medicine.lv skaitļos

Lietotāji online60
Aktīvie uzņēmumi12209
Nozares raksti1422
Ekspertu atbildes21477
Spriež par pacientu centrētas dzemdību palīdzības un vecmāšu lomas stiprināšanu : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Spriež par pacientu centrētas dzemdību palīdzības un vecmāšu lomas stiprināšanu

Lai uzlabotu ne tikai dzemdību palīdzības kvalitāti, bet arī pacientu apmierinātību ar pakalpojumu, jāstiprina pacientu centrēta dzemdību palīdzība, kas iespējama stiprinot vecmāšu lomu – šādus secinājumus pauda speciālisti šodien, 8.jūnijā, notikušajā Mātes un bērna veselības konsultatīvajā padomē.

“Pacientam veselības aprūpes sistēmā jājūtas droši, tā ir katra cilvēka pamatvajadzība. Vardarbības pieredze dzemdībās mūsdienu veselības aprūpē nav pieļaujama, tā vietā  vajadzīga jēgpilna saziņa, informēti lēmumi un piekrišana, emocionāls atbalsts un cieņpilna aprūpe,” sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts.

“Dzemdību palīdzības kvalitātes uzlabošanas standartus raksturo ne tikai samazināti vai novērsti mātes un bērna mirstības dati, bet arī pozitīva pieredze ārstniecības iestādē, cieņpilna savstarpējā attieksme un uz pierādījumiem balstīta prakse,” uzsvēra Mātes un bērna veselības konsultatīvās padomes priekšsēdētāja prof. Dace Rezeberga.

Prof. Dace Rezeberga skaidroja, ka pacientu apmierinātība ar saņemto ārstniecības pakalpojumu ir ļoti nozīmīga pacientu centrētas ārstniecības nodrošināšanā, sniedzot ārstniecības iestādei atgriezenisko saiti, kas izmantojama gan procesu pilnveidei, gan pacientu aprūpes, ārstniecības un savstarpējās komunikācijas uzlabošanai. Pacientu tiesību ievērošana un informētā piekrišana ārstniecības personas īstenotajām darbībām ir veids kā mazināt savstarpējus pārpratumus dzemdību palīdzības laikā.

Prof. D.Rezeberga akcentēja, ka galvenā ārstniecības persona dzemdību aprūpē ir vecmāte, kuras kompetences ir pilnībā jārespektē. Tādēļ kā vienu no vērtējamiem jautājumiem viņa minēja vecmāšu darba organizācijas maiņu, diennakts dežūras aizstājot ar 12 vai 8 stundu dežūrām, kas darbiniekam ir gan fiziski, gan emocionāli vieglāk. Līdz ar to, šādā darba režīmā strādājot, vecmātēm būtu mazāka slodze. Vienlaikus tas ir vērtējams kontekstā ar ārstniecības personas darba samaksas palielinājumu, lai darbinieks pilnvērtīgi pēc maiņas varētu atpūsties.

Padomes locekļi piekrita, ka pacientu aptaujas dzemdību palīdzības saņemšanā būtu standartizējamas visās slimnīcās, kur tiek nodrošināts pakalpojums, tādējādi dodot iespēju rezultātus savstarpēji salīdzināt un izmantot dzemdību palīdzības kvalitātes uzlabošanā valsts līmenī, nevis tikai vienas slimnīcas līmenī.

Sanāksmes laikā tika apspriesti arī jautājumi par sasniegtajiem Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāna 2018.-2020. gadam izpildes rādītājiem. Šobrīd ir ieviesta virne plānoto pasākumu – paplašināts jaundzimušo skrīnings, izveidota papildus NMPD specializētā medicīnas centra neonatologu brigāde, ieviestas papildu profilaktiskās veselības pārbaudes bērniem noteiktos vecumos u.c. – vienlaikus daļu no plāna pasākumiem līdz šim nav bijis iespējams īstenot finansējuma trūkuma dēļ un tos paredzēts ieviest nākamajos gados, piemēram, nodrošināt valsts apmaksātu kontracepciju sociālajam riskam pakļautām sievietēm, pilnveidot jaundzimušo skrīningu un uzraudzību utml.

Tāpat sanāksmes dalībnieki apsprieda dzemdību palīdzības kvalitātes rādītājus 2021.gadā, analizējot dzemdību skaitu ārstniecības iestādēs, situāciju ar mātes mirstību ietekmējošiem faktoriem, ķeizargrieziena metodes pielietošanu dzemdībās un to īpatsvaru, kā arī apsprieda bērnu ar hroniskām slimībām veselības aprūpes procesa virzību un diskutēja par pediatra pieejamību primārajā veselības aprūpē.

* Mātes un bērna veselības konsultatīvā padome ir konsultatīva un koordinējoša institūcija, kuras darbības mērķis ir sniegt profesionālu nozares atbalstu mātes un bērna veselības politikas īstenošanai un mātes un bērna veselības uzlabošanai.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Par godu e-veikala EVOLU.LV atklāšanai izsludinām unikālu 30% atlaidi visam veikala sortimentam*. Atlaide tiks aktivizēta, pasūtījuma noformēšanas laikā ievadot promo kodu. Ienāciet šeit: www.evolu.lv, izvēlieties preces, ievadiet promo kodu un saņemiet atlaidi!

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

Lai sniegtu ādai nepieciešamās rūpes, tu vari pieturēties pie 3 soļu principa – attīrīt, atjaunot un mitrināt. Šie vienkāršie ikdienas ieradumi ļaus tavai āda starot, un skatīties uz sevi spogulī varēsi ar smaidu sejā.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: LIVEO pilieni – pierādītu pienskābo un bifidobaktēriju komplekss vēderam

Testa rezultāti: LIVEO pilieni – pierādītu pienskābo un bifidobaktēriju komplekss vēderam

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt LIVEO® pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu pilienos.

"ApiMI" sejas krēmu komplekts vīriešiem un sievietēm

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt dermataloģiski testētus Sejas krēmus gan puišiem, gan meitenēm.

"Green Wing Paleo Skincare" – eļļa sejai, kas ideāli piemērota lietošanai rudenī

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Wing Paleo Skincare" piedāvā izmēģināt 100% dabīgu paleo kosmētiku – eļļu sejai. 

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt atjaunojošu pretgrumbu serumu sejai un acu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Septembris Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā – Senioru mēnesis! Tiek nodrošināta 20% atlaide flebologa konsultācijai, izmeklējumam un vēnu lāzeroperācijām. Veselas kājas – ātri un bez sāpēm!

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mūsu organisma funkciju normālai norisei D vitamīna nepieciešamība ir jau zinātniski pierādīta. Latvijā aptiekās D vitamīns pieejams gan kā uztura bagātinātājs, gan kā recepšu zāles.