medicine.lv skaitļos

Lietotāji online454
Aktīvie uzņēmumi11972
Nozares raksti1539
Ekspertu atbildes21477
Kā kopt zīdaiņa mutes dobumu? Skaidro zobārste : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā kopt zīdaiņa mutes dobumu? Skaidro zobārste

Kā kopt zīdaiņa mutes dobumu? Skaidro zobārste

Raksta autore: Madara Štekerhofa, zobārsts-ortodonts

Kļūstot par vecākiem, ir jāsaskaras ar lielu daudzumu jaunas informācijas, un viena no tām ir zīdaiņa mutes dobuma kopšana.

Piena zobu aizmetņi mazulim veidojas vēl embrija stadijā. Ir gadījumi, kad bērniņš jau piedzimst ar zobiem – tos dēvē par natālajiem zobiem. Aptuveni 33–66% natālo zobu ir virsskaita, un tie izkrīt pirmā dzīves gada laikā. Ja tie izšķiļas pirmajā mēnesī pēc piedzimšanas, tos sauc par neonatālajiem zobiem. Tie var būt gan virsskaita, gan arī pirmie piena zobi. 85% gadījumu tie izšķiļas apakšžokļa priekšzobu rajonā.

Virsskaita zobi pēc izmēra un formas līdzinās piena zobiem, tomēr nereti ir mazāki, koniskāki, dzeltenīgāki, ar emaljas defektu un ar neattīstītu saknes daļu, tāpēc ir kustīgi, un, lai izvairītos no to aspirācijas, tos nepieciešams izņemt. Ja zobs nav kustīgs, netraucē zīst krūti un nebojā mutes dobuma gļotādu, ar izņemšanu var nesteigties.

Banner 280x280

Piena zobi sāk šķilties vidēji sešu mēnešu vecumā, un pilns piena sakodiens izveidojas vidēji divu ar pusi līdz trīs gadu vecumā. Piena zobu saknes turpina attīstīties vēl gadu pēc zoba parādīšanās mutes dobumā. Spraugas piena sakodienā ir pat vēlamas un vajadzīgas, jo tās nodrošinās vietu pastāvīgajiem zobiem, kuri būs lielāki.

Piena zobi visbiežāk šķiļas viļņu veidā, līdz ar to zīdainis var būt nemierīgs, atteikties no ēdiena, smaganu daļa ir palielināta, apsārtusi, var būt paaugstināta ķermeņa temperatūra, pastiprināta siekalošanās un niezoša sajūta šķilšanās vietā, tāpēc mutē pastiprināti tiek liktas gan rokas, gan mantiņas. Retākos gadījumos var tikt novērota arī caureja.

Foto: arsts.lv

Visbiežāk piena zobi šķiļas šādā secībā:

- augšžoklī:

  • centrālie incisīvi – 8–12 mēnešu vecumā;
  • laterālie incisīvi – 9–13 mēnešu vecumā;
  • kanīni (acu zobi) – 16–22 mēnešu vecumā;
  • pirmie piena molāri (lielie dzerokļi) – 13–19 mēnešu vecumā;
  • otrie piena molāri (lielie dzerokļi) – 25–33 mēnešu vecumā;

- apakšžoklī:

  • centrālie incisīvi – 6–10 mēnešu vecumā;
  • laterālie incisīvi – 10–16 mēnešu vecumā;
  • kanīni (acu zobi) – 17–23 mēnešu vecumā;
  • pirmie piena molāri (lielie dzerokļi) – 14–18 mēnešu vecumā;
  • otrie piena molāri (lielie dzerokļi) – 23–31 mēneša vecumā.

Vecāki šajā laikā zīdainim var palīdzēt, biežāk samīļojot, dodot vēsas košļājamās zobu birstes, smaganu masējošos knupīšus, zobgraužņus (silikona rotaļlietas), kā arī izsmērējot speciālus gelus. Aptiekās pieejams plašs to klāsts – “Kamistad Baby”, “Dentinale Natura”, “Anaftin Baby”, “Dentinox N gels”, “Calgel”, “Bebble gels” u. c. Ir bērni, kas zobu šķilšanās laikā priekšroku dod vēsākam ēdienam, dārzeņiem (gurķim u.c.), augļiem (arbūzam u.c.). Ir vecāki, kas izvēlas homeopātiskus līdzekļus, kā “Dentokind” (sastāvā ir laktoze), “Chamomilla Complex” u.c. Gadījumā, ja paaugstināta temperatūra turas virs 38 grādiem, nereti zīdaiņiem iesaka lietot paracetamolu saturošas svecītes.

Lai zīdainim atvieglotu zobu šķilšanās procesu, ir radītas gan ledusskapī ievietojamas šķidruma pildītas rotaļlietas, gan zobu birstes-zobgraužņi ar silikona sariņiem. Tos pirms lietošanas var ielikt ledusskapī, un tie vienlaikus gan kalpo par smaganu masētājiem un nomierinātājiem, gan arī, zīdainim to košļājot, par jau iznākušo zobu tīrītājiem.

Foto: arsts.lv

Pirmo piena zobu šķilšanās laikā palīgs var būt arī vienreiz lietojamas zobu šķilšanās salvetes, kuru sastāvā ir kumelītes. Tās iedarbojas kā dabisks pretiekaisuma līdzeklis un palīdz nomierināt smaganas. Savukārt ksilīts cīnās ar kariesu izraisošajām baktērijām.

Foto: arsts.lv

Sākot ar pirmo zobu, ikdienā būtu jāievieš rituāls – pēc brokastīm un pirms gulētiešanas vecāku kontrolēta zobu tīrīšana ar zobu birsti un fluorīdus saturošu pastu. Mutes skalojamā līdzekļa lietošana bērnam līdz sešu gadu vecumam nav ieteicama. Fluorīdus saturoša pasta stiprinās zobus, aizsargās emalju no aplikuma un cukuriem, kurus mazais uzņem ar pārtiku, kā arī nodrošinās agrīnu bojājumu remineralizāciju.

Zīdainim un bērnam līdz divu gadu vecumam pasta uz birstītes būtu jāizspiež rīsa graudiņa lielumā. Fluorīdu daudzumam vajadzētu būt ap 1000 ppm. Ir pierādīts, ka šajā vecumā 400–550 ppm pasta pudeļu kariesa riska mazināšanā nav tik efektīva. Savukārt divus līdz sešus gadus vecam bērnam būtu jāizmanto zirņa lieluma pastas daudzums. Fluorīdu saturam jābūt robežās no 1000 līdz 1500 ppm.

Zīdaiņu mutes dobuma kopšanai šobrīd tirgū pieejamas gan manuālās, gan elektriskās un soniskās zobu birstes ar bērniem pievilcīgiem elementiem – zīmējumiem, krāsām, gaismām un pat skaņām. Vecāku galvenais uzdevums birstītes izvēlē būtu noskaidrot, vai tās sari ir mīksti un vai galviņas lielums atbilst bērna vecumam. Tāpat arī tiek rekomendēts zobu birsti vai tās galviņu sezonāli mainīt (aptuveni reizi trīs mēnešos), tāpat arī gadījumos, ja pārciesta kāda infekcijas slimība.

Tīrīšanas ilgumam nav tik lielas nozīmes, cik tās kvalitātei, un, pat ja bērnam šis ieradums sākumā nešķiet patīkams, vecākiem uz to ir jāuzstāj. Zobu tīrīšana ir vecāku pienākums līdz pat bērna astoņu līdz 10 gadu vecumam, un jebkurš caurums norāda uz to, cik tā bijusi efektīva.

Zobu higiēnistu ieteicams apmeklēt līdz ar pirmā zoba šķilšanos, tomēr šī vizīte nebūt nav vajadzīga pašam zīdainim. Tā ir nepieciešama vecākiem, lai uzzinātu par pareizu zīdaiņa un bērna mutes dobuma kopšanu un palīdzību zobu nākšanas laikā.

Savukārt, lai neradītu bērnā satraukumu par zobārsta apmeklējumu turpmākajā dzīvē, sākot ar vecumu, kad mazais spēj nosēdēt higiēnista krēslā, pirmās vizītes būtu jāsāk ar higiēnista apmeklējumu un zobu pārbaudi pie zobārsta. Tādējādi pirmās vizītes būs patīkamas un veidosies labs iespaids par zobārsta kabinetu un tajā notiekošo.

Biežākās infekcijas zīdaiņa mutes dobuma gļotādā ir piena sēnīte un stomatīts, un ar tām jaunie vecāki nereti sastopas vēl pirms pirmo piena zobu parādīšanās.

Piena sēnīte jeb Candida albicans – inficēšanās ar to visbiežāk notiek dzimšanas laikā vai tad, kad bērns pasauli sāk iepazīt ar muti. Piena sēnītes bojājumi mutes dobuma gļotādā izskatās kā mazi, balti punktiņi, kas saplūstot var veidot lielākus laukumus. Tie atšķirībā no piena paliekām, kas uz gļotādas un mēles var būt redzami pēc ēšanas, nav noņemami.

Candida albicans bojājumi pārsvarā skar vaigu un lūpu iekšpusi, arī mēli, retāk aukslējas. Šādā gadījumā ģimenes ārsts, pediatrs vai zobārsts var rekomendēt mutes dobumu apstrādāt ar sodas šķīdumu (visbiežāk karote sodas uz glāzi silta ūdens), sterilizēt knupīti, pudelīti un rotaļlietas, kā arī uzturēt labu higiēnu krūts zīdīšanas laikā. Retos gadījumos mutes apstrādei tiek izmantots pioktanīna 1% ūdens šķīdums.

Stomatīts jeb iekaisums mutes dobuma gļotādā, kuram raksturīgi čūlveida izsitumi, var būt vēl viens nepatīkams pārsteigums. Tādā gadījumā ārstēšanu ārstējošais ārsts vai zobārsts piemeklēs atbilstošu izraisītājam (herpes vīruss, vispārēja slimība, alerģiska reakcija u.c.), un lielākoties tā ir vērsta uz simptomu mazināšanu.

Šķilšanās cista – tā nav infekcija, bet to reizēm novēro, kad šķiļas piena zobs, un tas ir zilgans, piepacelts veidojums zoba nākšanas vietā. Pārsvarā šī cista izzūd mirklī, kad zobs ir ārā, un speciāla ārstēšana nav nepieciešama.

Raksta avots: www.arsts.lv

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Grūtniecības kalendārs

Nedēļas tēma

Sāpes plecu locītavās – rīkojies, apmeklē fizioterapeitu!

Sāpes plecu locītavās – rīkojies, apmeklē fizioterapeitu!

Sāpes plecos var sagādāt diskomfortu, un kustību ierobežojums pazemina cilvēka dzīves kvalitāti. Sāpju ārstēšanas efektivitāte ir atkarīga no savlaicīgas saslimšanas diagnostikas un pacienta rīcības. Ir daži ieteikumi, kuri palīdzēs saprast, kā rīkoties un kur vērsties, lai veiksmīgi ārstētu sāpes plecos. 

Aktuālie piedāvājumi

Par labajām baktērijām. Kad un kāpēc tās lietot?

Par labajām baktērijām. Kad un kāpēc tās lietot?

LACTO SEVEN pienskābās baktērijas ir piemērotas visiem vecumā no viena gada vecuma. Un tās var lietot arī ikdienā. Izvēlies sev piemērotākās!

Jaunumi un tendences vēnu ārstniecībā. Vēnu apstrāde ar lāzeru

Jaunumi un tendences vēnu ārstniecībā. Vēnu apstrāde ar lāzeru

Pēdējā desmitgadē vēnu lāzerapstrādē bijis daudz jaunumu – gan lāzera aparātu, gan lāzera vadu, tāpat arī stratēģisku pieeju jomā. Lāzera loma fleboloģijā ir ievērojami pieaugusi. Par vēnu ārstēšanas metodēm stāsta Arnolds Kadišs, Dr. med., MBA, ķirurgs, flebologs, Dr. Kadiša vēnu klīnika. 

Holivudas pīlings vai kā padarīt ādu tīru dažos soļos

Holivudas pīlings vai kā padarīt ādu tīru dažos soļos

Kāpēc Holivudas pīlings? Tā ir iespēja pēc procedūras justies kā zvaigznei ar tīru un mirdzošu ādu. Uzzināsim par šo unikālo procedūru, kas derēs pat visjutīgākajai ādai! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

MARUSHA eļļa sejas attīrīšanai un masāžai

MARUSHA eļļa sejas  attīrīšanai un masāžai

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt sejas attīrīšanas un masāžas eļļu ar rīsu, auzu un jojobas eļļām.

HealthAid® Alfalfa Leaf

HealthAid® Alfalfa Leaf

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā izmēģināt uztura bagātinātāju "Alfalfa Leaf®".

Testa rezultāti: "MindSet” – sabalansēts aktīvo vielu komplekss smadzeņu darbības uzlabošanai

Testa rezultāti:

Augustā Medicine.lv redakcija sadarbībā ar starptautisku zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt produktu smadzeņu darbības uzlabošanai “MindSet” – sabalansētu vitamīnu, aminoskābju un citu aktīvo vielu kompleksu, kas veicina asinsriti, atmiņu un uzmanību, kā arī kognitīvās spējas.

Testa rezultāti: Jaunais LIVEO probiotiku komplekss kapsulās

Testa rezultāti: Jaunais LIVEO probiotiku komplekss kapsulās

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SAGITUS Latvijas Farmācijas uzņēmumu piedāvāja testēt jaunumu – iecienīto LIVEO pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu kapsulās, bet tagad lielākā iepakojumā (ar 21 vienu kapsulu).

Izstāsti Latvijai veselības receptes

VCA poliklīnika "Dole": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VCA poliklīnika

Esi laipni gaidīts VCA poliklīnikā "Dole", Maskavas ielā 357, Rīgā, tirdzniecības centra "Dole" 2. stāvā. Sper soli pretī veselībai ar Veselības centru apvienību!

"Agetis supplements" – zinātniski pamatoti uztura bagātinātāji: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

"Emelin® FF Liquid" nodrošina kontrolētu maksimālu uzsūkšanos ar maigu ietekmi uz kuņģi. Tā pagatavojuma veids (šķidrā forma) nodrošina ātrāku un labāku dzelzs uzsūkšanos organismā.