medicine.lv skaitļos

Lietotāji online52
Aktīvie uzņēmumi12759
Nozares raksti1354
Ekspertu atbildes20962
Optometriste: Redzes problēmas bērniem un jauniešiem parādās arvien agrākā vecumā : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Optometriste: Redzes problēmas bērniem un jauniešiem parādās arvien agrākā vecumā

Foto: www.freepik.com/prostooleh
Foto: Foto: www.freepik.com/prostooleh; autors: Foto: www.freepik.com/prostooleh
Foto: www.freepik.com/prostooleh

Cilvēka redzes funkciju attīstība un pilnveidošanās notiek no dzimšanas līdz septiņu līdz 10 gadu vecumam. Satraucoša ir tendence, ka pēdējo gadu laikā redzes problēmas bērniem un jauniešiem tiek atklātas arvien agrākā vecumā. To var ietekmēt vairāki faktori – iedzimtība, ikdienas aktivitātes, tostarp, acu slodzes intensitāte, veicot darbus tuvumā. Plašāk par to, kam jāpievērš uzmanība dažādos vecuma posmos, lai savlaicīgi novērstu redzes problēmu rašanos, stāsta “OptiO” galvenā optometriste Aiga Ozoliņa.

Redzes veselība pirmsskolas vecumā

Līdz pat skolas gaitu uzsākšanai bērnu redze attīstās pakāpeniski. Sasniedzot trīs gadu vecumu, bērna redzes sistēma spēj veikt tikai pusi no visām redzes funkcijām. Taču tā kā šajā laikā bērns sāk aktīvāk iepazīt pasauli ap sevi, nepieciešams sekot līdz bērna aktivitātēm un uzvedībai. Līdz pat sešu septiņu gadu vecumam tieši vecāki var palīdzēt rūpēties par to, lai bērnu actiņas justos komfortabli un netiktu pārāk noslogotas.

Lai gan mūsdienās no viedierīču lietošanas ir teju neiespējami izvairīties, vecākiem vajadzētu sekot līdzi tam, cik ilgs laiks tiek pavadīts pie spožajiem ekrāniem. Darbojoties ar telefonu, planšeti un TV, acīm nākas saskarties ar papildu slodzi un tās tiek ātrāk nogurdinātas. Tāpēc bērniem līdz divu gadu vecumam nevajadzētu lietot viedierīces vispār, ar izņēmumiem, ja, piemēram, ir video zvans ar radiniekiem. Savukārt no trīs līdz sešu gadu vecumam laiku pie telefona vai planšetes vajadzētu ierobežot līdz 30 – 60 minūtēm dienā, ievērojot, ka attālums starp acīm un ierīci ir vismaz 30 centimetri.

Rūpējoties par bērnu actiņu veselību, laikā, kad bērni aktīvi iepazīst pasauli, par redzes veselības problēmām var liecināt bērna uzvedība:

  • acu piemiegšana skatoties tuvumā vai tālumā;
  • izvairīšanās no darba tuvumā;
  • tur galvu slīpi, īpaši pagrieztā leņķī lasot vai skatoties TV;
  • sūdzas par galvassāpēm, īpaši pēc darba tuvumā;
  • žēlojas par redzes miglošanos, dubultošanos.

Ja vecāki ievēro kādu no šīm pazīmēm, nepieciešams doties pie acu ārsta. Taču jāatceras, ka viena, trīs un sešu gadu vecumā noteikti nepieciešams veikt redzes pārbaudi pie oftalmologa, lai pārliecinātos, ka bērna acis attīstās atbilstoši vecumam.

Palielināta slodze pamatskolā un pusaudžu gados

Sasniedzot pamatskolas vecumu, bērnu redze jau ir pilnvērtīgi attīstījusies un spēj veikt visas tai nepieciešamās funkcijas, taču šajā posmā var parādīties vajadzība pēc optiskajām brillēm. Iemesls tam var būt iedzimtība vai dzīvesveids ikdienā, taču, jāatceras, ka, uzsākot skolas vai studiju gaitas, nereti mūsu acīm nākas saskarties ar palielinātu slodzi tuvumā, ko rada intensīva grāmatu lasīšana, mājasdarbu pildīšana, kā arī laiks, ko pavadām pie viedierīcēm. Cilvēkam acis nav paredzētas ilgstošam darbam tuvumā, jo tādā veidā acis tiek sasprindzinātas un acu āboli iestiepjas garāki – pielāgojoties tuvuma slodzei, kas ilgtermiņā pasliktina spēju redzēt tālumā.

Lai samazinātu acu nogurumu un risku saskarties ar redzes problēmām, nepieciešams ievērot pareizu attālumu no acīm un objektu, kā arī jāļauj acīm atpūsties – ievērojot darba pauzes. Lasot vai mācoties, attālumam starp acīm un galdu vajadzētu būt 30-40 centimetriem. Tajā pašā laikā, nepieciešams labs apgaismojums, ievērojot, ka ēna nedrīkst krist uz skatāmo objektu. Savukārt, strādājot ar datoru, ekrānam ir jāatrodas vismaz 60 centimetru attālumā un tā augšējai malai jābūt acu augstumā, lai skatu vajadzētu vērst nedaudz uz leju.

Tāpat acu komfortu nodrošina atpūtas pauzes, kas jāievēro ik pēc 40 minūtēm. To laikā ieteicams vairāk skatīties tālumā un mazāk koncentrēties un smalkām lietām tuvumā. Atpūtas laikā ieteicams izvingrināt acis – skatoties pa labi, pa kreisi, uz augušu, uz leju un pa diagonāli, kā arī tās kārtīgi izmirkšķināt.

Pirms skolas gaitu uzsākšanas, gan pamatskolā, gan pusaudžu gados ieteicamais laiks, lai veiktu redzes pārbaudi, ir pirms mācību gada sākuma – augustā/septembrī vai jaunā gada sākumā, kad pēc ilgāka atpūtas un brīvāka ikdienas režīma bērnu acis atkal saskaras ar lielāku slodzi. Ja, uzsākot skolas gaitas, bērns neizsaka īpašas sūdzības, nav jālieto redzes korekcijas līdzekļi un ģimenē nav novērotas acu saslimšanas, redzes pārbaudi skolas un studiju laikā nepieciešams veikt reizi viena vai divu gadu laikā. Savukārt, ja bērnam ir konstatētas redzes izmaiņas, redzes pārbaudi vajadzētu veikt reizi gadā vai biežāk, ja to noteicis speciālists.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

FITODROGA DERMOCOSMETIC. Kā palīdzēt jutīgai ādai

FITODROGA DERMOCOSMETIC. Kā palīdzēt jutīgai ādai

Iepazīstinām ar jaunu, Latvijā radītu, dermakosmētikas zīmolu FITODROGA DERMOCOSMETIC, kas piedāvā ādai īpaši saudzējošas un vienlaicīgi iedarbīgas sejas un ķermeņa kopšanas produktu līnijas.

Ozons un ozonēšana

Ozons un ozonēšana

Ozons ir ļoti spēcīgs oksidants, tam ir stipri izteikta antibaktericīda iedarbība, tādēļ to plaši var izmantot dažādās jomās gaisa, virsmu un ūdens attīrīšanā. SIA “Ozone Tech” piedāvā dažādu ražotāju ozonatorus. 

Video

Viss, kas jāzina par vīrišķo veselību: Stāsta ārsti (VIDEO)

Viss, kas jāzina par vīrišķo veselību: Stāsta ārsti (VIDEO)

Novembra beigās tiešsaistē aizritēja Latvijas Urologu asociācijas organizētais forums vīriešu veselības atbalstam “Vīrieti, dzīvo!”. Foruma ietvaros vairāk nekā 20 Latvijas vadošie veselības nozares speciālisti runāja par prostatas vēža profilaksi, pirmajām pazīmēm, diagnostiku un ārstēšanu, psiholoģisko atbalstu onkoloģisko slimību pacientiem un ģimenēm, kā arī paliatīvo aprūpi.

Produktu testi

Testa rezultāti: Prettūskas gels kājām, rokām, ķermenim „Drainage Gel Body”

Testa rezultāti: Prettūskas gels kājām, rokām, ķermenim „Drainage Gel Body”

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „7 Day” piedāvāja testēt prettūskas gelu kājām, rokām un ķermenim (200 ml) – „Drainage Gel Body”.

"Bee Bite" bišu maizes pastilas veselībai un imunitātei

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Bee Bite" piedāvā testēt bišu maizes pastilas veselībai un imunitātei.

Testa rezultāti: "Silmachy Remedies" šampūnziepes – dabai draudzīgs šampūns matu, bārdas un ūsu kopšanai

Testa rezultāti:

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Silmachy Remedies" piedāvāja testēt šampūnziepes ar Indijas ērkšķogu (Amlas) ekstraktu matiem, bārdai un ūsām.

"Fitodroga Dermocosmetic" – divu soļu sejas ādas kopšanas programma jutīgai sejas ādai

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar FITODROGA piedāvā testēt attīrošo toniku "FITODROGA Dermocosmetic Cleansing face tonic anti age" un sejas krēmu "FITODROGA Dermocosmetic Face cream anti age".

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Lāzermedicīnas klīnikas" proktoloģijas nodaļa: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

TV raidījuma "Izstāsti Latvijai" komanda viesojās "Lāzermedicīnas klīnikā", lai aprunātos par delikātu tēmu - proktoloģija. Kas ir proktologs un kad pacientam ir jānāk uz vizīti?! Uz sarunu aicināts "Lāzermedicīnas klīnikas" proktoloģijas nodaļas vadītājs docents Aigars Martinsons.

"Fielmann" optika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

"Fielmann": laba redze - nevis greznība, bet nepieciešamība. Izvēloties ietvarus no bezmaksas ietvaru kolekcijas, maksāsiet tikai par lēcām un ietaupīto naudu varēsiet ieguldīt augstas kvalitātes briļļu lēcās. Pasūtot brilles, redzes pārbaude bez maksas.