Pie kāda ārsta vērsties?
Labdien!

Vīrietis, 23 gadi. Vispārējās asins analīzes labas, aknu un vairogdziedzera rādītāji normas robežās. Pastiprināti svīst rokas, ir jutīga, sarkana āda uz galvas un sejas (uz pieres un ap degunu), kura niez un plāksītēm atdalās.

Tāpat jau vairāk nekā pusgadu ir vidēji šķidra - šķidra vēdera izeja, nemitīgi miega traucējumi - spilgti sapņi un daudz domu, nekvalitatīvs miegs, mostos noguris un miegains, pēc pusdienlaika nāk miegs. Papildus ir panikas lēkmes un nemiers.

4 mēneši pavadīti bez stresa/ rehabilitējošā vidē. Simptomus tas nozīmīgi neietekmēja, vienīgi panikas lēkmes būtiski samazinājās.
Ģimenes ārsts nezina, ko darīt, psihiatrijas nozarē spēj atvieglot vien dažus simptomus. Pie kā vēl man vērsties?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Diemžēl tikai ar minēto ir par maz, lai uztādītu diagnozi. Iesaku vēlreiz izmeklēties, lai izslēgtu jebkādas iespējamas organiskas saslimšanas.

Ņemot vērā simptomu sarakstu, jādomā par garīga rakstura problēmām - trauksmi, depresiju. Iesaku vēlreiz konsultēties ar psihiatru un uzsākt ārstēšanos ar medikamentiem un psihoterapiju, ja speciālists to iesaka.

Diagnostika

Sāpes taisnajā zarnā - vai tas var būt kas nopietns?
Labdien!

Esmu 20 gadus veca sieviete, normālā svarā (164 cm, 60 kg). Aptuveni 2-3 gadus reizēm ir duroša sajūta tūplī (taisnajā zarnā vai tuvu pie anālās atveres), taču sāpes uznāk un uzreiz pāriet. Pie fēcēm asins piejaukumu nav, nav arī slēpto asiņu. Pēdējā laikā fēces ir gaišas un mīkstas, bez noteiktas konsistences, kā uz caureju, nedaudz gļotainas. Vēders reizēm pūšas. Šāda problēma bija arī aptuveni pirms gada, tad uztaisīju gastroskopiju, kur viss bija kārtībā. Daktere lika padzert "Kreon 10 000", un viss normalizējās - itkā nesagremojās barība.

Sakiet, lūdzu, vai tas var būt kas nopietns? Pie kā vēl man vērsties? Vai turpināt dzert "Smectu" un "Kreonu"?

Paldies!
Atbild:
Ģirts Mauriņš, "Flebomedika", SIA
Labdien!

Sāpju iemesls taisnajā zarnā un anālā apvidū var būt dažāds. Tās var liecināt par dažādām taisnās zarnas saslimšanām (anālās gļotādas plīsumu, zarnas gļotādas iekaisumu), kā arī var būt neiroloģiskas sāpes sakarā ar mugurkaula patoloģiju.

Izmaiņas vēdera izejā (konsistence, krāsa, gļotas) varētu liecināt par resnās zarnas patoloģiju.

Ieteiktu ambulatori ar ģimenes ārsta nosūtījumu (vai bez tā, kā maksas pacients ) veikt Fibrokolonoskopiju, lai izvērtētu resnās zarnas stāvokli. Pēc Fibrokolonoskopijas rezultātu saņemšanas ieteiktu atnākt uz vizīti, lai precīzāk izrunātu tālāko izmeklēšanas un ārstēšanas plānu.

Ar cieņu

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai vakcinēties pret gripu nav pāragri un kā izvēlēties vakcīnu?
Labdien!

Tā kā man ir negatīva pieredze no iepriekšējiem gadiem, ka pietrūka gripas vakcīnu, šogad vēlos vakcinēties laikus. Tādēļ jautājums - vai tagad jau ir ieteicams vakcinēties, vai tas nebūs par ātru? Un kā izvēlēties vakcīnu, lai tā darbotos uz maksimāli vairākiem gripas paveidiem?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Vakcīnas pret gripu šai sezonai jau ir pieejamas. Vislabākās ir tetravalentās vakcīnas, kas pasargā pret četriem gripas vīrusu veidiem (mūsu tirgū šobrīd zem nosaukuma "Fluarix" 2019/2020 un "Vaxigrip" 2019/2020 sezonai). Varat vakcinēties jau tagad.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Pumpas vagīnas apvidū - ko darīt?
Labdien!

Nesen man parādījās sarkana pumpa vagīnas apvidū, ar jēlu galu, kas ļoti sūrst, šķiet, ka arī struto. Tagad šādu pumpu ir jau nedaudz vairāk, ap 5, un veidojas arī jaunas un mazas anālās atveres apvidū. Tās ļoti sūrst, kad pieskaras vai iet nokārtoties. Kā arī ir pastiprināti izdalījumi un nieze. Ko darīt?

Paldies!
Atbild:
Medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Jūsu aprakstītie simptomi var liecināt par dažādām veselības problēmām. Lai noteiktu sūdzību cēloni, lūdzu, vērsieties pie ginekologa, kas veiks nepieciešamos izmeklējumus un noteiks diagnozi.

Ar cieņu,

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Asinis pēc tualetes apmeklējuma pa lielam - kādi tam var būt cēloņi?
Labdien!

Jau vairāk nekā gadu pēc tualetes apmeklējuma pa lielam uz tualetes papīra var redzēt asins traipus. Pie ārsta kautrējos iet. No kā tas varētu būt?

Esmu vīrietis, 19 gadi. Svars - 95 kg.

Paldies!
Atbild:
MFD Veselības grupa, MFD Veselības centrs "Dziedniecība"
Labdien!

Precīzākai diagnozei lūgums vismaz vērsties pie sava ģimenes ārsta vai proktologa.

Viena no iespējamām problēmām varētu būt hemoroīdi. Var būt gan iekšējais, gan ārejais. Tādas lietas lūgums neievilkt, jo hemoroīdi ir diezgan nopietna lieta.

Proktoloģija

Sāpes labajā paribē - kas var būt pie vainas?
Labdien!

Man tikko palika 19 gadi. Pāris dienas atpakaļ pamodos ar diskomfortu labajā paribē, nodomāju, ka pāries. Šodien ir trešā diena, kad jūtams diskomforts, jo par baigām sāpēm to arī nenosaukt. Uzspiežot zem ribām, nedaudz sāp. Vēlos zināt, kas apmēram varētu būt par vainu?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Labajā paribē atrodas akna un žultspūslis. Lai precizētu sūdzības iemeslu, jādodas pie ārsta, kas Jūs izmeklēs, veiks analīzes un/vai nosūtīs uz vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfiju.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Uz augšlūpas balta līnija un mazi pūslīši - vai vērts pārbaudīties?
Labdien!

Esmu pamanījis, ka man uz augšlūpas ir tāda bāla līnija, ap to tādi mazi pūslīši. Sāpes un diskomforts nav jūtami. Pievērsu uzmanību tam tikai nesen, bet tādi jau man ir kopš pagājušās vasaras. Kas tas varētu būt, un vai nepieciešams steigties pie dermatologa?

Paldies!
Atbild:
Ģirts Mauriņš, "Flebomedika", SIA
Labdien!

Bez dermatoskopijas un dermatologa konsultācijas noteikt iemeslu un uzlikt diagnozi nav iespējams. Ieteicams doties uz konsultāciju pie dermatologa, kurš var veikt dermatoskopiju konsultācijas laikā. Vizītei var pieteikties, zvanot uz tālruni 67374747.

Dermatoloģija / ādas veselība

Ko darīt, ja nomoka regulāras atraugas?
Labdien!

Man ir 34 gadi un jau ilgu laiku mani nomoka gandrīz nepārtrauktas atraugas - garas un dziļas. Dažkārt varu laist ārā gaisu nepārtraukti no vietas. Šķiet, ka kaut kā to kontrolēju, kad esmu aizņemta ar citām lietām vai esmu cilvēkos, bet, ja esmu viena, varu atraugāties ļoti bieži. Nezinu, vai tas ir jau ieradums mēģināt rast viegluma sajūtu, bet normāli tas nav, jo nu pārāk bieži nāk tās atraugas. Pirms gadiem pieciem ļoti nomocīja vēdera piepūšanās un arī biežas sāpes. Tagad vairs nesāp, bet vēdera uzpūšanās ir regulāra - mērena, retāk ļoti smaga. Saprotu, ka kaut kas ar metabolismu galīgi nav kārtībā, bet nezinu, ko darīt, kādi varētu būt patiesie cēloņi, kā un cik vienkārši to var noteikt, kādas sekas var būt un kā ārstēt?

Ēdu veselīgi, gāzētus dzērienus faktiski nelietoju vispār, ūdeni dzeru, lai gan varētu vairāk, vienīgais - vīna glāzi vakaros izdzeru. Balta mēle jau ir kļuvusi man par normu, vīrs saka, ka bieži man ir slikta elpa. Zobi nav pie vainas. Arī akne man ir, iespējams, pie vainas ir gan hormoni, gan dzīves stresi, gan kuņģis - viss kopā, visdrīzāk.

Līdz šim izmeklējumi ir bijuši minimāli, un man ir pateikts, ka es, visticamāk, gaisu riju runājot, ēdot un dzerot.. Retorisks jautājums, kādēļ tad es neriju pirms tam un vai tiešām gandrīz konstanta atraugāšanās ir normāla tāda iemesla dēļ? Domāju, ka nav.

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Būtu jāveic gastroskopija un jākonsultējas ar gastroenterologu. Cēlonis atraugām un sliktajai elpai varētu būt atviļņa slimība, ko varbūt pastiprina diafragmas trūce un/vai pastiprināts zarnu meteorisms (gāzes) kāda cita iemesla dēļ, piemēram, kairinātas zarnas sindroma, aizcietējumu vai gremošanas traucējumu, tādu kā laktozes nepanesamības dēļ.

Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma

Vai avārijas kontracepcija var kavēt mēnešreižu sākšanos?
Labdien!

Vai tas ir normāli, ja avārijas kontracepcijas tablete ir iedzerta laikus, bet pēc tās iedzeršanas nav nekādas asiņošanas Mēnešreizēm vajadzēja sākties 25. augustā, bet to vēl nav. Vai var kavēties mēnešreizes?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Avārijas kontracepcija tiešām izraisa menstruālā cikla novirzes. To, vai ir vai nav asiņošana, nosaka cikla diena, kurā ir lietota tablete.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības