medicine.lv skaitļos

Lietotāji online187
Aktīvie uzņēmumi12730
Nozares raksti11889
Ekspertu atbildes21477
Kontracepcijas līdzekļi tagad un agrāk jeb – kā izgudrotas kontracepcijas tabletes? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kontracepcijas līdzekļi tagad un agrāk jeb – kā izgudrotas kontracepcijas tabletes?

Freepik.com/ rawpixel.com
Foto: Freepik.com/ rawpixel.com

Kontracepcijas līdzekļu vēsture ir sena un daudzpusīga – šim nolūkam izmantoti visdažādākie līdzekļi. "BENU Zāļu enciklopēdijas" kampaņas mīlestības svētku izdevumā ieskatīsimies mūsdienu kontracepcijas līdzekļu izgudrošanas gaitā. Vairāk stāsta "BENU Aptiekas" klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Mūsdienās pastāv dažādas kontracepcijas metodes, ko izmanto, lai novērstu grūtniecības iestāšanos. Starp nozīmīgākajiem medikamentiem, kas mūsdienās ir mūsu rīcībā, minamas perorālās kontracepcijas tabletes, jo to izgudrošana deva iespēju sievietēm izvēlēties piemērotu kontracepcijas līdzekli, lai plānotu grūtniecību.

Taču kā cilvēki izsargājās vēl pirms kontracepcijas līdzekļu izgudrošanas? Jau senajās civilizācijās ir liecības par dažādām izmantotajām kontracepcijas metodēm – tika izmantoti dažādi augi, augļi, aļģes un sūkļi, un pašgatavoti prezervatīvi. Savukārt, lai izsargātos no sifilisa, 16. gadsimtā tika ieteikts dzimumloceklim lietot auduma maisiņu, stāsta farmaceite. 

Kontracepcijas tablešu izgudrošana

Kontracepcijas risinājumi tika meklēti vairākās valstīs un pasaules daļās vienlaikus. 1921. gadā austriešu fiziologs Ludvigs Haberlands (Ludwig Haberlandt) veica eksperimentus ar dzīvniekiem, izsaucot tiem neauglību, taču vēlāk tika veikti pētījumi par vienu no svarīgākajiem sieviešu dzimumhormoniem progesteronu un tā ietekmi uz ovulāciju. Taču jau 1937. gadā progesterona pretovulācijas efektu pierādīja eksperimentos ar trušiem – sākotnēji eksperimentiem izmantoja progesteronu no dzīvnieku olnīcām, bet jau vēlāk atklāja, ka progesteronu var ražot arī no Meksikas džungļos augoša auga saknes.

Banner 280x280

1951. gadā ķīmiķis Karls Džerasi (Carl Djerassi) sintezēja pirmo progestīnu noretindronu, ko vēlāk izmantoja hormonālo kontracepcijas līdzekļu sastāvā. Tieši tāpēc Karls Džerasi tiek dēvēts arī par hormonālās kontracepcijas tēvu. Savukārt 1952. gadā Franks Koltons (Frank Colton) atklāja noretinodrelu – pirmās paaudzes progestagēnu.

Amerikā pirmās kombinētās hormonālās kontracepcijas tabletes Enovid tika atļauts lietot 1960. gadā. To sastāvā ginekologs Džons Roks (Johon Rock) un biologs Gregorijs Pinkuss (Gregory Pincus) bija izmantojuši lielas mestranola un noretinodrela devas. Turklāt sākotnēji šis medikaments tika lietots menstruālā cikla traucējumu ārstēšanai.

1938. gadā ķīmiķis Hanss Herlofs Inhofens (Hans Herloff Inhoffen) un endokrinologs Valters Holvegs (Walter Hohlweg) sintezēja etinilestradiolu, kas vēlāk plaši tika izmantots kā estrogēnu komponents kontracepcijas tabletēs. Laika gaitā tablešu sastāvs un devas tika mainītas, lai mazinātu blaknes.

Savukārt jau no pagājušā gadsimta 70. gadiem bija pieejamas mazo devu kombinētās kontracepcijas tabletes, un laika gaitā tika izstrādāti jauni kombinētie hormonālās kontracepcijas līdzekļi, piemēram, vaginālais riņķis un transdermālie plāksteri.

Kas jāņem vērā?

Kontraceptīvās darbības pamatā ir vairāku faktoru mijiedarbība, no kuriem svarīgākie ir ovulācijas nomākšana un izmaiņas endometrijā, skaidro klīniskā farmaceite. Kombinēto perorālo kontracepcijas līdzekļu sastāvā ir fiksētas estrogēna un progestagēna kombinācijas. Piemērotu līdzekli nozīmē ārsts atbilstoši sievietes veselības stāvoklim un vajadzībām, ņemot vērā riska faktorus, blaknes, brīdinājumus un kontrindikācijas.

Vienmēr jāatceras, ka hormonālie kontracepcijas līdzekļi nepasargā no HIV (AIDS) un citām STS. Perorālo kontracepcijas līdzekļu lietošanas laikā jāņem vērā vienlaicīgi lietoto medikamentu iespējamo mijiedarbība, jo kontracepcijas līdzekļi var ietekmēt citu vienlaicīgi lietojamo medikamentu iedarbību, kā arī citi medikamenti var ietekmēt kontracepcijas līdzekļu efektivitāti, kad uz laiku papildus jālieto barjermetode vai cita kontracepcijas metode. Tāpat to efektivitāte var samazināties, aizmirstot lietot tabletes vai kuņģa-zarnu trakta traucējumu gadījumā.

Raksts tapis "BENU Zāļu enciklopēdijas" kampaņas ietvaros. "BENU Zāļu enciklopēdijas" kampaņas rakstu sēriju par nozīmīgajiem atklājumiem farmācijas jomā ik mēnesi iespējams atrast "BENU Aptiekas" komunikācijas kanālos – sociālajos tīklos un mājaslapas BENU.lv bloga sadaļā.

Izmantoto vēsturisko datu avots: Dhont, M. 2010. History of oral contraception. The European Journal of Contraception & Reproductive Health Care.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Biškopības produkti imunitātes stiprināšanai

Biškopības produkti imunitātes stiprināšanai

Biškopības produkti ir zināmi ar savām unikālajām īpašībām. To lietošana var būt noderīga imunitātes stiprināšanā, jo šie produkti satur plašu vitamīnu, minerālvielu, aminoskābju un antioksidantu klāstu, kas var palīdzēt uzlabot organisma aizsargspējas. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

10 iemesli, kāpēc Lion's mane vērts iekļaut savā uzturā

10 iemesli, kāpēc Lion's mane vērts iekļaut savā uzturā

Lion's Mane jeb ežu dižadatene ir unikāla sēne, kas pēdējās desmitgadēs guvusi plašu zinātnieku interesi, pateicoties tās daudzsološajiem ieguvumiem veselībai. Uzzināsim vairāk! 

Kāpēc es slimoju, bet citi nē? 5 padomi imunitātes stiprināšanai 

Kāpēc es slimoju, bet citi nē? 5 padomi imunitātes stiprināšanai 

Ziema Latvijā tradicionāli ir sezona, kad slimojam visbiežāk. Drēgns, auksts laiks ietekmē gan mūsu garastāvokli, gan fizisko pašsajūtu. Kāpēc daži ziemā slimo ļoti regulāri, bet citi gandrīz vai nemaz? Atbilde labas imunitātes nodrošināšanā slēpjas mūsu ikdienas paradumos un uzturā. Uzzināsim vairāk! 

Mirdzošu un veselu matu noslēpums

Mirdzošu un veselu matu noslēpums

Lai gan ģenētikai, ārējiem apstākļiem un kopšanas rutīnai ir nozīme, veselu matu atslēga bieži slēpjas uzturā. Matu veselība sākas no iekšienes, un pareizu vitamīnu un uzturvielu uzņemšana var būt izšķiroša. Apskatīsim svarīgākos vitamīnus matu veselībai un labākos pārtikas avotus!

Video

Raidījums "Kas notiek medicīnā": Kas notiek nefroloģijā?

Raidījums

Informēt sabiedrību par esošo situāciju medicīnas nozarē, pastāstīt un parādīt, kā notiek nozares attīstība, kā tiek domāts par pacientu un ārstu labklājību, nākotni un digitalizācijas formām – tāds ir raidieraksta “Kas notiek Medicīnā” galvenais mērķis.

Produktu testi

Testa rezultāti: BIŠU MAIZE – dabas līdzeklis enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas uzlabošanai

Testa rezultāti: BIŠU MAIZE – dabas līdzeklis enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas uzlabošanai

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Bee Box" piedāvāja testēt Bišu maizi enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas veicināšanai.

LIVEO intime – efektīvs palīgs intīmajai mikroflorai

LIVEO intime – efektīvs palīgs intīmajai mikroflorai

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testam īpašu produktu LIVEO intime - pienskābo baktēriju kompleksu sievietēm. Februāri mēdz dēvēt arī par mīlestības mēnesi, tāpēc SIA SAGITUS vēlas atgādināt sievietēm mīlēt sevi un parūpēties arī par sevi. 

Testa rezultāti: Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai

Testa rezultāti: Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "MV Health" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai.

Testa rezultāti: JAUNUMS – NATEO D immuno

Testa rezultāti: JAUNUMS – NATEO D immuno

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA “SAGITUS” piedāvāja testam pavisam jaunu produktu, kas pievienojies NATEO produktu klāstam - NATEO D immuno kapsulas, kas satur dabiskas izcelsmes D vitamīnu (4000 SV) kombinācijā ar C vitamīnu, cinku un rūgto apelsīnu bioflavonoīdiem. 

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm - Jūrmalas slimnīca nodrošina augļa izmeklējumus grūtniecēm, izmantojot jaunākās paaudzes premium klases ultrasonogrāfijas (USG) iekārtu Volusan Expert 22. 

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Atklāj īpašo Japānas skaistuma noslēpumu, kuru izstrādājuši Jāpānas zinātnieki. Dr.Ohhira® produkti – augstākās kvalitātes Japānas kosmētika un uztura bagātinātāji.