medicine.lv skaitļos

Lietotāji online127
Aktīvie uzņēmumi12792
Nozares raksti12402
Ekspertu atbildes21477
Aptauja: Saules aizsargkrēmu nelieto gandrīz katrs trešais iedzīvotājs : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Aptauja: Saules aizsargkrēmu nelieto gandrīz katrs trešais iedzīvotājs

Freepik.com/ gpointstudio
Foto: Freepik.com/ gpointstudio

Turpinoties ekstremālam karstumam, svarīgi ir ievērot atbildīgo dienestu norādījumus –  neuzturēties tiešos saules staros, regulāri padzerties un sekot līdzi savai pašsajūtai. Tāpat svarīgi, dodoties ārā, ir lietot arī saules aizsargkrēmu, lai izvairītos no ādas apdegumiem. Vienlaikus gandrīz katrs trešais jeb 31% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju saules aizsargkrēmu nelieto vispār, secināts "BENU Aptiekas" Veselības monitoringā, kas veikts sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS. Visbiežāk iedzīvotāji saules aizsargkrēmu lieto, dodoties uz pludmali, tomēr arī šajā gadījumā to dara mazāk nekā katrs otrais respondents – 46%, bet vienmēr, uzturoties saulē, to dara 18%.

Tikmēr 18% saules aizsargkrēmu lieto, atpūšoties pie dabas, 13% – uzturoties dārzā, 5% – makšķerējot, 4% – apmeklējot āra pasākumus, 4% – sportojot, 4% sniedza citu atbildi, bet 6% konkrētu viedokli sniegt nevarēja.

Ievērojami retāk saules aizsargkrēmu lieto vīrieši – viņu vidū vienmēr pirms došanās saulē to dara tikai 9%, kamēr sievietēm šis rādītājs ir 27%. Pludmalē saules aizsargkrēmu lieto 39% vīriešu un 52% sieviešu. Tāpat vīrieši gandrīz divreiz biežāk norādījuši, ka nekad nelieto saules aizsargkrēmu – 41% vīriešiem salīdzinājumā ar 21% sievietēm.

Ņemot vērā ekstremālo karstumu, laikā no 10.00 līdz 16.00 nebūtu ieteicams uzturēties tiešos saulesstaros, jo nopietns apdegums var izveidoties ļoti īsā laikā. Gadījumā, ja ir jādodas ārā, tad noteikti jālieto saules aizsargkrēms, tomēr jāatceras, ka neviens līdzeklis nenodrošina 100% aizsardzību. Izvēloties saules aizsargkrēmu, jāpievērš uzmanība tam, lai tas nodrošinātu aizsardzību gan pret UVA, gan UVB stariem, uzsver "BENU Aptiekas" klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Banner 280x280

Saules aizsargkrēmi jāuzklāj ādai 20 līdz 30 minūtes pirms atrašanās saulē, kā arī atkārtoti ik pēc divām stundām un pēc peldēšanās vai pastiprinātas svīšanas. Karstajā laikā jāatceras par atbilstoša apģērba izvēli – vieglām un gaišām drēbēm, kas veidotas no dabīgiem materiāliem – lina vai kokvilnas, kā arī nedrīkst aizmirst par galvassegu un saulesbrillēm. Tāpat jāatceras par regulāru ūdens uzņemšanu visas dienas garumā. Dienas laikā paredzētās aktivitātes, tai skaitā fizisku darbu un sportošanu, ir ieteicams samazināt vai ieplānot vakarā.

Gadījumā, ja sanācis apdegt, pirmā palīdzība ir došanās ēnā vai telpās, savukārt ādu nepieciešams atvēsināt – vēsām ūdens kompresēm var izmantot dvieli vai drānu, kā arī dušu vai peldi.

Lai ādu nomierinātu, mitrinātu, veicinātu tās dzīšanu un atjaunošanos, ādai uzklāj vieglas konsistences līdzekli – putas, krēmu, gelu, kas satur dekspantenolu, alveju vai hialuronskābi un vēl citas sastāvdaļas. Jāseko līdzi šķidruma uzņemšanai, papildus jādzer ūdens, jo tas organismā tiek pastiprināti zaudēts. Sāpju mazināšanai var lietot bezrecepšu pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļus. Ādai jāļauj sadzīt un jāizvairās  no saules iedarbības, norāda farmaceite. Uz ādas apdegumiem noteikti nevajag lietot tādus pārtikas produktus kā krējumu, sviestu, eļļu, jo papildus var kairināt ādu, kā arī taukaini līdzekļi kavē ādas atdzišanu. Nopietnos gadījumos uzreiz ir jāmeklē mediķu palīdzība.

Aptauja veikta sadarbībā ar interneta pētījumu kompāniju SKDS, jūnijā aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Hidratācija kā ikdienas veselības pamats

Hidratācija kā ikdienas veselības pamats

Miegs, uzturs, fiziskās aktivitātes, stresa līmenis un atjaunošanās tiešā veidā ietekmē pašsajūtu un dzīves kvalitāti. Tomēr starp šiem faktoriem ir viens pamatelements, ko daudzi joprojām mēdz novērtēt par zemu – pietiekama organisma hidratācija. 

Jauna sezona – jauna kopšana: kas ādai nepieciešams pavasarī

Jauna sezona – jauna kopšana: kas ādai nepieciešams pavasarī

Pavasarī īpaši labi darbojas sistēmiska pieeja: āda saņem pietiekami daudz mitruma no iekšpuses, savukārt ārēji tiek atbalstīta ar līdzekļiem, kas palīdz šo mitrumu saglabāt un atjaunot ādas aizsargbarjeru. Uzzināsim vairāk par Hydro Boost maskām, kas paredzētas intensīvai ādas mitrināšanai un atjaunošanai!

Cietie ķermeņa sviesti: kāpēc šī ir nākamā līmeņa pašaprūpe tavai ādai?

Cietie ķermeņa sviesti: kāpēc šī ir nākamā līmeņa pašaprūpe tavai ādai?

Pareizi lietoti dabīgie ķermeņa sviesti ne tikai mitrina, bet arī palīdz ādai atjaunoties dziļākā līmenī. Uzzini, ko tavai ādai patiesībā dod tīras, dabīgas sastāvdaļas!

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: kad ķermenis prasa vairāk nekā ignorēšanu

Testa rezultāti: kad ķermenis prasa vairāk nekā ignorēšanu

Medicine.lv sadarbībā ar Acorus Balance piedāvāja testēt šķiedrvielu kompleksu – izvēloties sev piemērotāko virzienu, vai tas būtu līdzsvars ar Slim Detox vai mērķtiecīgāks atbalsts ar Colon Detox.

Ēģiptes rukolas eļļa (Eruca sativa)

Ēģiptes rukolas eļļa (Eruca sativa)

Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ZAptieka" jūnijā piedāvā testēt auksti spiestu Ēģiptes rukolas eļļu, kas ir bioloģiski aktīva augu eļļa ar augstu taukskābju, antioksidantu, sēru saturošu savienojumu un fitouzturvielu koncentrāciju. 

FITY pulveri – koncentrēts dabas spēks tavai labsajūtai

FITY pulveri – koncentrēts dabas spēks tavai labsajūtai

Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" maijā un jūnijā piedāvā testēt FITY dabas pulverus pēc izvēles – Mežrozīšu, Upeņu vai Pieneņu pulveri.

NATEO D + Omega-3 – efektīva kombinācija

NATEO D + Omega-3 – efektīva kombinācija

Medicine.lv portāls sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu “Sagitus” aicina pieteikties NATEO D+ Omega-3 produkta testam. NATEO D+ Omega-3 produkta sastāvā ir dabisks D vitamīns (4000 SV) un īpaši augstas koncentrācijas zivju eļļa ar neaizstājamajām Omega-3 taukskābēm (300 mg) EPA un DHA vienā kapsulā. 

Izstāsti Latvijai veselības receptes

CyberKnife Sigulda – pacienta pieredze: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

CyberKnife Sigulda – pacienta pieredze: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dažkārt viss sākas gandrīz nemanāmi – ar sajūtu, ka viena auss dzird mazliet sliktāk nekā agrāk. Bez sāpēm. Bez dramatiskām pazīmēm. Tieši tā savu stāstu sāk mūziķis un mūzikas skolotājs Mārtiņš Bergmanis, kurš pirmo reizi publiski dalās pieredzē par diagnozi, kas mainīja viņa dzīvi – dzirdes nerva audzējs.

CyberKnife tehnoloģija – pacienta pieredze: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

CyberKnife tehnoloģija – pacienta pieredze: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mūziķis Mārtiņš Bergmanis pirmo reizi atklāti dalās savā pieredzē pēc diagnozes – dzirdes nerva audzējs jeb vestibulārā švannoma (dzirdes nerva neirinoma).