medicine.lv skaitļos

Lietotāji online65
Aktīvie uzņēmumi12813
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Cilmes šūnas un atjaunojošā medicīna : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Cilmes šūnas un atjaunojošā medicīna

Pēdējos gados cilmes šūnu pētījumi ir kļuvuši par straujāko bioloģijas, biomedicīnas attīstības nozari. Zinātniskajā presē aizvien pieaug ziņojumu skaits par veiksmīgu dažādu slimību ārstēšanu, transplantējot cilmes šūnas. Strauji pieaugot slimnieku skaitam ar onkoloģiskām, sirds un asinsvadu sistēmas slimībām, diabētu, deģeneratīvām muskuļu un nervu sistēmas saslimšanām un autoimūnām slimībām, tiek meklēti jauni veidi, lai atjaunotu šo slimību bojātos audus, orgānus un funkcijas. Bieži pamatslimības ārstēšanas process ir traumatisks organismam, un, jādomā, kā atjaunot to audu funkciju, kas pēc pamatslimības izārstēšanas vairs nav spējīga veikt savu darbu, vai arī ir palikušas deformācijas, rētas.

Reģeneratīvā medicīna ir medicīnas virziens, kas izstrādāts, lai aizstātu audus, kas bojāti slimības vai traumas dēļ. Reģeneratīvā medicīna iedalās:
• šūnu terapijā, 
• gēnu terapijā.

Šūnu terapija ir jauna, strauji augoša medicīnas nozare, kas piedāvā iespēju ārstēt daudzas no šīm slimībām, veicinot dabīgos sadzīšanas procesus, atjaunojot bojātos audus, orgānus un to funkcijas ar gēnu, audu inženierijas palīdzību, transplantējot jaunas un veselas šūnas. Šo terapiju sauc arī par cilmes šūnu terapiju, kas pašlaik tiek uzskatīta  par perspektīvāko bojāto audu vai orgānu funkciju atjaunošanas veidu. 

Izteiktākais un zināmākais šūnu terapijas paraugs ir donora cilmes šūnu izmantošana kaulu smadzeņu transplantācijai. Pašlaik tā ir galvenā apstiprinātā ārstēšanas iespēja ar cilmes šūnām. Ar šo šūnu palīdzību jau ir iespējams izārstēt daudz saslimšanu – tās ir akūtas un hroniskas leikēmijas, mielodisplastiski sindromi, cilmes šūnu traucējumi, mieloproliferācijas un limfoproliferācijas traucējumi, mantoti vielmaiņas, eritrocītu, imūnsistēmas traucējumi, dažādas vēža formas.

Slimību, kuras var ārstēt ar cilmes šūnu palīdzību, saraksts katru dienu papildinās ar jaunām indikācijām. Tas ir miokarda infarkts, ar vecumu saistītās deģenerācijas slimības, nedzīstoši kaulu vai skrimšļa defekti, hepatīts, cukura diabēts, apdegumi un citas smagas slimības. Minēto slimību ārstēšanas metodēm pagaidām ir tikai eksperimentāls statuss.

Lai uzsāktu šūnu terapijas piemērošanu, vispirms ir svarīgi, lai būtu iegūts pietiekami liels šūnu daudzums un tās tiktu saglabātas. Līdz šim galvenais transplantācijai izmantotais pieauguša cilvēka cilmes šūnu avots bija un ir kaulu smadzenes un perifērās asinis. Taču pašlaik jau ir zināms, ka cilmes šūnu avots var būt pāri palikušie audi, kuri tradicionāli tiek izmesti, ieskaitot pēc operācijām palikušos taukaudus. Tajos ir daudz cilmes šūnu. Šīs šūnas var izmantot cilvēka, no kura tās izdalītas, ārstēšanai. 

Liela vērtība ģimenē ir jaundzimušā nabassaites asiņu un nabassaites audu bioloģiskā materiāla saglabāšana cilmes šūnu bankā, jo šīs šūnas ir jaunas un aktīvākas, salīdzinot ar pieauguša cilvēka audiem.

Līdzīgi, kā daudzu slimību ārstēšana ar šūnu terapiju ir eksperimentālā stadijā, arī dažādas terapijas metodes tiek pielietotas uz pozitīvu novērojumu bāzes, un vēl garš ceļš ejams, lai tās iekļautu pilnībā apstiprinātu metožu sarakstā. No metodēm, ko lieto audu funkcijas uzlabošanā un atjaunošanā, populārākā Latvijā ir plasmoterapija.

Plasmoterapijas sākums ir autohemoterapija, kuras lietošanas vēsture sniedzas vairāk nekā 100 gadu senā pagātnē un par kuru pirms 20 gadiem bija visai pretēji viedokļi medicīnas sabiedrībā.  Plasmoterapiju plaši lieto gan reģeneratīvajā, gan estētiskajā medicīnā. Ar plasmoterapijas palīdzību  var dabīgā veidā aktivizēt  organismā pašatjaunošanas funkciju bez operācijas vai organismam kaitīgu medikamentu lietošanas. Pēdējos gados šī metode, kuras efektivitāte pieradīta ar klīniskajiem pētījumiem, tiek veiksmīgi izmantota praksē, dažādos medicīnas virzienos: ortopēdijā, ginekoloģijā, ķirurģijā, uroloģijā, kā arī estētiskajā medicīnā. Šīs metodes pamatā ir no paša pacienta asinīm iegūtas plazmas injekcijas, kas veicina organisma šūnu reģenerācijas procesu. 

Kā tas notiek? Tiek paņemt asinis no pacienta vēnas, centrifugētas, lai nodalītu sarkanos asins ķermenīšus, atstājot stobriņā plazmas daļu, kura satur jaunās šūnas. Var izmantot šādi sagatavotu plazmu, lai ievadītu problēmzonā, taču iespējams sagatavot vēl papildinātus preparātus, piemēram, ar trombocītiem bagātinātu plazmu. Sagatavotu materiālu var ievadīt injekcijas veidā locītavās vai atrofētu muskuļu un citu audu zonās. Plazmā esošie augšanas faktori palaiž audu reģenerācijas procesu. 

Augšanas faktors – dabīgās cilvēka organisma olbaltumvielas, kas stimulē dzīvu šūnu augšanu, proliferāciju un diferenciāciju. Pie tām pieder trombocitārais augšanas faktors, transformējošais augšanas faktors, asinsvadu endotēlija augšanas faktors, epitēlija augšanas faktors u.c.

Trombocītiem ir svarīga loma organisma darbībā un audu atjaunošanā. Izdalot augšanas faktoru, tie stimulē bojāto šūnu dalīšanos un augšanu. Paaugstināta trombocītu koncentrācija asinīs veicina audu atjaunošanos un brūču sadzīšanu. Ārstnieciskais efekts parādās tad, kad trombocītu koncentrācija asinīs vairākas reizes palielinās.

Ar trombocītiem bagātināta plazma – tā ir asins plazma, kura satur paaugstinātu trombocītu daudzumu, kas iedarbojas uz organisma audiem, veicinot dzīšanas, reģeneratīvos un atjaunošanas procesus. Ar trombocītiem bagātināta plazma satur 3 līdz 5 reizes lielāku daudzumu augšanas faktoru, citokīnus un bioloģiski aktīvās olbaltumvielas, nekā tās atrodas parastās asinīs. Šo metodi arvien plašāk lieto locītavu sāpju ārstēšanai un artrozes procesa aizkavēšanai.

Sāpes un diskomfortu locītavās izjūt lielākā daļa cilvēku, kas vecāki par 50 gadiem. Šīs sāpes izraisa skrimšļu un kaulu izmaiņas, kuras saistītas ar novecošanos. Šī metode palīdz aizkavēt kaulu un muskuļu sistēmas novecošanās procesu un novērst deģeneratīvās izmaiņas locītavās, atgriežot pacientam dzīvesprieku, kustoties bez sāpēm. 

Plazmoterapija ir mūsdienīgs estētiskās un reģeneratīvās medicīnas virziens. Šīs metodes pamatā ir no paša pacienta asinīm iegūtas plazmas injekcijas, kas veicina organisma šūnu reģenerācijas procesu. 

Problemātiskās zonās ievadot ar trombocītiem bagātināto plazmu, tā aktivizē saistaudu šūnu funkcionēšanu un iedarbina ādas dabīgās atjaunošanās bioloģisko mehānismu. PRP injekciju ietekmē šūnas, kas atrodas dziļākajos dermas slāņos, sāk sintezēt kolagēnu, elastīnu un hialuronskābi, kas nodrošina ādas gludumu un elastīgumu. Šī metode ir progresīvs estētiskās medicīnas virziens, ko plaši lieto vadošajās pasaules klīnikās.

Cilmes šūnu terapiju pasaulē pielieto un pēta iespējas ne tikai artrozes, uroloģisku, ginekoloģisku slimību, locītavu problēmu un sporta traumu ārstēšanā, bet arī citu slimību terapijā, piemēram, matu izkrišanas (alopēcijas) novēršanai. 

Allopēcijas ārstēšanā vispiemērotākais materiāls ir mezenhimālās cilmes šūnas. Šīs šūnas pasaulē allopēcijas ārstēšanai visvairāk tiek iegūtas no taukaudiem, precīzāk, no tās taukaudu daļas, kas atrodas taukaudos asinsvadu sieniņu tuvumā (pericīti – snaudošas cilmes šūnas, kas aktivizējas nepieciešamības gadījumos). Mezenhimālo cilmes šūnu terapijai izmanto šo šūnu spēju atjaunot deģeneratīvas un atrofiskas audu izmaiņas, kas, piemēram, iestājas, organismam novecojot. Tas nozīmē, ka ar speciālas procedūras palīdzību šīs šūnas tiek iegūtas, aktivizētas un pēc tam ievadītas audos, kur nepieciešama reģenerācija. Mezenhimālās cilmes šūnas iespējams izdalīt arī no jaundzimušā nabassaites audiem un noglabāt cilmes šūnu bankā stundai X jau pavairotā veidā, gatavas lietošanai, vai turpmākai pavairošanai un apstrādei. 

Matu izkrišanas gadījumā pēc cilmes šūnu aktivizācijas iegūtais materiāls ar zemādas injekcijas tehnikas palīdzību tiek ievadīts audos, kur nepieciešama reģenerācijas aktivizācija. Galvas ādā ievadītās cilmes šūnas ar to izdalīto augšanas faktoru un citokīnu palīdzību "raida" augšanas signālu un tādējādi veicina jaunu matu folikulu veidošanos. Procedūras mērķis ir atjaunot audu funkcionalitāti un kvalitāti. Parasti rezultāts redzams pēc 1–3 mēnešiem. Protams, kā ikvienas metodes, arī cilmes šūnu terapijas iedarbība var būt individuāli atšķirīga, un 100% garantija nevienam netiek dota. 

Matu izkrišanas ārstēšanai lieto arī ar trombocītiem bagātinātas plazmas metodi, kas ir salīdzinoši daudz vienkāršāka (injicējamais materiāls tiek iegūts no pacienta asinīm, kad speciālas asins apstrādes rezultātā no tajā esošo trombocītu alfa granulām tiek izdalīta virkne augšanas faktoru, tajā skaitā trombocītu augšanas faktors, vaskulo-endoteliālais augšanas faktors, transformējošais augšanas faktors beta, insulīnam līdzīgais augšanas faktors un virkne citu) procedūra, ko veic reizi mēnesī trīs vai vairāk reižu pēc kārtas, un pēc individuālas nepieciešamības to var atkārtot. Var abas metodes kombinēt.

Šeit apskatījām cilmes šūnu lietošanas iespējas atjaunojošā medicīnā, lai gan sākotnēji ideja par cilmes šūnu pielietošanu ārstēšanā radās ar domu, lai varētu piedāvāt ārstēšanas iespējas daudzām slimībām, kas līdz šim uzskatītas par neārstējamām. Līdz šim brīdim visā pasaulē veikts vairāk nekā 1 miljons cilmes šūnu transplantāciju, un tās ir pētītas vairāk nekā 5000 klīniskajos pētījumos. Ārsti un zinātnieki apstiprina, ka cilmes šūnas ir viens no reģeneratīvās medicīnas stūrakmeņiem un var piedāvāt ārstēšanas iespējas daudzām bīstamām slimībām, lai glābtu dzīvības. Runājot par mezenhimālajām šūnām, vēl samērā daudz dokumentācijas un birokrātisku procedūru jāiziet zinātniekiem, lai visas šīs metodes tiktu iekļautas ārstēšanas vadlīnijās. Pēdējo gadu publikācijas un pieaugošais veiksmīgo gadījumu skaits apstiprina, ka cilmes šūnu terapija ir 21. gadsimta tehnoloģija un iespēja."Cilmes šūnu banka", SIA
Tērbatas 4-1, Rīga, LV-1050
Tālrunis 26583773
E-pasts: info@nabassaite.lv
www.nabassaite.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...