Labākā dzīves telpa nedzimušam mazulim
Grūtnieces organismam ne tikai jāuzceļ, bet arī jāiekārto šī īpašā dzīves telpa. Nepieciešamo būvmateriālu sarakstā nav mazsvarīgu sīkumu, jo bērniņam, atrodoties mātes dzemdē, nepieciešams gan skābeklis, gan olbaltumvielas, gan tauki, gan ogļhidrāti, gan sāļi, gan vitamīni. Un tas vēl nav viss!
Divi vienā
Ginekoloģe Margarita Puķīte skaidro, ka grūtniecības iestāšanās brīdī sievietes organisma jaunais darba apjoms ir iespaidīgs, lai spētu apkalpot divus vienā. Tomēr teiciens, ka jāēd par diviem, nav jāsaprot burtiski. Runa nav par porcijas dubultošanu, bet drīzāk tas ir atgādinājums, ka ir dubultojusies atbildība par to, kas un kāpēc tiek likts uz šķīvja, vai tā saturs nodrošina nepieciešamo uzturvielu klāstu. Ar grūtniecību saistītās pārmaiņas tieši gremošanas orgānu sistēmā vēl nav pilnībā izpētītas, bet daudzām sievietēm pirmajā trimestrī novēro sliktu dūšu, arī vemšanu, it īpaši no rītiem. Lai likvidētu nelabumu, iesaka lietot viegli asimilējamu barību. Tās ir zivis, zaļumi, salāti, augļi, sausiņi. Tas, ka sievietei pēkšņi dažus produktus kārojas tik stipri, ka teju nakts vidū jāceļas un jāskrien meklēt ledusskapī, visticamāk, skaidrojams ar to, ka organisms kā būvdarbu vadītājs piefiksē , ka viena vai otra ķieģelīša pietrūkst, un sūta ziņu, lai grūtniece žigli to sagādātu. Jo šie darbi ne mirkli nevar apstāties un gaidīt! Bieži mēdz pazemināties zarnu tonuss, peristaltika, kas rada aizcietējumus, lai gan gremošanas dziedzeru funkcija nav traucēta. Mātes asinīs pāriet bērniņa vielmaiņas galaprodukti, kuri izdalās caur tās izvadorgānu sistēmu, līdz ar to arī aknām ir pamatīga papildslodze.
Zobi nav jāzaudē
Bērnībā no pieaugušo sarunām spilgti iespiedies atmiņā, ka par katru piedzimušo atvasīti mammas atdevušas vismaz vienu zobu. Maza būdama, prātoju - re, cik vienkārši, jāpietaupa izkritušie piena zobi, un, kad vēlēšos tikt pie zīdainīša, tad likšu šo vērtīgo valūtu lietā. Tobrīd par to, kā bērni rodas, man nebija šaubu - jādodas uz slimnīcu, kur veiksmīga apmaiņas procesa rezultātā pret kaula zobiņu iegūstams autiņos cieši satīts brēkulītis. Tikai vēlāk sapratu, ka bērnu ceļš pie vecākiem ir daudz sarežģītāks un runa ir par sadrupušiem pastāvīgajiem zobiem, kuri pastiprināti bojājas grūtniecības laikā. Šodien, par laimi, topošajām māmiņām nav jānoraksta zobi tikai tāpēc, ka ir stāvoklī. Konsultējoties ar ārstu, iespējams izvēlēties papildu preparātus, kas palīdzēs uzturēt atbilstošu mikroklimatu gan ķermenī, gan mutes dobumā.
Grūtniecības laikā jābūt uzmanīgām ar zobu veselību - kolīdz tiem vai smaganām uzbrūk kāda infekcija, organisms sāk cīņu pret infekciju. Tajā brīdī imūnsistēma var cīnīties arī nepareizā virzienā un kā svešo un apgrūtinošo faktoru, pret ko jācīnās, uztvert arī augli. Izveidojas apburtais loks. Tāpēc šajā periodā ieteicamas ne tikai ginekologa, bet arī zobārsta regulāras apskates.
Turklāt toksikozes izraisītā vemšana, kā arī tieksme pēc sāļiem, skābiem vai citiem kairinošiem ēdieniem var veicināt zobu jutīgumu, hormonālo svārstību dēļ mainās siekalu sastāvs, gļotādu apasiņošana un neliels aplikums vai zobakmens var būt nopietnāku problēmu cēlonis. Starp citu, paša embrija zobi sāk attīstīties jau no piektās grūtniecības nedēļas.
Aizsardzības bastions
Mehānisms ir vienkāršs - lai pieņemtu un sarastu ar mīļo, bet savā ziņā svešo dzīvoklīša iemītnieku, imūnsistēmai jākļūst it kā iecietīgākai. Un tā var palaist garām kādu vīrusu, kas citkārt būtu noķerts bez liekām pūlēm. Jārēķinās, ka gaidību periodā var saasināties hroniskas slimības un snaudošas infekcijas. Piemēram, herpes vīruss. Ja topošajai māmiņai ar to jau bijušas problēmas pirms grūtniecības, bez vitamīniem neiztikt. Lai stiprinātu imunitāti, vēlams arī vairāk uzturēties svaigā gaisā. Un viens no ļoti būtiskiem nosacījumiem - miegs pietiekamā apjomā. Labāk pagulēt stundiņu ilgāk nekā ierasts, jo pat tad, ja it kā nav veikta liela fiziska slodze, ķermenis nemitīgi strādā mazuļa dēļ!
Mājās sākusies rosība
Topošie vecāki ir ļoti saviļņoti brīdī, kad sajūtamas pirmās bērniņa kustības. Margarita Puķīte gan kā divu bērnu mamma, gan savā 20 gadu darba praksē pārliecinājusies, cik ārkārtīgi dažādi tās var izpausties. Pirmajās reizēs šīs sajūtas var būt kā gāzu pārvietošanās zarnās, neliela kutināšana vēdera lejasdaļā, tauriņa spārna pieskārieni vēderam. Šo sajūtu datums ir jāatceras, lai par to informētu savu ārstu. Sākumā bērniņa kustības būs ar atšķirīgiem starplaikiem - būs reizes, kad stundām vai dienām ilgi kustības it kā izpaliks. Bērniņam augot, arī rosīšanās kļūs spēcīgāka - tad kustības vairs nevarēs sajaukt ne ar ko citu pasaulē.
Ir iespējams sajust, kad bērns ir aktīvs, bet kad guļ. Tas var izveidoties kā režīms, kas turpināsies līdzīgā ritmā arī tad, kad bērniņš būs piedzimis. Tāpēc var papētīt, kā mazais koriģē dienas kārtību, dažādu stundu periodus. Ideāli, ja izdodas būt pilnīgā harmonijā ar vēl nedzimušo mazuli un, ievērojot atbilstošus brīžus, maksimāli kvalitatīvi tos izmantot. Kad mazais puncī ir aktīvs, mamma var ķerties pie darbiem. Ja bēbis grib atpūsties, tad vislabāk šajā laikā pasnaust. Dažkārt gadās, ka bērniņš pavingrot nolēmis tieši tad, kad topošā māmiņa dodas pie miera. Tādos brīžos var mēģināt bērniņu nomierināt, atslābinoties un mīļi aprunājoties.
Lai cik dīvaini tas arī izklausītos, mazo var pat pieradināt mīlēt labu mūziku. Draugu ģimene izmēģināja nelielu eksperimentu ar Vivaldi Gadalaikiem - liriskā mūzika skanēja ikreiz, kad viņi brauca automašīnā. Kad piedzima meitiņa Marija, atklājās, ka var doties garos ceļojumos bez raizēm - pārbraucienu laikā raudošo zīdainīti uzreiz nomierināja Vivaldi mūzikas atskaņošana!
Supermammas dzimtas kokā
Grūtniecības laikā klāt nāk vēl viens uzdevums - mainās nervu sistēmas kairinātāji, kas izraisa straujas garastāvokļa maiņas. Pēkšņi absolūts sīkums var radīt pat traģēdijas cienīgu reakciju. Svarīgi paturēt prātā, ka tas ir normāli - nervu sistēma grūtniecēm nav no dzelzs! Lai būtu vieglāk pieņemt pārmaiņas, var pārdomāt attiecības ar mammu, vecmāmiņām, arī citām dzimtas sievietēm. Milzu spēku var smelt viņu pieredzē, uzklausot viņu stāstīto ar savām sajūtām un pārdzīvojumiem. Der noskaidrot, kā viņas izjutušas bērniņa pieteikšanos, vai grūtniecības laiks ir bijis pozitīvs, kādas neparastas garastāvokļa svārstības bijušas. Patīkamas emocijas, iepriekšējo paaudžu pieredze rada gaišāku skatu par to, kāda iejušanās būs māmiņas lomā un cik vērtīgs patiesībā ir tuvāko radu atbalsts un sapratne.
Brīnišķīgās dāvanas
Puncis, kurā aug bēbis, vienmēr ir skaists, neatkarīgi no formas un apjoma. Ņemot vērā, cik daudz par sevi šajā topošās māmiņas statusā sieviete var atklāt, vērts izveidot speciālu piezīmju burtnīcu vai grāmatiņu, kur aprakstīt savas sajūtas, plānus, kas saistās ar tuvākajiem mēnešiem, piefiksēt ķermeņa izmaiņas, domas par mazuli, sarunas ar viņu, mazā cilvēciņa reakciju uz tuvākajiem cilvēkiem, mūzikas skaņām. Arī pirmie prātā ienākušie vārdi, kuri bērniņam piestāvētu vai kurus gribētu likt vecvecāki, draugi.
Šīs piezīmes varēs turpināt pēc bērniņa piedzimšanas un vēlāk pasniegt kā brīnišķīgu pārsteiguma dāvanu, piemēram, astoņpadsmit gadu jubilejā, kāzu dienā vai brīdī, kad atvasīte pavēstīs, ka pienācis brīdis pašai vai pašam kļūt par mammu vai tēti. Atzīšos, ka man ļoti būtu gribējies zināt visu visu, kas noticis laikā, kad biju pieteikusies saviem vecākiem. Joprojām vislielāko dārgumu kategorijā man ir kāds mazs blociņš, kur mamma rakstījusi, ko jaunu esmu paveikusi katru sava pirmā gada dienu - šķībi pasmaidījusi, apvēlusies uz vēderiņa, nobaudījusi trīs pilītes burkānu sulas.
Informāciju sagatavoja "Aptiekāra žurnāls"