Kā man attīrīt savas aknas?!

31.10.2012
Kā man attīrīt savas aknas?!
Kā man attīrīt savas aknas?! Kādreiz iedzeru, regulāri smēķēju, arī trekni ēdieni man garšo. Pēdējā laikā sāp aknas. Gribu zināt, vai ar zālēm, ko reklamē televīzijā un aptiekā pārdod bez receptes, var attīrīt aknas? Kuras efektīvākas? (Juris, 32gadi)

Dr. med. JĀZEPS KEIŠS
* Asociētais profesors, Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimības nodaļas vadītājs.
* Uztur sevi labā fiziskā formā, brīvajā laikā strādājot fizisku darbu. Piemēram, betonējot grīdu vai mūrējot krāsni.

Pašdarbību pie malas!
Pašam uz savu galvu lietot aknu preparātus, pat ja tie ir bezrecepšu, nebūtu prātīgi. Diemžēl visbiežāk tā arī notiek – iesāpoties labajā paribē, cilvēks zina, ka aptuveni tajā vietā atrodas aknas un nospriež, ka tās arī būs pie vainas. Taču aknas salīdzinoši reti rada sāpes, un tā patiesībā ir vislielākā problēma, jo aknas liek sevi manīt tikai tad, kad vairs nestrādā kā nākas, un tad jau nepieciešama nopietna ārstēšana.

Ja ir sāpes labajā paribē, visticamāk vaina ir žultspūslī vai žultsizvadceļos. Taču to precīzi pateiks tikai ārsts. Dzerot kaut kādas nebūt zāles, var sanākt tā, ka ārstēsi to, kam nav ne vainas, vai arī neārstēsi to, kas patiešām ir jāārstē.

Vēl bieži sastopama situācija – cilvēkam, veicot ultrasonogrāfiju, pasaka: aknu taukainā hepatoze. Aizņemtības dēļ vai neuztverot kaiti nopietni, viņš dodas uz aptieku un vaicā pēc preparāta, ko lietot šīs slimības gadījumā. Bet jāņem vērā – ar zālēm vien aknu taukaino hepatozi neizārstēsi. Ja nemainīsi dzīvesveidu – turpināsi ēst treknu, būsi mazkustīgs – medikamenti nedos nekādu rezultātu. Jāmaina ikdienas ieradumi – jāseko līdzi, cik daudz ogļhidrātu un tauku uzņem, cik daudz organisms spēj sadedzināt, jo nepatērētās kalorijas pārvēršas taukos. Pilnībā jāatsakās no alkohola, jo tas ļoti veicina aknu aptaukošanos.

Turklāt taukainā aknu hepatoze nemaz nav tik nevainīga. Notiek tauku uzkrāšanās aknu šūnās – reti tikai aknās, parasti aptaukošanās ir visā organismā. Aknas sliktāk strādā, jo traucē tauki, un neārstējot kaiti, var veidoties iekaisums. Savukārt iekaisuma process rada saistaudu veidošanos aknās, un tas jau ir ceļš ir cirozi, kas ir neatgriezenisks process. Tie ir gadījumi, kad cilvēks saka: ne dzēru, ne pīpēju – no kurienes man aknu ciroze?!

Bieži taukainā aknu hepatoze iet roku rokā ar cukura diabētu, tāpēc to nevar atstāt bez ievērības un paļauties tikai uz bezrecepšu medikamentiem.

Ja ir kāda nopietna aknu saslimšana, piemēram, C vai B hepatīts vai Vilsona slimība, kurai raksturīga patoloģiska vara izgulsnēšanās visos orgānos – smadzenēs, nierēs, acu radzenē un arī aknās, nenoskaidrojot cēloni, kas izraisa slimību, bezrecepšu medikamentu lietošanai būs nulles rezultāts. Tad ir jālieto specifiski recepšu medikamenti, ko nozīmē ārsts.

Aknām kruķis nav vajadzīgs
Attīrīt aknas tāpat vien – profilakses nolūkos – nav nekādas jēgas. Tu taču nelieto kruķus, ja kājas ir veselas! Arī aknām nav vajadzīgs kruķis, ja tās spēj funkcionēt pašas.

Veselām aknām ikdienā nodarbināti tiek tikai 30–40 procenti šūnu, pārējās gaida darbu. Lai izsistu aknas no ierindas, jābūt pietiekami lielam triecienam. Ja tas nav bijis pārlieku liels, tās pašas atjaunojas.

Bez jēgas lietojot kādu preparātu, mēs atņemam aknām darbu. Un daba ir slinka, aknas nospriedīs: kāpēc jāstrādā, ja var nestrādāt. Ikdienā vairs nefunkcionēs kā nākas, taču patiesībā aknām jāstrādā nepārtrauki normālā režīmā – bez pacēlumiem un kritumiem.

Bezrecepšu medikamenti ir neitrālāki nekā recepšu zāles, tāpēc ar tiem ir mazāk iespējams pārdozēt, tomēr, kā ikvienas zāles, tie rada slodzi visam organismam, arī aknām.

Tiesa, arī psiholoģijai ir nozīme. Dažkārt ārsts var parakstīt pacientam kādu bezrecepšu medikamentu – tikpat labi tas varētu būt tīrs ūdens, taču, ja cilvēks tic un gaida labu rezultātu, bieži vien tas tiešām palīdz. Svarīgi ir, kurš ārsts ieteicis zāles! Šādos gadījumos bezrecepšu medikamenti tiešām var paveikt brīnumus.

Aknām patīk izkustēšanās un daudzveidīgs uzturs
Aknas nav speciāli jāattīra. Tām galvenais ir veselīgs dzīvesveids. Ļoti patīk, ja cilvēks ir fiziski aktīvs – regulāri iet uz trenažieru zāli, cērt malku, nūjo, vingro, dejo. Izkustēšanās iedarbina otru sirdi – muskuļus, un tad visā organismā, tai skaitā aknās, uzlabojas asins mikrocirkulācija un no aknām izskalojas toksiskās vielas.

Vēl aknām ļoti patīk pilnvērtīgs uzturs, turklāt svarīgi, lai tas ir daudzveidīgs. Aknu šūnām, lai tās aktīvi darbotos, nepieciešamas gan labās nepiesātinātās taukskābes, gan ogļhidrāti, ko pārstrādāt. Ja tu ēd vienveidīgu pārtiku, piemēram, sēdi uz kāpostu vai rīsu diētas, daļa aknu šūnu slinko.

Tātad, ja aknām radīsi cienīgus apstākļus, tās lieliski attīrīsies pašas un arī attīrīs citus orgānus. Tāpēc, ja vēlies tām palīdzēt, aun kājas un dodies uzspēlēt basketbolu vai pamīties ar velosipēdu.

Lūk, aptiekās iegādājamie populārākie bezrecepšu medikamenti. Izlasi rūpīgi, kādām situācijām tie paredzēti un lieto apdomīgi!

*Eseentiale forte N kapsulas
Eseentiale forte N satur aktīvo vielu – fosfolipīdus, ko iegūst no sojas pupiņām. Fosfolipīdi ir šūnas membrānas sastāvdaļa, tie ir katra cilvēka organismā – muskuļos, sirdī, nierēs, ļoti daudz to ir arī aknu šūnu membrānā. Fosfolipīdi aknās sintezējas dabīgā veidā. Uzņemot tos papildus ar preparātu, tiek stiprināta aknu šūnu membrānu izturība un šūnas var pilnvērtīgāk funkcionēt.

Eseentiale forte N ārsti iesaka lietot, ja ir aknu taukainā hepatoze, taču vēl nav izveidojies aknu iekaisums vai citi bojājumi. Tomēr atceries – rezultātu vari gaidīt tikai tad, ja ieturēsi atbilstošu sabalansētu diētu, ikdienā būsi pietiekami fiziski aktīva un regulāri lietosi šo medikamentu. Zāļu iedarbība ir šāda: uzturā samazinot taukus, aknu asinsvados samazinās lipīdu daudzums. Tad aknu šūnu membrānas taukus, kas ir to iekšpusē, sūknē uz ārpusi, kur tauku ir mazāk. Šādā veidā aknu šūnas attīrās no taukiem.

Apbruņojies ar pacietību, jo terapija ir ilgstoša – ja visu rūpīgi ievērosi, uzlabojumi varētu būt apmēram pēc diviem mēnešiem.

*Legalon kapsulas (satur 86,5–93,9 mg aktīvās vielas silimarīna)
*Lagosa tabletes (satur 50 un 70 mg aktīvās vielas silimarīna)
*Carsil (satur 35 mg aktīvās vielas silimarīna)
*Hepasan kapsulas (satur 50 mg aktīvās vielas silimarīna un 50 mg pienenes sausā ekstrakta)


Šie visi preparāti ir ar līdzīgu iedarbību, jo satur vienu un to pašu aktīvo vielu – silimarīnu –, kas tiek iegūta no mārdadža eļļas.

Silimarīns veicina aknu šūnu atjaunošanos. Ārsti šos preparātus iesaka nopietnāku saslimšanu, piemēram, hroniska C vai B hepatīta, aknu cirozes vai arī progresējošas taukainās aknu hepatozes gadījumā, kad aknu šūnas jau daļēji gājušas bojā. Ļoti nopietnos gadījumos, piemēram, ja cilvēkam ir aknu ciroze un ārstēšana ar specifiskiem medikamentiem nav pieļaujama vai arī nedod rezultātu, lai veicinātu atlikušo šūnu atjaunošanos, nozīmē silimarīnu saturošas recepšu zāles.

Ņem vērā, ka šie bezrecepšu medikamenti dos rezultātu tikai, lietojot tos papildus zālēm, kas novērš aknu slimības cēloni. Ja tas turpinās bojāt aknu šūnas, to atjaunošanai nebūs nekādas jēgas.

*Hepatil tabletes (satur 150 mg aktīvo vielu – L-ornitīnu un aspargīnu)
*Hepa-Merz (satur 3 g aktīvo vielu – L-ornitīnu un aspargīnu)
*Hepatenal (satur 308 mg aktīvo vielu – dārzeņu artišoku ekstraktu, L-ornitīnu un L-aspartātu)


Šie preparāti satur aktīvās vielas – aminoskābes L-ornitīnu un aspargīnu. Tos nekādā gadījumā nevajadzētu lietot uz savu galvu! Ārsti tos nozīmē nopietnu aknu slimību gadījumos, kad ir traucēti ar aknu darbību saistītie vielmaiņas procesi. Proti, kad toksiskā viela – amonjaks, kas rodas aknu darbības un olbaltuma vielmaiņas rezultātā, – urīnā nesintezējas un netiek izvadīta no organisma. Savukārt L-ornitīns un asparagīns, urīnvielas sintēzes procesos neitralizējot toksisko vielu amonjaku, palīdz to izvadīt no organisma.

*Galstena pilieni
*Allohol
* Liv 52 tabletes


Šie zāļu preparāti iedarbojas nevis tieši uz aknām, bet uz žultsceļiem, veicinot žults veidošanos un atteci, un tādejādi atvieglo arī aknu darbību. Žultsceļu slimību saasinājums cilvēkam izraisa lēkmjveida sāpes, tāpēc šie preparāti labi noder kā ātrā palīdzība sāpju remdēšanai. Jāņem gan vērā, ka tie iedarbojas tikai apmēram 2–3 stundas. Nopietnu žultsceļu saslimšanu gadījumā nav lietderīgi tos lietot ilgstoši. Konsultējoties ar ārstu, jāmeklē cits problēmas risinājums – iespējams, vajadzīga pat ķirurģiska iejaukšanās.

Pacientiem, kam ir nelieli žultsceļu bojājumi, ārsti dažkārt iesaka šos medikamentus lietot regulāri – žults atteces veicināšanai.

SVARĪGI!
Lai arī aknu bezrecepšu medikamentiem ir samērā līdzīgs uzdevums – atvieglot aknām darbu, katram tomēr ir nedaudz citādāka iedarbība. Tāpēc, ja tev šķiet, ka aknas nedarbojas kā nākas, vispirms dodies pie ārsta un noskaidro, kas tām īsti kaiš, lai ārsts iesaka piemērotāko preparātu.

Ieskaties VĒRĪGI!
Iegādājoties bezrecepšu medikamentu aknām, pievērs uzmanību, cik daudz aktīvās vielas tas satur. Starpība var būt milzīga. Piemēram, salīdzini: Hepa-Merz pulverītī ir 3 grami aktīvās vielas, Hepatenal 30 gramu tabletē 308 mg, bet Hepatil tabletē tikai 150 mg aktīvās vielas. Zāles ar mazāku aktīvās vielas koncentrāciju, visticamāk, maksās lētāk, bet labāku rezultātu dos zāles ar lielāku aktīvās vielas koncentrāciju. Parēķini, kas tev ir izdevīgāk. Iespējams, pērkot lētākas, bet mazāk iedarbīgas zāles, tu galu galā samaksā vairāk.

ĪPAŠAIS jautājums
Kuras bezrecepšu zāles var bojāt aknas?
Pierādīts, ka pretsāpju un pretdrudža līdzekļi, jo īpaši Paracetamol, kaitē aknām. Pasaulē atzīts, ka Paracetamol ir kaitīgs tad, ja tā deva diennaktī pārsniedz 8 mg.

Tomēr jāuzsver, ka katram cilvēkam ir individuāla jutība pret konkrētu medikamentu: vienam, pat nesasniedzot Paracetamol 8 mg devu, aknām tā būs toksiska, citam, lietojot vairāk, aknām nekaitēs. Īpaši jāuzmanās, ja jau ir aknu problēmas: tad paracetamols jālieto, cik vien iespējams maz, bet vislabāk no tā vispār izvairīties.

Tomēr īpaši uzmanīgiem jābūt ar tautā iecienīto līdzekli pret saaukstēšanos – groku jeb tēju ar degvīnu, kam bieži vien pa virsu vēl norij paracetamola tabletīti, lai it kā labāks efekts... Taču kombinācija – groks ar paracetamolu aknām ir ļoti, ļoti kaitīga, jo tad zāļu toksiskā iedarbība dubultojas. Mēdz gadīties, ka tieši paracetamola lietošana cilvēkam izraisa toksisku aknu hepatītu, turklāt tas parasti attīstās pāris dienu laikā.

Aknām kaitīgi ir arī nesteroīdie pretiekaisuma un pretsāpju līdzekļi, piemēram, Ibuprofen. Arī tad toksiskā iedarbība atkarīga no cilvēka jutības pret konkrēto medikamentu. Ilgstoši lietojot šīs zāles, piemēram, muguras vai locītavu sāpju gadījumā, ar laiku var rasties toksisks aknu hepatīts. Cilvēka organismam gan ir dažādi aizsardzības mehānismi, tāpēc, ilgstoši lietojot nesteroīdos pretiekaisuma un pretsāpju līdzekļus, bieži pirmais cieš kuņģis, tad cilvēks pārstāj lietot šīs zāles, un līdz nieru un aknu bojājumiem nemaz nenonāk. 

Gunita Gaide
Foto: Stock.XCHNG

 

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Diagnostika":

Nedēļas tēma

Sauļošanās: par un pret

Sauļošanās: par un pret

Ar saulaino dienu iestāšanos jautājums par sauļošanās labumu vai kaitīgumu atkal kļūst aktuāls. Līdz šim speciālisti un zinātnieki nav vienojušies, vai tomēr sauļoties vai nē, un katram no tiem ir savi argumenti.

Aktuālie piedāvājumi

Upesleju internātpamatskolā–rehabilitācijas centrā uzņem izglītojamos no visas Latvijas

Upesleju internātpamatskolā–rehabilitācijas centrā uzņem izglītojamos no visas Latvijas

2018./2019. mācību gadā aicinām pieteikties izglītojamos Upesleju internātpamatskolā–rehabilitācijas centrā licencētās speciālās pamatizglītības programmās – izglītojamajiem ar somatiskām saslimšanām, ar mācīšanās traucējumiem, ar fiziskās attīstības traucējumiem, ar garīgās attīstības traucējumiem; speciālās pirmsskolas izglītības programmā izglītojamajiem ar jauktiem attīstības traucējumiem, kā arī pamatizglītības programmā.

"Levenhuk Baltic" palielināmie stikli un digitālās lupas profesionālai un mājas lietošanai

"Levenhuk Baltic" palielināmie stikli un digitālās lupas profesionālai un mājas lietošanai

Plašajā optisko instrumentu klāstā palielināmie stikli un lupas ieņem īpašu vietu. Tās ir domātas ne tikai cilvēkiem ar redzes traucējumiem, bet arī ir neaizstājams darba instruments daudzās profesionālajās jomās. Ar tā palīdzību darbu iespējams paveikt ar vislielāko precizitāti un iegūt maksimāli augstus rezultātus.

Video

Veselīgs uzturs menopauzes laikā: Skaidro eksperte

Veselīgs uzturs menopauzes laikā: Skaidro eksperte

Sievietes veselību menopauzē ietekmē ne tikai izmaiņas hormonālajā sistēmā, bet arī dzīvesveids un uzturs. Dietoloģe aicina sievietes mainīt sliktos paradumus un stāsta par ieteicamo uzturu menopauzes laikā, lai saglabātu dzīves kvalitāti un izvairītos no saslimšanas ar sirds asinsvadu slimībām, osteoporozes un aptaukošanās.

Produktu testi

Oshadhi tējas koka ēteriskā eļļa

Oshadhi tējas koka ēteriskā eļļa

Maijā medicine.lv sadarbībā ar SIA "Bernadeta" piedāvā testēt Oshadhi tējas koka ēterisko eļļu.

Testa rezultāti: Gold-Vit D3 Junior mutē šķīstoši pulveri

Testa rezultāti: Gold-Vit D3 Junior mutē šķīstoši pulveri

Martā medicine.lv sadarbībā ar vitamini.lv piedāvā testēt jaunākās paaudzes D vitamīnu bērniem un pusaudžiem - Gold-Vit D3 Junior.

Dzintars FUTURE FORMULA SOS kāju balzams un balzāms kāju pēdām

Dzintars FUTURE FORMULA SOS kāju balzams un balzāms kāju pēdām

Maijā medicine.lv sadarbībā ar AS "Dzintars" piedāvā testēt divu produktu komplektu - FUTURE FORMULA SOS kāju balzamu un mīkstinošu balzāmu kāju pēdām.

Uzņēmējs runā

Zobu tehniskā laboratorija. SIA "Dentālā studija"

zobu_implanti_10

Zobu implanti ir skrūves no titāna sakausējuma, ko izmanto zaudētā zoba saknes aizvietošanai, ieskrūvējot to žokļa kaulā. Titāns tiek izmantots tāpēc, ka tas ir vienīgais biosaderīgais materiāls – organisma atgrūšanas gadījumi ir ļoti reti – kurš turklāt ir arī ļoti izturīgs.