medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1624
Ekspertu atbildes21477
Agrīnas intervences pilotprogrammā pacientiem ar šizofrēniskā spektra traucējumiem ārstēšanu saņem 32 pacienti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Agrīnas intervences pilotprogrammā pacientiem ar šizofrēniskā spektra traucējumiem ārstēšanu saņem 32 pacienti

Šī gada 1. jūnijā Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs (RPNC) sāka īstenot Nacionālā veselības dienesta nodrošinātu, valsts apmaksātu, psihiskās veselības uzlabošanas pilotprojektu - Agrīnas intervences programmu (AIP) pacientiem ar šizofrēniskā spektra traucējumiem. Līdz šim brīdim Agrīnas intervences programmā ir uzņemti un veiksmīgi ārstējas 32 pacienti.

Par to, kā pilotprojekta ietvaros noritējuši pirmie trīs mēneši, stāsta projekta vadītāja RPNC Izglītības un pētniecības daļas vadītāja, Medicīnas zinātņu doktore, psihiatre Liene Sīle.

Liene Sīle: Mans ir liels gandarījums, ka Agrīnas intervences programma ir sākusi darboties; šī ir pavisam īsta realitāte, kad no idejas, kas man radās pirms 8 gadiem kā rezidentam, ir izveidots reāls pakalpojums – jebkurš Latvijas iedzīvotājs, kas atbilst kritērijiem, var nākt un saņemt savai dzīve tik nozīmīgu ārstēšanas metodi.”

Kā stāsta Liene Sīle, pati intervences programmas ikdiena ir izaicinājumu pilna, jo RPNC cenšas pielāgoties apstākļiem ambulatorā pakalpojuma ietvaros. Notiek aktīva sadarbība ar nodaļām, cenšoties iesaistīt kolēģus – psihiatrus, lai pēc iespējas ātrāk sāktu pieņemt pacientus pēc izrakstīšanas no nodaļām. Lielākais izaicinājums, kas kopš pilotprojekta uzsākšanas ir bijis – pašiem saprast, kā efektīvāk organizēt organizatorisko un komandas darbu, jo uz āru jau var redzēt tikai ārstniecības procesu, bet tam visam apakšā ir ļoti liels organizatorisks darbs, kas ietver gan finansējumu, gan personāla darba stundu un kabinetu sadalījuma plānošanu, piemērotu laika grafiku sastādīšanu gan specialistiem, gan pacientiem. Šī programmas norise nebūtu iespējama bez RPNC administratīvā resursa un ambulatorās nodaļas vadītājas Dr. Nepertes aktīvas iesaistes organizatoriskajā darbā.

Banner 280x280

“Tas pavisam noteikti ir mūsu veiksmes stāsts, ka pacientam pēc izrakstīšanās no stacionāra nodaļas, kur viņš ir uzturējies ar pirmo šizofrēnijas psihozes epizodi, mēs ambulatoro vizīti varam nodrošināt divu nedēļu laikā, līdz ar to ārstēšanas process praktiski netiek pārtraukts,” uzsver psihiatre. “Tas ir būtiski, jo pacientiem ar psihotiskiem traucējumiem viens no lielākajiem riskiem ka psihoze atkārtosies, ir tieši pirmie trīs mēneši pēc izrakstīšanas (kas nereti ir saistīts ar risku nelietot medikamentus). Tādēļ, ja pacients ir nonācis mūsu redzeslokā, tad cenšamies nodrošināt, lai viņš divu nedēļu laikā saņemtu pakalpojumu.”

RPNC atgādina, ka AIP ir domāta pacientiem šizofrēniskā spektra psihotisku traucējumu sākumstadijā, kad piedzīvota pirmā psihoze.  Psihotiski traucējumi un šizofrēnija ir vienas no smagākajām psihiskajām saslimšanām un tās ir hroniska saslimšanas. RPNC strādā ar pacientiem, kuriem ir augsts risks gan paasinājumiem, gan tam, ka stāvoklis pasliktināsies, gan, ka trūkst līdzestības. RPNC mērķis, par ko cīnās  - lai pēc iespējas ierobežotu šo slimības progresēšanu un attālinātu otro psihozes epizodi.  RPNC nodrošina pacientam atbalstu ar psihoterapetiskām metodēm, ar izglītošanas darbu – lai pacients justos labi ar optimālu medikamentu devu un varētu turpināt savu ierasto dzīvi.

Protams, ikdienā viss nav tik rožaini kā gribētos. RPNC pieredz arī nevēlēšanās ārstēties no pašu pacientu vidus. Tā šizofrēnijas pacientu vidū var būt saistīta ar pašu saslimšanu un mainītu izpratni par sevi. Šajos trīs  mēnešos ir bijuši pacienti, kas pēc iestāšanās programmā neizprot sava stāvokļa nepieciešamību ārstēties un vēlas pamest programmu; mediķi apzinās, ka tas ir slimības noteikts stāvoklis. Pat ja cilvēks ir atteicies no nodarbībām vai konsultācijas ar psihiatru, speciālisti lūdz atļauju atzvanīt pēc nedēļas, un ir labi rezultāti, kad cilvēki  kuriem ir bijušas kādas slimības radītas domas, ir sapratuši un pieņēmuši, ka šī ir efektīva palīdzība un atgriezušies programmā.

Ieguvums pacientam - Agrīnas intervences programmas komanda

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra Agrīnas intervences multiprofesionālo komandu sākumā veidoja seši speciālisti: programmas vadītāja,  psihiatre, aprūpes koordinators, māsa, klīniskais psihologs un mūzikas terapeite. Lai efektīgāk nodrošinātu pakalpojumu, vasarā komandai pievienojās vēl viens psihologs, tuvākajā laikā komandai pievienosies arī sociālais darbinieks.

Komandā strādā visi kopā. Katru nedēļu notiek viena vai divas komandas sapulces, kur katram pacientam tiek pielāgots individuāls ārstēšanas plāns. Jāatzīst, ka komandai ir liela slodze, jo katram no speciālistiem ir savs pamatdarbs, un darbs intervences programmā notiek vakaros - lai pacienti, kas lielākoties ir  jauni cilvēki, var strādāt, iet uz skolu, un saņemt ārstniecības pakalpojumu sev izdevīgā laikā.

Programmas sākumā bija plānots, ka varēs uzņemt maksimāli 18 pacientus, bet dzīve izdara savas korekcijas un šobrīd ir uzņemti 32 pacienti. Intervences komanda strādā ne tikai ar pašu pacientu, bet arī ar piederīgajiem (pacienta emocionāli tuvajām personām), jo saslimšana ir krīze un stress visai ģimenei.

Par pirmajiem rezultātiem, runājot par remisiju, spriest vēl ir par agru. Bet galvenais ieguvums pacientam ir tas, ka speciālisti cenšas katru pacientu cieši uzraudzīt un pielāgot gan vizīšu, gan konsultāciju skaitu tieši konkrētā pacienta stāvoklim. Uzsākot programmu, vizītes ir reizi nedēļā vai reizi divās nedēļās. Kad stāvoklis ir stabilizējies, ar pacientu ir tikšanās reizi mēnesī.

Psihotiskiem traucējumiem ir sava noteikta izplatība iedzīvotāju populācijā.  Liene Sīle uzskata, ka uz populācijas skaitu, kas ir RPNC apkalpošanas reģionā, AIP 32 pacienti ir ļoti labs rezultāts – ir saņemts optimāls pieteikumu skaits no pacientiem ar šizofrēniskā spektra psihotisku traucējumiem.

Par nākotni

Šis pilotprojekts darbosies līdz decembra beigām. Protams, RPNC nākotnes plāni ir šo programmu turpināt, sadarbojoties gan ar Nacionālo veselības dienestu, gan ar LR Veselības ministriju, jo Agrīnas intervences programma ir iekļauta Psihiskās veselības aprūpes organizēšanas uzlabošanas plānā 2023.–2025. gadam. Uz datiem un pieredzi, kas iegūta šajā pilotprojektā, RPNC var veidot strukturētu un konkrēti definētu valsts apmaksātu  pakalpojumu.

Agrīnas intervences programma (AIP) ir efektīva ārstēšanas metode šizofrēniskā spektra psihotisku traucējumu sākumstadijā, kad piedzīvota pirmā psihoze. Tas ir vienīgais ārstēšanas veids, kas šādiem pacientiem nodrošina sekundāru profilaksi un pozitīvi stabilizē psihiskās veselības stāvokli. Tā kā psihozes epizodes, tām atkārtojoties, rada augstu risku slimības paasinājumam un pāriešanai hroniskā fāzē, tad Agrīnas intervences programma ir labākais un rezultatīvākais veids šizofrēnijas pacienta slimības simptomu kontrolē un remisijas sasniegšanā.

Agrīnas intervences programmu var saņemt bezmaksas jebkurš pacients ar diagnosticētiem šizofrēniskā spektra traucējumiem (F23 un F20) un vienu psihozes epizodi pēdējo trīs gadu laikā, jābūt nosūtījumam no NVD līgumattiecībās esoša psihiatra vai ģimenes ārsta (u27 forma). Vairāk informācijas, rakstot uz e-pastu: liene.sile@rpnc.lv vai info@rpnc.lv.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Psihoterapija / psihiatrija":

Uzņēmumi nozarē "Psihoterapija / psihiatrija"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Zobu dziļā fluorizācija ar papildu vērtību

Zobu dziļā fluorizācija ar papildu vērtību

Daudzi cilvēki cenšas saglabāt savu veselību un tāpēc nodarbojas ar sportu, izmanto ekoproduktus, pievērš lielu uzmanību veselīgam uzturam, lieto vitamīnus, bet tajā pašā laikā pilnīgi aizmirst, ka arī zobiem nepieciešama profilakse un rūpīga aprūpe. Kā saglabāt zobus bez plombēšanas, sakņu kanālu ārstēšanas un citām sarežģītām un dārgām procedūrām?

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Preimmu" – prebiotika spēcīgai imunitātei

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Valens Nutri" piedāvāja testēt "Preimmu" – prebiotiku spēcīgai imunitātei.

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvā testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2023

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā