Vientulības sajūta – sērga Latvijā, kas ir steidzami jārisina

majas_aprupe

"Vientulība nogalina. Tā ir tikpat spēcīga kā smēķēšana vai alkoholisms," Roberts Valdingers, direktors 80 gadus ilgam izpētes projektam Hārvardas pieaugušo attīstības pētījumā.

Šis un vēl daudzi citi pētījumi vēsta vienu un to pašu  hroniska vientulība novājina cilvēka imunitāti, grauj veselību un pat pietuvina nāvi. Apvienojot psiholoģijas un bioloģijas jomā iegūtās zināšanas, zinātnieki ir nonākuši pie atziņas, ka vientulība ir ne tikai sen zināmu garīgu slimību pamatā, bet kalpo par cēloni daudzām fiziskām saslimšanām. Īpaša riska grupa ir gados veci cilvēki.

Ko darīt lietas labā? 
Kā sociālais uzņēmums, kurš iepriekšminētos apgalvojumus uztver pavisam nopietni, SIA "Mājas aprūpe" cenšas radīt pozitīvas izmaiņas vientuļo senioru ikdienā. Mēs esam šeit, lai risinātu vecu cilvēku vientulības problēmu Latvijā, dažādojot ikdienas aktivitātes un veicinot viņu komunikāciju ar ārpasauli. Tas palīdz veidot piederības sajūtu un atjaunot dzīvesprieku, kas ir tikpat nepieciešams kā veselīgs uzturs. Visiem Latvijas iedzīvotājiem, mūsuprāt, būtu jāuzņemas kolektīvā atbildība par šo nevēlamo tendenci mūsdienu sabiedrībā, jo no vecumdienām neviens nevar izbēgt.

Situāciju skaidro sociālā darbiniece Agnese Valdēna: "Seniori Latvijā bieži vien izjūt savu bezspēcību, kas nāk līdz ar nevajadzības sajūtu saviem bērniem, ar domām  "negribu jaukties, traucēt, viņiem pašiem sava dzīve". Ir jūtama sabiedrības attieksme pret vecumu kā pret slimību, līdz ar to novērojama atgrūšana un atgrūšanās no gados veciem cilvēkiem."

2015. gadā Latvija ierindojās 5. vietā starp Eiropas Savienības dalībvalstīm, rādot bēdīgu kopainu  lielai daļai iedzīvotāju nebija neviena pietuvināta cilvēka, kuram prasīt pēc palīdzības (skat. tabulā).


(Avots: https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/DDN-20170628-1)

Lai mazinātu šādas tendences attīstību, SIA "Mājas aprūpe" šobrīd nodrošina ar attālinātās aprūpes un uzraudzības pakalpojumu Video Vizīte, kas vienlaicīgi darbojas kā socializēšanās instruments cilvēkiem, kuriem slimības vai kustību traucējumu dēļ ir apgrūtināta došanās ārpus mājas.

Ejot līdzi laikam, mēs redzam nepieciešamību un ieguvumus, integrējot aprūpes darbā modernās tehnoloģijas. SIA "Mājas aprūpe" tas tiek īstenots tieši ar Video Vizītes pakalpojuma starpniecību. Tas ir jaunums sociālajā aprūpē, kas ar video zvana palīdzību, balstītu konferenču tehnoloģijās, ļauj redzēt un novērtēt klienta noskaņojumu, vizuālo izskatu, atpazīt akūtu veselības traucējumu izpausmes, kā arī veltīt nepastarpinātu uzmanību savam sarunu biedram un viņa vajadzībām.

"Gados veco cilvēku skaits pieaug, tāpat arī hronisko slimnieku un cilvēku ar funkcionāliem traucējumiem skaits turpina un turpinās palielināties. Turpretim darba spēka trūkums sociālajā un veselības aprūpē paliek arvien aktuālāka problēma Latvijā. Labi attīstīta sociālā aprūpe un dažādi inovatīvi risinājumi ir veids, kā būt gataviem šiem izaicinājumiem," stāsta SIA "Mājas aprūpe" valdes locekle Ivanda Titova.

Kā darbojas Video Vizīte?
Pakalpojuma ietvararos seniori saņem īpaši pielāgotu planšeti, kas ieslēdzas / izslēdzas automātiski un nav nepieciešamas nekādas prasmes darbā ar tehnoloģijām.

Speciālists regulāri sazinās ar klientu, lai aprunātos, atgādinātu par medikamentu lietošanu, pārliecinātos par ikdienas režīma ievērošanu, novērtētu klienta pašsajūtu, izslēgtu akūtu veselības traucējumu iespējamību un nepieciešamības gadījumā piesaistītu citus palīdzības dienestus. Ieviešot Video Vizīti kā ikdienas sastāvdaļu, tās palīdz cilvēkam atkal atgriezties pie laika plānošanas un ir vesels notikums, ko katru dienu gaidīt un kam gatavoties.

Papildu iespējas
Pakalpojuma ietvaros arī tuvinieki (ar īpašu radinieka licenci) ar videozvana starpniecību var sazināties ar klientu no savas viedierīces (mobilā telefona, planšetes vai datora). Pēc vajadzības var tikt nodrošinātas arī dažādu speciālistu attālinātas konsultācijas (jurista, ārsta u.c.) un pat nodarbību vadīšana  vingrošana kopā ar fizioterapeitu vai runas uzlabošana logopēda uzraudzībā pēc pārciesta insulta. Tāpat pakalpojuma lietotājiem, izmantojot šīs īpaši pielāgotās planšetes, ir iespēja sazināties arī savā starpā.

Pašreizējā pieredze
Pakalpojumu klientiem jau nodrošinām vairāk nekā gadu. Esam sapratuši, ka šādā veidā iespējams strādāt arī ar klientiem, kuriem ir vāja demence. Bijušas vairākas situācijas, kad, pateicoties Video Vizītei, savlaicīgi novērstas nopietnas veselības problēmas. Piemēram, nekavējoties izsaucot ātro palīdzību vai sazinoties ar klienta ģimenes ārstu. Klienti, lai gan sākumā ir atturīgi un bieži pret Video Vizīti izturas skeptiski, pēc pāris vizītēm jau ir apraduši ar pakalpojuma norisi un tiešām gaida katru virtuālo tikšanos ar speciālistu.Mājaslapa: https://majasaprupe.lv/

Tālrunis: +371 25713555
E-pasts: info@majasaprupe.lv
Adrese: Raņķa dambis 31, Rīga

Sociālie mediji: 
https://www.facebook.com/majasaprupe
https://youtu.be/FQv5G64ZTE8

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Jūs būsiet skaista! Zinātniski pierādīts

Jūs būsiet skaista! Zinātniski pierādīts

Rakstā aplūkota cīņa ar celulītu un lokālu tauku uzkrājumu samazināšana. Izvērtēsim vienu no populārākajām procedūrām – endermoloģiju, kas tautā zināma kā LPG masāža, – un iepazīsimies ar vairākiem zinātniskiem pētījumiem, kas publicēti PubMed.

Aktuālie piedāvājumi

MFD Veselības grupa: No ceļojuma līdz rūpēm par veselību Māmiņu kongresā 2019

MFD Veselības grupa: No ceļojuma līdz rūpēm par veselību Māmiņu kongresā 2019

Arī šogad MFD Veselības grupa atbalsta kā ģenerālsponsors Māmiņu kongresu 2019, piedāvājot lielisku iespēju saņemt dažādu speciālistu konsultācijas

Dzemdes mioma un tās ārstēšanas iespējas, saglabājot dzemdi

Dzemdes mioma un tās ārstēšanas iespējas, saglabājot dzemdi

Dzemdes mioma (fibroma, mezgls) ir visbiežāk sastopamais labdabīgais dzemdes veidojums sievietēm. Ja mezgls rada sūdzības, ir nepieciešama ārstēšana, un tās veida izvēle ir īpaši svarīga sievietēm, kas plāno grūtniecību. Šādos gadījumos izvēles ārstēšanas metode ir laparoskopiska vai histeroskopiska mezgla izņemšana jeb miomektomija. Laparoskopisku un histeroskopisku miomektomiju, kas ir dzemdi saglabājoša operācija, Dr. Juris Vītols veic jau kopš 1998. gada.

Video

Produktu testi

Testa rezultāti: "Gold-Vit® D3 4000 Fast" mutē šķīstošas tabletes ar ābolu garšu

Testa rezultāti: "Gold-Vit® D3 4000 Fast" mutē šķīstošas tabletes ar ābolu garšu

Oktobrī un novembrī medicine.lv sadarbībā ar vitamini.lv piedāvāja testēt jaunākās paaudzes D3 vitamīnu mutē šķīstošu tablešu veidā – "Gold Vit® D3 4000 Fast".

Testa rezultāti: GoImmune STRONG – organisma spēcināšanai vīrusu laikā

Testa rezultāti: GoImmune STRONG – organisma spēcināšanai vīrusu laikā

Oktobrī medicine.lv sadarbībā ar SIA "Silvanols" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju imunitātes stiprināšanai GoImmune STRONG.

Testa rezultāti: "Dr. Pakalns Select Easy Breathe"

Testa rezultāti: "Dr. Pakalns Select Easy Breathe"

Oktobrī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "Dr. Pakalns Select" piedāvāja testēt produktus, kas ir noderīgi saaukstēšanās gadījumā - "Easy Breathe" pulveri karstā dzēriena pagatavošanai un "Easy Breath Oterino Ointment" ziedi ar eikaliptu un piparmētru elpceļu labsajūtai.

Uzņēmējs runā

Jūs būsiet skaista! Zinātniski pierādīts

estetik

Rakstā aplūkota cīņa ar celulītu un lokālu tauku uzkrājumu samazināšana. Izvērtēsim vienu no populārākajām procedūrām – endermoloģiju, kas tautā zināma kā LPG masāža, – un iepazīsimies ar vairākiem zinātniskiem pētījumiem, kas publicēti PubMed.

Vienas dienas kontaktlēcas visdažādākajiem gadījumiem

vienas_dienas

Vienas dienas kontaktlēcas ir zelta vidusceļš gan no ērtības, gan veselības viedokļa, tāpēc tās izvēlas ne tikai aktīva dzīves stila piekritēji un vienmēr steidzīgie cilvēki, bet arī tie, kuriem brilles un ikdienas lietošanas kontaktlēcas sagādā diskomfortu.