras ar tādu problēmu kā maksts gļotādas audu tvirtuma un tonusa zudums. Bieži vien viņas kautrējas par to runāt, un gadās, ka nemaz necenšas izprast problēmas cēloni, bet pasliktinājušos dzīves kvalitāti pieņem kā normu, ar kuru jāmēģina samierināties. Tomēr ir vērts izstāstīt par šo situāciju ginekologam, jo problēmai pastāv mūsdienīgs un nesāpīgs risinājums. Sievietes, kuras spērušas šo soli, atzīst, ka atguvušas daudz vairāk nekā tikai maksts tonusu – atgriezusies arī laba vispārējā pašsajūta, dzīvesprieks un zaudētā dzirkstelīte attiecības ar partneri.
Bet kāpēc maksts zaudē savu tvirtumu? “Maksts gļotādas atslābums var rasties pēc grūtniecības un dzemdībām, īpaši, ja bērniņš dzimis smags un dzemdībās pārciestas maksts un starpenes traumas, kuru rezultātā ir pārstieptas kolagēna šķiedras, tādēļ atslābst audi un maksts izstaipās,” skaidro ginekoloģe Inta Dinsberga. “Sekas ir apmierinājuma trūkums intīmajā dzīvē un slodzes urīna nesaturēšana, līdz ar to dzīves kvalitāte tiek diezgan būtiski traucēta. Audu struktūra cilvēkiem ir ļoti atšķirīga, dažkārt ģenētiski faktori nosaka to, ka šādi traucējumi rodas arī nedzemdējušai sievietei vai tai, kurai veikts ķeizargrieziens. Līdzīgas problēmas raksturīgas menopauzē. Sevišķi izteikti ādas un gļotādu novecošanās procesi ir pirmajā gadā pēc olnīcu darbības izbeigšanās, jo šajā laikā organisms zaudē aptuveni 20–30% kolagēna. Maksts gļotāda sievišķo dzimumhormonu – estrogēnu – trūkuma dēļ kļūst sausa un atslābst, parādās vai pastiprinās jau esošs maksts sieniņu noslīdējums, nereti sievietes nomoka nieze, mikrotraumas un kaunumu lūpu atrofija – tās samazinās un vairs pilnīgi nenosedz ieeju makstī.”
Gados vecākas sievietes atceras, ka viņām savulaik ārsts šo problēmu risināšanai varēja ieteikt vienīgi Kegela vingrinājumus vai operāciju. Kādas jaunas metodes pieejamas šodien?
Jā, patiešām ilgus gadus maksts gļotādas atslābuma un slodzes inkontinences ārstēšanai ieteica vai nu starpenes muskulatūras vingrinājumus pēc Dr. Arnolda Kegela sistēmas, vai smagākos gadījumos ķirurģisku operāciju. Vingrinājumi joprojām ir ieteicami, bet tas jau ir atsevišķas sarunas temats. Vien piebildīšu, ka savām pacientēm es iesaku vismaz vienreiz aiziet pie fizioterapeita, lai pastāsta un parāda, kā pareizi veikt vingrinājumus mazā iegurņa stiprināšanai. Šodien mediķu rīcībā ir arī mūsdienīgas lāzertehnoloģijas. Mūsu klīnikā izmantojam GyneLase™ frakcionēto CO2 lāzeru, kas efektīvi palīdz samazināt maksts apjomu, samazināt maksts gļotādas sausumu, paaugstināt maksts jutīgumu un mazināt urīna nesaturēšanu.
Cik nopietnām urīna nesaturēšanas stadijām šī lāzerprocedūra var līdzēt?
Tā ir labi izmantojama, ja urīna nesaturēšana ir tādā stadijā, kad ķirurģisko iejaukšanos ārsti vēl atzīst par pāragru, taču pacientei ir tā dēvēta slodzes inkontinence, kad nelielas urīna noplūdes gadās fiziskas slodzes laikā, piemēram, sportojot vai dejojot, tāpat arī smejoties, klepojot vai šķaudot un tamlīdzīgi, īpaši, ja ilgāk nav bijis laika aiziet uz tualeti. Viegla urīna nesaturēšana pirmajās nedēļās pēc dzemdībām sastopama bieži, tā daudzos gadījumos ir pārejoša. Lāzerprocedūras maksts gļotādas tonizēšanai var uzsākt 3–6 mēnešus pēc dzemdībām, kad jau varam objektīvāk novērtēt, kādas izmaiņas tās radījušas audos. Ja ir izveidojies paliekošs maksts sieniņu atslābums un urīna nesaturēšana, tad laika gaitā problēma tikai saasinās. Jo ātrāk mēs uzsākam ārstēšanu, jo labāks un noturīgāks ir rezultāts. Izteikta maksts sieniņu noslīdējuma gadījumā vajadzīga ķirurģiska ārstēšana, bet mūsu veiktās procedūras palīdz attālināt brīdi, kad bez tās vairs nevarēs iztikt.
Kā maksts gļotādas izmaiņas ietekmē sievietes seksuālo apmierinājumu?
Kad maksts ir paplašinājusies, atslābusi un gļotāda vairs nav tik tvirta un stingra kā pirms grūtniecības un dzemdībām, arī seksuālais apmierinājums var būt nepietiekams, un tas ietekmē partneru savstarpējās attiecības kopumā, ne tikai intīmajās izpausmēs. Tas rada nevajadzīgu neērtību un spriedzi, dzimumtieksmes mazināšanos, pat atsvešināšanos. Maksts atslābums pasliktina arī maksts gļotādas mitrināšanos, tā kļūst sausa, līdz ar to tuvība sievietei ir apgrūtināta un pat sāpīga. Maksts atslābuma un maksts ieejas nepilnīgas slēgšanās dēļ var izmainīties maksts mikroflora, tāpēc paaugstinās urīnceļu infekciju risks. Tonizējot maksts gļotādu, mēs palīdzam atjaunot sievietei iepriekšējās sajūtas.
Kāds ir procedūras mehānisms?
GyneLase™ CO2 frakcionētais lāzers rada kontrolētu un ļoti precīzu fototermisku efektu maksts gļotādā, atjaunojot maksts kanāla dabisko elastību. Makstī tiek ievadīta speciāla ierīce, kas, izmantojot CO2 lāzeru, ar daudziem impulsiem “sašauj” gļotādā esošās pārstieptās kolagēna šķiedras, notiek lokāla audu uzsildīšana, tos nesabojājot un stimulējot jauna kolagēna veidošanos. Rezultātā šķiedras atkal atgūst spēju savilkties, līdz ar to maksts gļotāda tonizējas, kļūst stingrāka, biezāka, tvirtāka.
Vai procedūra ir saistīta ar darbnespēju?
Nē, pēc procedūras sieviete var turpināt savas ikdienas gaitas. Procedūrai nav vajadzīga ne operāciju zāle, ne anestēzija, tā notiek ginekologa kabinetā, aizņem tikai 15–20 minūtes un nav sāpīga, neizraisa komplikācijas. Vienīgais ierobežojums ir atturēšanās no dzimumdzīves 5–7 dienas pēc procedūras.
Kādos gadījumos šo procedūru nedrīkst veikt?
Procedūru neveic grūtniecības periodā vai tad, ja ir aizdomas par kādu akūtu dzimumorgānu infekciju – tā vispirms jāizārstē. Nav vēlams to darīt arī mēnešreižu laikā. Atturamies no metodes izmantošanas, ja sievietei ir pierādīta onkoloģiska diagnoze vai aizdomas par tādu. Šķērslis procedūru veikšanai nav ne hormonālās kontracepcijas lietošana, ne bērniņa barošana ar krūti, ne smēķēšana, ne palielināts svars vai iekšķīgas slimības, jo procedūra ir lokāla, tai nav sistēmiskas ietekmes uz citām jomām. Jebkurā gadījumā vispirms notiek ginekologa konsultācija, lai izsvērtu visus „par” un „pret”.
Cik procedūru jāveic, lai sasniegtu optimālu rezultātu?
Parasti ārstēšanas kurss sastāv no trim procedūrām, kas tiek veiktas ar 4–6 nedēļu intervālu. Ārvalstu kolēģi, kuri šo metodi praktizē ilgāk nekā mēs, ziņo arī par gadījumiem, kad sievietes jau pēc vienas procedūras jūtas sasniegušas pietiekamu uzlabojumu. Ja sūdzības sāk atkal atjaunoties, tad metodi var lietot atkārtoti.
Kāda vecuma pacientēm domātas maksts lāzertonizēšanas procedūras?
Pamatā procedūra paredzēta sievietēm reproduktīvā vecumā, bet pēdējā laikā arvien biežāk parādās informācija par to, ka šo tehnoloģiju var izmantot arī agrīnajā menopauzes periodā, it īpaši, ja pacientes saņem menopauzes hormonu terapiju.