Cilmes šūnas un atjaunojošā medicīna

mother

Pēdējos gados cilmes šūnu pētījumi ir kļuvuši par straujāko bioloģijas, biomedicīnas attīstības nozari. Zinātniskajā presē aizvien pieaug ziņojumu skaits par veiksmīgu dažādu slimību ārstēšanu, transplantējot cilmes šūnas. Strauji pieaugot slimnieku skaitam ar onkoloģiskām, sirds un asinsvadu sistēmas slimībām, diabētu, deģeneratīvām muskuļu un nervu sistēmas saslimšanām un autoimūnām slimībām, tiek meklēti jauni veidi, lai atjaunotu šo slimību bojātos audus, orgānus un funkcijas. Bieži pamatslimības ārstēšanas process ir traumatisks organismam, un, jādomā, kā atjaunot to audu funkciju, kas pēc pamatslimības izārstēšanas vairs nav spējīga veikt savu darbu, vai arī ir palikušas deformācijas, rētas.

Reģeneratīvā medicīna ir medicīnas virziens, kas izstrādāts, lai aizstātu audus, kas bojāti slimības vai traumas dēļ. Reģeneratīvā medicīna iedalās:
• šūnu terapijā, 
• gēnu terapijā.

Šūnu terapija ir jauna, strauji augoša medicīnas nozare, kas piedāvā iespēju ārstēt daudzas no šīm slimībām, veicinot dabīgos sadzīšanas procesus, atjaunojot bojātos audus, orgānus un to funkcijas ar gēnu, audu inženierijas palīdzību, transplantējot jaunas un veselas šūnas. Šo terapiju sauc arī par cilmes šūnu terapiju, kas pašlaik tiek uzskatīta  par perspektīvāko bojāto audu vai orgānu funkciju atjaunošanas veidu. 

Izteiktākais un zināmākais šūnu terapijas paraugs ir donora cilmes šūnu izmantošana kaulu smadzeņu transplantācijai. Pašlaik tā ir galvenā apstiprinātā ārstēšanas iespēja ar cilmes šūnām. Ar šo šūnu palīdzību jau ir iespējams izārstēt daudz saslimšanu – tās ir akūtas un hroniskas leikēmijas, mielodisplastiski sindromi, cilmes šūnu traucējumi, mieloproliferācijas un limfoproliferācijas traucējumi, mantoti vielmaiņas, eritrocītu, imūnsistēmas traucējumi, dažādas vēža formas.

Slimību, kuras var ārstēt ar cilmes šūnu palīdzību, saraksts katru dienu papildinās ar jaunām indikācijām. Tas ir miokarda infarkts, ar vecumu saistītās deģenerācijas slimības, nedzīstoši kaulu vai skrimšļa defekti, hepatīts, cukura diabēts, apdegumi un citas smagas slimības. Minēto slimību ārstēšanas metodēm pagaidām ir tikai eksperimentāls statuss.

Lai uzsāktu šūnu terapijas piemērošanu, vispirms ir svarīgi, lai būtu iegūts pietiekami liels šūnu daudzums un tās tiktu saglabātas. Līdz šim galvenais transplantācijai izmantotais pieauguša cilvēka cilmes šūnu avots bija un ir kaulu smadzenes un perifērās asinis. Taču pašlaik jau ir zināms, ka cilmes šūnu avots var būt pāri palikušie audi, kuri tradicionāli tiek izmesti, ieskaitot pēc operācijām palikušos taukaudus. Tajos ir daudz cilmes šūnu. Šīs šūnas var izmantot cilvēka, no kura tās izdalītas, ārstēšanai. 

Liela vērtība ģimenē ir jaundzimušā nabassaites asiņu un nabassaites audu bioloģiskā materiāla saglabāšana cilmes šūnu bankā, jo šīs šūnas ir jaunas un aktīvākas, salīdzinot ar pieauguša cilvēka audiem.

Līdzīgi, kā daudzu slimību ārstēšana ar šūnu terapiju ir eksperimentālā stadijā, arī dažādas terapijas metodes tiek pielietotas uz pozitīvu novērojumu bāzes, un vēl garš ceļš ejams, lai tās iekļautu pilnībā apstiprinātu metožu sarakstā. No metodēm, ko lieto audu funkcijas uzlabošanā un atjaunošanā, populārākā Latvijā ir plasmoterapija.

Plasmoterapijas sākums ir autohemoterapija, kuras lietošanas vēsture sniedzas vairāk nekā 100 gadu senā pagātnē un par kuru pirms 20 gadiem bija visai pretēji viedokļi medicīnas sabiedrībā.  Plasmoterapiju plaši lieto gan reģeneratīvajā, gan estētiskajā medicīnā. Ar plasmoterapijas palīdzību  var dabīgā veidā aktivizēt  organismā pašatjaunošanas funkciju bez operācijas vai organismam kaitīgu medikamentu lietošanas. Pēdējos gados šī metode, kuras efektivitāte pieradīta ar klīniskajiem pētījumiem, tiek veiksmīgi izmantota praksē, dažādos medicīnas virzienos: ortopēdijā, ginekoloģijā, ķirurģijā, uroloģijā, kā arī estētiskajā medicīnā. Šīs metodes pamatā ir no paša pacienta asinīm iegūtas plazmas injekcijas, kas veicina organisma šūnu reģenerācijas procesu. 

Kā tas notiek? Tiek paņemt asinis no pacienta vēnas, centrifugētas, lai nodalītu sarkanos asins ķermenīšus, atstājot stobriņā plazmas daļu, kura satur jaunās šūnas. Var izmantot šādi sagatavotu plazmu, lai ievadītu problēmzonā, taču iespējams sagatavot vēl papildinātus preparātus, piemēram, ar trombocītiem bagātinātu plazmu. Sagatavotu materiālu var ievadīt injekcijas veidā locītavās vai atrofētu muskuļu un citu audu zonās. Plazmā esošie augšanas faktori palaiž audu reģenerācijas procesu. 

Augšanas faktors – dabīgās cilvēka organisma olbaltumvielas, kas stimulē dzīvu šūnu augšanu, proliferāciju un diferenciāciju. Pie tām pieder trombocitārais augšanas faktors, transformējošais augšanas faktors, asinsvadu endotēlija augšanas faktors, epitēlija augšanas faktors u.c.

Trombocītiem ir svarīga loma organisma darbībā un audu atjaunošanā. Izdalot augšanas faktoru, tie stimulē bojāto šūnu dalīšanos un augšanu. Paaugstināta trombocītu koncentrācija asinīs veicina audu atjaunošanos un brūču sadzīšanu. Ārstnieciskais efekts parādās tad, kad trombocītu koncentrācija asinīs vairākas reizes palielinās.

Ar trombocītiem bagātināta plazma – tā ir asins plazma, kura satur paaugstinātu trombocītu daudzumu, kas iedarbojas uz organisma audiem, veicinot dzīšanas, reģeneratīvos un atjaunošanas procesus. Ar trombocītiem bagātināta plazma satur 3 līdz 5 reizes lielāku daudzumu augšanas faktoru, citokīnus un bioloģiski aktīvās olbaltumvielas, nekā tās atrodas parastās asinīs. Šo metodi arvien plašāk lieto locītavu sāpju ārstēšanai un artrozes procesa aizkavēšanai.

Sāpes un diskomfortu locītavās izjūt lielākā daļa cilvēku, kas vecāki par 50 gadiem. Šīs sāpes izraisa skrimšļu un kaulu izmaiņas, kuras saistītas ar novecošanos. Šī metode palīdz aizkavēt kaulu un muskuļu sistēmas novecošanās procesu un novērst deģeneratīvās izmaiņas locītavās, atgriežot pacientam dzīvesprieku, kustoties bez sāpēm. 

Plazmoterapija ir mūsdienīgs estētiskās un reģeneratīvās medicīnas virziens. Šīs metodes pamatā ir no paša pacienta asinīm iegūtas plazmas injekcijas, kas veicina organisma šūnu reģenerācijas procesu. 

Problemātiskās zonās ievadot ar trombocītiem bagātināto plazmu, tā aktivizē saistaudu šūnu funkcionēšanu un iedarbina ādas dabīgās atjaunošanās bioloģisko mehānismu. PRP injekciju ietekmē šūnas, kas atrodas dziļākajos dermas slāņos, sāk sintezēt kolagēnu, elastīnu un hialuronskābi, kas nodrošina ādas gludumu un elastīgumu. Šī metode ir progresīvs estētiskās medicīnas virziens, ko plaši lieto vadošajās pasaules klīnikās.

Cilmes šūnu terapiju pasaulē pielieto un pēta iespējas ne tikai artrozes, uroloģisku, ginekoloģisku slimību, locītavu problēmu un sporta traumu ārstēšanā, bet arī citu slimību terapijā, piemēram, matu izkrišanas (alopēcijas) novēršanai. 

Allopēcijas ārstēšanā vispiemērotākais materiāls ir mezenhimālās cilmes šūnas. Šīs šūnas pasaulē allopēcijas ārstēšanai visvairāk tiek iegūtas no taukaudiem, precīzāk, no tās taukaudu daļas, kas atrodas taukaudos asinsvadu sieniņu tuvumā (pericīti – snaudošas cilmes šūnas, kas aktivizējas nepieciešamības gadījumos). Mezenhimālo cilmes šūnu terapijai izmanto šo šūnu spēju atjaunot deģeneratīvas un atrofiskas audu izmaiņas, kas, piemēram, iestājas, organismam novecojot. Tas nozīmē, ka ar speciālas procedūras palīdzību šīs šūnas tiek iegūtas, aktivizētas un pēc tam ievadītas audos, kur nepieciešama reģenerācija. Mezenhimālās cilmes šūnas iespējams izdalīt arī no jaundzimušā nabassaites audiem un noglabāt cilmes šūnu bankā stundai X jau pavairotā veidā, gatavas lietošanai, vai turpmākai pavairošanai un apstrādei. 

Matu izkrišanas gadījumā pēc cilmes šūnu aktivizācijas iegūtais materiāls ar zemādas injekcijas tehnikas palīdzību tiek ievadīts audos, kur nepieciešama reģenerācijas aktivizācija. Galvas ādā ievadītās cilmes šūnas ar to izdalīto augšanas faktoru un citokīnu palīdzību "raida" augšanas signālu un tādējādi veicina jaunu matu folikulu veidošanos. Procedūras mērķis ir atjaunot audu funkcionalitāti un kvalitāti. Parasti rezultāts redzams pēc 1–3 mēnešiem. Protams, kā ikvienas metodes, arī cilmes šūnu terapijas iedarbība var būt individuāli atšķirīga, un 100% garantija nevienam netiek dota. 

Matu izkrišanas ārstēšanai lieto arī ar trombocītiem bagātinātas plazmas metodi, kas ir salīdzinoši daudz vienkāršāka (injicējamais materiāls tiek iegūts no pacienta asinīm, kad speciālas asins apstrādes rezultātā no tajā esošo trombocītu alfa granulām tiek izdalīta virkne augšanas faktoru, tajā skaitā trombocītu augšanas faktors, vaskulo-endoteliālais augšanas faktors, transformējošais augšanas faktors beta, insulīnam līdzīgais augšanas faktors un virkne citu) procedūra, ko veic reizi mēnesī trīs vai vairāk reižu pēc kārtas, un pēc individuālas nepieciešamības to var atkārtot. Var abas metodes kombinēt.

Šeit apskatījām cilmes šūnu lietošanas iespējas atjaunojošā medicīnā, lai gan sākotnēji ideja par cilmes šūnu pielietošanu ārstēšanā radās ar domu, lai varētu piedāvāt ārstēšanas iespējas daudzām slimībām, kas līdz šim uzskatītas par neārstējamām. Līdz šim brīdim visā pasaulē veikts vairāk nekā 1 miljons cilmes šūnu transplantāciju, un tās ir pētītas vairāk nekā 5000 klīniskajos pētījumos. Ārsti un zinātnieki apstiprina, ka cilmes šūnas ir viens no reģeneratīvās medicīnas stūrakmeņiem un var piedāvāt ārstēšanas iespējas daudzām bīstamām slimībām, lai glābtu dzīvības. Runājot par mezenhimālajām šūnām, vēl samērā daudz dokumentācijas un birokrātisku procedūru jāiziet zinātniekiem, lai visas šīs metodes tiktu iekļautas ārstēšanas vadlīnijās. Pēdējo gadu publikācijas un pieaugošais veiksmīgo gadījumu skaits apstiprina, ka cilmes šūnu terapija ir 21. gadsimta tehnoloģija un iespēja."Cilmes šūnu banka", SIA
Tērbatas 4-1, Rīga, LV-1050
Tālrunis 26583773
E-pasts: info@nabassaite.lv
www.nabassaite.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Pasaules Nieru diena martā

Pasaules Nieru diena martā

Ik gadu martā tiek atzīmēta Pasaules Nieru diena. Pasaules Nieru dienas kampaņas mērķis kā ik gadu ir vairot sabiedrības zināšanas un izpratni par nieru slimībām, lai saglabātu nieru veselību ik vienam, īpaši uzsverot preventīvo pasākumu nozīmi nieru slimību attīstībā un progresijā.

Aktuālie piedāvājumi

Vai iespējams nozagt dzīves harmoniju?

Vai iespējams nozagt dzīves harmoniju?

Nākotnē pastāvēs tas, kas pašradīts, balstoties uz cieņas, mīlestības, sirdsapziņas un harmonijas pamata. 

SIRDS MAGNĒTISKĀ REZONANSE – MFD Veselības centrā Iļģuciems!

SIRDS MAGNĒTISKĀ REZONANSE – MFD Veselības centrā Iļģuciems!

Sirds MR iespējams veikt MFD Veselības centrā "Iļģuciems", Rīgā, Buļļu ielā 9, kur atrodas viens no lielākajiem MFD Veselības grupas Diagnostikas centriem. Šajā veselības centrā pieejams ļoti plašs pakalpojumu klāsts sirds izmeklējumiem – gan  profesionālas ārstu speciālistu konsultācijas, gan arī dažādi diagnosticējošie izmeklējumi vienuviet.

Video

Kādas slimības pārnēsā ērces, un kā sevi no tām pasargāt? (VIDEO)

Kādas slimības pārnēsā ērces, un kā sevi no tām pasargāt? (VIDEO)

Gaisa temperatūrai sasniedzot +4 līdz +5 C grādus, ērces kļūst aktīvākas un ir gatavas piesūkties. Ar ērču pārnēsātām slimībām Latvijā ik gadu slimo simtiem cilvēku. Par ērču slimībām, to veidiem, pazīmēm un ārstēšanu stāsta infektoloģe-hepatoloģe un farmaceite.

Produktu testi

NEO TONIQ OIL eļļa ķermeņa ādas kopšanai

NEO TONIQ OIL eļļa ķermeņa ādas kopšanai

Aprīlī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu NEO piedāvā testēt eļļu ķermeņa ādas kopšanai NEO TONIQ OIL.

Testa rezultāti: Sausās salvetes kosmētikas noņemšanai ar argana eļļu SMAKE-UP LINE ARGAN COTTON PLUS SOLUTION 2IN1

Testa rezultāti: Sausās salvetes kosmētikas noņemšanai ar argana eļļu SMAKE-UP LINE ARGAN COTTON PLUS SOLUTION 2IN1

Februārī medicine.lv sadarbībā ar SIA "Anija" piedāvāja testēt sausās salvetes kosmētikas noņemšanai ar argana eļļu – SMAKE-UP LINE ARGAN COTTON PLUS SOLUTION 2IN1.

Sausās salvetes kosmētikas noņemšanai ar argana eļļu SMAKE-UP LINE ARGAN COTTON PLUS SOLUTION 2IN1

Sausās salvetes kosmētikas noņemšanai ar argana eļļu SMAKE-UP LINE ARGAN COTTON PLUS SOLUTION 2IN1

Februārī medicine.lv sadarbībā ar SIA "Anija" piedāvā testēt sausās salvetes kosmētikas noņemšanai ar argana eļļu - SMAKE-UP LINE ARGAN COTTON PLUS SOLUTION 2 IN 1.

Uzņēmējs runā

Liellopu bioloģiskās gaļas ražošana, piegāde

2

Bioloģiskā saimniecība "Tauri" atrodas gleznainā vietā – Ogres ielejas dabas parkā. Tā līdzdibinātāji ir brāļi Gunārs un Artūrs Vīganti – veselīga dzīvesveida piekritēji. Brāļus vieno "zaļā domāšana", un abi ir vienlīdz pārliecināti, ka uzturā jālieto bioloģiski audzēta un iegūta pārtika, ko abi arī veiksmīgi īsteno, audzējot bioloģiskos gaļas liellopus savas dzimtas ēkās un pļavās.