Kā kompensēt bērna organismam nepieciešamās vielas, ja bērnam ir alerģija pret pienu?
Labdien!

Meitiņai ir alerģija pret pienu un piena produktiem. Tāpēc jautājums - kā kompensēt nepieciešamās vielas, kā piemēram, kalciju un proteīnus, ja bērnam ir alerģija pret pienu?

Paldies!
Atbild:
Iveta Līce, Līces I. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Parastā piena vietā var lietot sojas pienu, to var dot arī zīdainim. Ja runa ir par bērnu līdz gada vecumam, tad aptieku tīklā ir pieejams arī "Aptamil" maisījums, kas nesatur govs pienu. Lielāka vecuma bērniem kalciju var uzņemt ar "Osteonorm" pulveri vai tabletēm. Olbaltumvielas - ar olām, gaļu, zivīm, pākšaugiem.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai "Paracetamol" var ietekmēt kontracepcijas "Midiana" efektivitāti?
Sveiki!

Vēlētos uzzināti, vai šo zāļu lietošana kopā varētu kaut ko ietekmēt.

Lietoju zāles "Paracatamol" un kontracepciju "Midiana" vienā laikā.
Vai tas varēja mainīt "Midiana" efektivitāti ?

Sāpēja galva, izdzēru paracetamolu un tūlīt kontracepciju, jo bija laiks kad parasti to lietoju.

Paldies!
Atbild:
Ilze Paegle, "Inta", SIA, Aptieka
Labdien!

Paracetamola lietošana ar "Midiana" nemaina kontracepcijas efektivitāti.

Medikamentu tirdzniecība, aptiekas

Ko darīt, ja mēnešreizes ilgst jau 10 dienas?
Labdien!

Mēnešreizes jau ilgst 10 dienas! Vai tas varētu būt no tā, ka lietoju avārijas kontracepcijas tableti apmēram pirms 17 dienām? Kas šādā situācijā būtu jādara?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Pēc avārijas kontracepcijas tiešām var būt asiņošana. Svarīgi zināt, vai tā ir tikai smērēšanās vai tiešām asiņošana. Process atkarīgs no cikla dienas, kurā tika lietots preparāts. Ja asiņošana liela, jādodas pie ārsta.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Par ko tas varētu liecināt, ja pīkst un svilpo elpa?
Labdien!

Par ko tas varētu liecināt, ja pīkst un svilpo elpa?

Tāpat ir aizdusa no nelielām fiziskām kustībām. Ir arī liekais svars. Visu laiku domāju, ka aizdusa ir no liekā svara, bet visi dūšīgie cilvēki taču nemokās ar aizdusu..Papildus esmu novērojusi, ka, kad dziedu, nevaru izdziedāt frāzi līdz galam - trūkst elpa. Ja tādā veidā padziedu, nedaudz balss aizsmok un tā itkā sadalās vairākos toņos.
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Sveiki!

Iespējams, ka Jums ir hronisks obstruktīvs bronhīts vai bronhiālā astma.

Jādodas pie ārsta, lai uzstādītu diagnozi un saņemtu atbilstošu ārstēšanu.

Vēl hroniskā sirds mazspēja var radīt elpas trūkumu, ārsts izmeklēs un diagnoze būs skaidra arī šajā jautājumā.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai ģimenes ārsts var atteikties noslēgt slimības lapu, ko atvēris traumatologs?
Labdien!

Situācija šāda: Draugs kādu laiku atpakaļ guva kājas traumu un vērsās traumpunktā, kur ārsts atvēra slimības lapu, norādot arī beigu datumu. Pēc slimības lapas draugs atgriezās darbā, strādā jau otro nedēļu, taču pēkšņi darba vietā viņam paziņoja, ka viņam vēl joprojām ir atvērta slimības lapa. Draugs zvanīja savai ģimenes ārstei, lai lūgtu noslēgt slimības lapu, taču viņa atteicās, sakot, ka tas, kurš šo lapu atvēra, tam arī jānoslēdz, un ka viņa to nedarīs. Tad draugs zvanīja uz traumpunktu ar šo pašu jautājumu un viņam teica, ka jāvēršas pie ģimenes ārsta (kurš atteicās lapu noslēgt) un ka daudzo pacientu dēļ viņiem nav laika nodarboties ar lapas noslēgšanu, ka jāierodas klātienē un jāiet pie ārsta, kas slimības lapu atvēra (visticamāk ilgi sēžot rindā). Tagad sanāk, ka cilvēks nevar noslēgt slimības lapu, ar draugu esam šokā par šo faktu. Jautājums - vai ģimenes ārstam ir tiesības atteikties noslēgt slimības lapu un ko šādā situācijā vēl var darīt?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Sveiki!

Tā arī ir. Ja lapu atver viens ārsts, tad tas pats ārsts to arī noslēdz. Ja darba nespēja ar iepriekšējo diagnozi turpinās, tad, griežoties pie ģimenes ārsta, kā turpinājums slimībai tiek atvērta jauna lapa, kuru tad arī pēc slimības beigām ģimenes ārsts noslēdz. Traumatologam, kurš lapu atvēra, tā bija jānoslēdz. To var izdarīt arī ar atpakaļejošu datumu, ja tas ir aizmirsies. Jātiekas ar traumatologu un jāpaskaidro situācija.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Cik ilgi drīkst lietot kreatīnu?
Labdien!

Interesējos par kreatīnu.

Es esmu 2.02 m garš, sveru 110 kg. Iepriekš nekad nebiju lietojis kreatīnu, plānoju sākt dzert "Creatine Monohydrate", bet nesaprotu, kā tas īsti jālieto. Ikdienā lietoju arī "Impact Whey" proteīnus.

Vēlējos jautāt - ja es apmeklēju sporta zāli 3x nedēļā, vai kreatīns jādzer arī atpūtas dienās vai tikai tajās dienās, kad ir treniņi?

Cik ilgi to var lietot un cik ilgam jābūt pārtraukumam pirms atkārtota kursa, lai nenodarītu kaitējumu nierēm?

Paldies!
Atbild:
Ilze Paegle, "Inta", SIA, Aptieka
Labdien!

Iesaku konsultēties ar sporta ārstu vai ārstu-dietologu.

Veselīgs uzturs

Kāpēc menstruāciju cikla vidū ir gļotaini izdalījumi?
Sveiki!

Ir ļoti sasāpējis jautājums. Pie ginekoģes biju novembrī. Analīzes nodevu, pārbaudīja.

Problēma tajā, ka mēnešreizes ir ar asins recekļiem un cikla vidū parādījušies gļotaini izdalījumi dažādās krāsās. Sākumā bija caurspīdīgi, tad bija gļotas ar asinīm un šobrīd tādas kā šķidras asinis, kas smērē ieliknīti. Bieži savelk muguru, kad ceļu smagumus.

Man ir 27 gadi un 3 meitas. Jaunākajai gandrīz 3 gadiņi.
Ļoti uztraucos, bet šobrīd pie ārsta netieku. Partneris ir tikai viens jau vairākus gadus.
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Pēc apraksta, visticamāk, varētu būt ovulācijas asiņošana. Izdaloties olšūnai cikla vidū, dažas dienas var būt gļotaini izdalījumi ar nelielu asiņu piejaukumu. Ja ir izmainījušās mēnešreizes, parādījušās sāpes, tomēr jāatrod iespēja apmeklēt ginekologu. Mēnešreizes var ietekmēt arī kontracepcijas līdzeklis.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

No kā var būt sāpes muguras lejas daļā, kreisajā pusē?
Sveiki!

Man ir tāda problēma, ka man ir sāpes muguras lejas daļā, kreisajā pusē. Aizdomas, ka tā ir niere. Sāp man tieši vakaros un tad, kad notiek kustība, sāpes apgrūtina iešanu. Sāpes uzradās nesen un man ir jautājums, kas tas ir?
Atbild:
Medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Sāpes var rasties dažādu cēloņu dēļ un bez ārsta apskates noteikt diagnozi nav iespējams. Lai noteiktu sāpju iemeslu, Jums vispirms jādodas pie ģimenes ārsta, kas nepieciešamības gadījumā nosūtīs uz tālākiem izmeklējumiem.

Uroloģija / nefroloģija

Kā pareizi pāriet uz jaunu kontracepcijas tablešu lietošanu?
Labdien!

Jau 3 mēnešus lietoju "Yasminelle" kontracepcijas tabletes. Ir nepatīkamas blakusparādības - garastāvokļa maiņas, bieži slikta dūša, tāpēc vēlos nomainīt tabletes.

Tā kā šobrīd esmu ārzemēs, ir iespēja iegādāties tabletes bez receptes. Pieejamas ir "Eloine", kas esot identiskas "Yaz", kuras lietoju pirms kāda gada. Toreiz tādu blakusparādību kā no tām, ko tagad lietoju, nebija.

Tātad, vēlos sākt lietot jaunas tabletes. Kā pareizi ieteicams veikt kontracepcijas nomaiņu? Turpināt lietot jaunās uzreiz pēc pēdējās "Yasminelle" aktīvās tabletes (nākamajā dienā) vai ieturēt 7 dienu pauzi un tad sākt lietot jaunās tabletes (Eloine/Yaz)?

Paldies!
Atbild:
Ilze Paegle, "Inta", SIA, Aptieka
Labdien!

Parasti kontracepcijas tablešu maiņa ar 28 tabletēm ir bez pārtraukuma - beidz lietot vienas un uzreiz sāk lietot otras.
Ar 21 tableti parasti lietošana ir - 21 dienu lieto un 7 nelieto. Beidz lietot vecās un pēc 7 dienām turpina jaunās.
Pārejot no "Yasminelle" uz "Eloine", būtu vajadzīgs 7 dienu pārtraukums un tad jāsāk lietot "Eloine", kas savukārt turpmāk būs jālieto bez pārtraukuma.

"Yasminelle", "Yaz" un "Eloine" ir tabletes ar vienādu sastāvu, vienīgi atšķiras tablešu skaits, kur baltās tabletes ir bez aktīvās vielas- būtībā tas pats.

Es tomēr ieteiktu konsultēties ar ārstu, jo ne vienmēr der tas pats, kas pirms gada. Un piedevām Jūs jau grasāties nomainīt uz praktiski tādām pašām tabletēm kā "Yasminelle", kam bija blakusparādības.

Medikamentu tirdzniecība, aptiekas