Vai vakcinācija pret encefalītu ietekmē grūtniecību?
Labdien!

Nākamais cikls sāksies ap maija sākumu. Pēc tā ir doma par bērniņu, bet tagad ir sakritis tā, ka nepieciešama ērču pote. Vai tas neietekmē un nerada sekas uz plānoto grūtniecību?
Atbild:
Elīna Jansone, "JV Klīnika", SIA
Labdien!

Vakcinācija jāplāno! Bērna ieņemšanas brīdī vai arī grūtniecības laika brīdī no vakcinājas atturēties.


SIA " JV klīnika",
Dr.J.Vītols

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Ar ko jāsāk, lai ārstētos no alkoholisma?
Labdien!

Vai ir iespejams ātri un efektīvii izārstēt alkoholismu, kas turpinās apmēram 2 gadus?

Vai ārstēšana atstāj ietekmi uz ikdienu, darbu? Ar ko būtu jāsāk?
Atbild:
Jānis Buģins (valdes priekšsēdētājs), "Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs", Valsts SIA
Labdien!

Lai sāktu ārstēšanos no alkohola atkarības, vispirms ir jāapmeklē ārsts-narkologs, kas medicīnas iestādēs, kuras ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, ir tiešās pieejamības speciālists.

Ejot pie narkologa, nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums, bet būs jāveic pacienta iemaksa, kas ir EUR 4,27 par vienu ambulatoro apmeklējumu - arī valsts apmaksātajās medicīnas iestādēs.

Konsultācijā pie narkologa tiek diagnosticēta saslimšana un sastādīts ārstēšanas plāns. Ja tiek izvēlēta ambulatora ārstēšanās, tad parasti nav jākavē darbs, tomēr ir jārēķinās, ka pacienta psiholoģisko stāvokli un ikdienas pienākumu veikšanu ārstēšana var ietekmēt, jo ir iespējamas garastāvokļa svārstības, nemiers, nogurums. Nepieciešamības gadījumā var tikt nozīmēta stacionāra ārstēšana, tad jārēķinās ar darba nespēju no 5 līdz 28 dienām, atkarībā no izvēlētās ārstēšanās programmas.

Narkoloģija / atkarību ārstēšana

Pie kāda ārsta vērsties, lai noskaidrotu pumpu rašanās iemeslu?
Labdien!

Man būtu jautājums sasistībā ar pumpu rašanos, izteikti pieres zonā. Nu jau kā mēnesi cenšos ievērot veselīgu dzīvesveidu - fiziskās aktivitātes, uzņēmu pastiprināti olbaltumvielas - olas, vistas fileju, grieķu jogurtu un piena spēku, kā arī dārzeņus. Vai olbaltumbvielas būtu tas cēlonis, kāpēc rodas pumpas? Uzskatu, ka ēdu veselīgi, tāpēc ir grūti izskaidrot šo pumpu rašanās iemeslu.

Pie kāda ārsta es varētu vērsties, lai noskaidrotu konkrētu iemeslu?

Paldies!
Atbild:
medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Pumpu cēlonis patiešām var būt pārmērīga olbaltumvielu lietošana uzturā, taču iemesls var būt arī pavisam cits. Lai noskaidrotu precīzu izsitumu rašanās cēloni, Jums jāveic atbilstoši izmeklējumi klātienē. Dodieties uz vizīti pie dermatologa.

Dermatoloģija / ādas veselība

Kur vērsties, ja bērnam diagnosticēti autiska spektra traucējumi?
Labdien!

Vizītē pie psihiatra meitai (2 gadi un 2 mēneši) pateica, ka vērojami autiska spektra traucējumi un runas aizture.
Meitene nerunā, tikai savā valodā izrunā atsevišķas zilbes.Daktere lika atnākt pēc 3 mēnešiem, lai redzētu dinamiku.

Tomēr negribas tērēt tik dārgo laiku un gaidīt, neko nedarot. Pilsētā nav pieejams ne audiologopēds, ne kāds cits speciālists šai jomā. Kur vērsties un ko darīt?
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra privātprakse
Labdien!

Varbūt Jūs varat vērsties pie parastā logopēda un - obligāti - pie pieredzes bagāta neirologa. Domāju, ka tas būtu adekvāti.

Cieņā, dr. I.Strazds.

Pediatrija / bērnu veselība

Vai hemoroīdus iespējams izārstēt mājas apstākļos?
Sveiki!

Esmu 20 gadus vecs puisis. Man no anālās atveres izdalās asins piejaukums. Palasīju internetā un sapratu, ka tie varētu būt hemoroidi. Vai var to izārstēt mājas apstākļos? Vai arī kādas ir sekas, tos neārstējot?
Atbild:
medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Jūsu minētie simptomi var atbilst gan hemoroīdu saslimšanai, gan virknei citu slimību, tai skaitā dažādām taisnās zarnas saslimšanām - plīsumiem, polipiem utt. Lai noteiktu diagnozi un veiktu atbilstošu ārstēšanu, Jums obligāti nepieciešams vērsties pie ārsta-proktologa - tikai veicot analīzes, būs iespējams noteikt asiņošanas cēloni.

Neveicot ārstēšanu, slimība tikai progresēs, bet simptomi pastiprināsies. Piemēram, hemoroīdiem ir pavisam četras attīstības stadijas - ceturtajā pakāpē hemoroīdu mezgli pastāvīgi atrodas ārpusē, rada stipras sāpes, pastāvīgu diskomfortu un regulāri asiņo. Arī citas taisnas zarnas saslimšanas progresējot veicina nopietnas veselības problēmas.

Proktoloģija

Cik ilgā laikā uzsūcas hematoma dzemdē?
Labdien!

Sakiet, lūdzu, cik ilgā laikā uzsūcas hematoma dzemdē, kas izveidojusies grūtniecības 6. nedēļā? Vai tā nevar negatīvi ietekmēt augļa attīstību? Man izdalījumos parādījās dažas piles asiņu, bet vēlāk vairākas dienas smērējoši izdalījumi. Šobrīd to vairs nav, esmu mājās miera režīmā, lietoju magniju, askorutīnu, Utrogest papildus. Vai tā var izzust pavisam?
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Cilvēka organisms nav dators, kuru var iestatīt uz noteiktiem parametriem - nav konkrēti iespējams prognozēt organismu. Augļa attīstību tā neapdraud. Paļaujieties uz savu ārstu, jautājiet nesaprotamo, jo, tikai zinot pacienti, var sniegt konkretāku atbildi.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kādas pārbaudes veikt, ja ir paaugstināta temperatūra?
Sveiki!

Jautājums kādam zinošam ārstam. Kādas 2 nedēļas ir paaugstināta temperatūra. Ir pastāvīga un katru dienu.

Analīzēs atrada urīnceļu iekaisumu, un it kā ir mazasinība (norma 10, man ir 9,80). Piekto dienu dzeru antibiotikas un, protams, dzelzi. Temperatūra nepāriet. Uztrauc, vai ilgstoša temperatūra nevarētu nozīmēt ko nopietnu? Vai tik ilgi varētu būt no iekaisuma?

Ģimenes ārsts teica, ka piektajā dienā visam vajadzētu būt kārtībā, bet tikko mērīju un atkal - 37. Pašlaik vēl gaidu analīzes no ginekologa. Viss pārējais asins un urīna analīzēs bija labi, gan glikoze, gan vairogdziedzeris, aknas utt. Biju arī pie zobārsta,lai izslēgtu iespējamību, ka no kāda zoba.

Kur vēl vajadzētu iet un ko pārbaudīt?
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Sveiki, pirmais jautājums - vai anēmija (pieņemu, ka dzelzs deficīta anēmija) ir skaidrojama ar izmaiņām urīnā. Varbūt nierēs nav bakteriāls, bet gan autoimūns iekaisums ( glomerulonefrīts), tādā gadījumā antibiotikas nepalīdzēs.
2. Vai arī dzelzs rezerves ( ferritīns) bija zems?
3. Vai atkārtotā urīna analīze uzrāda normu, vai tomēr vēl iekaisumu?
4. Vai ir veikta ultrasonogrāfija vēdera dobuma orgāniem ( nierēm un urīnizvadsistēmai)?
5. Vai ir veikts urīna uzsējums uz bakterioloģiju un antibiotiku jūtību?
Ja viss pēc ārstēšanas liecina, ka urīnā iekaisuma vairs nav, arī asinsanalīze neuzrāda bakteriālu iekaisumu - jāmeklē cits cēlonis temperatūrai! Piemēram, Epšteina Barra vīrus utt.!

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai grūtniecības laikā drīkst dzert brūkleņu tēju?
Labdien!

Man šobrīd rit 20.grūtniecības nedēļa. Vēlos jautāt, vai varu dzert brūkleņu tēju, ja ir urīnceļu iekaisums?
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Brūklenes lapām un vasām konstatēta antiseptiska, pretiekaisuma, dezinficējoša, urīndzenoša un savelkoša iedarbība. Lapu un vasu novārījumu un uzlējumu lieto nieru un urīnpūšļa slimību ārstēšanai. Pret caureju un dažādām vielmaiņas slimībām. Nedrīkst lietot ilgstoši.

Grūtnieces var lietot, taču urīnceļu ārstēšanai tā nebūs labākā izvēle.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai ir iespējams zobus noslīpēt?
Sveiki!

Situācija ir tāda, ka man ir ļoti šķībi zobi gan augšā, gan apakšā. Priekšējie divi ir nedzīvi. Vai ir iespējams tos netaisnot ar breketēm, bet vienkārši noslīpēt un uzlikt porcelāna kroņus? Nu, piemēram, 4 priekšējiem zobiem. Man ir 19 gadi.
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!

Lai pilnvetrīgi atbildētu uz Jūsu jautājumu, ir nepieciešams saņemt vairāk informācijas: apskate kabinetā pie zobārsta, zobu rentgens.
Tīri teorētiski to var darīt - brekešu vietā veikt protezēšanu.

Zobārstniecība / mutes veselība