medicine.lv skaitļos

Lietotāji online184
Aktīvie uzņēmumi12695
Nozares raksti11854
Ekspertu atbildes21477
Ārsti: Mācības, karjeras veidošanu un pasaules atklāšanu nevar nokavēt, bet bērnu radīšanu – gan : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ārsti: Mācības, karjeras veidošanu un pasaules atklāšanu nevar nokavēt, bet bērnu radīšanu – gan

Ārsti: Mācības, karjeras veidošanu un pasaules atklāšanu nevar nokavēt, bet bērnu radīšanu – gan
Freepik.com/ wirestock

Mācības, karjeras veidošanu un pasaules atklāšanu nevar nokavēt, bet bērnu radīšanu – gan. Reproduktīvajā jomā mūžīgās jaunības eliksīrs arvien vēl nav izgudrots. Tomēr tu vari apdrošināties, sasaldējot savas olšūnas. Par ne tik ierasto iespēju – saglabāt savas olšūnas nākotnei – sievietesveselibai.lv izjautāja ginekologus un dzemdību speciālistus Dr. Egīlu Gasiņu un Dr. Olgu Plisko.

Dzīve ilgāka, auglīgais periods – nē

Mūsdienu sievietes, pateicoties iespējai izglītoties un kāpt pa karjeras kāpnēm, ģimenes veidošanu un bērnu radīšanu nereti atliek uz vēlāku laiku. Kad bioloģiskais pulkstenis beidzot tomēr sāk tikšķēt, var izrādīties, ka pie bērna tikt vairs nemaz nav tik vienkārši vai arī vilciens aizbraucis pavisam.

"No vienas puses, dzīvojam arvien ilgāk – pie mums, Latvijā, pēdējo 30 gadu laikā paredzamais sievietes mūža garums pieaudzis par pieciem gadiem un sasniedz 75 gadus. Arī bērni dzimst vidēji vēlāk. Ja pirms 30 gadiem pirmais bērns dzima vidēji 23 gadus vecai sievietei, tad tagad – 28 gados. Taču vislabākais auglīgais vecums nemainās – kā bija līdz 35-38 gadu vecumam, tā arī ir palicis. Ne velti veselai sievietei līdz 35 gadu vecumam ir gads, lai paliktu stāvoklī, un mēs neuztraucamies par iespējamām problēmām. Savukārt pēc 35 gadiem šis laiks ir jau divreiz īsāks," skaidro dr. Egils Gasiņš.

Izskaidrojums ir pavisam vienkāršs – ja vīrietis bērnus var radīt jebkurā vecumā, tad sieviete piedzimst ar noteiktām olšūnu rezervēm, kas ar laiku iet mazumā. Sievietei nākot pasaulē, viņas olnīcās ir viens līdz divi miljoni primāro folikulu. Tie ir aizmetņi, no kuriem dzīves laikā var rasties olšūnas. Katra mēnešreižu cikla sākumā no šiem iedīgļiem attīstās vairāki antrālie folikuli. Galvas smadzeņu hipofīze izdala folikulus stimulējošo hormonu, kas vienam no folikuliem liek augt un kļūt par dominējošo, kurā nobriest olšūna. Kad cikla vidū folikuls plīst, olšūna nokļūst olvadā, kur var sastapties ar spermatozīdu. Cikla beigās folikuli iet bojā, bet nākamajā – parādās atkal jauni. Sievietes mūža laikā par olšūnām kļūst tikai aptuveni 400-750 folikulu.

Banner 280x280

Turklāt ar gadiem samazinās ne vien olšūnu daudzums, bet arī to kvalitāte, spēja tikt apaugļotām un līdz ar to – cerība tikt pie ģenētiski vesela bērniņa. Tuvojoties 40 gadu vecumam, olšūnas nobriešana jeb ovulācija notiek arvien retāk, dzemdē biežāk veidojas miomas, polipi un citas kaites, kas samazina auglību. Tāpēc arī mākslīgā apaugļošana nav panaceja, kas nostrādās vienmēr.

"Kad sievietēm beidzot parādās doma par bērniem, arvien biežāk nonākam strupceļā. Minēšu piemēru par mākslīgās apaugļošanas rezultātiem. 37 gadu vecumā grūtniecības iestāšanās iespējamība ir 53-57 procenti, bet 43 gadu vecumā – vairs tikai seši līdz astoņii procenti. Salīdzinot šīs divas sievietes, ārēji mēs viņu vecuma starpību nepamanītu. Bet spējas radīt bērnu ir būtiski atšķirīgas," norāda dakteris.

Kā novērtēt savas olšūnu rezerves?

1. Ar analīzēm, nosakot AMH-Anti Millera hormona rādītāju asinīs jebkurā menstruālā cikla dienā un FSH jeb folikulu stimulējošā hormona un fizioloģiski aktīvākā estrogēna – estradiola līmeni trešajā dienā pēc cikla sākšanās.

2. Veicot ginekoloģisko ultrasonogrāfiju, lai vizuāli novērtētu antrālo folikulu skaitu olnīcās.

Olšūnu starta kapitāls

Ja piedzimstot pūrā saņemtais olšūnu starta kapitāls ir trūcīgs, neauglības ārstēšana var būt nepieciešama arī jaunām sievietēm, pat divdesmitgadniecēm. Tāpēc arī tad, ja nav nekādu sūdzību un tuvākajā laikā neplāno grūtniecību, vizīti pie ginekologa nevajadzētu atlikt. Vēl viens olšūnas ietekmējošs faktors ir veselības stāvoklis, kas ne vienmēr liek sevi manīt ar jūtamām izpausmēm. "Samērā izplatīta problēma ir endometrioze, bet savā praksē novēroju, ka pacientes 25 gados, kad par bērniem vēl nedomā, bieži vien nesaprot, ka, neko nedarot, 35 gados, kad sāks plānot grūtniecību, olnīcas vairs nespēs darboties," norāda dakteris

"Endometriozes gadījumā dzemdes iekšējā slāņa jeb endometrija šūnas uzrodas tur, kur tām nav jābūt – ārpus dzemdes, parasti – olnīcās un vēdera dobumā. Bet tur, kur ir endometrioze, vienmēr ir arī iekaisums, kas ietekmē gan olnīcu spēju funkcionēt, gan folikulu rezerves. Kad olnīcās veidojas endometriozes cistas, olšūnu krājums var samazināties arī gluži mehāniski – cistām nospiežot olnīcas," plašāk skaidro Olga Plisko.

"Pacientei varbūt liekas – ai, tā taču ir tikai tāda neliela cistiņa, sūdzību nav, stāvoklī palikt neplānoju – atstājam, kā ir! Bet daudzos gadījumos pēc pieciem līdz 15 gadiem cista augs lielāka, iekaisums būs atstājis pēdas, tātad olnīcas nedarbosies, tām vairs nebūs folikulu un pat ar stimulāciju neizdosies no tām izdabūt ārā olšūnas!" brīdina ārste.

Auglību būtiski ietekmē arī vēža ārstēšana – ķīmijterapija un apstarošana, kas bieži vien iznīcina olšūnu rezerves, izraisot agrīnu menopauzi, sevišķi hematoloģisku jeb asins slimību gadījumā. Būtu jāuzlabo komunikācija starp reproduktologiem un onkologiem, jo diemžēl Latvijā pacienti visbiežāk nav informēti par iespēju sasaldēt un uzglabāt olšūnas, lai varētu nākotnē radīt bērnus. Visticamāk, tādēļ ka šis pakalpojums nav  iekļauts valsts apmaksāto klāstā, lai gan ārstam jebkurā gadījumā nevajadzētu pieņemt lēmumu pacientes vietā, viņu neinformējot. "Bērnu slimnīcā valsts programmas ietvaros pirms vēža terapijas uzsākšanas zēniem piedāvā savākt reproduktīvo materiālu – spermatozoīdus. Taču meitenēm nekā tāda nav, lai gan, lai savāktu olšūnas, olnīcas var stimulēt jau no 14-16 gadu vecuma, būtībā, kad ir sākušās mēnešreizes," nevienlīdzīgo attieksmi iezīmē daktere.

Savu lomu spēlē arī olnīcu operācijas, retāk olšūnu trūkumā pie vainas ir iedzimtas ģenētiskas kaites. Jā, ir iespēja izmantot donores materiālu, tomēr ar savām olšūnām grūtniecības iestāšanās iespēja ir lielāka, norāda ārsti.

Vesels ciems ar bērniem

"Domāju, mums ir jāpieņem tas, ka sievietes arvien vēlāk domā par grūtniecību un pēcnācējiem," uzskata Egīls Gasiņš. Jo vairāk tādēļ, ka ir iespējams salīdzinoši vienkāršs risinājums, kā apdrošināties – olšūnu sasaldēšana un uzglabāšana, lai vēlāk tās izmantotu mākslīgajai apaugļošanai. "Protams, 23, 25 vai 27 gados ne visām ir nauda, lai savāktu un sasaldētu olšūnas. Procedūra maksā aptuveni 2000-2500 eiro un vēl aptuveni 100 eiro gadā par uzglabāšanu. Ja jaunai sievietei ir olnīcu endometrioze bez simptomiem, dabiski, mēs nevaram piespiest veikt operāciju. Bet, kamēr vēl var ir pieejamas olšūnu rezerves, būtu vērts tās saglabāt. Ir jāuzsāk diskusija par šādas procedūras nodrošināšanu vismaz tām meitenēm un sievietēm, kam ir olnīcu darbību ietekmējošas veselības problēmas. Tas ir ieguldījums Latvijas nākotnē, jo, palīdzot kaut 50 sievietēm gadā, 10 gados mums būtu jau vesels ciems ar bērniem!"

Speciālists min vēl vienu būtisku olšūnu uzglabāšanas aspektu – ja būtu šāda olšūnu banka un sievietei, kas tās noguldījusi, tās pašai tomēr nebūtu nepieciešamas, viņa varētu savu reproduktīvo materiālu ziedot citām sievietēm. Viņš to salīdzina ar savulaik zināmajām pašpalīdzības kasēm. "Tas kļūtu par mūsu sabiedrības nākotnes kapitālu – mūsējo, vietējo. Ieguldot līdzekļus preventīvā rīcībā, būtu arī mazāk jāinvestē neauglības ārstēšanā vēlāk," rezumē dakteris.

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Grūtniecības kalendārs

Nedēļas tēma

Biškopības produkti imunitātes stiprināšanai

Biškopības produkti imunitātes stiprināšanai

Biškopības produkti ir zināmi ar savām unikālajām īpašībām. To lietošana var būt noderīga imunitātes stiprināšanā, jo šie produkti satur plašu vitamīnu, minerālvielu, aminoskābju un antioksidantu klāstu, kas var palīdzēt uzlabot organisma aizsargspējas. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

5 galvenie vitamīni dzīves kvalitātes uzlabošanai

5 galvenie vitamīni dzīves kvalitātes uzlabošanai

Veselība ir ne tikai slimību neesamība, bet arī iespēja dzīvot enerģiski, daudzveidīgi un gūstot baudu no katras dienas. Lai uzturētu lielisku pašsajūtu un tonusu, organismam nepieciešami vitamīni. Uzzināsim vairāk par vitamīniem dzīves kvalitātes uzlabošanai!

Pretizgulējumu matrači pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai 

Pretizgulējumu matrači pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai 

Kvalitatīvs matracis var ievērojami uzlabot cilvēka dzīves kvalitāti, nodrošinot komfortu un cieņpilnu aprūpi dzīves visgrūtākajos brīžos. Investīcijas šādā matracī ir ieguldījums pacienta veselībā un labklājībā, kas sniedz ieguvumus gan īstermiņā, gan ilgtermiņā.

Novērs muguras sāpes!

Novērs muguras sāpes!

Vai kaut vienu reizi dzīvē esi jutis muguras sāpes, īpaši muguras lejasdaļā? “Veselības sporta stacijas” treneri nodarbībās risina sūdzības par muguras sāpēm savas kompetences ietvaros un sadarbojoties ar citu jomu speciālistiem. 

Video

Produktu testi

Testa rezultāti: MARUSHA Sejas un ķermeņa migla ar kolagēnu

Testa rezultāti: MARUSHA Sejas un ķermeņa migla ar kolagēnu

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt sejas un ķermeņa miglu ar kolagēnu.

BIŠU MAIZE – dabas līdzeklis enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas uzlabošanai

BIŠU MAIZE – dabas līdzeklis enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas uzlabošanai

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Bee Box" piedāvā testēt Bišu maizi enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas veicināšanai.

Ultimate Max — sabalansēts vitamīnu, minerālvielu un augu komponentu komplekss

Ultimate Max — sabalansēts vitamīnu, minerālvielu un augu komponentu komplekss

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvā testēt Ultimate Max — sabalansētu vitamīnu, minerālvielu un augu komponentu kompleksu, kas palīdz papildināt pamatuzturvielu deficītu organisma harmoniskai darbībai un veicināt ilgdzīvošanu.

Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai

Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "MV Health" piedāvā testēt uztura bagātinātāju Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm - Jūrmalas slimnīca nodrošina augļa izmeklējumus grūtniecēm, izmantojot jaunākās paaudzes premium klases ultrasonogrāfijas (USG) iekārtu Volusan Expert 22. 

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Atklāj īpašo Japānas skaistuma noslēpumu, kuru izstrādājuši Jāpānas zinātnieki. Dr.Ohhira® produkti – augstākās kvalitātes Japānas kosmētika un uztura bagātinātāji.