Gribi palikt stāvoklī? Ēd pareizi

Ja esiet izlēmuši, ka ir pienācis laiks bērniņam, pirmā lieta, ko noteikti darīsiet – pārtrauksiet lietot kontracepciju, noteikti arī rēķināsiet auglīgākās dienas, bet neķer kreņķi, ja stāvoklī nepaliec uzreiz. Tā īstenībā notiek tikai retajai. Gan tāpēc, ka organismam pēc kontracepcijas ir jāatgūstas, gan arī tādēļ, ka to vispirms ir nepieciešams sagatavot.
Auglīgumu ļoti ietekmē mūsu dzīvesveids un ēdienkarte. Noteikti esi dzirdējus teicienu – Tu esi tas, ko tu ēd. Īpaši plānojot grūtniecību, kā arī pašā grūtniecības laikā ir jāpiedomā pie ēdiena kvalitātes, jo tavs ķermenis būs pirmās mājas mazajai dzīvībiņai, tādas mājas, kur to kvalitāte ietekmēs jauno organismu, veidojot to spēcīgu un veselu, savukārt nekvalivitāte var radīt neatgriezeniskas sekas un dažādas potenciālas veselības problēmas.
Un šī veselīgā, kvalitatīvākā ēdienkarte nebūt nav kaut kas eksotisks vai dārgs. To var atļauties ikviens, un īstenībā, parēķinot veselīga uztura izmaksas un neveselīga, jāsaka, ka veselīgs uzturs ir krietni lētāks, jo savā iepirkumu grozā vairs neliksi alkoholiskos dzērienus, daudz cukuru un balto miltu saturošus produktus, dažādas gatavās uzkodas.
1. Pirmā un svarīgākā lieta – atsakies no jebkāda alkoholiskā dzēriena un cigaretēm. Visas šīs lietas ne tikai ietekmē tavu auglību, bet arī tavu un plānotā bērniņa veselību. Vislabāk, ja to darat abi, jo arī vīrieša spermas kvalitāti ietekmē viņa dzīvesveids, un par topošā bērniņa veselību ir atbildīgi abi divi vecāki, nevis tikai mamma, kura bērnu iznēsā.
2. Samazini kofeīna saturošo produktu patēriņu, jo kofeīns varbūt organismam dod enerģiju, bet mazina iespēju palikt stāvoklī.
3. Arī pesticīdi samazina auglību, tāpēc kur vien vari, izvēlies tīrus, ekoloģiskus produktus.
4. Atsacīšanās no sliktajiem taukiem.
Ir pētījumi, kas parāda, ka ēdienkarte, kas satur daudz slikto tauku, trans - taukskābes (tie būtu visi bulciņu izstrādājumi, eļļā cepti ēdieni, pusfabrikāti), palielina neauglības risku. Šie tauki samazina organisma spēju reaģēt uz insulīnu, kas savukārt ir cēlonis neregulārai ovulācijai.
5. Izvairies no jēlām zivīm un gaļas, nepasterizētiem sieriem.
6. Rūpējies par sabalansētu uzturu, noteikti ēd vairāk dārzeņu, augļu, pilngraudu produktu, pākšaugus, tā nodrošinot organismam visu nepieciešamo, sabalansēts uzturs ievērojami uzlabo šūnu veselību, tostarp, protams, arī olšūnu.
7. Pietiekošs olbaltumvielu daudzums uzlabo auglību, tāpēc noteikti neatsakies arī no vistas gaļas, olām, tofu, zivīm, kas ir īpaši bagātas ar omega 3 taukskābēm. Esi veģetāriete? Ēd pupiņas. Harvārdā pat veikts pētījums, kas apstiprina, ka auglīgākas ir tās sievietes, kas olbaltumvielas uzņem, ēdot dārzeņus, nevis gaļu. Un visvairāk olbaltumvielas satur tieši pākšaugi.
8. Pilnpiena produkti nāks tikai par labu.
Nost ar samazinātu tauku saturu, vājpiena produktiem, jo ir veikti pētījumi, ka tie tieši pretēji mazina auglību.
9. Lapu dārzeņi – visi salāti, spināti, kāposti, jo tumšāk zaļas ir lapas, jo vairāk dārzenis satur folijskābi, kas uzlabo ovulāciju, savukārt vīriešiem folijskābe uzlabo spermas kvalitāti.
10. Arī dzelzs pietiekoša uzņemšana par 40% palielina auglību, tāpēc par našķi vari izvēlēties ķirbju sēklas, kas satur daudz dzelzi.
11. Neaizraujies ar cukuru, jo pārāk liels cukura līmenis asinīs veicina adrenalīna izdalīšanos, kas savukārt bloķē progesteronu, hormonu, kas atbildīgs par apaugļošanos un apaugļotās olšūnas ieligzdošanos.