medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12209
Nozares raksti1422
Ekspertu atbildes21477
VM: Divu gadu laikā izdevies mērķtiecīgi samazināt HIV, B un C hepatīta izplatību un uzlabot ārstēšanu : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

VM: Divu gadu laikā izdevies mērķtiecīgi samazināt HIV, B un C hepatīta izplatību un uzlabot ārstēšanu

HIV, seksuālās transmisijas infekciju, B un C hepatīta izplatības ierobežošanā un ārstēšanā panākti būtiski uzlabojumi. Divu gadu laikā samazināta iedzīvotāju saslimstība, uzlabota savlaicīga diagnostika un  ārstēšana, šodien, 22. februārī, valdību informēja Veselības ministrija.

Veselības ministrijai, īstenojot 2017. gadā izstrādāto un valdībā apstiprināto plānu “HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekciju, B un C hepatīta izplatības ierobežošanas rīcības plāns 2018.-2020. gadam”, izdevies mērķtiecīgi samazināt jaunatklāto HIV gadījumu skaitu par 39 %, savukārt AIDS gadījumu skaits ir samazināts par 69 %. Ievērojami samazinājies arī nāves gadījumu skaits AIDS stadijā – 2020. gadā reģistrēti 47 mirušie (salīdzinājumam, 2017.gadā AIDS stadijā miruši vairāk nekā 100 cilvēki).

Plāna ietvaros HIV ierobežošanai ieviesta “testēt un ārstēt” pieeja, uzlabojot savlaicīgu diagnostiku un ārstu speciālistu un medikamentu pieejamību – paplašinātas testēšanas iespējas, lai laikus diagnosticētu inficēšanos, kā arī infekcijas ārstēšanai nepieciešamo  medikamentu pieejamība ikvienam HIV inficētajam. Paplašināts HIV profilakses punktu sniegto pakalpojumu apjoms, izveidota jauna mobilā vienība kaitējuma mazināšanas pakalpojumu sniegšanai, nodrošināta tiešā pieejamība pie infektologa jeb “zaļais koridors” cilvēkiem, kuriem ir pozitīvs eksprestests. Tāpat pieejami atbalsta personu pakalpojumi, lai HIV inficētais varētu nokļūt pēc veselības aprūpes pakalpojumiem, uzlabota datu kvalitāte, īpaši informācija par HIV transmisijas ceļiem un ārstēšanas efektivitāti. 2019. gadā izveidots jauns, dinamisks HIV reģistrs, uzsākta dzemdību speciālistu un infektologu sadarbība, lai uzlabotu darbu ar HIV inficētām grūtniecēm un mazinātu HIV vertikālās transmisijas gadījumus, kad sieviete nodod infekciju savam bērnam. Nodrošinot HIV inficēto grūtnieču ārstēšanu un HIV infekcijas profilaksi zīdaiņu vecumā, ir iespējams pilnībā novērst HIV pārnešanu no mātes bērnam.

Progress panākts arī B un C hepatīta izplatības ierobežošanā un ārstēšanā. 2019. gadā ikvienam, kurš inficējies ar C hepatītu, pieejama valsts apmaksāta ārstēšana. Katru gadu izārstēto pacietu skaits pieaug, pārsniedzot jaunatklāto C hepatīta gadījumu skaitu. Latvija turpina mērķtiecīgi virzīties uz Pasaules Veselības organizācijas  noteikto globālo mērķi - līdz 2030. gadam likvidēt C hepatītu kā nozīmīgu draudu veselībai. Tāpat kopš 2018. gada uzlabota jaunākās paaudzes zāļu pieejamība B hepatīta ārstēšanai.

Samazinājums vērojams arī seksuālās transmisijas slimību izplatībā - 2017.gadā inficēšanās ar sifilisu bija 7,2 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, savukārt 2020.gadā tā samazinājusies līdz 2,5 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Inficēšanās ar gonoreju no 9,4 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju 2017.gadā samazinājusies līdz 3,5 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju 2020.gadā.

Neskatoties uz pozitīvo rezultātu infekcijas slimību izplatības novēršanā, Latvijā slimību izplatības rādītāji vēl aizvien ir augstāki nekā vidēji Eiropas Savienībā, tādēļ Veselības ministrija turpinās uzsākto darbu un izstrādās jaunu politikas plānošanas dokumentu 2023.-2027. gadam. Plānā tiks akcentēta testēšanas pieejamība, pozitīvo HIV pacientu ātrāka un plašāka iesaiste ārstēšanā, terapijas pieejamība, kaitējuma mazināšanas pakalpojumu paplašināšana, plašāka pakalpojumu pieejamība reģionos. Vienlaikus plānots turpināt izglītot sabiedrību, īstenojot mērķtiecīgus komunikācijas pasākumus dažādās auditorijās.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Par godu e-veikala EVOLU.LV atklāšanai izsludinām unikālu 30% atlaidi visam veikala sortimentam*. Atlaide tiks aktivizēta, pasūtījuma noformēšanas laikā ievadot promo kodu. Ienāciet šeit: www.evolu.lv, izvēlieties preces, ievadiet promo kodu un saņemiet atlaidi!

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

Lai sniegtu ādai nepieciešamās rūpes, tu vari pieturēties pie 3 soļu principa – attīrīt, atjaunot un mitrināt. Šie vienkāršie ikdienas ieradumi ļaus tavai āda starot, un skatīties uz sevi spogulī varēsi ar smaidu sejā.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: LIVEO pilieni – pierādītu pienskābo un bifidobaktēriju komplekss vēderam

Testa rezultāti: LIVEO pilieni – pierādītu pienskābo un bifidobaktēriju komplekss vēderam

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt LIVEO® pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu pilienos.

"ApiMI" sejas krēmu komplekts vīriešiem un sievietēm

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt dermataloģiski testētus Sejas krēmus gan puišiem, gan meitenēm.

"Green Wing Paleo Skincare" – eļļa sejai, kas ideāli piemērota lietošanai rudenī

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Wing Paleo Skincare" piedāvā izmēģināt 100% dabīgu paleo kosmētiku – eļļu sejai. 

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt atjaunojošu pretgrumbu serumu sejai un acu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Septembris Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā – Senioru mēnesis! Tiek nodrošināta 20% atlaide flebologa konsultācijai, izmeklējumam un vēnu lāzeroperācijām. Veselas kājas – ātri un bez sāpēm!

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mūsu organisma funkciju normālai norisei D vitamīna nepieciešamība ir jau zinātniski pierādīta. Latvijā aptiekās D vitamīns pieejams gan kā uztura bagātinātājs, gan kā recepšu zāles.