Kā grūtniecība ietekmē krūtis?
Protams, grūtniecība ietekmē krūtis, jo tieši tad šie dziedzeri sāk pildīt savu galveno funkciju. Tiklīdz sieviete paliek stāvoklī, hormonālā sistēma dod signālu krūšu dziedzeraudiem, ka ir jāsāk gatavoties laktācijai.
Bieži, tieši sajūtot izmaiņas krūtīs, sieviete saprot, ka ir stāvoklī:
• Pirmajā trimestrī hormoni dod signālu krūtīm, dziedzeru audi paplašinās, palielinās, sākot gatavoties laktācijai. Līdz ar apaugļošanās faktu kā tādu, krūtis kļūst jūtīgākas, lielākas, krūšu galu pigmentācija var kļūt tumšāka, kā arī vēnu dzīslojums uz krūtīm izteiktāks, jo krūtis tiek vairāk apasiņotas.
• Pēdējā trimestrī sāk veidoties piens. Tas vēl neizdalās, jo progesterons kavē piena izdalīšanos. Tikai tad, kad mazais piedzims, progesterons krītas, un bērnam sākot zīst, pieslēdzas citi hormoni, kas veicinās piena rašanos. Tāpēc arī ir šī sakarība jo biežāk baro, jo vairāk piens veidojas, to visu nosaka hormoni. Savukārt, bērnam augot lielākam, krūts barošana kļūst retāka un arī piens tiek ražots mazāk, jo nav vairs pieprasījums.
Par cik izmēriem krūtis palielināsies?
Te, diemžēl, nav matemātiskas formulas, pēc kuras varētu to aprēķināt un prognozēt. Aprunājies ar savu mammu, vecmāmiņu, iespējams viņas atceras savas pārmaiņas, bet ja ne, tad atliek vienkārši uzticēties tam, ka viss notiek tā kā tam jānotiek. Dažām sievietēm krūtis palielinās pat par 2 - 3 izmēriem, savukārt citām šīs izmaiņas ir tik nemanāmas, ka lielāks krūšturis nemaz nebūs nepieciešams, ērtāks gan.
Kas ir pirmpiens?
Pirmpiens ir pats pirmais pieniņš, kas paredzēts mazulim pirmajām ēdienreizēm – tas satur maz tauku, bet bagātīgā daudzumā ogļhidrātus un olbaltumvielas. Pirmpiens var parādīties, t.i., izdalīties grūtniecības beigās, bet tas ir ļoti individuāli, jo kā jau tika augstāk minēts, hormoni kavē pirmpiena izdalīšanos līdz bērniņš tiks pielikts pie krūts. Jebkurā gadījumā, nesatraucies, jo, tas, ka pirmpiens pa pilītei izdalās pirms dzemdībām, neliecina ne par ko, kā arī, ja tas neizdalās, tas nebūt nenozīmē, ka sievietei piena būs maz.
Vienīgi gadījumā, ja no krūtīm ir izdalījumi grūtniecības sākumā un vidū, tad gan sazinies ar savu ārstējošo ārstu, lai saprastu, kas tas ir un kāpēc tā notiek.
Saudzē krūtis!
Šis ieteikums gan jāņem vērā ne tikai grūtniecības un zīdīšanas laikā, bet šoreiz tas jāuzsver īpaši jo – jā, grūtniecība krūtīm uzliek darbiņu, slodzi, kas jāiztur un tāpēc jo īpaši svarīgi ir pareizi par krūtīm rūpēties. Protams, grūtniecība izmaina krūtis, bet tās mainās arī līdz ar gadiem jebkurā gadījumā, ja par krūtīm nerūpējas.
Izvēlies piemērotu krūšturi. Sajūtas pašas pateiks priekšā, jo krūtis būs daudz jūtīgākas, un tās priecāsies par dabīga auduma saturošiem krūšturiem vairāk nekā par sintētiskām mežģīnēm, kas mēdz šad tad berzt. Svarīgi ir izvēlēties īsto izmēru, tāpēc nekautrējies pielaikot vairākus, lai atrastu, kurš tad šobrīd ir īstais.
Veic vieglu masāžu, lai ādai palīdzētu izturēt slodzi. Tā kā krūtis palielinās, arī āda izstiepjas. Ja tevi uztrauc striju parādīšanās, atceries, ka tās var parādīties ne tikai uz vēdera ādas, kas izstiepjas visvairāk, bet arī uz gurniem un krūtīm.
Izvēlies pretstriju krēmu vai eļļu, ar ko ik dienas vai ik pārdienas iesmērēt krūšu ādu ar apļveida kustībām.
Ir ieteicamas arī kontrastdušas, bet jāvadās pēc sajūtām, ja krūtis ir pārāk jūtīgas un kontrastdušas izraisa nepatīkamas sajūtas, tad no šīm procedūrām jāatsakās un jāatliek tās uz vēlāku laiku.
Foto: Stock.XCHNG