Vai noguruma cēlonis ir depresija, vai citas veselības problēmas?
Labdien!

Mani nomāc pastāvīgs nogurums. No rīta līdz pēcpusdienai esmu skolā, arī tur jūtos slikti, nevaru sakoncentrēties mājasdarbiem/grāmatu lasīšanai, mācībām. Ir nomākts garastāvoklis, daudzreiz gribas tikai gulēt, nevienu neredzēt. Fiziski ir tiešām liels nespēks. Gribēju zināt, vai tā varētu būt depresija? Vai varbūt tās ir kādas citas veselības problēmas un būtu jāsāk, piemēram, ar asins analīzēm vai ģimenes ārsta apmeklējumu?
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Sveiki!

Vispirms jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu - jāizmeklējas un jāveic analīzes. Ja analīzēs netiks konstatētas novirzes no normas un ģimenes ārstam būs aizdomas par depresiju - viņš vai nu uzsāks ārstēšanu, vai nosūtīs uz konsultāciju pie speciālista.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai jādodas pie ķirurga, vai lūzums sadzīs pats?
Labdien!

Šodien saņēmu Radioloģiskās izmeklēšanas slēdzienu, taču atbilde mani mulsina: "Labās plaukstas 1.MKK proksimālās metafīzes lūzums bez dislokācijas".

Vai man ar bērniņu būtu jādodas pie ķirurga, vai tomēr šis lūzums sadzīs pats?

Jāpiebilst, ka mana meita braukājās ar skrituļslidām un neveiksmīgi nokrita uz rociņas, ļoti sāpēja, aizbraucām uz BKUS, kur medmāsiņas piesaitēja kociņu pie plaukstas un norādīja, ka 3x dienā jāpatur aukstums sasistajā vietā. Rentgenā neko bīstamu nesaskatīja, taču šodien saņēmu šo radioloģiskās izmeklēšanas slēdzienu un esmu neizpratnē, vai tas ir kas bīstams, vai nē.
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra privātprakse
Labdien!

Kā jau diagnozē rakstīts, Jūsu meitai ir pirmā plaukstas pamata kaula lūzums bez kaulu nobīdes - tā apmēram diagnoze skanētu latviski.

Domāju, ka lūzumu noteikti vajadzētu imobilizēt, resp., ieģipsēt, kā jebkuru citu lūzumu. Šajā gadījumā ar ''kociņu'' nebūs līdzēts.

Cieņā, dr. I.Strazds.

Pediatrija / bērnu veselība

Kādi ir risinājumi spandilozes ārstēšanai?
Labdien!

Man ir konstatēte spandiloze, kakla skriemeļi ir nedaudz nobīdījušies. Ļoti bieži šap galva, bija periods, kad galva reiba gandrīz 3 mēnešus. Neirologs un ģimenes ārsts neko nevarēja izdarīt. Reibonis tagad ir pazudis, bet sāpes tik un tā ir. Dzirdu, kā kakla skriemeļi kustas un ļoti bieži krakšķ. Eju uz masāžam un vingrošanu, bet tas pilnībā nepalīdz. Vai ir vēl kāds variants bez masāžām un vingrošanas? Ārsti visu laiku sūta uz medicīnisko vingrošanu un neko vairāk ieteikt nevar.
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Konsultācija ar mugurkaula ķirurgu. Jāņem līdzi izmeklējumi: CT, MR, doplerogrāfija galvas un kakla asinsvadiem, ja tādi ir.
Ne jau vienmēr operācija ir risinājums, tomēr speciālista konsultācija par ļaunu nenāks.

Fizioterapija

Kādam jābūt progesteronam 11. cikla dienā?
Labdien!

Kādam jābūt progesteronam 11. cikla dienā? Vai ir norma, ja progesterons 11. cikla dienā ir <0.64 nmol/L? Vai tas vai būt cēlonis matu izkrišani un tam, ka krūtīs veidojas cistas?

Paldies!
Atbild:
Gita Ruttasa, "Klīnika Piramīda", SIA
Labdien.

Diemžēl uz Jūsu jautajumu nav iespējams atbildēt, jo nevar izolēti vērtēt progesteronu, tas ir jāskata kontekstā ar citām analīzēm.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai vakcinācija pret encefalītu ietekmē grūtniecību?
Labdien!

Nākamais cikls sāksies ap maija sākumu. Pēc tā ir doma par bērniņu, bet tagad ir sakritis tā, ka nepieciešama ērču pote. Vai tas neietekmē un nerada sekas uz plānoto grūtniecību?
Atbild:
Elīna Jansone, "JV Klīnika", SIA
Labdien!

Vakcinācija jāplāno! Bērna ieņemšanas brīdī vai arī grūtniecības laika brīdī no vakcinājas atturēties.


SIA " JV klīnika",
Dr.J.Vītols

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Ar ko jāsāk, lai ārstētos no alkoholisma?
Labdien!

Vai ir iespejams ātri un efektīvii izārstēt alkoholismu, kas turpinās apmēram 2 gadus?

Vai ārstēšana atstāj ietekmi uz ikdienu, darbu? Ar ko būtu jāsāk?
Atbild:
Jānis Buģins (valdes priekšsēdētājs), "Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs", Valsts SIA
Labdien!

Lai sāktu ārstēšanos no alkohola atkarības, vispirms ir jāapmeklē ārsts-narkologs, kas medicīnas iestādēs, kuras ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, ir tiešās pieejamības speciālists.

Ejot pie narkologa, nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums, bet būs jāveic pacienta iemaksa, kas ir EUR 4,27 par vienu ambulatoro apmeklējumu - arī valsts apmaksātajās medicīnas iestādēs.

Konsultācijā pie narkologa tiek diagnosticēta saslimšana un sastādīts ārstēšanas plāns. Ja tiek izvēlēta ambulatora ārstēšanās, tad parasti nav jākavē darbs, tomēr ir jārēķinās, ka pacienta psiholoģisko stāvokli un ikdienas pienākumu veikšanu ārstēšana var ietekmēt, jo ir iespējamas garastāvokļa svārstības, nemiers, nogurums. Nepieciešamības gadījumā var tikt nozīmēta stacionāra ārstēšana, tad jārēķinās ar darba nespēju no 5 līdz 28 dienām, atkarībā no izvēlētās ārstēšanās programmas.

Narkoloģija / atkarību ārstēšana

Pie kāda ārsta vērsties, lai noskaidrotu pumpu rašanās iemeslu?
Labdien!

Man būtu jautājums sasistībā ar pumpu rašanos, izteikti pieres zonā. Nu jau kā mēnesi cenšos ievērot veselīgu dzīvesveidu - fiziskās aktivitātes, uzņēmu pastiprināti olbaltumvielas - olas, vistas fileju, grieķu jogurtu un piena spēku, kā arī dārzeņus. Vai olbaltumbvielas būtu tas cēlonis, kāpēc rodas pumpas? Uzskatu, ka ēdu veselīgi, tāpēc ir grūti izskaidrot šo pumpu rašanās iemeslu.

Pie kāda ārsta es varētu vērsties, lai noskaidrotu konkrētu iemeslu?

Paldies!
Atbild:
medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Pumpu cēlonis patiešām var būt pārmērīga olbaltumvielu lietošana uzturā, taču iemesls var būt arī pavisam cits. Lai noskaidrotu precīzu izsitumu rašanās cēloni, Jums jāveic atbilstoši izmeklējumi klātienē. Dodieties uz vizīti pie dermatologa.

Dermatoloģija / ādas veselība

Kur vērsties, ja bērnam diagnosticēti autiska spektra traucējumi?
Labdien!

Vizītē pie psihiatra meitai (2 gadi un 2 mēneši) pateica, ka vērojami autiska spektra traucējumi un runas aizture.
Meitene nerunā, tikai savā valodā izrunā atsevišķas zilbes.Daktere lika atnākt pēc 3 mēnešiem, lai redzētu dinamiku.

Tomēr negribas tērēt tik dārgo laiku un gaidīt, neko nedarot. Pilsētā nav pieejams ne audiologopēds, ne kāds cits speciālists šai jomā. Kur vērsties un ko darīt?
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra privātprakse
Labdien!

Varbūt Jūs varat vērsties pie parastā logopēda un - obligāti - pie pieredzes bagāta neirologa. Domāju, ka tas būtu adekvāti.

Cieņā, dr. I.Strazds.

Pediatrija / bērnu veselība