medicine.lv skaitļos

Lietotāji online329
Aktīvie uzņēmumi12808
Nozares raksti1624
Ekspertu atbildes21477
Kas svarīgs jāzina par dezinficējošiem līdzekļiem : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kas svarīgs jāzina par dezinficējošiem līdzekļiem

Autors: Pexels.com

Mūsdienās dezinficējošo līdzekļu izvēle ir ļoti liela. Kāda veida profesionālie dezinficējošie līdzekļi eksistē, ar ko tie atšķiras viens no otra, kādi ir plusi un mīnusi un kādus izvēlēties? Pamēģināsim izskatīt šos jautājumus un rast sev atbildes.

Galvenās objektu grupas, kas pakļautas riskam ir:

 • instrumenti un iekārtas;
 • telpu virsmas un priekšmeti;
 • ādas virsma un personāla rokas.

Raksturojums, pēc kā izvēlas efektīvākos dezinficējošos līdzekļus, pirmkārt, iekļauj sevī pretmikrobu aktivitāti ar mērķi iedarboties ne tikai uz baktērijām un sēnītēm, bet arī virucīdo efektu attiecībā uz hepatīta vīrusiem un cilvēka imūndeficītu. Svarīgi, lai preparāta iedarbības laiks būtu īss. Mūsdienu dezinficējošie līdzekļi nedrīkst radīt metālu koroziju un sabojāt citus materiālus, kas tiek iekļauti iekārtas sastāvā, neradīt toksisku un alerģisku iedarbību uz personālu. Tādu līdzekļu cenai (dažos gadījumos arī iekārtu cenai) to lietošanā ir svarīga nozīme. Dezinfektantu lietošanas efektivitāte tiek balstīta, pirmkārt, uz vienkāršu lietošanu, teicamu šķīšanu ūdenī, ilgstošu glabāšanas laiku, kā arī ekoloģisku drošību.

Tādā veidā var noformulēt dezinficējošo līdzekļu galvenās prasības:

 • plaša iedarbība uz mikroorganismiem;
 • īss iedarbības laiks;
 • droši cilvēkiem un apkārtējai videi;
 • laba saderība ar apstrādājamo izstrādājumu materiāliem;
 • nav korozijas iedarbības;
 • attīroša iedarbība;
 • nav fiksētas līdzekļa iedarbības  uz piesārņojumu;
 • augsta stabilitāte lietošanā – ilgs darba šķīdumu derīguma termiņš;
 • ātri un pilnībā šķīst ūdenī;
 • nav nepatīkamas smakas;
 • zema pašizmaksa.
Banner 280x280

Ar antiseptiķu un dezinficējošo preparātu meklēšanu un izstrādāšanas jautājumiem nodarbojas visā pasaulē. Tas izskaidro to, ka:

 • neviens līdzeklis nav ideāls;
 • pastāvīgi pieaug pieprasījums pēc dezinficējošiem līdzekļiem;
 • mainās ražošanas noteikumi un izejvielu iespējas;
 • paaugstinās uzmanība ekoloģiskajai drošībai.

Mūsdienās kā dezinfekcijas līdzekļus ļoti plaši izmanto dažādus ķīmiskus savienojumus.

 • Aldehīdi – glutaraldehīds, dzintara aldehīds, formaldehīds un citi ir vielas ar izteiktām pretmikrobu īpašībām, kas iekļauj visa veida mikroorganismu veidus. Tāpēc, neskatoties uz to toksiskumu, izteiktu alerģisku darbību un asu smaku, aldehīdus joprojām plaši izmanto klīniskajā praksē.
  Formaldehīda pretmikrobu aktivitāte ir nedaudz zemāka par glutaraldehīdu. Starp citu, skaitās, ka pāris formaldehīdu var izsaukt kancerogēnu efektu. Formaldehīds kombinācijā ar 70% etilspirtu vai izopropilas spirtu skaitās augstas pakāpes dezinfektants. Formaldehīda ūdens šķīdumam piemīt vidēja līmeņa dezinfektanta īpašības.
 • Skābekli saturoši preparāti – pārsvarā ūdeņraža pārskābe – ir stiprs skābes regulētājs. Tā augstās koncentrācijās uz tādu pozitīvu īpašību fona kā plašs aktivitātes spektrs, ieskaitot baktēriju poras, spēju šķīdināt asinis un daudzas citas bioloģiskas vielas, bez smakas, ātra sadalīšanās apkārtējā vidē uz netoksiskiem produktiem, izteiktas negatīvas īpašības – augsts materiāla toksiskums ar izteiktām darbībām. Ūdeņraža pārskābe izraisa dažu metālu koroziju un balina audus.
 • Hloraktīvie savienojumi (hlors, hloramīns) – tradicionālie dezinfekcijas līdzekļi. Hloru saturošiem preparātiem ir augsta pretmikrobu aktivitāte, un tiem ir asa smaka, kas kairina acu un augšējo elpošanas ceļu gļotādu, izraisa metālu koroziju, izbalina krāsainos izstrādājumus, tiem ir zema uzglabāšanas stabilitāte, inaktivējas ar organiskām vielām, un tiem nepiemīt mazgāšanas īpašības.
 • Joda preparātiem ir izteikta antibakteriāla, pretvīrusu un pretsēnīšu iedarbība, bet tiem nav pietiekamas aktivitātes attiecībā uz baktēriju porām. Pārsvarā tos izmanto kā antiseptiķus. Nevēlami efekti: tādi kā apstrādājamo virsmu krāsošanās, alerģiska iedarbība. 
 • No spirtu grupas dezinfekcijai biežāk lieto etilspirtu un izopropilspirtu. To iedarbības mehānisms ir mikrobu olbaltumu denaturācija. Spirti 60–90% koncentrācijā ir aktīvi attiecībā uz baktēriju, sēnīšu, mikobaktēriju un vīrusu veģetatīvo formu, tiem ir daļējas sporucīdās īpašības. Turklāt tiem nepiemīt mazgāšanas īpašības, piemīt vājas fiksēšanas īpašības, un tie var sabojāt  plastmasas un gumijas izstrādājumus. Pietiekami maztoksiski. Izopropilspirta biocīdā aktivitāte ir augstāka nekā etilspirtam, aptuveni 100 reižu.
 • Pēdējos 10 gadus plašu popularitāti ieguvuši dezinficējošie līdzekļi no virspusēji aktīvām vielu (VAV) grupas, ko iedala kationos, anionos, amfolītos un neonogēnos. No šiem kā pastāvīgus dezinfikatorus izmanto tikai kationus un amfolītus (VAV). Kationi tie, pirmkārt, ir ceturtās daļas amonija savienojumi. Alkyl dimethyl benzyl ammonium chlorīdam (Benzalkonija hlorīds) piemīt pretmikrobu iedarbība  uz dažādiem mikroorganismiem, tajā skaitā uz tuberkulozes ierosinātājiem, Kandida un Trihoditona sugas sēnēm, gripas vīrusu, herpes vīrusu, adenovīrusu, imūndeficīta (AIDS) vīrusu, hepatīta vīrusu A, B, C, rota vīrusu un iekšējo slimību ierosinātājiem. Piemīt laba pretmikrobu iedarbība: baktericīda, fungicīda, algicīda. Efektīvi tiek lietots medicīnā: medicīnas izstrādājumu dezinfekcijai, ķirurģiskiem un stomatoloģiskiem instrumentiem, telpu virsmām, cietām mēbelēm, ārējām virsmām utt.
 • Fenolu saturošie preparāti tiek lietoti ierobežoti. Tiem piemīt augsta iedarbība uz veģetatīvas formas baktērijām un sēnēm, mikobaktērijām un vīrusiem, daļēja iedarbība uz dažiem vīrusiem. Baktēriju poras ir rezistences. Bet fenolu saturošo preparātu trūkumi kā nepatīkama griezīga smaka, kairinoša un sensibilizējoša iedarbība, kancerogēnā iedarbība samazina to vērtību.  

Mūsdienu dezinfekcijā īpaša uzmanība tiek veltīta kombinētiem dezinficējošiem līdzekļiem. Tie savā sastāvā satur divas vai vairākas aktīvu vielu grupas no dažādu ķīmisku savienojumu klasēm. Dezinficējošie līdzekļi, ko ražo kompānija ITLA.LV, aktīvās vielas satur ceturto daļu amonija savienojuma, spirtu un ēteriskās eļļas, kas skaitās stipri pretmikrobu preparāti.

 

Mūsu dezinficējošie līdzekļi atbilst visām prasībām attiecībā uz dezinfektantiem:

 • plaša iedarbība uz mikroorganismiem;
 • īss iedarbības laiks;
 • drošs cilvēkiem un apkārtējai videi;
 • laba saderība ar apstrādājamo izstrādājumu materiāliem;
 • nav korozijas iedarbības;
 • attīroša iedarbība;
 • nav fiksētas līdzekļa iedarbības uz piesārņojumu;
 • augsta lietošanas stabilitāte – liels darba šķīdumu derīguma termiņš;
 • ātri un pilnīgi šķīst ūdenī;
 • nav nepatīkamas smakas;
 • zema pašizmaksa

 

Dezinfekcijas līdzekļi forAsept

Dezinficējošo līdzekļu forAsept Professional sērija, kuras sastāvā ietilpst ceturtā daļa amoniju un ēteriskās eļļas savienojumu, tiek izmantoti dažādu virsmu, priekšmetu un instrumentu dezinfekcijai. Tiek ražots koncentrāta veidā un šķīdumu veidā, kas gatavs lietošani. Tilpums 1 L, 5 L.

forAsept Professional virsmām

Dezinficējošo līdzekļu forAsept Plus sērija aktīvo vielu sastāvā satur benzalkonija hlorīdu, etilspirtu, propilspirtu un ēteriskās eļļas. Paredzēts ātrai virsmu, priekšmetu, instrumentu un roku dezinfekcijai. Tiek ražots gatavu šķīdumu veidā. 28–30% spirtu saturošs. Tilpums 200 ml, 1 L, 5 L.

forAsept Plus rokām

Caurspīdīgs, bezkrāsains līdzeklis šķidruma veidā ar patīkami vieglu aromātu. Paredzēts ātrai roku dezinfekcijai. Līdzeklim piemīt baktericīda, fungicīda  un virulicīda  iedarbība. 

forAsept Plus virsmām

Dezinficējošo līdzekļu forAsept Strong sērijas sastāvā ietilpst benzalkonija hlorīds, etilspirts, propilspirts un ēterisko eļļu maisījumi. Spirta sastāvs 63 – 70%. Paredzēts ātrai virsmu, priekšmetu, intsrumentu un roku dezinfekcijai. Tiek ražots gatavu šķīdumu veidā. Tilpums 200 ml, 1 L, 5 L

forAsept Strong rokām

Līdzeklim piemīt pretmikrobu iedarbība attiecībā uz mikroorganismiem, vīrusiem, sēnītēm.

forAsept Strong instrumentiem

Līdzeklim piemīt pretbakteriāla, pretvīrusu un pretsēnīšu iedarbība.

forAsept Strong virsmām

Līdzeklis paredzēts darba virsmu, iekārtu, ierīču, instrumentu, ofisa tehnikas, slimnieku kopšanas līdzekļu, priekšmetu no neporainiem un gludiem materiāliem ātrai dezinfekcijai.

forAsept Strong kājām

Sprejam ir ilgstoša dezodorējoša iedarbība, tas atsvaidzina ādu, regulē svīšanu, novērš nepatīkamas smakas rašanos un izplatīšanos, pasargā no sēnīšu infekcijām.

forAsept Strong apaviem

 

Visus līdzekļus rekomendējam izmantot medicīnas iestādēs, skaistuma salonos, SPA centros, baseinos, sporta zālēs, boulingā, veterinārajās klīnikās, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos, izglītības iestādēs un citās sabiedriskās iestādēs.

 

Mūsu dezinficējošos līdzekļus ražo ar dažādiem aromātiem, sastāvā ir ēterisko eļļu maisījumi un praktiski bez aromāta.

 

Dezinfekcija var būt vienlaikus gan droša, gan patīkama! 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Tu mīli sauli, bet vai tā mīl tevi? Pārmērīgas sauļošanās ietekme uz ādu

Tu mīli sauli, bet vai tā mīl tevi? Pārmērīgas sauļošanās ietekme uz ādu

Arvien vairāk siltais laiks par sevi liek manīt, kas liek domāt par to, ka drīz jau varēsim sauļoties. Lai kā mums patiktu šis process, pārmērīga saules iedarbība ir būtisks faktors, kas izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanos jeb fotonovecošanos. Kā pasargāt sejas ādu no saules, zilās gaismas un apkārtējās vides piesārņojuma?

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Acorus Balance Fiber – šķiedrvielu kompleksi tavai veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Fiber – šķiedrvielu kompleksi tavai veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvāja testēt "Acorus Balance Fiber" šķiedrvielu kompleksu.

Testa rezultāti: Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Testa rezultāti: Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvāja izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Testa rezultāti: “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt uztura bagātinātāju “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai.

Testa rezultāti: RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

Testa rezultāti: RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvāja testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.