medicine.lv skaitļos

Lietotāji online325
Aktīvie uzņēmumi12819
Nozares raksti1595
Ekspertu atbildes21477
Precīzijas medicīnas tīklošanās forums “PMNET Forum 2023” pulcēja ekspertus no vairāk nekā 20 valstīm : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Precīzijas medicīnas tīklošanās forums “PMNET Forum 2023” pulcēja ekspertus no vairāk nekā 20 valstīm

Flickr.com/ PMNET Forum
Foto: Flickr.com/ PMNET Forum

Rīgā otro gadu norisinājās starptautisks pasākums “PMNET Forum 2023” – Precīzijas medicīnas tīklošanās forums, kas pulcēja pašmāju un ārzemju ekspertus no vairāk nekā 20 valstīm, kuri precīzijas medicīnā ir vadošie pasaulē. Klātienē piedalījās vairāk nekā 400 dalībnieki, vairums bija veselības aprūpes speciālisti, vadības pārstāvji no Latvijas slimnīcām un reģioniem.

Precīzijas medicīna ir jauna pieeja slimību ārstēšanai un profilaksei, kurā ņemta vērā katra cilvēka ģenētiskā daudzveidība, vide un dzīvesveids. Izmantojot šo informāciju, tiek uzlabota pacientu aprūpe un rezultāti, nodrošinot atbilstošu, precīzāku diagnostiku un mērķētāku terapiju.

Esošo pieeju, kad vienas saslimšanas ārstēšanā visiem pacientiem izmanto vienas zāles, ir jāaizstāj ar jaunu pieeju, kas ir precīzijas medicīna, ietverot individuālu attieksmi, nodrošinot pacientiem efektīvākas, zinātniski pamatotas ārstniecības metodes un veselības pakalpojumu pieejamību.

Ar esošo pieeju bieži vien daļai pacientu pastāv dažādi negatīvie efekti, kas var atstāt sekas uz cilvēka veselību. Nereti zāles nesniedz rezultātus, kas ir neefektīva līdzekļu izmantošana. Tādēļ ir svarīgi, lai katram pacientam būtu atbilstoša terapija, kas dod nepieciešamo rezultātu.

Banner 280x280

Latvijas iedzīvotāji iegūs to, ka precīzijas medicīna kļūst pieejama klīniskajā praksē. Jebkurš iedzīvotājs jau tuvākajā nākotnē saņemtu uzlabotu pacientu aprūpi un efektīvus ārstēšanas rezultātus, dzīvildzi un kvalitāti. Ar labāku aprūpi un diagnostiku tiktu nodrošināti pacienti ar retām slimībām, kā arī onkoloģijas pacienti.

Šogad forumā aktivizēts “Biobank” konsorcijs, kas varētu veicināt Biobanku likuma izstrādi un nonākšanu Saeimā. Tas palīdzētu veikt pētījumus. Pētījumi par vēzi biežāk tiek veikti pieaugušajiem, savukārt, retāk bērniem, jo trūkst pētniecības datu un gadījumi ir reti, tādēļ svarīga ir sadarbība ar ārzemju partneriem. Vairāku valstu biobanku datus apkopojot, turpmākie pētījumi būtu veiksmīgāki, tādējādi attīstītu vēža pētniecību.

Jau 2022. gada decembrī tika apstiprināta RIS3 jomas “Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, biofarmācija un biotehnoloģijas” stratēģija. Jāturpina strādāt pie Biobanku likuma izstrādes, iesaistot pacientu organizācijas, turpinot darbu pie jaunām valsts finansētām pētījuma programmām un zinātnieku kapacitātes stiprināšanas. Slimnīcas kā pētniecības iestādes izveide, biomedicīnas jomā atvērtas laboratorijas inovāciju centros. Svarīgi, lai Latvija neatpaliek šajā jomā.

Forumā tika uzklausīti gan Latvijas, gan ārzemju eksperti, kas stāstīja par saviem pētījumiem un aktualitātēm pasaulē. Tāpat uzzināti jaunumi, veidoti jauni kontakti, tīklošanās, atverot iespējas veidot jaunus projektus pētniecībā. Tika izziņoti divi jauni sadarbības projekti – Nacionālā līmeņa (Biomedicīnas pētniecības platformas “BioMedPharm” izveide biomedicīnas virziena attīstībai Latvijā) un Starptautiskais memorands (Latvijas biomedicīnas pētījumu un studiju centrs kopā ar Karolinskas institūtu (Zviedrija) un Oslo Universitātes slimnīcu par "Latvijas bērnu ļaundabīgo audzēju biobankas" ("Latvian Childhood Cancer Biobank") attīstīšanu). Šāda biobankas pilnveidošana dos iespēju kvalitatīvai bioloģisko paraugu un datu vākšanai un uzglabāšanai, uzlabojot diagnostiku un ārstēšanu bērniem ar onkoloģiskām slimībām, kā arī paplašinās Latvijas zinātnieku pienesumu starptautiskos pētījumos.

Liela un nozīmīga šī gada tēma bija “Cilvēkresursu nodrošinājums, tai skaitā veselības nozarē un cilvēkkapitāla jautājuma stiprināšanā” - mēs vēlamies stiprināt zinātnisko kapacitāti, jo, lai tiktu pasaules līmenī, ir būtiska tieši Latvijas specializācijas atrašana visiem kopā, tai pašā laikā, ejot kopsolī ar augsta līmeņa pasaules speciālistiem.

Pagājušā foruma ietvaros tika aktivizēts Veselības datu otrreizējās izmantošanas likums, kurš jau ir nonācis Saeimā, to ir ļoti svarīgi pieņemt un turpināt veselības datus sakārtot. Atrisinot jautājumu par veselības datu izmantošanu un sakārtošanu, ieguvums būtu gan ārstiem, gan sabiedrībai. Ja ir labāka informācijas sistēma un apmaiņa ar analīžu rezultātiem starp veselības aprūpes iestādēm, tad būtu īsākas rindas, precīzāki izmeklējumi un ātrāka diagnostika, ko izjustu ikviens iedzīvotājs.

Lai veiksmīgi integrētu precīzijas medicīnu Latvijā, jāturpina likumdošanas sakārtošana un jaunu studiju programmu izstrāde, lai būtu attiecīgās jomas speciālisti – ģenētiķi, bioinformātiķi utt. Svarīga ir sadarbības projektu veidošana gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī, kur Latvijas zinātniekiem būtu iespēja iekļauties, atrodot, kas mūsu valstij ir unikāls, ko mēs varam piedāvāt pasaulei.

“PMNET Forum” mērķi ir veicināt precīzijas medicīnas attīstību un ieviešanu klīniskajā praksē, atbalstot pētniecību, izglītību un apmācību, veicinot starpdisciplīnu un starpvalstu sadarbību, daloties zināšanās. Svarīgi, ka visas iesaistītās puses strādā kopā - ārsti, zinātnieki, slimnīcu administrācijas, pacientu organizācijas, veselības aprūpes iestādes, valsts pārvaldes darbinieki, veselības nozares uzņēmumi un pasaules vadošās slimnīcas, informējot sabiedrību, pacientus par šiem jautājumiem, veicinot vienlīdzīgu pieeju precīzijas medicīnai gan Latvijā, gan starp valstīm.

“PMNET Forum” uzdevums ir panākt, lai jaunākās ārstniecības metodes pēc iespējas ātrāk nonāktu klīniskajā praksē un būtu pieejamākas gan bērnu, gan pieaugušo ārstniecībā. Ar nolūku izveidot reģionālu Eiropas precīzijas centru Latvija definē specializācijas virzienus, kopsolī ar globālām kompānijām un speciālistiem no vairāk nekā 50 valstīm, ieskaitot Eiropas Ziemeļvalstis. Tā būtu iespēja Latvijai iekļauties pasaules vadošo precīzijas medicīnas pakalpojumu sniegšanā un pētniecībā.

Plašāka informācija: www.pmnetforum.com, kā arī sekojot sociālajos tīklos Facebook: PMNET - Precision Medicine Networking Forum un LinkedIn: Precision Medicine Networking Forum, izmantojot mirkļbirkas #MissionLatvia #PMNETforum #PMNETforum2023 #PrecisionMedicineNetwork

Publikācija tiek īstenota sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektu 1.2.1.2. “Atbalsts tehnoloģiju pārneses sistēmas pilnveidošanai” (projekta identifikācijas numurs 1.2.1.2/16/I/001), īstenojot ERAF 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķi "Palielināt privātā sektora investīcijas P&A".

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Vēnu pavasaris Dr. Mauriņa klīnikā

Vēnu pavasaris Dr. Mauriņa klīnikā

Dr. Mauriņa klīnika akciju "Vēnu pavasaris" organizē jau 14. gadu un šis ir laiks, kad ārsti aicina pārbaudīt kāju asinsvadu veselību. Uzzināsim, kā notiek vēnu problēmu diagnostika un kā atšķiras ārstēšanas metodes – skleroterapija no lāzeroperācijas?

Aktuālie piedāvājumi

Dabiska sejas kopšanas kosmētika – kā izvēlēties sev piemērotāko?

Dabiska sejas kopšanas kosmētika – kā izvēlēties sev piemērotāko?

Apjukt sejas kopšanas līdzekļu piedāvājumā šobrīd ir vieglāk nekā jebkad. Mārketinga saukļu un zīmolu solījumu džungļos izdarīt pareizās izvēles, nekaitējot savai ādai un vienlaikus nepārmaksājot par ādas kopšanas līdzekļiem, ir izaicinājums. Uzzināsim, kāpēc izvēlēties dabiska sastāva ādas kopšanas līdzekļus un kas jāzina, tos izvēloties?

Ko ievērot, atsākot fiziskas aktivitātes. Komentē fizioterapeits

Ko ievērot, atsākot fiziskas aktivitātes. Komentē fizioterapeits

Pavasaris ienes ne vien vairāk saules gaismas, bet arī lielāku motivāciju pievērsties sportiskām aktivitātēm. Ir būtiski piedomāt, kā atsākam šīs fiziskās aktivitātes – skriešanu, nūjošanu, soļošanu u.c. Fizioterapeite Aiga Korpa dalās ar ieteikumiem, ko ņemt vērā ikvienam aktīvas dzīves piekritējam. 

Mūsdienīga pieeja – rehabilitāciju arvien biežāk izvēlas profilaksei

Mūsdienīga pieeja – rehabilitāciju arvien biežāk izvēlas profilaksei

Jo savlaicīgāk pievēršas profilaksei un rūpēm par savu veselību preventīvos nolūkos, jo ilgāk cilvēks dzīvo bez sūdzībām par pašsajūtu un nopietnām diagnozēm. Veselīgi ēst, dzīvot aktīvu dzīvesveidu, regulāri veikt skrīninga izmeklējumus – šo profilaktisko pasākumu kopumu arvien biežāk cilvēki izvēlas papildināt ar rehabilitācijas kursu pašsajūtas uzlabošanas nolūkos, ko piedāvā kūrorta rehabilitācijas centrs "Jaunķemeri".

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “Daily Delicious Beauty Shake” proteīna-kolagēna kokteiļi

Testa rezultāti: “Daily Delicious Beauty Shake” proteīna-kolagēna kokteiļi

Janvārī un februārī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “Daily Delicious Beauty Shake” proteīna-kolagēna kokteiļus.

Testa rezultāti: “BestBerry” BIO Irbeņu ogu ekstrakts veselīgai sirds un asinsvadu sistēmas darbībai

Testa rezultāti: “BestBerry” BIO Irbeņu ogu ekstrakts veselīgai sirds un asinsvadu sistēmas darbībai

Janvārī un februārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „BestBerry” piedāvāja testēt BIO Irbeņu ogu ekstraktu veselības atbalstam.

Testa rezultāti: HealthAid Digeston® PLUS gremošanas komfortam un zarnu darbības līdzsvaram

Testa rezultāti: HealthAid Digeston® PLUS gremošanas komfortam un zarnu darbības līdzsvaram

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HEalthAid Baltics" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju Digeston® PLUS gremošanas komfortam un zarnu darbības līdzsvaram. 

“Evening Formula” nervu sistēmas nomierināšanai

“Evening Formula” nervu sistēmas nomierināšanai

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt augu ekstraktu uztura bagātinātāju “Evening Formula” nervu sistēmas nomierināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Fizioterapija: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Fizioterapija: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika - integrēta pieeja sievietes veselībai. Klīnikā pieejams plašs speciālistu, diagnostikas un procedūru spektrs, lai sieviete visos sievietes dzīves periodos varētu saņemt visus nepieciešamos pakalpojumus vienuviet.

Dinsbergas klīnika, Dr. Inese Martišune: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Inese Martišune: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika - integrēta pieeja sievietes veselībai. Klīnikā pieejams plašs speciālistu, diagnostikas un procedūru spektrs, lai sieviete visos sievietes dzīves periodos varētu saņemt visus nepieciešamos pakalpojumus vienuviet.