medicine.lv skaitļos

Lietotāji online41
Aktīvie uzņēmumi12813
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Vide un mēs : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Vide un mēs

Foto: Pixabay.com
Foto: Foto: Pixabay.com
Pašreizējā draudošā situācija pasaulē sakarā ar koronavīrusa Covid-19 izplatību, tā izraisīto saslimstību un daudzu tūkstošu cilvēku nāvi liek nopietni aizdomāties par vidi, tās faktoriem un to ietekmi uz mums. Cilvēka veselību būtiski iespaido vides faktori, dzīves apstākļu kvalitāte, ar dzīvesveidu un paradumiem saistītie riska faktori (smēķēšana, alkohols, narkotisko vielu lietošana, nepietiekams vai nesabalansēts uzturs, mazkustīgums), ģenētiskie faktori (gēni), kas nosaka cilvēka iedzimtību un daudzas īpašības, darba vides faktori, medicīnisko pakalpojumu pieejamība, sociālie apstākļi. Atsevišķi vides faktori vai to kombinācijas attiecībā pret cilvēkiem un to veselību var būt neitrāli, daži var iedarboties pozitīvi, bet citi – negatīvi vai pat nāvējoši.

Vides veselība ir zinātnes nozare, kas pēta cilvēka veselības, arī dzīves kvalitātes aspektus, kurus nosaka dažādie vides faktori. Vides veselība attiecas uz mums visiem, jo mēs visi atrodamies vidē, elpojam gaisu, lietojam ūdeni un uzturu. No daudziem vides faktoriem var izvairīties, ja ir zināšanas par šiem faktoriem un to izraisītām ietekmēm.

Latvija – pagaidām relatīvi priviliģētā stāvoklī, tomēr riski pastāv...

Svarīgākie vides faktori un kā tie uz mums iedarbojas?
Fizikālie – elektromagnētiskais starojums (jonizējošais, nejonizējošais), vibrācija, troksnis, ultraskaņa, infraskaņa, atmosfēras spiediens, mikroklimats u.c.
Ķīmiskie – putekļi, gāzes, dūmi, tvaiki u.c.
Bioloģiskie – patogēnie un nosacīti patogēnie mikroorganismi (baktērijas, vīrusi, vienšūņi), parazīti, toksīni, bioloģiskie preparāti, toksiskie augi, sēņu toksiskās vielas, aļģes u.c.
Psihoemocionālie faktori – informācijas pārpilnība, liela slodze un augstas prasības darbā, terorisms un karadarbība, ekstremāli klimatiskie apstākļi, dabas katastrofas, pandēmijas → atbildes reakcija, stress. 
Sociālie faktori – nabadzība, bezdarbs, nepiemēroti mājokļi. Nenodrošinātība slimību gadījumos un vecumdienās  var pastiprināt dažādu vides faktoru iedarbību.

Aktuālākās globāla rakstura vides problēmas, kuras attiecas arī uz Latviju:
• stratosfēras ozona slāņa sarukšana;
• globālā sasilšana (ko ietekmē arī siltumnīcas efektu radošas gāzes);
• atmosfēras gaisa kvalitāte;
• droša un adekvāta dzeramā ūdens apgāde;
• pārtikas mikrobioloģiskā un ķīmiskā drošība;
• pilsētu problēma (pilsētu attīstība, plānošana);
• gaisa kvalitāte telpās;
• lauksaimniecības un mežu izciršanas izraisītās vides problēmas (t.sk. minerālmēslu un pesticīdu lietošana);
• kaitīgie darba vides faktori;
• atkritumi (transportēšana, pārstrādāšana);
• bioloģiskās daudzveidības samazināšanās;
• cilvēku radītās jeb tehnoloģiskās nelaimes.

Latvijā tradicionālie gaisa piesārņojuma raksturotāji ir sēra dioksīds, suspendētās cietās daļiņas, slāpekļa oksīdi, oglekļa oksīds, ogļūdeņraži, ozons un citi fotoķīmiskie oksidētāji, kuru izplūde galvenokārt saistīta ar motorizētiem transportlīdzekļiem. Augsta gaisa piesārņojuma gadījumi Rīgā ir bijuši saistīti ar akūtām un hroniskām plaušu un sirds slimību izpausmēm. Izplatītākais un agresīvākais faktors ir troksnis. 37% Latvijas iedzīvotāju dzīves vietā traucē troksnis. Tā iedarbība uz cilvēku izpaužas plašā diapazonā: no subjektīvas uzbudinātības līdz patoloģiskām pārmaiņām dzirdes orgānā, centrālajā nervu sistēmā, asinsrites, endokrīnajā, gremošanas sistēmā. 

Vides piesārņotāju iedarbība var būt ģenētiska un somātiska. Ķīmiskās vielas, jonizējošā radiācija, vīrusi u.c. var izraisīt kvalitatīvas vai kvantitatīvas izmaiņas ģenētiskajā materiālā. To sauc par mutagēno darbību. Rezultātā var attīstīties ļaundabīgie audzēji, cilvēka reproduktīvās funkcijas traucējumi, iedzimti attīstības traucējumi bērniem u.c.   

Somatiskā patoloģija – izmaiņas organisma imūnā sistēmā, kas savukārt var izraisīt: 
organisma pretestības spēju samazināšanos un saslimstības paaugstināšanos ar infekciju u.c. slimībām;
organisma sensibilizāciju pret dažādām ārējā vidē sastopamām ķīmiskām vielām un bioloģiski aktīvām vielām;
negatīvu ietekmi uz jebkuras slimības norisi un iznākumu (slimību hronizācija); 
akūtas un hroniskas slimības – vides slimības un ar vidi saistītas slimības

Vides slimības var būt gan akūtas, gan hroniskas. Par vides slimību uzskatāma agresīvā ādas vēža forma melanoma, kas veidojas ultravioletā B (UVB) starojuma ietekmē. Samazinoties ozona slānim, palielinās Zemes virskārtu sasniegusī UVB deva. Arī pārmērīga solāriju lietošana izraisa ādas priekšlaicīgu novecošanos un palielina ādas vēža attīstības risku. Vidē var būt sastopamas azbesta šķiedras, kas ir spēcīgs kancerogēns un var izraisīt mezoteliomu (plaušu plēves vēzi). Kā tipiskas vides slimības atzīmējamas Laimas slimība un ērču encefalīts, kas izplatās ar šīm slimībām inficētu ērču kodiena gadījumā. Mikrobioloģiski piesārņoti un nepareizi lietoti produkti un ūdens var būt par pamatu uztura un zarnu infekcijām. Vides slimības ir arī alerģiskās slimības, piem., bronhiālā astma, iesnas un acu konjunktīvas iekaisums no ziedputekšņiem (īpaši bērzu, alkšņu, lazdu, zāles), hroniska saindēšanās no vidē un pārtikā  nonākušajām ķimikālijām (smagajiem metāliem, pesticīdu atliekām).
 
Vides veselības attīstības pamatā ir vides kvalitātes saglabāšana un atjaunošana, kā arī dabas resursu ilgtspējīga izmantošana, vienlaicīgi ierobežojot kaitīgo vides faktoru ietekmi uz veselību. Vides veselības dažādie aspekti ietverti VIDM, VARAM, ZM, LM un citu ministriju pārraudzībā. Ar vides veselības jautājumiem nodarbojas Valsts vides dienesta sastāvā iekļautās reģionālās vides pārvaldes un Jūras un iekšējo ūdeņu pārvalde, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, Radiācijas drošības centrs, RSU Darba drošības un vides veselības institūts.

Autors: vide_2
Autors: vide_2

Maija Eglīte, 
Profesore, habilitēta medicīnas doktore, Rīgas Stradiņa universitātes Aroda un vides medicīnas katedras vadītāja 

 
L.: Brebbia  C.A., Eglite M., Knets I., Miftahof,  Popov V., ed., Environmental health and Biomedicine, Southampton, WIT Press, 2011; Brebbia C.A., ed., Environmental Health Risks, Southampton, WIT Press, 2013; Dundurs J., Environmental and occupational medicine, Riga, RSU, 2015; Eglīte, Kļaviņš M., Filho W.L., Zaļoksnis J., ed. Environment and Sustainable development, Riga, University of Latvia, 2010; Kļaviņš M., Zaļoksnis J.,Vide un ilgtspējīga attīstība, Rīga, LU Akadēmiskais apgāds, 2010; Popov V., Brebbia C.A., ed. Environmental toxicology, Southampton, WIT Press 2010; RSU, Vides veselība, Rīga, a/s "Preses nams", 2008. I.: LR VM Veselības inspekcijas tīmekļvietne: www.vi.gov.lv/lv/vides-veseliba; Dundurs, J., Environment and Health: https://www.amazon.com/Environment- Health-x101-nis-Dundurs/dp/3639640284
Slimību profilakses un kontroles centrs: http://www.spkc.gov.lv
 
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...