medicine.lv skaitļos

Lietotāji online283
Aktīvie uzņēmumi12101
Nozares raksti1571
Ekspertu atbildes21477
Agrīnas intervences pilotprogrammā pacientiem ar šizofrēniskā spektra traucējumiem ārstēšanu saņem 32 pacienti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Agrīnas intervences pilotprogrammā pacientiem ar šizofrēniskā spektra traucējumiem ārstēšanu saņem 32 pacienti

Šī gada 1. jūnijā Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs (RPNC) sāka īstenot Nacionālā veselības dienesta nodrošinātu, valsts apmaksātu, psihiskās veselības uzlabošanas pilotprojektu - Agrīnas intervences programmu (AIP) pacientiem ar šizofrēniskā spektra traucējumiem. Līdz šim brīdim Agrīnas intervences programmā ir uzņemti un veiksmīgi ārstējas 32 pacienti.

Par to, kā pilotprojekta ietvaros noritējuši pirmie trīs mēneši, stāsta projekta vadītāja RPNC Izglītības un pētniecības daļas vadītāja, Medicīnas zinātņu doktore, psihiatre Liene Sīle.

Liene Sīle: Mans ir liels gandarījums, ka Agrīnas intervences programma ir sākusi darboties; šī ir pavisam īsta realitāte, kad no idejas, kas man radās pirms 8 gadiem kā rezidentam, ir izveidots reāls pakalpojums – jebkurš Latvijas iedzīvotājs, kas atbilst kritērijiem, var nākt un saņemt savai dzīve tik nozīmīgu ārstēšanas metodi.”

Kā stāsta Liene Sīle, pati intervences programmas ikdiena ir izaicinājumu pilna, jo RPNC cenšas pielāgoties apstākļiem ambulatorā pakalpojuma ietvaros. Notiek aktīva sadarbība ar nodaļām, cenšoties iesaistīt kolēģus – psihiatrus, lai pēc iespējas ātrāk sāktu pieņemt pacientus pēc izrakstīšanas no nodaļām. Lielākais izaicinājums, kas kopš pilotprojekta uzsākšanas ir bijis – pašiem saprast, kā efektīvāk organizēt organizatorisko un komandas darbu, jo uz āru jau var redzēt tikai ārstniecības procesu, bet tam visam apakšā ir ļoti liels organizatorisks darbs, kas ietver gan finansējumu, gan personāla darba stundu un kabinetu sadalījuma plānošanu, piemērotu laika grafiku sastādīšanu gan specialistiem, gan pacientiem. Šī programmas norise nebūtu iespējama bez RPNC administratīvā resursa un ambulatorās nodaļas vadītājas Dr. Nepertes aktīvas iesaistes organizatoriskajā darbā.

Banner 280x280 Banner 280x280

“Tas pavisam noteikti ir mūsu veiksmes stāsts, ka pacientam pēc izrakstīšanās no stacionāra nodaļas, kur viņš ir uzturējies ar pirmo šizofrēnijas psihozes epizodi, mēs ambulatoro vizīti varam nodrošināt divu nedēļu laikā, līdz ar to ārstēšanas process praktiski netiek pārtraukts,” uzsver psihiatre. “Tas ir būtiski, jo pacientiem ar psihotiskiem traucējumiem viens no lielākajiem riskiem ka psihoze atkārtosies, ir tieši pirmie trīs mēneši pēc izrakstīšanas (kas nereti ir saistīts ar risku nelietot medikamentus). Tādēļ, ja pacients ir nonācis mūsu redzeslokā, tad cenšamies nodrošināt, lai viņš divu nedēļu laikā saņemtu pakalpojumu.”

RPNC atgādina, ka AIP ir domāta pacientiem šizofrēniskā spektra psihotisku traucējumu sākumstadijā, kad piedzīvota pirmā psihoze.  Psihotiski traucējumi un šizofrēnija ir vienas no smagākajām psihiskajām saslimšanām un tās ir hroniska saslimšanas. RPNC strādā ar pacientiem, kuriem ir augsts risks gan paasinājumiem, gan tam, ka stāvoklis pasliktināsies, gan, ka trūkst līdzestības. RPNC mērķis, par ko cīnās  - lai pēc iespējas ierobežotu šo slimības progresēšanu un attālinātu otro psihozes epizodi.  RPNC nodrošina pacientam atbalstu ar psihoterapetiskām metodēm, ar izglītošanas darbu – lai pacients justos labi ar optimālu medikamentu devu un varētu turpināt savu ierasto dzīvi.

Protams, ikdienā viss nav tik rožaini kā gribētos. RPNC pieredz arī nevēlēšanās ārstēties no pašu pacientu vidus. Tā šizofrēnijas pacientu vidū var būt saistīta ar pašu saslimšanu un mainītu izpratni par sevi. Šajos trīs  mēnešos ir bijuši pacienti, kas pēc iestāšanās programmā neizprot sava stāvokļa nepieciešamību ārstēties un vēlas pamest programmu; mediķi apzinās, ka tas ir slimības noteikts stāvoklis. Pat ja cilvēks ir atteicies no nodarbībām vai konsultācijas ar psihiatru, speciālisti lūdz atļauju atzvanīt pēc nedēļas, un ir labi rezultāti, kad cilvēki  kuriem ir bijušas kādas slimības radītas domas, ir sapratuši un pieņēmuši, ka šī ir efektīva palīdzība un atgriezušies programmā.

Ieguvums pacientam - Agrīnas intervences programmas komanda

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra Agrīnas intervences multiprofesionālo komandu sākumā veidoja seši speciālisti: programmas vadītāja,  psihiatre, aprūpes koordinators, māsa, klīniskais psihologs un mūzikas terapeite. Lai efektīgāk nodrošinātu pakalpojumu, vasarā komandai pievienojās vēl viens psihologs, tuvākajā laikā komandai pievienosies arī sociālais darbinieks.

Komandā strādā visi kopā. Katru nedēļu notiek viena vai divas komandas sapulces, kur katram pacientam tiek pielāgots individuāls ārstēšanas plāns. Jāatzīst, ka komandai ir liela slodze, jo katram no speciālistiem ir savs pamatdarbs, un darbs intervences programmā notiek vakaros - lai pacienti, kas lielākoties ir  jauni cilvēki, var strādāt, iet uz skolu, un saņemt ārstniecības pakalpojumu sev izdevīgā laikā.

Programmas sākumā bija plānots, ka varēs uzņemt maksimāli 18 pacientus, bet dzīve izdara savas korekcijas un šobrīd ir uzņemti 32 pacienti. Intervences komanda strādā ne tikai ar pašu pacientu, bet arī ar piederīgajiem (pacienta emocionāli tuvajām personām), jo saslimšana ir krīze un stress visai ģimenei.

Par pirmajiem rezultātiem, runājot par remisiju, spriest vēl ir par agru. Bet galvenais ieguvums pacientam ir tas, ka speciālisti cenšas katru pacientu cieši uzraudzīt un pielāgot gan vizīšu, gan konsultāciju skaitu tieši konkrētā pacienta stāvoklim. Uzsākot programmu, vizītes ir reizi nedēļā vai reizi divās nedēļās. Kad stāvoklis ir stabilizējies, ar pacientu ir tikšanās reizi mēnesī.

Psihotiskiem traucējumiem ir sava noteikta izplatība iedzīvotāju populācijā.  Liene Sīle uzskata, ka uz populācijas skaitu, kas ir RPNC apkalpošanas reģionā, AIP 32 pacienti ir ļoti labs rezultāts – ir saņemts optimāls pieteikumu skaits no pacientiem ar šizofrēniskā spektra psihotisku traucējumiem.

Par nākotni

Šis pilotprojekts darbosies līdz decembra beigām. Protams, RPNC nākotnes plāni ir šo programmu turpināt, sadarbojoties gan ar Nacionālo veselības dienestu, gan ar LR Veselības ministriju, jo Agrīnas intervences programma ir iekļauta Psihiskās veselības aprūpes organizēšanas uzlabošanas plānā 2023.–2025. gadam. Uz datiem un pieredzi, kas iegūta šajā pilotprojektā, RPNC var veidot strukturētu un konkrēti definētu valsts apmaksātu  pakalpojumu.

Agrīnas intervences programma (AIP) ir efektīva ārstēšanas metode šizofrēniskā spektra psihotisku traucējumu sākumstadijā, kad piedzīvota pirmā psihoze. Tas ir vienīgais ārstēšanas veids, kas šādiem pacientiem nodrošina sekundāru profilaksi un pozitīvi stabilizē psihiskās veselības stāvokli. Tā kā psihozes epizodes, tām atkārtojoties, rada augstu risku slimības paasinājumam un pāriešanai hroniskā fāzē, tad Agrīnas intervences programma ir labākais un rezultatīvākais veids šizofrēnijas pacienta slimības simptomu kontrolē un remisijas sasniegšanā.

Agrīnas intervences programmu var saņemt bezmaksas jebkurš pacients ar diagnosticētiem šizofrēniskā spektra traucējumiem (F23 un F20) un vienu psihozes epizodi pēdējo trīs gadu laikā, jābūt nosūtījumam no NVD līgumattiecībās esoša psihiatra vai ģimenes ārsta (u27 forma). Vairāk informācijas, rakstot uz e-pastu: liene.sile@rpnc.lv vai info@rpnc.lv.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Psihoterapija / psihiatrija":

Uzņēmumi nozarē "Psihoterapija / psihiatrija"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Jaunums Latvijas tirgū: mini-nebulaizers EVOLU nano AIR MINI – revolūcija elpceļu saslimšanu ārstēšanā

Jaunums Latvijas tirgū: mini-nebulaizers EVOLU nano AIR MINI – revolūcija elpceļu saslimšanu ārstēšanā

EVOLU nano AIR MINI – tas ir inovatīvs risinājums rūpēm par jūsu un jūsu tuvinieku veselību. Uzzināsim par šī inhalatora priekšrocībām, kas padarīs ārstēšanas procesu efektīvāku un ērtāku!

Hialuronskābes nozīme ādas mitrināšanā

Hialuronskābes nozīme ādas mitrināšanā

Ādas kopšanas līdzekļu izvēle nav jābūt cīņai pret ādas novecošanos, bet drīzāk rūpēm par ādu. Hialuronskābe ir viens no svarīgākajiem un spēcīgākajiem mitrinātājiem. Noskaidrosim, kāpēc ieteicams iekļaut hialuronskābes serumu savā ikdienas rutīnā!

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Intīmā higiēna – atklāj saaudzīgu ikdienas intīmās higiēnas kopšanu un aizmirsti par kairinošu sajūtu savā intīmajā zonā!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Griffonia" nervu sistēmas atbalstam

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt produktu “Griffonia”.

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt dabīgas un saudzīgas ziepes intīmajai higiēnai.

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt uztura bagātinātāju "Ginkovital®" perifērās asins cirkulācijas un kognitīvo funkciju veicināšanai.

"BestBerry" BIO Irbeņu mizas ekstrakts veselības atbalstam

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „BestBerry” piedāvā testēt BIO Irbeņu mizas ekstraktu veselības atbalstam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Vitabiotics" uztura bagātinātāji no Anglijas: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

"Vitabiotics" – labākie uztura bagātinātāji no Anglijas! "Vitabiotics" pārstāv populāros zīmolus – "Perfectil", "Wellwoman", "Wellman", "Neurozan", "Cardioace", "Pregnacare", "Menopace" un citus.

Kosmētikas interneta veikals Amarina.lv: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Kosmētikas interneta veikals Amarina.lv: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Kosmētikas interneta veikals Amarina.lv ir domāts katrai sievietei, kura grib izskatīties pievilcīga, eleganta un skaista! "Amarina" jau vairāk nekā 12 gadus piedāvā saviem klientiem augstas kvalitātes preces, savlaicīgi reaģējot uz pārmaiņām skaistuma industrijas tirgū. 

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2022

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā