Dzelzs grūtniecības laikā
Ikdienā reti kad mēs īpaši aizdomājamies par to, vai mūsu organisms tiek apgādāts ar pilnīgi visu tam nepieciešamo. Bet grūtniecības laikā, kad sievietes organismā attīstās jauna dzīvībiņa, tas kļūst jo īpaši svarīgi, jo mūsdienu zinātniskie atklājumi un pētījumi liecina, cik svarīga ir visu nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu esamība mātes organismā, lai jaunā dzīvībiņa attīstītos bez problēmām.
Visbiežākais "klupšanas akmens" ir dzelzs, jo tas mums parasti trūkst arī ikdienā, tāpēc grūtniecības laikā īpaša uzmanība tiek veltīta gan hemoglobīna līmenim (dzelzs ir svarīgākā hemoglobīna sastāvdaļa, savukārt hemoglobīns mūsu organismā ir tā viela, kas transportē skābekli no plaušām uz šūnām), gan ferritīnam (ferritīns ir dzelzi saturoša olbaltumviela, kas sniedz informāciju par dzelzs uzkrājumiem organismā).
Analīzēs skata abus šos rādītājus – gan hemoglobīnu, gan ferritīnu, bet jo īpaši svarīgs ir ferritīns jeb tā dēvētās dzelzs rezerves. Ferritīna norma sievietēm ir 10 -150 mkg/ l, kaut gan grūtniecības laikā ir pieļaujams, ka šis līmenis ir nedaudz pazemināts nekā parasti pirms tam, tas ir pilnīgi dabiski, jo organismā asiņu tilpums palielinās.
Kāpēc dzelzs ir tik svarīgs?
Dzelzs grūtniecības laikā atbild par skābekļa apgādi, gan sievietes organismā, gan mazulim mātes puncī. Īpaši svarīgs dzelzs ir grūtniecības trešajā triestrī, jo šajā laikā mazulis mātes organismā pats sāk uzkrāt dzelzi, kas viņam būs nepieciešama pēc piedzimšanas. Grūtniecības laikā organisms to patērē vairāk, jo jāapgādā vairāk organismu, līdz ar to, ja arī ar rādītājiem viss ir kārtībā, par dzelzi saturošu uzturu tomēr nevajadzētu aizmirst, tā teikt – profilaktiski rūpēties, lai organisms saņemtu nepieciešamo dzels daudzumu.
Dzelzs ir ļoti svarīgs arī pēcdzemdību posmā, gan lai atkoptos pēc dzemdībām, gan arī lai mazulis ar mātes pienu uzņemtu visu nepieciešamo. Iedomājieties – pusgadu vecam bērnam dzelzs nepieciešams pat dubultā nekā pieauguša vīrieša organismam.
Dzelzs tātad – piedalās skābekļa apgādē, olbaltumvielu sintēzē, tas nepieciešams imūnsistēmas darbībai, kā arī A vitamīna pārveidošanai.
Kādi produkti satur dzelzi?
Dzīvnieku izcelsmes progukti – liesa gaļa, olas, piens, kā arī zivis, tuncis, sardīnes u.c.
Augu izcelsmes produkti – visi zaļie lapu dārzeņi, tai skaitā spināti, savvaļas augi jeb nezāles, bietes, kāposti, burkāni, āboli, zemenes.
Citi produkti – rozīnes, aprikozes, griķi, zirņi, rudzu maize, auzu pārslas.
Ja parastā dzelzs deva sievietēm ir 15 mg dienā, tad grūtniecības laikā šis cipars dubultojas.
Mazas nianses saistībā ar dzelzs uzņemšanu:
• Dzelzs saturošus produktus (arī preperātus) nav ieteicams vienlaicīgi lietot ne ar magniju saturošiem produktiem (preperātiem), ne ar kalciju saturošiem produktiem, jo šie mikroelementi savstarpēji reaģē, un minētajās kombinācijās dzelzs daudz sliktāk uzsūcas organismā.
• Dzelzs uzsūkšanos kavē arī tēja un kafija, tāpēc, ja lieto kādu dzelzs preperātu no rītiem, nevajadzētu uzreiz taisīt brokastu kafijas vai tējas krūzi.
• Savukārt dzelzs labāk uzsūcas organismā, ja vienlaicīgi tiek lietoti C vitamīnu bagāti produkti.
Kā saprast, vai uzņemtais dzelzs ir pietiekošā daudzumā?
Pirmkārt – grūtniecēm regulāri jānodod asinsanalīzes, un tajās vienmēr tiek skatīts gan hemoglobīns, gan ferritīns, lai tādējādi atklātu – vai dzelzs ir pietiekoši vai nē.
Otrkārt - dzelzs trūkums visbiežāk izpaužas noguruma, sliktas pašsajūtas veidā. Smagāks gadījums jau ir anēmija – nopietns dzels trūkums organismā, kas izpaužas kā vājums, apātija, galvaasāpes, imunitātes krišanās, aizcietējumi, bāla āda, reiboņi.
Neuzsāc dzelzs preperātu lietošanu uz savu galvu, bet vienmēr konsultējies ar ārstu, bet ikdienas uzturu bagātināt ar dzelzi saturošiem produktiem jebkurā gadījumā nenāks par skādi.