
Kā izvēlēties brilles un saulesbrilles autovadītājiem? Stāsta optometriste
Ikvienam autovadītājam, nodrošinot savu un līdzcilvēku drošību, sēžoties pie auto stūres jābūt pārliecinātam par savu redzes kvalitāti. Tai jāatbilst noteiktiem redzes standartiem, līdz ar ko autovadītājam ir nepieciešami redzes korekcijas līdzekļi – brilles, ja bez tām viņš nevar izpildīt normatīvu. Izvēloties pareizas un atbilstošas brilles, autovadītājs varēs skaidri uztvert apkārt notiekošo – ceļa zīmes, automašīnas vadības paneli, citus satiksmes dalībniekus – neatkarīgi no laikapstākļiem vai diennakts stundas.

Retinīts: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Retinīts ir acs tīklenes iekaisums: slimība, kas apdraud redzi, sabojājot tīkleni – mugurējo daļu jeb redzes daļu, kur atrodas fotoreceptorās šūnas. Lai gan retinīts nav pilnībā izārstējams, iespējams veikt dažādus pasākumus, lai pasargātu redzi un maksimāli izmantotu esošo redzi.

Kāpēc bērniem svarīgi lietot saulesbrilles? Stāsta optometriste
Aktuālie dati liecina, ka Latvijā aptuveni 25% bērnu saskaras ar redzes problēmām, tāpēc ir svarīgi rūpēties par redzes veselību jau no agra vecuma. Redzes problēmas izraisa ne vien iedzimtība, bet virkne ikdienišķu ieradumu, tostarp saulesbriļļu nenēsāšana. Bērnu acis ir daudz jūtīgākas nekā pieaugušo, tāpēc īpaši vasaras sezonā, tieši saulesbrilles palīdz būtiski aizsargāt acis no kaitīgā UV starojuma.

Iridociklīts: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Iridociklīts ir acs varavīksnenes un starenes iekaisums, ko izraisa vispārējas organisma slimības kā, piemēram, reimatisms un tuberkuloze, kā arī citi ierosinātāji; varavīksnene (acs krāsainā daļa) un starene jeb ciliārais ķermenis (muskuļi un audi, kas iesaistīti acs fokusēšanā) ir iekaisuši.

Kā tikt galā ar alerģisko konjunktivītu? Stāsta farmaceits
Acīs nonākot ziedputekšņiem vai pelējuma sēņu sporām, var rasties apsārtums, nieze un pastāvīga asarošana. Tie ir alerģiskā konjunktivīta simptomi. Sīkāk par simptomiem un iespējām, kā cīnīties ar alerģisko konjunktivītu, stāsta farmaceits.

Kā saprast, kad nepieciešamas brilles, un kā tās izvēlēties? Stāsta optometriste
Pēc datiem, kas tiek iegūti, veicot redzes pārbaudes, sasniedzot senioru vecumu – 62 gadus –, ikvienam Latvijas senioram nepieciešamas brilles lasīšanai. Tomēr, kaut vai palūkojoties uz saviem radiniekiem, ne visi brilles izmanto, un, ja izmanto, bieži vien tās nav piemērotas.

Trahoma: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Trahoma ir hroniska infekcioza konjunktīvas slimība, kam raksturīga konjunktīvas sabiezēšana (infiltrācija) un pūslīšu (folikulu) attīstība, kurai seko to sarētošanās. Trahoma ir ļoti lipīga, un gandrīz vienmēr skar abas acis; baktērija izplatās ar inficēto personu acu, plakstiņu un deguna vai rīkles sekrētiem. Ir iespējama inficēšanās, koplietojot ar slimnieku dažādus sadzīves priekšmetus, piemēram, dvieļus vai apģērbu.

Glaukoma – viltīgā un klusā redzes laupītāja
Paaugstināts acs iekšējais spiediens nereti ir vienīgā pazīme tam, ka acī veidojas glaukoma – hroniska slimība, kurai progresējot tiek bojātas redzes nerva šķiedras un rodas redzes lauka defekts. Tuvojoties Starptautiskajai Glaukomas dienai, ar padomiem slimībai pa pēdām dodas oftalmoloģe.

Keratīts: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Keratīts ir acs radzenes iekaisums – viena no izplatītākajām acu slimībām, kam ir samērā ilgstoša gaita ar lielāku vai mazāku redzes pavājināšanos. Tā ierosinātāji ir baktērijas, vīrusi, patogēnās sēnītes un parazīti, kas var iekļūt radzenē eksogēnā vai endogēnā ceļā. Keratīts var arī nebūt saistīts ar infekciju; neinfekciozu keratītu var izraisīt samērā neliels ievainojums, pārāk ilga kontaktlēcu nēsāšana vai svešķermenis acī.

Oftalmologi: Covid-19 pandēmijas sekas negatīvi ietekmē mūsu redzi
Sausums un dedzināšana, smilšu sajūta acīs, asarošana, ātrs nogurums strādājot pie datora. Šīs ir tikai dažas no sūdzībām, kuras ārsti arvien biežāk dzird no saviem pacientiem. Kā pareizi rūpēties par redzi šajā grūtajā periodā?