Vai informācija par vakcināciju ir anonīma?
Labdien!

Sakiet, vai par manu vakcinaciju iespējams uzzināt trešajai personai? Vai, piemēram, mana draudzene var piezvanīt uz veselības centru un noskaidrot, vai esmu vakcinejusies pret gripu, vai ne? Vai šāda informācija ir anonīma?

Paldies!
Atbild:
MFD "Iļģuciems", MFD Veselības centrs "Iļģuciems"
Labdien!

Paldies par jautājumu.

Pacientu tiesību likums, Ārstniecības likums reglamentē jebkuras informācijas par pacienta datiem anonimitāti, aizsardzību, drošumu. Tātad, medicīniskā iestāde nesniegs ziņas par Jūsu vakcināciju ne kaimiņienei, ne draudzenei, arī mātei ne un ne darbavietai.

Inga Smirnova, MFD Veselības centra "Iļģuciems" galvenā ārste, interniste

Profilakse / vakcinācija

Vai pārtraukt lietot kontracepcijas tabletes, ja nav intīmo attiecību?
Labdien!

Lietoju YAZ hormonālās tabletes. Šobrīd vairs neesmu attiecībās ar savu draugu, tas nozīmē, ka intīmo attiecību noteikti kādu laiku nebūs. Vai varu kaitēt savam organismam, ja lietoju šīs tabletes, taču dzimumattiecību nav? Vai man būtu jāpārtrauc tās lietot?

Ginekologs izrakstīja tieši šīs tabletes, jo bija neregulāras mēnešreizes, un bija cista, kuru veiksmīgi izārstēju.
Atbild:
Elīna Jansone, "JV Klīnika", SIA
Labdien!

Nedomāju, ka hormonālās kontracepcijas tabletes uzlabo veselību. Tā ir pacienta izvēle, kontracepciju var pārtraukt, ja dzimumattiecību nav. Atjaunojot dzimumattiecības, jāatsāk to lietot, bet jārēķinās, ka pirmais mēnesis kopš HOK uzsākšanas tomēr nav drošs.

Ar cieņu,

Dr.J.Vītols, JV klīnika

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kā rīkoties, ja ārsts ignorē simptomus?
Labdien!

Situācija šāda - cilvēks atrodas ārzēmēs. Vairākas dienas ir saslimšanas simptomi - augsta temperatūra, sāpes vēdera apvidū un sānos, dažāda lieluma plankumi uz visa ķermeņa, pietūkušas potītes, sāpošas locītavas. Dežūrējošais ārsts pilnīgi ignorē pacienta sūdzības, izraksta tikai paracetamolu. Vai šī saslimšana varētu būt nopietna? Vai vilcināšanās nav dzīvībai bīstama?
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Ārstam būtu jāpajautā par diagnozi, kāda pēc viņa domām ir pacientam. Iespējams, ka tas ir enterovīruss vai kāda cita pašlimitējoša saslimšana un nekāda cita terapija bez nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem un šķidruma nav nepieciešama. Tomēr, ja temperatūra ilgst vairāk par 5 dienām un vērojams locītavu satūkums, ir nepieciešams precizēt diagnozi, nepieciešamības gadījumā veicot asinsanalīzes un pēc vajadzības citus izmeklējumus. Iesaku atkārtoti kontaktēt ar ārstu vai doties uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu.

Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Kas jāmācās, lai strādātu par bērnu masieri?
Labdien!

Man ir vidējā izglītība un maģistrs ekonomikā. Dzīvē gribu visu mainīt! Sakiet, lūdzu, kur var izmācīties par masieri? Par ko būtu jāmācās, lai varētu šajā jomā strādāt ar bērniem?
Atbild:
Inga Lokmane, "Beauty School", SIA
Labdien!

Paldies par jautājumu!

Lai kļūtu par masieri, vai izvēlēties dažādus šīs profesijas realizācijas ceļus:

izmācīties par mediķi ar vismaz 3. profesionālo kvalifikāciju, programmas ietvaros un papildus apgūt kursos dažādas masāžas tehnikas. RSU, piemēram, piedāvā programmu ''Ārstnieciskā masāža", 2 gadu pilna laika studijās Liepājā vai arī - Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā ir profesionālā bakalaura programma "Fizioterapija", jāmācās klātienē 4 gadi.

Realizēt savu sapni var, mācoties arī par "Kosmētiķi", piemēram - skaistumkopšanas profesionālajā vidusskolā "BEAUTY SCHOOL" 2 gadu klātienes programmā, galā iegūstot 3.profesionālo kvalifikāciju un reģistrējoties medicīnas darbinieku reģistrā - kas būtu nepieciešams tieši darbam ar bērniem. Kvalifikācija "Kosmētiķis" paredz medicīniskās pamatzināšanas un programmas ietvaros tiek mācītas dažādas masāžas tehnikas. Papildus variet fakultatīvi apgūt specifiskās masāžas tehnikas, kas ir orientētas uz bērnu masāžu.

Ja vēlaties kā masāžas speciālists palīdzēt pieaugušajiem, tad jāmeklē profesionālās izglītības iestādes (arī "BEAUTY SCHOOL"), kuras piedāvā programmu "SPA speciālists". Programma ir nepilnu gadu gara, galā iegūstat 3.profesionālo kvalifikāciju. Skolā papildus notiek gan maksas, gan bezmaksas semināri par Jūs interesējošām tēmām.

Lai izdodas atrast piemērotāko izglītības iestādi!

Inga Lokmane, "Beauty School", SIA

Sports veselībai, sporta centri

Pie kāda speciālista vērsties, ja diagnosticēts Epšteina Barra vīruss?
Labdien!

Dēlam (17 gadi) konstatēja epšteina barra vīrusu. Rādītāji nav lieli - 51,5, bet pašsajūta ir slikta. Brīžiem drudzis ap 37 grādiem, nedaudz niezoši izsitumi uz rokām, kājām, galvas. Arī nogurums, paaugstināts asinsspiediens. Bērnībā izslimota infekciozā mononukleoze.

Ğimenes arsts nenozīmēja nekādu ārstēšanu. Arī dermotolgs neko nenozīmeja.

Pie kādiem speciālistiem vērsties?

Ar cieņu, cerot sagaidīt kadu ieteikumu.
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Kas ir 51,5? Ja mononukleoze izslimota bērnībā, tad antivielas pret Ebšteina Barra vīrusu (mononukleozes izraisītāju) saglabājas kā IgG antivielas. Ja šobrīd ir pozitīvas IgA antivielas, tad var runāt par atkārtotu mononukleozi. Mononukleozes gadījumā izsitumi ir citas ģenēzes un saslimšana, kas šobrīd tada paaugstinātu temperatūru un izsitumus, nav mononukleoze. Vīrusu izraisītām saslimšanām kā mononukleoze nav specifiskas terapijas, un tā pāries pati no sevis.

Ārsts var nozīmēt tikai simptomātisku ārstēšanu (piemēram, pretiekaisuma līdzekļus, daudz šķidruma, atpūtu utt.). Jāatzīmē, ka mononukleoze vai Epšteina Barra vīruss var turpināties līdz 6 nedēļām. Asinsspiediena paaugstināšanās slimībai nav raksturīga. Jāmēra asinsspiediens mājās 2x dienā 1nedēļu un ar rezultātiem jāgriežas uz konsultāciju pie ģimenes ārsta. Iesaku sākumā apmeklēt ģimenes ārstu atkārtoti. Nepieciešamības gadījumā ģimenes ārsts nosūtīs pie speciālista.

Dr. Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Cik ilgi var lietot melatonīnu?
Labdien!

Es vēlējos noskaidrot, cik ilgi var lietot melatonīnu?
Vai ir kāds ierobežojošs periods?

Atbild:
Ilze Paegle, "Inta", SIA, Aptieka
Labdien!

Melatonīns var būt gan recepšu medikaments, gan uztura bagātinātājs.

Ja Jūs lietojat melatonīnu saturošu recepšu medikamentu, tad tā lietošanā konsultējieties ar ārstu.

Ja Jūs lietojat melatonīnu kā uztura bagātinātāju, tad nav noteikts lietošanas ilgums. Tomēr, nezinot kādu preparātu Jūs lietojat un cik ilgi jau to darat, nav iespējams dot kādus ieteikumus. Parāk ilgi lietot uztura bagātinātājus nav ieteicams.

Ilze Paegle, farmaceite, Intas aptiekas vadītāja, "Inta", SIA, Aptieka

Medikamentu tirdzniecība, aptiekas

Ar ko jārēķinās, ja bērnam diagnosticēts nistagms?
Labdien.

Zīdainim 3 mēnešu vecumā neirologs uzstādija diagnozi - iedzimts nistagms. Ar ko būtu jārēķinās turpmakajā laikā? Vai ir iespējams, ka ar laiku pazūd pats no sevis?
Atbild:
Iveta Lārmane, "Latvijas Amerikas Acu centrs", SIA
Labdien!

Nistagma veidi un iemesli ir dažādi, tādēļ, lai precizāk atbildētu, būtu nepieciešama mazuļa apskate pie acu ārsta, kurš izvērtēs mazuļa redzes funkcijas un izlems par turpmāk nepieciešamajiem izmeklējumiem un ārstēšanas taktiku. Jebkura nistagma gadījumā jārēķinās, ka redzes funkcijas ir pazeminātas.

Ieva Kūlniece, acu ārste Latvijas Amerikas Acu centrā

Acis, optika / acu veselība

Vai ir iespējams, ka asins analīzes melo par grūtniecību?
Labdien!

Vai ir iespējams, ka asins analīzes neuzrāda to, ka esi stāvoklī? Veicot mājas apstākļos testus, visi uzrada divas svītriņas, gaišas, bet tomēr divas, kas nozīmē, ka esmu stāvoklī. Tajā pašā laikā asins analīzes uzrāda, ka hcg asinīs ir <1
Atbild:
Elīna Jansone, "JV Klīnika", SIA
Labdien!

Tikai HCG izmeklējums atbilst patiesībai!

Ar cieņu, Dr.J.Vītols, JV klīnika

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai sirds pārsitienus var izraisīt veģetatīvā distonija?
Labdien!

Man kādus 4 mēnešus ir veģetatīvā distonija, vēl joprojām lietoju zāles. Pēc zāļu lietošanas it kā palika labāk, jau kādas pāris nedēļas ir parādījušies sirds pārsitieni (katru dienu ).

Vienā no šīm reizēm izsaucu ātro palīdzību, teica, ka ir neliela sinusa aritmija.

Pierakstījos pie ģimenes ārsta, bet rinda jāgaida mēnesi.

Vai tas var but no veģetatīvās distonijas? Vai tas nav nekas dzīvībai bīstams ? Un kaā ar to tikt gala, kamēr neesmu vēl tikusi uz pārbaudēm?
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Veģetatīvā distonija var izraisīt sirds pārsitienus, taču ieteiktu Jums tomēr konsultēties ar ārstu, kas izrakstīja medikamentus. Var būt tā, ka šie simptomi ir no veģetatīvās distonijas, taču ir arī medikamenti, kas var izraisīt sirds ritma traucējumus. Ieteicama vizīte pie ārsta - psihiatra.

Sīkāku informāciju var saņemt, zvanot pa tālruni 27088877.

Ar cieņu, ārste- psihiatre Baiba Brokāne - Čekstere Veselības salons 888