medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12209
Nozares raksti1422
Ekspertu atbildes21477
LFAA piedāvā risinājumu AT lēmuma par aptieku darbību izpildei bez jaunu noteikumu izstrādes : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

LFAA piedāvā risinājumu AT lēmuma par aptieku darbību izpildei bez jaunu noteikumu izstrādes

Freepik.com/ aleksandarlittlewolf
Foto: Freepik.com/ aleksandarlittlewolf

Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācija (LFAA) piedāvājusi Veselības ministrijai (VM) risinājumu Augstākās tiesas (AT) Senāta blakus lēmuma* par aptieku darbību izpildei, nevirzot pieņemšanai valdībā jaunus noteikumus par izvietojuma kritērijiem, kas neizbēgami atstātu negatīvu ietekmi uz aptiekām Latvijā.

Tieši šī lēmuma izpildes nepieciešamību ministrija iepriekš norādījusi kā iemeslu jaunu noteikumu – Aptieku un aptieku filiāļu izvietojuma kritēriju – izstrādāšanai un virzīšanai pieņemšanai valdībā. Lai gan spriedums uzliek pienākumu nodrošināt vienlīdzības principu visiem komersantiem tajos gadījumos, kad komersanti pārvieto aptiekas, vai atver jaunas, jaunajos noteikumos nav vērojama tieša lēmuma izpilde.

LFAA šonedēļ sagatavojusi un iesniegusi VM priekšlikumu grozījumiem Ministru kabineta (MK) 2011. gada 19. oktobra noteikumos Nr. 800 “Farmaceitiskās darbības licencēšanas kārtība”, kas vienlaikus izpildītu AT Senāta blakuslēmumu un nekaitētu aptieku darbībai Latvijā. Priekšlikuma būtība ir pildīt senāta blakuslēmumā uzdoto un mainīt Zāļu valsts aģentūras (ZVA) lēmuma pieņemšanas termiņu situācijā, kad notiek aptiekas atteikšanās no speciālā darbības veida – zāļu izgatavošanas aptiekā vai diennakts darba. Priekšlikumā minēts, ka lēmums par citas vispārēja tipa aptiekas atvēršanu vai darbības vietas pārvietošanu tuvāk par 500 metriem no aptiekas, kas atteikusies no speciālā darbības veida, var tikt izskatīts ne ātrāk kā pēc 30 dienām no brīža, kad pieņemts lēmums par vispārēja tipa aptiekas licences pārreģistrēšanu. (Speciālā darbības veida apturēšana atļauj citiem komersantiem pietuvoties tuvāk par 500 metriem.)

Priekšlikums sagatavots pēc tam, kad LFAA detalizēti analizējusi minēto Augstākās tiesas Senāta blakus lēmumu un iepazinusies ar VM sagatavoto jaunāko noteikumu projekta versiju. Asociācija uzsver, ka pat jaunākā noteikumu redakcija nesniedz skaidrību par šī regulējuma patieso mērķi, turklāt tas joprojām netiek skatīts sistēmiski – kopā ar citiem farmācijas nozares normatīvajiem aktiem, tāpat netiek pienācīgi izvērtēta visu normatīvo aktu savstarpējā ietekme, sekojoši LFAA noteikumu virzīšanu pieņemšanai valdībā neatbalsta. LFAA lēš, ka VM topošie aptieku izvietojuma kritēriji tapuši, tikai aizbildinoties ar Senāta blakus lēmuma izpildi, vienlaikus, piemēram, atņemot iespējas pašvaldībām ietekmēt aptieku izvietojumu savā teritorijā vai arī pašvaldībām pašām atvērt aptiekas. Jāuzsver, ka Senāts nav uzdevis mazināt vietējo pašvaldību lomu pašvaldības iedzīvotāju veselības nodrošināšanā, gluži pretēji, iedzīvotāju veselības aprūpes pieejamības nodrošināšana ir tieša pašvaldības kompetence.

Vienlaikus LFAA atkārtoti uzsver, ka šobrīd Latvijā nav izveidota nacionālā farmācijas politika, tālab grozījumi normatīvajos aktos notiek haotiski, bez kopēja redzējuma par nozares attīstību, potenciālajiem grozījumiem vienā normatīvajā aktā apgrūtinot citu normatīvo aktu izpildi. Piemēram, zināms, ka VM strādā pie aptieku pakalpojumu groza paplašināšanas un jaunām prasībām aptieku telpām, kas kopumā ir uzteicami, taču jauni izvietojuma kritēriji, kas nav kontekstā, rada šaubas par to, kādā veidā šīs prasības var tikt ieviestas dzīvē, ja neatrisina jautājumus par aptieku pārbūvi vai izvietošanu tādās telpās, kas atbilstu jaunajām prasībām, jo VM jaunajos noteikumos plānots “iesaldēt” aptieku atrašanās vietas un maksimāli ierobežot to iespējas pārvietoties uz citām, labākām, piemērotākām telpām.

* Latvijas Republikas Senāts, BLAKUS LĒMUMS, Rīgā, 2019. gada 18. decembrī, lieta nr.A420254816, SKA-408/2019

 

 

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Par godu e-veikala EVOLU.LV atklāšanai izsludinām unikālu 30% atlaidi visam veikala sortimentam*. Atlaide tiks aktivizēta, pasūtījuma noformēšanas laikā ievadot promo kodu. Ienāciet šeit: www.evolu.lv, izvēlieties preces, ievadiet promo kodu un saņemiet atlaidi!

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

Lai sniegtu ādai nepieciešamās rūpes, tu vari pieturēties pie 3 soļu principa – attīrīt, atjaunot un mitrināt. Šie vienkāršie ikdienas ieradumi ļaus tavai āda starot, un skatīties uz sevi spogulī varēsi ar smaidu sejā.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: LIVEO pilieni – pierādītu pienskābo un bifidobaktēriju komplekss vēderam

Testa rezultāti: LIVEO pilieni – pierādītu pienskābo un bifidobaktēriju komplekss vēderam

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt LIVEO® pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu pilienos.

"ApiMI" sejas krēmu komplekts vīriešiem un sievietēm

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt dermataloģiski testētus Sejas krēmus gan puišiem, gan meitenēm.

"Green Wing Paleo Skincare" – eļļa sejai, kas ideāli piemērota lietošanai rudenī

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Wing Paleo Skincare" piedāvā izmēģināt 100% dabīgu paleo kosmētiku – eļļu sejai. 

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt atjaunojošu pretgrumbu serumu sejai un acu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Septembris Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā – Senioru mēnesis! Tiek nodrošināta 20% atlaide flebologa konsultācijai, izmeklējumam un vēnu lāzeroperācijām. Veselas kājas – ātri un bez sāpēm!

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mūsu organisma funkciju normālai norisei D vitamīna nepieciešamība ir jau zinātniski pierādīta. Latvijā aptiekās D vitamīns pieejams gan kā uztura bagātinātājs, gan kā recepšu zāles.