medicine.lv skaitļos

Lietotāji online307
Aktīvie uzņēmumi12155
Nozares raksti1480
Ekspertu atbildes21477
MĀTES UN BĒRNA AIZSARDZĪBA : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

MĀTES UN BĒRNA AIZSARDZĪBA

valsts un sabiedrības pasākumu sistēma, kas nodrošina jaunās paaudzes veselības aizsardzību, bērnu vispusīgu fizisko un garīgo attīstību, mātes veselības un darba aizsardzību. Mātes un bērna aizsardzība dod sievietēm reālu iespēju apvienot bērnu audzināšanu un kopšanu ar ražošanas darbu un

piedalīšanos sabiedriski politiskajā dzīvē. Mātes un bērna aizsardzību garantē PSRS Konstitūcija un savienoto republiku konstitūcijas, PSRS un savienoto republiku veselības aizsardzības, kā arī darba likumdošanas pamati, likumi par veselības aizsardzību, likumi un Ministru Padomes lēmumi par grūtnieces un mātes darba aizsardzību, par mātes un bērna sociāli tiesisko aizsardzību. Grūtnieces un sievietes, kam ir bērni līdz 1 gada vecumam, aizliegts nodarbināt nakts maiņās un virsstundu darbā. Pēc ārsta ieteikuma viņas jāiekārto vieglākā darbā, saglabājot iepriekšējo vidējo izpeļņu. Sievietes, kurām ir bērni 1 - 8 gadu vecumā, nedrīkst sūtīt komandējumā un nodarbināt virsstundu darbā, ja viņas tam nepiekrīt. Grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu strādājošām sievietēm piešķir neatkarīgi no darba stāža, un šis laiks tiek ieskaitīts vispārējā, nepārtrauktajā un speciālajā darba stāžā. Pēc

mātes vēlēšanās kārtējais atvaļinājums tiek piešķirts pirms vai pēc dzemdībām, turklāt pilnā apmērā, neņemot vērā attiecīgajā organizācijā nostrādāto laiku. Grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma ilgums parasti ir 112 dienas (56 dienas pirms dzemdībām un 56 dienas pēc tām, pēc patoloģiskām dzemdībām un divu vai vairāku bērnu dzemdēšanas - 70 dienu). Strādniecēm, kalpotājām, arī tām, kas nav arodbiedrības biedres, un kolhozniecēm izmaksā grūtniecības un dzemdību pabalstu pilnas izpeļņas apmērā neatkarīgi no darba stāža. Strādājošām mātēm, kuru darba stāžs nav mazāks par vienu gadu, kā arī sievietēm, kas sakarā ar mācībām pārtraukušas darbu ražošanā, tiek piešķirts daļēji apmaksāts atvaļinājums bērna kopšanai, līdz tas sasniedzis 1 gada vecumu, kā arī papildu atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas bērna kopšanai, līdz tas sasniedzis 1 1/2 gada vecumu. Arī šos atvaļinājumus ieskaita vispārējā, nepārtrauktajā un speciālajā darba stāžā. Strādājošai mātei, kas baro bērnu ar krūti, ik pēc 3 - 3 1/2 stundām darba jāiekārto pusstundas pārtraukums bērna barošanai (darba alga netiek samazināta). Arī māte, kas nebaro bērnu ar krūti, drīkst izmantot šādu pārtraukumu, līdz bērns kļūst 9 mēnešus vecs. Slima bērna kopšanai, ja bērns nav sasniedzis 2 gadu vecumu, mātei izsniedz darba nespējas lapu neatkarīgi no tā, vai ir cits ģimenes loceklis, kas varētu kopt slimo bērnu. Ja māte nevar kopt slimo bērnu, darba nespējas lapu var izdot citam ģimenes loceklim. Slima bērna kopšanai, ja bērns nav sasniedzis 14 gadu vecumu, mātei izsniedz darba nespējas lapu un izmaksā pabalstu par laiku no 3 līdz 6 dienām, bet vientuļām mātēm, atraitnēm un šķirtenēm, ja bērns nav sasniedzis 7 gadu vecumu, - līdz 10 dienām. Mātei piešķir vienreizēju un ikmēneša pabalstu. Vienreizēju pabalstu saņem māte pēc katra bērna piedzimšanas. Ikmēneša pabalstu piešķir, kad ceturtais un katrs nākamais bērns sasniedzis 1 gada vecumu, un maksā, līdz bērns sasniedzis 5 gadu vecumu. Vientuļās mātes saņem ikmēneša pabalstu, līdz bērns sasniedzis 16 gadu vecumu (mācību iestāžu audzēkņi, kas nesaņem stipendiju, - 18 gadu vecumu). Daudzbērnu mātes un sievietes, kurām ir grūti materiālie apstākļi, saņem bezmaksas uzturu bērna barošanai tā 1. mūža gadā. Mātes, kas dzemdējušas un izaudzinājušas 10 bērnus, apbalvo ar ordeni "Māte Varone", mātes, kas izaudzinājušas 9 bērnus, - ar ordeni "Mātes Slava", 6 bērnu mātes apbalvo ar I pakāpes "Mātes medaļu", 5 bērnu mātes - ar II pakāpes "Mātes medaļu". Sociālistiskajās valstīs visiem bērniem ir vienādas tiesības; tās neietekmē tautība, rase, dzimšanas vieta, materiālais stāvoklis, bērnus nedala ārlaulībā un laulībā dzimušajos.

Darba likumdošana aizliedz sievietes un pusaudžus, kas jaunāki par 18 gadiem, nodarbināt sevišķi smagos un veselībai kaitīgos darbos. Darbā drīkst pieņemt 16 gadu vecumu sasniegušus jauniešus (15 - 16 gadu vecus izņēmuma kārtā - pēc viņu veselības pārbaudes, ar arodbiedrības vietējās komitejas atļauju). Jauniešiem līdz 18 gadu vecumam noteikta 6 stundu darba diena, bet 15 - 16 gadu vecumā - 4 stundas (ar samaksu par pilnu darba dienu), viņus aizliegts nodarbināt arī virsstundu darbā un nakts maiņās. Mātes un bērna aizsardzību nodrošina daudzas veselības aizsardzības iestādes (sieviešu konsultācijas, dzemdību nami un dzemdību nodaļas, bērnu poliklīnikas, bērnu slimnīcas un slimnīcu bērnu nodaļas, piena virtuves, bērnu sanatorijas). Bērnu veselības aizsardzību sekmē mazbērnu novietnes, bērnudārzi, internātskolas, pagarinātās dienas skolas un grupas, pionieru nometnes. Mātes un bērna aizsardzības problēmas risina vairāki zinātniski pētniecības institūti. Mātes un bērna aizsardzība devusi iespēju samazināt nedzīvu bērnu dzimstību un bērnu agrīnu mirstību. Att.

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aknu veselība, pašsajūta un palīdzība aknām

Aknu veselība, pašsajūta un palīdzība aknām

FanDetox no Coral Club ir izstrādāts, lai aizsargātu aknas no pārtikas, narkotiku, alkohola un citu vielu toksiskās ietekmes, palīdzētu samazināt slodzi uz aknām un cīnītos ar taukaino aknu un paaugstināta holesterīna problēmu.

Kā izvēlēties medicīnisko halātu?

Kā izvēlēties medicīnisko halātu?

Prāna Ko piedāvā padomus, pēc kuriem būs vienkārši orientēties – kā izvēlēties medicīnisko halātu, un kam pievērst uzmanību.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: "BestBerry" BIO Irbenāja ekstrakts imunitātei, vielmaiņai un vispārējās veselības veicināšanai

Testa rezultāti:

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „BestBerry” piedāvāja testēt BIO Irbenāja ekstraktu imūnsistēmas atbalstam, vielmaiņai un vispārējās veselības veicināšanai.

"FanDetox" labvēlīgai iedarbībai uz aknu atjaunošanu un aizsardzību

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club", veselīgam dzīvesveidam paredzētu produktu ražotāju, piedāvā izmēģināt "FanDetox" – dzērienu, kas labvēlīgi iedarbojas uz aknu atjaunošanu un aizsardzību no alkohola, zāļu, nekvalitatīvas pārtikas un citu kaitīgu vielu toksiskās iedarbības.

Testa rezultāti: "Green Wing" Citronzāles eļļa ķermenim – izmēģini dabas svaigumu un maigumu!

Testa rezultāti:

Februārī Medicine.lv sadarbībā "Green Wing Paleo Skincare" piedāvāja testēt Citronzāles eļļu ķermenim.

Testa rezultāti: HealthAid® Vegan B Complex normālai enerģijas ieguves vielmaiņai

Testa rezultāti: HealthAid® Vegan B Complex normālai enerģijas ieguves vielmaiņai

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt B vitamīna kompleksu normālai enerģijas ieguves vielmaiņai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Larifan": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Kas ir "Larifan"? Unikāli Latvijā ražoti BIO-farmaceitiskie  produkti! Tos iegūst biotehnoloģiskā ceļā no baktērijām, tātad "Larifan" ir dabiskas izcelsmes BioProdukts.

Magnija nepieciešamība organismā – "MagLiquid": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Magnija nepieciešamība organismā –

Nogurums? Nespēks? Nepieciešama papildu enerģija? Raidījumā dr. Karīna Vernere un "Euroaptiekas" farmaceite Zane Melberga pastāstīs, kā mums var palīdzēt magnijs.