medicine.lv skaitļos

Lietotāji online164
Aktīvie uzņēmumi12831
Nozares raksti1640
Ekspertu atbildes21477
Precīzijas medicīnas tīklošanās forums “PMNET Forum 2023” pulcēja ekspertus no vairāk nekā 20 valstīm : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Precīzijas medicīnas tīklošanās forums “PMNET Forum 2023” pulcēja ekspertus no vairāk nekā 20 valstīm

Flickr.com/ PMNET Forum
Foto: Flickr.com/ PMNET Forum

Rīgā otro gadu norisinājās starptautisks pasākums “PMNET Forum 2023” – Precīzijas medicīnas tīklošanās forums, kas pulcēja pašmāju un ārzemju ekspertus no vairāk nekā 20 valstīm, kuri precīzijas medicīnā ir vadošie pasaulē. Klātienē piedalījās vairāk nekā 400 dalībnieki, vairums bija veselības aprūpes speciālisti, vadības pārstāvji no Latvijas slimnīcām un reģioniem.

Precīzijas medicīna ir jauna pieeja slimību ārstēšanai un profilaksei, kurā ņemta vērā katra cilvēka ģenētiskā daudzveidība, vide un dzīvesveids. Izmantojot šo informāciju, tiek uzlabota pacientu aprūpe un rezultāti, nodrošinot atbilstošu, precīzāku diagnostiku un mērķētāku terapiju.

Esošo pieeju, kad vienas saslimšanas ārstēšanā visiem pacientiem izmanto vienas zāles, ir jāaizstāj ar jaunu pieeju, kas ir precīzijas medicīna, ietverot individuālu attieksmi, nodrošinot pacientiem efektīvākas, zinātniski pamatotas ārstniecības metodes un veselības pakalpojumu pieejamību.

Ar esošo pieeju bieži vien daļai pacientu pastāv dažādi negatīvie efekti, kas var atstāt sekas uz cilvēka veselību. Nereti zāles nesniedz rezultātus, kas ir neefektīva līdzekļu izmantošana. Tādēļ ir svarīgi, lai katram pacientam būtu atbilstoša terapija, kas dod nepieciešamo rezultātu.

Banner 280x280

Latvijas iedzīvotāji iegūs to, ka precīzijas medicīna kļūst pieejama klīniskajā praksē. Jebkurš iedzīvotājs jau tuvākajā nākotnē saņemtu uzlabotu pacientu aprūpi un efektīvus ārstēšanas rezultātus, dzīvildzi un kvalitāti. Ar labāku aprūpi un diagnostiku tiktu nodrošināti pacienti ar retām slimībām, kā arī onkoloģijas pacienti.

Šogad forumā aktivizēts “Biobank” konsorcijs, kas varētu veicināt Biobanku likuma izstrādi un nonākšanu Saeimā. Tas palīdzētu veikt pētījumus. Pētījumi par vēzi biežāk tiek veikti pieaugušajiem, savukārt, retāk bērniem, jo trūkst pētniecības datu un gadījumi ir reti, tādēļ svarīga ir sadarbība ar ārzemju partneriem. Vairāku valstu biobanku datus apkopojot, turpmākie pētījumi būtu veiksmīgāki, tādējādi attīstītu vēža pētniecību.

Jau 2022. gada decembrī tika apstiprināta RIS3 jomas “Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, biofarmācija un biotehnoloģijas” stratēģija. Jāturpina strādāt pie Biobanku likuma izstrādes, iesaistot pacientu organizācijas, turpinot darbu pie jaunām valsts finansētām pētījuma programmām un zinātnieku kapacitātes stiprināšanas. Slimnīcas kā pētniecības iestādes izveide, biomedicīnas jomā atvērtas laboratorijas inovāciju centros. Svarīgi, lai Latvija neatpaliek šajā jomā.

Forumā tika uzklausīti gan Latvijas, gan ārzemju eksperti, kas stāstīja par saviem pētījumiem un aktualitātēm pasaulē. Tāpat uzzināti jaunumi, veidoti jauni kontakti, tīklošanās, atverot iespējas veidot jaunus projektus pētniecībā. Tika izziņoti divi jauni sadarbības projekti – Nacionālā līmeņa (Biomedicīnas pētniecības platformas “BioMedPharm” izveide biomedicīnas virziena attīstībai Latvijā) un Starptautiskais memorands (Latvijas biomedicīnas pētījumu un studiju centrs kopā ar Karolinskas institūtu (Zviedrija) un Oslo Universitātes slimnīcu par "Latvijas bērnu ļaundabīgo audzēju biobankas" ("Latvian Childhood Cancer Biobank") attīstīšanu). Šāda biobankas pilnveidošana dos iespēju kvalitatīvai bioloģisko paraugu un datu vākšanai un uzglabāšanai, uzlabojot diagnostiku un ārstēšanu bērniem ar onkoloģiskām slimībām, kā arī paplašinās Latvijas zinātnieku pienesumu starptautiskos pētījumos.

Liela un nozīmīga šī gada tēma bija “Cilvēkresursu nodrošinājums, tai skaitā veselības nozarē un cilvēkkapitāla jautājuma stiprināšanā” - mēs vēlamies stiprināt zinātnisko kapacitāti, jo, lai tiktu pasaules līmenī, ir būtiska tieši Latvijas specializācijas atrašana visiem kopā, tai pašā laikā, ejot kopsolī ar augsta līmeņa pasaules speciālistiem.

Pagājušā foruma ietvaros tika aktivizēts Veselības datu otrreizējās izmantošanas likums, kurš jau ir nonācis Saeimā, to ir ļoti svarīgi pieņemt un turpināt veselības datus sakārtot. Atrisinot jautājumu par veselības datu izmantošanu un sakārtošanu, ieguvums būtu gan ārstiem, gan sabiedrībai. Ja ir labāka informācijas sistēma un apmaiņa ar analīžu rezultātiem starp veselības aprūpes iestādēm, tad būtu īsākas rindas, precīzāki izmeklējumi un ātrāka diagnostika, ko izjustu ikviens iedzīvotājs.

Lai veiksmīgi integrētu precīzijas medicīnu Latvijā, jāturpina likumdošanas sakārtošana un jaunu studiju programmu izstrāde, lai būtu attiecīgās jomas speciālisti – ģenētiķi, bioinformātiķi utt. Svarīga ir sadarbības projektu veidošana gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī, kur Latvijas zinātniekiem būtu iespēja iekļauties, atrodot, kas mūsu valstij ir unikāls, ko mēs varam piedāvāt pasaulei.

“PMNET Forum” mērķi ir veicināt precīzijas medicīnas attīstību un ieviešanu klīniskajā praksē, atbalstot pētniecību, izglītību un apmācību, veicinot starpdisciplīnu un starpvalstu sadarbību, daloties zināšanās. Svarīgi, ka visas iesaistītās puses strādā kopā - ārsti, zinātnieki, slimnīcu administrācijas, pacientu organizācijas, veselības aprūpes iestādes, valsts pārvaldes darbinieki, veselības nozares uzņēmumi un pasaules vadošās slimnīcas, informējot sabiedrību, pacientus par šiem jautājumiem, veicinot vienlīdzīgu pieeju precīzijas medicīnai gan Latvijā, gan starp valstīm.

“PMNET Forum” uzdevums ir panākt, lai jaunākās ārstniecības metodes pēc iespējas ātrāk nonāktu klīniskajā praksē un būtu pieejamākas gan bērnu, gan pieaugušo ārstniecībā. Ar nolūku izveidot reģionālu Eiropas precīzijas centru Latvija definē specializācijas virzienus, kopsolī ar globālām kompānijām un speciālistiem no vairāk nekā 50 valstīm, ieskaitot Eiropas Ziemeļvalstis. Tā būtu iespēja Latvijai iekļauties pasaules vadošo precīzijas medicīnas pakalpojumu sniegšanā un pētniecībā.

Plašāka informācija: www.pmnetforum.com, kā arī sekojot sociālajos tīklos Facebook: PMNET - Precision Medicine Networking Forum un LinkedIn: Precision Medicine Networking Forum, izmantojot mirkļbirkas #MissionLatvia #PMNETforum #PMNETforum2023 #PrecisionMedicineNetwork

Publikācija tiek īstenota sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektu 1.2.1.2. “Atbalsts tehnoloģiju pārneses sistēmas pilnveidošanai” (projekta identifikācijas numurs 1.2.1.2/16/I/001), īstenojot ERAF 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķi "Palielināt privātā sektora investīcijas P&A".

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Mūsdienu pasaulē rūpes par izskatu un veselību iegūst aizvien lielāku nozīmi, un katra sieviete cenšas pēc iespējas ilgāk saglabāt jaunību un skaistumu. Uzziniet, kā atgūt jaunību un pašpārliecību ar progresīvu pārveidošanās tehnoloģiju palīdzību estētiskās medicīnas un skaistumkopšanas klīnikā GESR!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Glabājot pārtikas produktus vakuumā, produkti ilgāk ir svaigi, saglabājot savu smaržu un uzturvērtību. Iespēja ilgāk saglabāt svaigus pārtikas produktus ļaus jums retāk apmeklēt veikalu un iegādāties lielāku daudzumu produktu, ieekonomējot gan jūsu laiku, gan finanses. Kas ir VacSy®, un kādas ir VacSy® vakuuma pārtikas uzglabāšanas sistēmas priekšrocības?

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvāja testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Testa rezultāti: "Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Testa rezultāti:

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvāja testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un KERELAST 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.