Vientulības sajūta – sērga Latvijā, kas ir steidzami jārisina

majas_aprupe

"Vientulība nogalina. Tā ir tikpat spēcīga kā smēķēšana vai alkoholisms," Roberts Valdingers, direktors 80 gadus ilgam izpētes projektam Hārvardas pieaugušo attīstības pētījumā.

Šis un vēl daudzi citi pētījumi vēsta vienu un to pašu  hroniska vientulība novājina cilvēka imunitāti, grauj veselību un pat pietuvina nāvi. Apvienojot psiholoģijas un bioloģijas jomā iegūtās zināšanas, zinātnieki ir nonākuši pie atziņas, ka vientulība ir ne tikai sen zināmu garīgu slimību pamatā, bet kalpo par cēloni daudzām fiziskām saslimšanām. Īpaša riska grupa ir gados veci cilvēki.

Ko darīt lietas labā? 
Kā sociālais uzņēmums, kurš iepriekšminētos apgalvojumus uztver pavisam nopietni, SIA "Mājas aprūpe" cenšas radīt pozitīvas izmaiņas vientuļo senioru ikdienā. Mēs esam šeit, lai risinātu vecu cilvēku vientulības problēmu Latvijā, dažādojot ikdienas aktivitātes un veicinot viņu komunikāciju ar ārpasauli. Tas palīdz veidot piederības sajūtu un atjaunot dzīvesprieku, kas ir tikpat nepieciešams kā veselīgs uzturs. Visiem Latvijas iedzīvotājiem, mūsuprāt, būtu jāuzņemas kolektīvā atbildība par šo nevēlamo tendenci mūsdienu sabiedrībā, jo no vecumdienām neviens nevar izbēgt.

Situāciju skaidro sociālā darbiniece Agnese Valdēna: "Seniori Latvijā bieži vien izjūt savu bezspēcību, kas nāk līdz ar nevajadzības sajūtu saviem bērniem, ar domām  "negribu jaukties, traucēt, viņiem pašiem sava dzīve". Ir jūtama sabiedrības attieksme pret vecumu kā pret slimību, līdz ar to novērojama atgrūšana un atgrūšanās no gados veciem cilvēkiem."

2015. gadā Latvija ierindojās 5. vietā starp Eiropas Savienības dalībvalstīm, rādot bēdīgu kopainu  lielai daļai iedzīvotāju nebija neviena pietuvināta cilvēka, kuram prasīt pēc palīdzības (skat. tabulā).


(Avots: https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/DDN-20170628-1)

Lai mazinātu šādas tendences attīstību, SIA "Mājas aprūpe" šobrīd nodrošina ar attālinātās aprūpes un uzraudzības pakalpojumu Video Vizīte, kas vienlaicīgi darbojas kā socializēšanās instruments cilvēkiem, kuriem slimības vai kustību traucējumu dēļ ir apgrūtināta došanās ārpus mājas.

Ejot līdzi laikam, mēs redzam nepieciešamību un ieguvumus, integrējot aprūpes darbā modernās tehnoloģijas. SIA "Mājas aprūpe" tas tiek īstenots tieši ar Video Vizītes pakalpojuma starpniecību. Tas ir jaunums sociālajā aprūpē, kas ar video zvana palīdzību, balstītu konferenču tehnoloģijās, ļauj redzēt un novērtēt klienta noskaņojumu, vizuālo izskatu, atpazīt akūtu veselības traucējumu izpausmes, kā arī veltīt nepastarpinātu uzmanību savam sarunu biedram un viņa vajadzībām.

"Gados veco cilvēku skaits pieaug, tāpat arī hronisko slimnieku un cilvēku ar funkcionāliem traucējumiem skaits turpina un turpinās palielināties. Turpretim darba spēka trūkums sociālajā un veselības aprūpē paliek arvien aktuālāka problēma Latvijā. Labi attīstīta sociālā aprūpe un dažādi inovatīvi risinājumi ir veids, kā būt gataviem šiem izaicinājumiem," stāsta SIA "Mājas aprūpe" valdes locekle Ivanda Titova.

Kā darbojas Video Vizīte?
Pakalpojuma ietvararos seniori saņem īpaši pielāgotu planšeti, kas ieslēdzas / izslēdzas automātiski un nav nepieciešamas nekādas prasmes darbā ar tehnoloģijām.

Speciālists regulāri sazinās ar klientu, lai aprunātos, atgādinātu par medikamentu lietošanu, pārliecinātos par ikdienas režīma ievērošanu, novērtētu klienta pašsajūtu, izslēgtu akūtu veselības traucējumu iespējamību un nepieciešamības gadījumā piesaistītu citus palīdzības dienestus. Ieviešot Video Vizīti kā ikdienas sastāvdaļu, tās palīdz cilvēkam atkal atgriezties pie laika plānošanas un ir vesels notikums, ko katru dienu gaidīt un kam gatavoties.

Papildu iespējas
Pakalpojuma ietvaros arī tuvinieki (ar īpašu radinieka licenci) ar videozvana starpniecību var sazināties ar klientu no savas viedierīces (mobilā telefona, planšetes vai datora). Pēc vajadzības var tikt nodrošinātas arī dažādu speciālistu attālinātas konsultācijas (jurista, ārsta u.c.) un pat nodarbību vadīšana  vingrošana kopā ar fizioterapeitu vai runas uzlabošana logopēda uzraudzībā pēc pārciesta insulta. Tāpat pakalpojuma lietotājiem, izmantojot šīs īpaši pielāgotās planšetes, ir iespēja sazināties arī savā starpā.

Pašreizējā pieredze
Pakalpojumu klientiem jau nodrošinām vairāk nekā gadu. Esam sapratuši, ka šādā veidā iespējams strādāt arī ar klientiem, kuriem ir vāja demence. Bijušas vairākas situācijas, kad, pateicoties Video Vizītei, savlaicīgi novērstas nopietnas veselības problēmas. Piemēram, nekavējoties izsaucot ātro palīdzību vai sazinoties ar klienta ģimenes ārstu. Klienti, lai gan sākumā ir atturīgi un bieži pret Video Vizīti izturas skeptiski, pēc pāris vizītēm jau ir apraduši ar pakalpojuma norisi un tiešām gaida katru virtuālo tikšanos ar speciālistu.Mājaslapa: https://majasaprupe.lv/

Tālrunis: +371 25713555
E-pasts: info@majasaprupe.lv
Adrese: Raņķa dambis 31, Rīga

Sociālie mediji: 
https://www.facebook.com/majasaprupe
https://youtu.be/FQv5G64ZTE8

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Klīnika "Headline" – vispusīga augsta līmeņa ausu, kakla un deguna slimību (LOR) diagnostika un ārstēšana

Klīnika "Headline" – vispusīga augsta līmeņa ausu, kakla un deguna slimību (LOR) diagnostika un ārstēšana

Hroniskas iesnas, alerģiskais rinīts, krākšana, miega apnoja, sāpes ausīs un sēra korķi, sāpošs kakls un pietūkušas mandeles – šie un citi deguna, ausu un kakla veselības traucējumi nav sveši lielai daļai no mums un ir plaši izplatīti visā pasaulē. Tomēr daļa steidzas rast risinājumu nekavējoties, savukārt citi samierinās ar problēmu, līdz attopas, ka slimība vai iekaisums pāraudzis hroniskā formā.

Aktuālie piedāvājumi

Nesāpīga zobu ārstēšana ar gēlu Brix3000

Nesāpīga zobu ārstēšana ar gēlu Brix3000

Attīstoties mūsdienu zinātnei, nesāpīga vizīte pie zobārsta tik tiešām ir iespējama! Brix3000 – papaīnu saturošu želeja, kas radīta speciāli kariesa izņemšanai bez anestēzijas, urbšanas un bez sāpēm!

Zolitūdes mikrorajona iedzīvotājiem beidzot pašiem savs veselības centrs – MFD Veselības centrs "Zolitūde"!

Zolitūdes mikrorajona iedzīvotājiem beidzot pašiem savs veselības centrs – MFD Veselības centrs "Zolitūde"!

Šā gada maijā Zolitūdē tirdzniecības centra VENTA telpās tika atvērts MFD Veselības centrs ZOLITŪDE ar mērķi sniegt apkārtnes iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus veselības aprūpē. 

Video

Vai bažas par 5G mobilā tīkla ietekmi uz veselību ir pamatotas? Stāsta eksperts (VIDEO)

Vai bažas par 5G mobilā tīkla ietekmi uz veselību ir pamatotas? Stāsta eksperts (VIDEO)

Superātrā mobilo sakaru tehnoloģijas 5G darba versija jeb prototips ir ienācis arī Latvijā, raisot daudz un plašas diskusijas. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Darba drošības un vides veselības institūta direktors un asociētais profesors Ivars Vanadziņš, kurš pēc izglītības ir ārsts, skaidro, kas ir 5G mobilo datu pārraide un kāda ir tās ietekme uz cilvēka veselību.

Produktu testi

"Pharmaceris H-Sensitonin" – nomierinošs micelārais šampūns jutīgai galvas ādai

"Pharmaceris H-Sensitonin" <b>– </b>nomierinošs micelārais šampūns jutīgai galvas ādai

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar SIA "G.Miežis Ārsts" piedāvā testēt nomierinošu šampūnu jutīgai galvas ādai "Pharmaceris H-SENSITONIN". 

Uztura bagātinātājs "Flexagen Forte" – locītavu veselībai un kustību komfortam

Uztura bagātinātājs "Flexagen Forte" – locītavu veselībai un kustību komfortam

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar vitamini.lv piedāvā testēt uztura bagātinātāju "Flexagen Forte" locītavu veselībai un kustību komfortam.

Testa rezultāti: "Hypnosols Sleep Support" – iemigšanai, veselīgam miegam un diennakts ritma saglabāšanai

Testa rezultāti: "Hypnosols Sleep Support" – iemigšanai, veselīgam miegam un diennakts ritma saglabāšanai

Jūnijā medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "Dr. Pakalns SELECT" piedāvāja testēt produktu iemigšanai, veselīgam miegam un diennakts ritma saglabāšanai – "Hypnosols Sleep Support".

Uzņēmējs runā

Nesāpīga zobu ārstēšana ar gēlu Brix3000

chair

Attīstoties mūsdienu zinātnei, nesāpīga vizīte pie zobārsta tik tiešām ir iespējama! Brix3000 – papaīnu saturošu želeja, kas radīta speciāli kariesa izņemšanai bez anestēzijas, urbšanas un bez sāpēm!

Kas jāzina par ārstniecisko pedikīru

foot

Klasiskais jeb higiēniskais pedikīrs ir piemērots dermatoloģiski veselām pēdām. Ārstnieciskās pēdu aprūpes mērķis ir pareiza pēdu kopšana un atveseļošana. Šie divi pedikīra veidi būtiski atšķiras, jo klasiskajā pedikīrā dominē skaistumkopšana, bet ārstnieciskajā – atveseļošana.