medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12559
Nozares raksti4646
Ekspertu atbildes20592
Kā notiek vēnu ārstēšana? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā notiek vēnu ārstēšana?

dr_lunins

 

Daži tipiski jautājumi par vēnām
Ir vesela virkne jautājumu, ko bieži nākas uzklausīt mediķiem, kuri nodarbojas ar vēnu slimību ārstēšanu. Svarīgākās lietas ārsti cenšas pacientiem skaidrot bez liekas jautāšanas, bieži vien ārsta teikto atgādina arī medicīnas māsa un reģistrators, taču pacients, izgājis no klīnikas, tik un tā neko nav ielāgojis. Pēc tam "īsto" informāciju viņš meklē pie draugiem, paziņām vai interneta čatos. Ir arī tādi cilvēki, kuri domā – ko nu es prašņāšu, dakterim nav laika un mani jautājumi par vēnu ārstēšanu droši vien ir dumji.

"Patiesībā nav dumju jautājumu," saka ķirurgs Dr. Romāns Luņins, "tikai reizēm, atkal un atkal skaidrojot vienu un to pašu, ārstiem var pietrūkt pacietības. Tādēļ prieks par zinošiem pacientiem, kuri jau paši ir uzmeklējuši informāciju par savu problēmu medijos un literatūrā un kuri ikdienā rūpējas par veselību." 

Plašāk par vēnu ārstēšanu var uzzināt šeit: https://venucentrs.lv/lv/kaju-venu-diagnostika 

Dr. Romāna Luņina atbildes uz tipiskākajiem pacientu jautājumiem par vēnu ārstēšanu.

Man nav redzams vēnu tīklojums uz kājām, bet dienas beigās kājas ir nedaudz pietūkušas – vai tas ir saistīts ar vēnu problēmām? 
Var būt tāda situācija, kad cilvēkam ir slimas tikai stumbra vēnas – maģistrālās zemādas vēnas un vēnu atzarojumi uz kājām nav redzami, tāpēc problēmas var konstatēt tikai izmeklēšanā – jāveic ultraskaņas duplekssonogrāfija. Šī diagnostika ir nekaitīga un nesāpīga, un tā dod precīzu priekšstatu par to, kas notiek kāju asinsvados. Var būt arī pretēja situācija – kad ādas vēnu tīklojums uz kājām ir tik izteikts, ka āda izskatās gluži zila, taču nekādas smaguma sajūtas nav. Tās ir tikai ādas vēniņas, kurām ir vienīgi kosmētiska nozīme un arī ārstēšana vajadzīga tīri kosmētisku apsvērumu dēļ. Cilvēks pats var mēģināt atšķirt šīs problēmas, uz brīdi atlaižoties horizontālā stāvoklī un paceļot kājas. Ja viņam ir paplašinātas zemādas vēnas – tie var būt izteikti lieli vēnu bumbuļi, tad, atlaižoties un paceļot kājas uz augšu, tie pēc brīža saplok, savukārt ādas vēnas būtiski nemainās. Ja ir jau ādas pigmentācija, ādas sacietējumi uz apakšstilba pie potītes, ja āda ir apsārtusi, tad acīmredzot tur ir kaut kāda nopietnāka asinsvadu problēma, kas jāizmeklē ārstam. Arī sūdzības par to, ka dienas laikā kājas kļūst smagākas, ir pamats meklēt flebologa palīdzību. 


Ja kājas sāp un naktīs uznāk krampji – vai tas liecina, ka ir paplašinātas vēnas?
Ne kāju sāpes, ne krampji vēnu slimību gadījumā nav ļoti raksturīgi. Pirmie simptomi vēnu problēmām ir smaguma sajūta un kāju tūska. Ja nevar īsti saprast, vai kājas pampst vai nē, tad apakšstilba priekšpusē var viegli iespiest bedrīti – ja tā kādu laiku saglabājas, tad tūska ir. Par to liecina arī zeķu atstātās rievas vai tas, ka dienas beigās grūti aizvilkt zābaku rāvējslēdzēju. Var arī izmantot mērlenti – nomērīt kājas apkārtmēru tievākajā vietā pie potītes no rīta un vakarā un paskatīties, vai tas mainās. 

Ja cilvēkam ir izstarojošas sāpes pa kājas ārējo virsmu vai krampji ikru muskuļos, kas rodas naktī, atlaižoties guļus, smaguma sajūta kājās, no rīta pieceļoties, tad tas visdrīzāk saistīts ar mugurkaula problēmām, ko ārstē neirologs. Sāpes var radīt locītavu, muskuļu un saišu slimības, dažādas deformācijas. Krampji ļoti reti ir saistīti ar vēnām, tie var rasties vienīgi tad, ja patiešām ir stipri traucēta venozo asiņu atplūde. Bet parasti krampji vairāk saistīti ar mugurkaula problēmām, īpaši tie krampji, kas sākas, vakarā atlaižoties guļus. Nav izslēgts, ka pacientam vienlaikus ir arī vēnu problēmas. Mēs varam kvalitatīvi veikt izmeklēšanu un noskaidrot, kuras slimības prevalē un kādā secībā tās būtu jāārstē, lai pacientam sniegtu kvalitatīvu palīdzību, bet tas ir jau komandas darbs, kurā strādā neirologs, ortopēds un arī vēnu speciālists. 

Vai vēnu problēmas rodas tāpēc, ka es bieži sēžu ar sakrustotām kājām?
Šāda saistība nav pierādīta. Vēnu problēmu attīstību veicina ilgstoša sēdēšana pati par sevi, neatkarīgi no tā, vai kājas ir sakrustotas. Ilgi sēžot vienā piespiedu pozā, nedarbojas ikru muskuļi, kuri, cilvēkam staigājot, palīdz asinīm virzīties pa vēnām uz augšu. Ja ir sēdošs darbs, jācenšas tomēr ik pa laikam piecelties un izkustēties, kaut vai reizi stundā uz 5–10 minūtēm izstaigāties. 

Aptiekās nopērkamas zeķes cilvēkiem ar vēnu problēmām. Kādos gadījumos tās valkāt?
Tās ir kāju tūskas profilakses zeķes, kuru materiāla blīvums ir 70, 140 vai 280 den, atkarībā no ražotāja. Nopietnām problēmām šīs zeķes neko daudz nelīdz, tikai mazliet samazina kāju tūsku un veicina asiņu plūsmu dziļajās vēnās, saspiežot virspusējās vēnas. Parasti tām ir graduēts spiediens – 100% potītes rajonā un 40% augšstilba augšpusē. Tās domātas cilvēkiem bez nopietnām venozām problēmām un var noderēt kā tūskas profilakses zeķes, piemēram, ceļojuma laikā. Pietiek ar pusgarajām zeķēm, nav obligāti vajadzīgas garās. Var gadīties, ka šīs zeķes precīzi neatbilst kājas formai un kaut kur spiež par stipru vai ir neatbilstoši lielas – tad tās gaidīto efektu nedos. Ja ir nopietnākas vēnu problēmas, ir vajadzīgas medicīniskās kompresijas zeķes. Tāpēc jānāk uz konsultāciju pie speciālista, kurš izvērtēs problēmu un nozīmēs pareizo zeķu veidu, tiks arī precīzi izmērīta kāja, lai zeķes derētu un nodrošinātu pareizu kompresiju. Atšķirībā no citām, šīs zeķes ir arī izturīgas un kalpo pusgadu. Tās var likties padārgas, bet nereti, mēģinot atrast īsto variantu pašu spēkiem, cilvēki pieļauj kļūdas, vairākas reizes nopērk zeķes, kuras viņiem neder, un rezultātā iztērē vairāk naudas, nekā uzreiz vēršoties pie speciālista.

Lūdzu, iesakiet man labāko ziedi, kas ārstē vēnas!
Tādas ziedes gluži vienkārši nav – ziede vēnu problēmas nerisina vispār. Lielākoties šie preparāti – ziedes, gēli vai krēmi – ātri iztvaiko un atvēsina kājas. Ja tās dienas laikā ir pietūkušas un nogurušas, tad, protams, atvēsinošais efekts liks justies labāk, bet ārstnieciskas iedarbības šiem preparātiem nav, jo ziežu sastāvdaļas līdz vēnām nemaz nenonāk. Mums ir daudz pacientu, kuri, gadiem lietojot ziedes un tērējot par tām krietnas summas, tikuši pie nopietnas alerģijas. Daudz labāk savām vēnām var palīdzēt, sākot ievērot veselīga dzīvesveida nosacījumus, bet tas ir grūtāk, nekā nopirkt kārtējo ziedi. 

Specializētā vēnu ārstēšanas klīnika "Dr. Mauriņa Vēnu klīnika": https://venucentrs.lv/lv 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Skandināvijas un vācu kvalitāte jūsu veselībai un aprūpei

Skandināvijas un vācu kvalitāte jūsu veselībai un aprūpei

Uzņēmums "Prāna Ko" Latvijas tirgū veiksmīgi darbojas jau 25 gadus. Uzņēmums sadarbojas ar spēcīgiem zīmoliem un, pateicoties tiem, var sniegt saviem klientiem augstas kvalitātes saimniecības un higiēnas preces, profesionālus uzkopšanas līdzekļus un inventāru.

Covid-19 infekcijas ārstēšana mājas apstākļos

Covid-19 infekcijas ārstēšana mājas apstākļos

Ārsts Artūrs Tereško apkopojis informāciju pētījumiem un ārstēšanu, kā arī piedāvā plānu, ko darīt, ja gadās saslimt, lai slimību varētu vieglāk pārciest. 

Video

Trīs minūšu rīta rosme prāta spēju uzlabošanai (VIDEO)

Trīs minūšu rīta rosme prāta spēju uzlabošanai (VIDEO)

Neliela izkustēšanās pēc pamošanās ir veids, kā atmosties, sagatavoties dienai un uzlabot prāta spējas. Rīti kļūst gaišāki, tāpēc ikvienam, kuram mācības un darbs notiek attālināti, fiziskās sagatavotības eksperts iesaka trīs minūšu rīta rosmes vingrojumus. Ideālā variantā rīta rosmi vajadzētu veikt ārā – svaigā gaisā. 

Produktu testi

GoRelax – jauna dabīgu nomierinošu produktu līnija aktīviem cilvēkiem no Silvanols

GoRelax – jauna dabīgu nomierinošu produktu līnija aktīviem cilvēkiem no Silvanols

Janvārī medicine.lv sadarbībā ar Latvijas ražotāju SIA "Silvanols" piedāvā testēt divus dabīgus līdzekļus ar nomierinošu iedarbību – uztura bagātinātājus GoRelax Day (lietošanai dienā) un GoRelax Night (lietošanai uz nakti) pieaugušajiem.

HealthAid Wintervits® – imūnās sistēmas atbalstam ziemā

HealthAid Wintervits® – imūnās sistēmas atbalstam ziemā

Janvārī medicine.lv sadarbōibā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā testēt HealthAid Wintervits® – uztura bagātinātāju imūnās sistēmas atbalstam ziemas laikā.

Testa rezultāti: SENSITIVE+ Zobu pasta ļoti jutīgiem zobiem

Testa rezultāti: SENSITIVE+ Zobu pasta ļoti jutīgiem zobiem

Decembrī medicine.lv sadarbībā ar SIA WOOM piedāvāja testēt zobu pastu ļoti jutīgiem zobiem WOOM SENSITIVE +.

Uzņēmējs runā

Zobu ekstrakcija grūtniecēm 

smaida_linija

Topošajām māmiņām iesaka atlikt zobu izraušanu, taču stipru sāpju gadījumā un noteiktajos klīniskajos gadījumos SMAIDA LĪNIJAS speciālisti vienmēr ir gatavi palīdzēt – klīnikā zobu ekstrakciju grūtniecēm veic tikai pieredzējušākie ķirurgi.