medicine.lv skaitļos

Lietotāji online338
Aktīvie uzņēmumi12808
Nozares raksti1624
Ekspertu atbildes21477
Osteoporoze: Ja lūzums, jāpārbaudās! : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Osteoporoze: Ja lūzums, jāpārbaudās!

Foto: j bizzie / flickr.com

Vēl pirms dažiem gadiem neciešamu muguras sāpju dēļ Aina Bajaruna bez atpūtas nespēja noiet kājām pat vienu trolejbusa pieturu. Tik milzīgas problēmas radās osteoporozes dēļ. Viņai izdevās uzveikt neganto slimību, taču, lai tā neatjaunotos, Aina sev ieviesusi skrupulozu dienas režīmu rīta un vakara stundām.

Lūzums jau gada vecumā

Osteoporoze nemanāmi mazina kaulu blīvumu, kauli pastiprināti zaudē minerālvielas - kalciju un fosforu, kļūst poraini un dobumaini, kā rezultātā tie ir trausli, un pat pie mazākā kritiena cilvēkam var būt lūzums. Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācijas (LOPIA) pārstāvei Ainai Bajarunai tādi bijuši vairāki, taču krietni jaunākos gados. "Lūzumus nesaistīju ar osteoporozi, bet gan ar savu neuzmanību," stāsta sieviete. 26 gadu vecumā viņa kļuva par mammu. Puikam bija tikai četri mēneši, kad Aina uz ielas nokrita un salauza roku. Savukārt, būdama tikai vienu gadu veca, viņa izkrita no gultiņas un salauza mugurkaulu. Kopš tā laika mugura ir Ainas vājā vieta, kas pie katras neērtības vai nepareizas rīcības liek par sevi manīt. "Ar gadiem muguras sāpes kļuva biežākas, taču norakstīju tās uz pārpūli, pārstrādāšanos, līdz mugura sāka sāpēt tik ļoti, ka nevarēju ne nostāvēt, ne paiet. Šķita, ka tā salūzīs... Pieturā, gaidot transportu, man vajadzēja kaut kur atspiesties, bet, mērojot ceļu kājām, pēc pavisam īsa gabaliņa bija noteikti jāapsēžas," stāsta Aina. Viņa devusies te pie viena, te pie otra daktera, līdz Ainai izmērīts arī kaulu blīvums. Rezultāts bija šokējošs - mīnus četri. "Ja cilvēkam rādījums ir plus 2,5, jau tiek uzskatīts, ka viņam ir osteoporoze, bet man bija mīnusi. Nokļuvu pie dakteres Mudītes Zvaigznes, un mani sāka ārstēt," teic sieviete un atklāj, ka pagājis laiks, līdz piemeklēti atbilstoši medikamenti: "Man ir alerģija uz dažādām zālēm, taču centāmies un atradām īsto medikamentu, kas man derēja."

Ja lūzums, jāpārbaudās!

Banner 280x280

Aina domā, ka osteoporozē iedzīvojusies tāpēc, ka ir kara laika bērns. "Es nesaņēmu pilnvērtīgu uzturu. Arī tos trīs gadus, kamēr mācījos medmāsu skolā, lielākoties pārtiku no ķieģelīša un ūdens. Man nebija, kas palīdz, stipendijā saņēmu 14 rubļus, no kuriem 12 maksāju par kopmītni. Es gan jau pirmajos kursos sāku strādāt ķirurģijas nodaļā par sanitāri, tad ātrajā palīdzībā, bet alga bija maza, uzturs nepilnvērtīgs, un, lūk, tāds ir rezultāts," atzīst Aina. Viņa savās lekcijās par osteoporozi vienmēr īpaši uzsver, ka bērnība un jaunība ir īstais laiks, kad rūpēties par kalcija uzkrājumiem savā organismā, jo pēc 30 gadu vecuma tas ies tikai zudumā. Tas notiek tāpēc, ka mūsu vielmaiņa sāk darboties citādi. "Atceros, arī mana mamma vecumdienās nokrita un salauza gūžu. Uzskatu, ka ikvienam, kuram krītot bijis kāds lūzums, ir jāpārbauda kalcija un D vitamīna līmenis asinīs. Īpaši, ja cilvēks slimo ar astmu un saņem kortikosteroīdus preparātus. Bijis pat tā, ka 19 gadus vecai meitenei, mērot kaulu blīvumu, atradām ļoti lielus mīnusus. Aproces uzrādītais mērījums gan nav galīgs, tas ir tikai zināšanai, taču pēc tam jādodas pie ārsta veikt īsto, galīgo kaulu blīvuma mērījumu," stāsta sieviete un piebilst, ka viņai tāda pārbaude veikta pirms septiņiem gadiem: "Piecus gadus lietoju speciālu medikamentu, līdz rādījums uzlabojās un ir mīnus 1,7. Tagad man ir osteopēnija, bet nav vairs osteoporozes, un medikaments nav jālieto."

Sākumā Ainai gan šķitis, ka bez zālēm mugura atkal sāp, taču bijis īss pierašanas posms, un nu sieviete kalcija līmeni savā organismā regulē ar uzturu un divreiz gadā asinsanalīzēs pārbauda kalcija daudzumu - ja tas ir 2,5, tad uztraukumam nav pamata. "Visu gadu lietoju arī D vitamīnu. Tas ir svarīgi, jo D vitamīns darbojas kopā ar vairogdziedzera hormoniem un veido masu, kas salabo bojāto kaulu. Bez D vitamīna kalcijs neuzsūksies. Daudz cilvēku man zvana un stāsta, ka dzer dārgus kalcija preparātus, bet jēgas nekādas. Izrādās, pie vainas ir D vitamīna trūkums," atklāj Aina.

Biezpiena paciņa dienā

Sieviete atzīst, ka mainījusi savu dzīvesveidu. Katru rītu Aina apēd 180 gramu jeb paciņu biezpiena. "Mēdzu teikt, ka gatavoju sev lielu brokastu ēdienu. 100 gramus pilngraudu auzu pārslas apleju ar pienu vai, ja no rīta plānots agri doties prom no mājas, tad iepriekšējā vakarā uzleju tām kefīru. Tad no rīta šajā masā iejaucu paciņu biezpiena, piegriežu dažādus augļus un pielieku sēklas - saulespuķu, linsēklas un citas. Citreiz izmantoju arī žāvētus augļus, rozīnes. Atkarībā no sezonas pievienoju dažādas ogas, mandeļu riekstus, klijas. Man garšo, un pēc tam ir viegla sajūta, turklāt katru dienu pietiekamā daudzumā uzņemu kalciju. Citreiz vēl apēdu kādu siera šķēli, bet katru vakaru pa sešiem līdz astoņiem pilieniem lietoju D vitamīnu. Interesanti, ka pavasarī tā līmenis tik un tā ir krietni patērējies," stāsta Aina.

Veselīga dzīvesveida ievērošanā piedalās arī viņas vīrs. Abi regulāri kāpj uz svariem un seko līdzi svara izmaiņām, gandrīz nemaz nelieto sāli un neēd sviestu, lai nepiesārņotu asinsvadus, un atteikušies no cukura. Tikai blendētām brūklenēm to mazliet pievieno. Dažreiz Aina pagatavo kaņepju sviestu - kafijas dzirnaviņās samaļ sēklas un pievieno tām pikuci sviesta, lai satur kopā. "Ēdam tikai mājās gatavotu ēdienu. Pēc tik sātīgām brokastīm pusdienas gribas tikai ap četriem dienā, pa vidu apēdu tikai kādu augli vai salātus, kurus gatavoju no tomāta, gurķa, pupiņām, sēkliņām, siera gabaliņa... Pusdienās ēdam dažādas biezputras - griķu, prosas, putraimu, man ļoti garšo grūbas, gatavoju arī sakņu sautējumus. Novāru kartupeļus kopā ar burkāniem, nokāšu un tad iejaucu sasmalcinātus svaigos kāpostus. Tos nemaz nevāru, tāpat izkarsējas. Uzturā daudz lietojam zivis, gaļu, pupiņas, lēcas, ko pa krūzītei pievienoju pat sakņu sautējumam, jo tas ir labs olbaltumvielu avots. Desas gan nav mūsu pārtikas grozā, jo tās satur daudz slēptos taukus, sāls. Vienmēr mūsu uzturā ir liela salātu bļoda dienā, paši arī skābējam kāpostus un ēdam, sajauktus ar eļļu, kurā savukārt nostāvējies baziliks," neslēpj Aina.

Protams, veselīgs dzīvesveids nav iedomājams bez fiziskām aktivitātēm, tāpēc gan Aina, gan viņas dzīvesbiedrs katru dienu cītīgi vingro mājās, Aina vairāk veic dažādus stiepšanās vingrinājumus, bet viņas vīrs izvingrojoties pamatīgāk. "Viņš man arī katru vakaru ar saritinātu frotē dvieli pamatīgi izmasē muguru un plecus, kamēr sarkana āda. Dienā gadās nosēdēties šķībi greizi, bet vakarā tas viss tiek sakārtots. Uzskatu, ja sānā dur, tad jāvingro, lai viss sastājas vajadzīgajās vietās," - tā Aina.

Maršruta plānotāja

Daudzu gadu laikā apgūtās gudrības viņa nepatur tikai sev, bet brauc uz dažādām Latvijas pilsētām un stāsta tās citiem. Vēl Ainas pārziņā ir LOPIA informatīvais tālrunis, uz kuru var zvanīt ikviens, kam radies kāds jautājums saistībā ar osteoporozi. Zvanu esot daudz, turklāt pat ģimenes ārsti iesaka saviem pacientiem šo tālruni. Vispirms nozīmē densitometriju - speciālo rentgenu mugurkaulam un tad iesaka zvanīt uz informatīvo tālruni, kur cilvēkam atbild Aina: "Es visu izstāstu. Pasaku, kur var aiziet pie tuvākā ārsta. Ja cilvēks no laukiem brauc uz Rīgu pie speciālista, izplānoju viņam tuvāko maršrutu pie daktera, lai nav jāizmanto sabiedriskais transports, kas ir dārgs. Izkāpjot Zemitānu stacijā, tuvākais ir Veselības centrs 4, ja atbrauc uz autoostu, tad izdevīgāk doties pie 2.slimnīcā strādājošajiem speciālistiem." Aina pat braukusi pretī cilvēkam, kurš nemaz neorientējas Rīgā, un pavadījusi viņu līdz ārsta kabineta durvīm. Nereti zvanītāji esot jauni cilvēki, kuru vecākiem atklāta osteoporoze. Biežākie jautājumi esot par kaulu blīvuma mērījumiem, izmaksām.

Aina atzīmējusi savu 75. jubileju, un viņa priecājas, ka ikreiz asinsanalīzes esot tik labas kā bērnam. Arī skumjām Ainai nav laika. Pensionāru biedrībā viņa apgūst datora gudrības, dēls jau iedevis viņai savu planšeti un Aina iegādājusies datorpeli... Vairākas reizes nedēļā viņa dodas uz kādu no Latvijas teātriem, brauc ekskursijās un uzņēmusies rūpi arī par kādu sešu bērnu ģimeni, neredzīgajiem bērniem Juglas internātskolā un Berģos pansionātā dzīvojošu jaunu meiteni, arī vairākiem ļaudīm laukos. Kaimiņi jau zina - ja kāds apģērbs kļuvis lieks viņu skapī, tas jānes Ainai, kura pēc tam visu sašķiro un nogādā tam, kam ļoti nepieciešama šī lieta. Aina ir liela rokdarbniece, tāpēc viņa daudzus iepriecina arī ar saviem tamborējumiem un adījumiem.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Traumatoloģija / ortopēdija / ķirurģija":

Uzņēmumi nozarē "Traumatoloģija / ortopēdija / ķirurģija"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Tu mīli sauli, bet vai tā mīl tevi? Pārmērīgas sauļošanās ietekme uz ādu

Tu mīli sauli, bet vai tā mīl tevi? Pārmērīgas sauļošanās ietekme uz ādu

Arvien vairāk siltais laiks par sevi liek manīt, kas liek domāt par to, ka drīz jau varēsim sauļoties. Lai kā mums patiktu šis process, pārmērīga saules iedarbība ir būtisks faktors, kas izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanos jeb fotonovecošanos. Kā pasargāt sejas ādu no saules, zilās gaismas un apkārtējās vides piesārņojuma?

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Acorus Balance Fiber – šķiedrvielu kompleksi tavai veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Fiber – šķiedrvielu kompleksi tavai veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvāja testēt "Acorus Balance Fiber" šķiedrvielu kompleksu.

Testa rezultāti: Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Testa rezultāti: Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvāja izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Testa rezultāti: “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt uztura bagātinātāju “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai.

Testa rezultāti: RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

Testa rezultāti: RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvāja testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2023

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā