medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1624
Ekspertu atbildes21477
Par kontracepciju – no senatnes līdz mūsdienām : 1500.gads – 1850.gads : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Par kontracepciju – no senatnes līdz mūsdienām : 1500.gads – 1850.gads

Turpinām divos iepriekšējos 36,6 °C numuros sākto publikāciju par cilvēces centieniem dzimstības ierobežošanā.

1539. gads - Hieronīma Boka grāmata par augiem
 
Ārsts, teologs un botāniķis Hieronīms Boks savā 1539. gadā klajā nākušajā grāmatā par augiem sīki aprakstīja to kontraceptīvo un abortu izraisošo iedarbību.

Piemēram, kumeļpēdu (Asarum europeaum) ieteica izmantot aborta izraisīšanai, zīda magoni (Papaver rhoeas) un plankumaino ārona nūju (Arum maculatum) – pret sieviešu vainām, bet mežvīteņu aristolohiju (Aristolochia clematitis) – dzemdību ierosināšanai un menstruālo sāpju mazināšanai.

Boks uzskatīja, ka tīruma zilausis (Consolida regalis) novērš grūtniecības iestāšanos un baltās lilijas saknes (Radix Nymphaeae albae) mazina dzimumtieksmi, tātad palīdz saglabāt nevainību.

Pieminēta arī kazaku paegļa (Juniperus sabina) eļļa, kas paredzēta menstruāciju atjaunošanai. Zināšanas par sievietes anatomiju un augļa attīstību dzemdē tolaik bija diezgan vājas, tāpēc menstruāciju neesamību uzskatīja drīzāk par asinsteces apstāšanos nekā par pārliecinošu grūtniecības iestāšanās pazīmi. Tādēļ eļļas lietošana izraisīja abortus.

Banner 280x280

1564. gads - Aizsardzība ar auduma prezervatīviem

16. gadsimta otrajā pusē itāļu ārsts un anatoms Gabriels Fallopiuss sniedza pirmās rakstiskās liecības par auduma apvalku, ko vajadzētu valkāt vīriešiem kā aizsarglīdzekli pret seksuāli transmisīvām slimībām, īpaši pret tolaik bieži sastopamo sifilisu.

Tika ieteikts apvalku pirms lietošanas iemērkt izšķīdinātos minerālsāļos, piemēram, dzīvsudraba sālī un ogļu pelnos. Tagad mēs zinām, ka šāds apvalks reāli nepasargāja no infekcijas, bet drīzāk gan kairināja vai traumēja gļotādu, vēl vairāk palielinot iespēju inficēties.

Fallopiuss atklāja arī olvadus, kas nosaukti viņa vārdā.

1677. gads - Mikroskopā atklāts spermatozoīds

Holandiešu dabas pētnieku Antoniju van Lēvenhuku mēdz dēvēt par mikroskopa izgudrotāju. 17. gadsimta septiņdesmitajos gados ar tā palīdzību viņš atklāja vienšūņus un baktērijas. Bet 1677. gadā Lēvenhuks spermā ieraudzīja spermatozoīdus. Tas bija nozīmīgs solis cilvēka vairošanās procesa izpratnē. Pirms tam pastāvēja visai miglains priekšstats par sēklas šķidruma nozīmi apaugļošanās norisē.

Tā kā olšūna vēl nebija atklāta, sievieti aizvien vēl uzskatīja par sava veida inkubatoru, bet vīrieti – kā vienīgo jaunas dzīvības nesēju.

Lēvenhuks bija arī pirmais, kas aprakstīja nerva šķiedru šķērsgriezumā, bet 1682. gadā atklāja eritrocītus.

1700. gads - Kazanova un prezervatīvi

Kontracepcijā prezervatīvus lieto joprojām. Sākumā tie bija gatavoti no austa materiāla, piemēram, lina, un no apaugļošanās īpaši nepasargāja.

Pirmie efektīvie prezervatīvi no dzīvnieku, piemēram, teļu, aitu vai kazu, zarnām tika izgatavoti 18. gadsimtā. Tos dēvēja par angļu mētelīšiem. Kazanova tos lietoja, lai sevi pasargātu no biedējošā sifilisa.

Mūsdienās prezervatīvus parasti gatavo no lateksa. Šis dabīgais līdzeklis mēdz izraisīt alerģiskas reakcijas, tāpēc pēdējos gados tiek piedāvāti arī poliuretāna prezervatīvi. Lai gan pastāv drošāki līdzekļi, piemēram, hormonālā kontracepcija, prezervatīviem joprojām ir liela nozīme aizsardzībā pret seksuāli transmisīvām slimībām.

1848. gads - Hormonu pētījumi, izmantojot gaiļus

Pirmās norādes par hormonu pastāvēšanu tika gūtas 1848. gadā veiktajos eksperimentos ar dzīvniekiem.

Vācu fiziologs Arnolds Ādolfs Bertolds konstatēja, ka pēc kastrēšanas vīrišķā dzimuma cāļi vairs nedzied, to sekstes saraujas un kļūst bālākas. Kad dzimumorgānus pieoperēja atpakaļ, atklājās, ka šīs pārmaiņas daļēji izzūd. Bertolds secināja, ka sēklinieki acīmredzot izdala vielu, kas ar asinīm izplatās pa visu organismu. 1930. gadā noskaidrojās, ka šī viela ir vīrišķais dzimumhormons testosterons. Tādēļ Bertoldu uzskata par endokrinoloģijas, hormonu mācības, tēvu.

1850. gads - Izgudrots gumijas prezervatīvs

1843. gadā amerikāņu ķīmiķis Čarlzs Gudjērs izgudroja revolucionāru procesu – gumijas vulkanizāciju, kurā no gumijas tiek atdalīts sērs un tā tiek sildīta, lai palielinātu izturību. Šādi apstrādāta gumija ir noturīga pret ūdeni, temperatūras svārstībām un neplīst.

Vulkanizācija ļāva masveidā ražot plānus, izturīgus un salīdzinoši lētus lateksa prezervatīvus. Lai gan bija zināms, ka prezervatīvi var novērst grūtniecības iestāšanos, tos galvenokārt izmantoja aizsardzībai pret gonoreju un sifilisu.

Tolaik likums aizliedza popularizēt kontracepciju. Tādēļ prezervatīvu ražotāji savus izstrādājumus tirgoja ar norādi: "Pārdošanai aptiekās. Aizsardzībai pret infekcijas slimībām."

Līdz pat 20. gadsimta vidum prezervatīvu tirgošana daudzviet bija aizliegta, lai gan dažkārt to lietošanu atļāva medicīniskos nolūkos.

Ginekoloģes, medicīnas doktores Melānijas Orleānas komentārs

– Šogad aprit 36 gadi, kopš sāku veidot kondomu kolekciju. To papildināju līdz 1983. gadam, un tajā ir vairāk nekā 600 izstrādājumu. Šī ir lielākā man zināmā tāda veida kolekcija Eiropā.

Par vārda kondoms izcelsmi ir vairākas versijas. Viena – šis izsargāšanās līdzeklis nodēvēts par godu vīrietim, kurš pirmais to lietojis un dzīvojis Kondoma ciematiņā Francijā. Otra – tas savu nosaukumu mantojis no Anglijas karaļa Čārlza II galma ārsta Kondoma vai Kontona. Pastāv arī iespēja, ka vārds cēlies no latīņu condom, kura nozīme ir tvertne vai trauks.

Saistībā ar auduma kondomiem jāmin 1564. gadā izdotā Gabriela Fallopiusa grāmata De Morbo Gallico. Tajā akcentēts laiks, kad Eiropā plosījās sifilisa epidēmija.

1597. gadā Herkuless Saksonija uzlaboja Fallopiusa izgudrojumu, ierosinot, ka linu maisiņš pēc lietošanas speciāli jāapstrādā ar dezinficējošu šķīdumu. Šis kontracepcijas līdzeklis sievietei bija traumējošs un ļoti nepatīkams.

Lietojot mājlopu resnās zarnas daļu, izjūtas bija jaukākas, bet šis līdzeklis varēja viegli noslīdēt, tāpēc kaut cik droša bija tikai misionāru poza.

Jāatzīmē, ka lielais mīlētājs Kazanova (1725 – 1798) pēc specialitātes bija ārsts. Mīlas dēkās viņš izmantoja dzīvnieku zarnu fragmentus un kontracepcijas efekta pastiprināšanai sievietes makstī mēdza ievadīt zelta lodītes vai citrona gabaliņus.

Rūpnieciski pirmos aizsarglīdzekļus sāka ražot 19. gadsimta sākumā, gumijas loksni sagriežot noteikta izmēra gabaliņos un pēc tam sašujot. Kad gumiju sāka vulkanizēt, no kondoma pazuda šuve un tas kļuva plānāks. 1844. gadā firmas Hancock un Goodyear radīja pirmos vulkanizētos kondomus, taču arī tie nešķita gana labi biezuma dēļ.

20. gadsimta trīsdesmitajos gados radītie lateksa kondomi bija daudz plānāki par iepriekšējiem. Bet tikai 1951. gadā sāka elektroniski pārbaudīt, vai tajos nav mikroskopiski caurumiņi, pa kuriem varētu noplūst sperma. Silikona ziežviela tika ieviesta sešdesmitajos gados, bet spermicīdā – tikai 1975. gadā.

Estētiem var teikt, ka pirmie krāsainie kondomi tika radīti Japānā. Ja agrāk tie bija biezi (0,04–0,08 mm), tad jaunākās paaudzes izstrādājumi ir 0,0254 mm un vēl plānāki!

Kondomiem ir ļoti daudz veidu. Tie var būt ar papildu lubrikantu slīdamības sekmēšanai, rievoti, ar izcilnīšiem, krāsaini, luminiscējoši vai aromatizēti – orālam seksam paredzēti. Ir īpaši plāni un īpaši biezi – anālajam seksam, kuru ziežvielai ir anestezējošas īpašības. Vīriešiem, kuriem ir nestandarta dzimumloceklis, pieejami XXL izmēra prezervatīvi.

Kondoms ir pareizs šā kontracepcijas līdzekļa apzīmējums, taču tautā pieņemts lietot jaunvārdu – prezervatīvs, kas radies no angļu to preserve – aizsargāt.

Pasaulē dārgākie un ekskluzīvākie ir ASV ražotie jēra zarnu kondomi, kas ir pilnīgi dabīgi, neizraisa alerģiskas reakcijas un būtībā neatšķiras no 18. gadsimtā lietotajiem. Norvēģijā un Anglijā ražo arī kondomus sievietēm, kurus var ievadīt makstī jau pāris stundas pirms dzimumattiecībām.

Kondoms ir efektīvs aizsarglīdzeklis pret grūtniecību, bet visefektīvākais – pret seksuāli transmisīvajām slimībām. Taču ļoti svarīgi iemācīties to tehniski pareizi uzvilkt, jo dzimumlocekļa galā izveidojas gļotu korķītis, kas satur gan spermu, gan slimību ierosinātājus.

Manī dziļu neizpratni – sevišķi pēc nesenajiem ar katoļu garīdzniecību saistītajiem pedofīlijas skandāliem – rada Romas katoļu baznīcas galvas pāvesta Benedikta XVI paustā ideja par kontracepcijas līdzekļu aizliegšanu.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Zobu dziļā fluorizācija ar papildu vērtību

Zobu dziļā fluorizācija ar papildu vērtību

Daudzi cilvēki cenšas saglabāt savu veselību un tāpēc nodarbojas ar sportu, izmanto ekoproduktus, pievērš lielu uzmanību veselīgam uzturam, lieto vitamīnus, bet tajā pašā laikā pilnīgi aizmirst, ka arī zobiem nepieciešama profilakse un rūpīga aprūpe. Kā saglabāt zobus bez plombēšanas, sakņu kanālu ārstēšanas un citām sarežģītām un dārgām procedūrām?

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Preimmu" – prebiotika spēcīgai imunitātei

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Valens Nutri" piedāvāja testēt "Preimmu" – prebiotiku spēcīgai imunitātei.

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

ho-fi® original Na+ hlorofilīns  – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvā testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.