medicine.lv skaitļos

Lietotāji online143
Aktīvie uzņēmumi12423
Nozares raksti4334
Ekspertu atbildes20356
Mediķi, vecāki un bērnu tiesību aizstāvji aicina parūpēties par bērnu drošību vasaras brīvlaikā : medicine.lv - Latvijas veselības portāls

Mediķi, vecāki un bērnu tiesību aizstāvji aicina parūpēties par bērnu drošību vasaras brīvlaikā

Mediķi, vecāki un bērnu tiesību aizstāvji aicina parūpēties par bērnu drošību vasaras brīvlaikā

Tuvojoties vasaras brīvdienām, Veselības ministrija, Pasaules veselības organizācijas Eiropas reģionālais birojs, Bērnu klīniskās universitātes slimnīca, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija un "Māmiņu klubs" aicina vecākus īpaši parūpēties par bērnu drošību un mazināt iespējamo traumu un negadījumu riskus aktīvās atpūtas laikā, tajā skaitā, braucot ar velosipēdu, skrituļslidām, lēkājot uz batuta, šūpojoties šūpolēs u.c.

Pasaules satiksmes drošības dekādes* pasākumu ietvaros 25.maijā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas telpās notika preses konference par biežākajām bērnu traumām brīvajā laikā un atpūtā, kā arī nepieciešamajiem drošības pasākumiem, lai novērstu šādu traumu rašanos – tajā piedalījās Veselības ministrs Juris Bārzdiņš, Pasaules Veselības organizācijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne, Veselības ministrijas galvenais speciālists bērnu slimībās un bērnu ķirurģijā, asoc. prof. Dzintars Mozgis, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītājs Armands Ploriņš, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja Laila Rieksta-Riekstiņa un "Māmiņu kluba" vadītāja Sandija Salaka. 

Savukārt Bērnu slimnīcā vecāki un bērni varēja saņemt praktiskus padomus un redzēt paraugdemonstrējumus, kā izvēlēties un pareizi izmantot drošības līdzekļus vasaras aktivitātēm (braukšanai ar velosipēdu, skrituļslidām u.c.), jo, kā uzsver speciālisti, bērnu traumatismu aktīvās atpūtas laikā izdotos ievērojami samazināt, ja tiktu ievēroti elementāri drošības pasākumi un lietoti nepieciešamie aizsarglīdzekļi. Bērniem pasākumā bija iespēja sevi apliecināt arī zīmējumu konkursā par labāko drošības ķiveres dizainu. Tāpat bērni un vecāki uzzināja, kā pareizi sniegt pirmo palīdzību, ja tomēr gūta trauma un kad pēc negadījuma noteikti jāsauc ātrā palīdzība.

Bērnu un vecāku aptauju dati par drošības līdzekļu (ķivere, ceļu, elkoņu un plaukstu aizsargi) lietošanu bērnu aktīvās atpūtas laikā
Preses konferencē Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) iepazīstināja ar bērnu aptaujas rezultātiem par traumatismu un drošības līdzekļu lietošanas paradumiem. Aptaujā, kurā piedalījās vairāk nekā 1000 bērnu, lielākā daļa jeb 83,3% aptaujāto atzinuši, ka ir guvuši dažādas traumas, tajā pašā laikā drošības līdzekļus regulāri lieto tikai 8%, savukārt 64% tos nelieto nekad (aptaujas kopsavilkumu skatīt pielikumā).

Savukārt "Māmiņu klubs", aptaujājot Kluba ģimenes, kurās aug bērni līdz skolas vecumam, noskaidrojis, ka 66% ikdienā brauc ar velosipēdu. Diemžēl gandrīz puse jeb 47% vecāku aptaujā atzinuši, ka nekad saviem bērniem nelieto aizsargus, kas pasargātu bērnus no traumām.

Vienmēr aizsargus lieto 29% aptaujāto vecāku, bet 24% atzīst, ka dara to tikai dažreiz. Tie vecāki, kuri savam bērnam lieto aizsargus, visbiežāk lieto ķiveri, lai pasargātu bērnu no galvas traumām. Tikai neliela daļa vecāku bērna drošībai izvēlas lietot ceļu un elkoņu sargus. Kā rāda aptaujas dati, drošības līdzekļu plašāku pielietošanu veicinātu pašu vecāku zināšanas un informētība par bērnu traumatismu un riskiem - 61% aptaujāto atzina, ka tieši paši vecāki varētu pamudināt lietot aizsargus, savukārt 34% uzskata, ka aizsargu lietošanu liktu pārdomāt bērnu gūtās traumas (aptaujas kopsavilkumu skatīt pielikumā).

Biežākās traumas bērniem, nodarbojoties ar aktīvo atpūtu (braucot ar velosipēdu, skrituļojot u.c.)
Kā liecina Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas dati par 2010.gadu, kopumā gada laikā šajā slimnīcā nonākuši 718 bērni (daļa hospitalizēti, daļa palīdzību saņēmuši traumpunktā), kuri guvuši dažādas traumas, braucot ar velosipēdu, skrituļojot, lēkājot batutā vai šūpojoties (skat.grafiku). Turklāt traumas vienādā skaitā guvuši gan zēni, gan meitenes.  Taču jāuzsver, ka cietušo bērnu skaits ir lielāks, jo bērni ar dažādām traumām nonāk arī citās Latvijas slimnīcās vai traumpunktos.  


 

Salīdzinoši vieglas traumas, ko bērni gūst braucot ar riteni, skrituļojot vai citādi aktīvi atpūšoties, ir puni, zilumi, nelielas brūces un nobrāzumi, ar ko veiksmīgi tiek galā mājas apstākļos. Taču nereti bērni gūst ļoti nopietnas traumas, kas prasa ārstēšanos slimnīcā un ilgāku atlabšanu – dažādus lūzumus, galvas traumas, dziļas brūces, locītavu mežģījumus u.c.

Kā liecina NMP dienesta informācija, šā gada maijā ātrās palīdzības mediķu brigādes slimnīcās nogādājušas jau gandrīz 30 bērnus, kuri guvuši nopietnas traumas, braucot ar riteni, šūpojoties šūpolēs un arī lēkājot uz batuta (roku, kāju, pēdu lūzumus, atslēgas kaula lūzumus, galvas traumas, u.c).

Tāpat NMP dienesta mediķi brīdina par vēl vienu tipisku mazu bērnu traumu situācijās, kad pieaugušie ved bērnu uz sava riteņa bagāžnieka bez speciālā bērnu velosēdekļa – šādā veidā bērni visbiežāk gūst potītes lūzumus. Pirms nedēļas ātrā palīdzība slimnīcā nogādāja 3 gadus vecu meiteni, kuru vecmāmiņa bija vedusi uz sava velosipēda bagāžnieka – bērna kājai ieķeroties riteņa spieķos, lauzta potīte..  

Kā iztaujāt bērnu un uzzināt, kas viņam noticis?
Ja negadījums noticis pieaugušajiem klāt neesot, jāatceras, ka bērns notikušo var slēpt un nesaprast, ka kritienam no velosipēda iespējamas nopietnas sekas. Ja, piemēram, galvas trauma laikus nav pamanīta un nav saņemta nepieciešamā palīdzība, tā var radīt nopietnas veselības problēmas vēlākā laikā. Tādēļ vecākiem, jācenšas noskaidrot, kas ir noticis un vai bērnu nav nepieciešams nogādāt pie ārsta.

Ja bērns ir uztraucies un raud,viņam vieglāk uz jautājumiem ir atbildēt ar "jā" vai "nē". Tādēļ, iztaujājot bērnu, jautājumus jāuzdod šādā formā:

•    Kas notika - vai Tu nokriti no riteņa?
•    Vai Tu nokriti uz asfalta? Tu nokriti zālē?
•    Vai Tu sasiti galvu? Parādi, kuru vietu?
•    Parādi, kur vēl Tu sasiti?
•    Vai Tev sāp? Kur Tev sāp?
•    Vai Tu atceries, kā nokriti? Ko Tu darīji pirms nokriti? (šie jautājumi palīdzēs noskaidrot, vai bērns pēc kritiena nav zaudējis samaņu).
•    Vai Tu vari paelpot, vai krūtīs nekas nesāp?

Tāpat vecākiem nepieciešams:
•    Izkustināt bērnam visas locītavas, lai redzētu, vai tās var pakustināt.
•    Apskatīt, vai nav brūces un asiņošana.
•    Vērot bērna uzvedību – vai neparādās neierasta uzvedība un rīcība, miegainība, atmiņas zudums u.c.

Kad ir jāizsauc ātrā palīdzība?
Ja ir noticis negadījums, bērnam braucot ar riteni, lēkājot batutā, šūpojoties šūpolēs, braucot ar skrituļiem vai kā citādi aktīvi atpūšoties, nekavējoties jāmeklē mediķu palīdzība, ja: 

•    Bijusi galvas trauma, samaņas zudums.
•    Ir reibonis, sāpes, slikta dūša un/vai vemšana.
•    Elpas trūkums, sāpes krūtīs.
•    Līdzsvara problēmas.
•    Asiņošana no deguna un ausīm (vienlaicīgi).
•    Bērns nespēj pakustināt galvu, ir sāpes kaklā, sprandā, pakausī, mugurkaula augšējā daļā.
•    Nav iespējams apturēt asiņošanu no brūces ar pārsēja un plākstera palīdzību. Brūce ir dziļa, to nepieciešams sašūt.
•    Sāpes un nespēja pakustināt rokas, kājas, to locītavas, ierobežota kustību amplitūda.
•    Asiņošana no dzimumorgāniem.
Ātro palīdzību jāizsauc, zvanot pa tālruni 113.

Ja bērns pēc negadījuma nespēj piecelties, iespējams, ka ir gūta mugurkaula, kakla vai galvas trauma. Šādā gadījumā nekustiniet cietušo un nekavējoties izsauciet ātro palīdzību. Palieciet pie bērna, sasedziet viņu un gaidiet mediķu ierašanos.

Kā novērst traumu rašanos bērnu aktīvās atpūtas laikā?
•    Iegādājoties velosipēdu, skrituļslidas vai skrituļdēli, nodrošiniet bērnu arī ar ķiveri, ceļu un roku aizsargiem un pārliecinieties, ka tie atbilst drošības standartiem.
•    Braucot ar velosipēdu, vienmēr bērnam lietojiet ķiveri un citus aizsargus, neatkarīgi no tā, cik tālu no mājas atrodaties. Kā rāda pieredze, mazi bērni velo traumas nereti gūst tieši savas mājas pagalmā. Vienmēr lietojiet aizsardzības līdzekļus, jo tādā veidā bērnam izveidosiet pieradumu tos lietot un tā būs garantija, ka nākotnē bērns pats jau rūpēsies par savu drošību.
•    Padariet ķiveres lietošanu par likumu – katru reizi, kad bērns brauc ar riteni, skrituļo u.c., viņam ir jāvalkā drošības ķivere. Ieteikums – ļaujiet bērnam izvēlēties tādu ķiveri, ko viņš pats gribētu valkāt (krāsa, zīmējumi uz tās).
•    Skrituļojot vienmēr jālieto arī plaukstu aizsargi – krītot bērns instinktīvi mēģina atbalstīties uz rokām, un tas var beigties pat ar delnas locītavas lūzumu.
•    Skrituļotāju no ierindas var izsist sīkākais akmentiņš vai gramba uz ceļa, jo ne ar skrituļdēli, ne skrituļslidām nav iespējams ātri apstāties. Bīstamas vietas ir krustojumi ar ielu – pietiek ar nelielu ietves slīpumu, lai bērns nespētu apstāties un izbrauktu uz ielas. Ietves vietā labāk izvēlēties skeitparku, sporta trasi, parku vai iekšējo pagalmu, kurā nebrauc automašīnas.
•    Mazu bērnu velosipēdiem papildus drošībai jālieto speciāli karodziņi, kas paceļas krietni virs paša velosipēda un neaizvietojami situācijās, ja ir kādi šķēršļi, kas aizsedz bērna zemo velosipēdu (citas priekšā braucošas automašīnas, uz gājēju pārējām, braucot pret kalnu, kur pāredzamība ir ierobežota u.c.).
•    Neatstājiet bērnu braucam vienu ar divriteni, skrituļslidām u.c. Ņemiet vērā bērna koordinācijas un reaģēšanas spējas, ja priekšā gadītos kāds šķērslis vai negaidīta situācija, kad jāizvairās no sadursmes vai kritiena.
•    Bērnu ieteicams ģērbt košās drēbēs – lai viņš būtu pamanāms gan autobraucējiem, gan kājāmgājējiem.
•    Bērniem nevajadzētu braukt ar riteni tumsā, krēslā, miglā, sliktos laika apstākļos, kad ir slikta redzamība. Ja tomēr ir nepieciešams braukt vakara krēslā, vienmēr lietojiet riteņa spuldzīti un pārliecinieties, ka tā ir pietiekami spoža. Velciet bērnam virsdrēbes, kas atstaro gaismu, tādējādi padarot viņu maksimāli redzamu.
•    Velosipēda atbilstoša apkopšana un uzturēšana labā tehniskā kārtībā arī ir ļoti nozīmīga traumu profilaksei – vienmēr pirms braukšanas pārliecinieties, ka gaismas atstarotāji uz bērna riteņa ir stingri piestiprināti, bremzes darbojas labi, stūre grozās viegli un riteņa riepas ir stingri piestiprinātas pie rāmja un labi piepumpētas.
•    Vedot mazus bērnus uz pieaugušo velosipēda aizmugurējā bagāžnieka, jālieto speciālais bērnu velosēdeklītis, lai novērstu nopietnas traumas, bērna kājiņai iekļūstot riteņa spieķos.
•    Iegādājoties batutu, nedrīkst aizmirst par drošības tīklu, lai bērns nevarētu izkrist no batuta, atsisties pret tā metāla konstrukcijām vai lēkātāja kāja neieslīdētu starp atsperēm.
•    Mazi bērni jāšūpo šūpolēs, kurām ir muguras un sānu drošības balsti, kas nepieļauj mazuļa izkrišanu no šūpolēm. Ja šūpolēs kāds jau šūpojas, ir jāatrodas pietiekamā attālumā no tām, lai negūtu traumas mazi bērni un arī pusaudži. 

Pieaugušajiem jāatceras – bērni mācās nevis no teorijas grāmatām, bet no saviem tuviniekiem! Vienmēr ar savu rīcību pats rādiet pareizu piemēru un tādā veidā māciet bērnam, kā pareizi uzvesties un parūpēties par drošību, braucot ar riteni, skrituļojot vai citādi aktīvi atpūšoties.


*Ceļu satiksmes negadījumi ir galvenais nāves un traumu iemesls jauniem cilvēkiem un bērniem, kas galvenokārt cieš kā gājēji un velosipēdisti. Kājām iešana vai braukšana ar velosipēdu ir nozīmīga aktīva dzīvesveida sastāvdaļa, kuras pozitīvā ietekme uz sabiedrības veselību ceļu satiksmes negadījumu izraisīto seku dēļ samazinās. 2011.gada 11.maijā ANO ir pasludinājusi Pasaules satiksmes drošības pasākumu dekādi 2011.-2020.gadam, kuras devīze ir "Kopā mēs varam izglābt miljoniem dzīvības". Arī mēs kopā varam izglābt simtiem dzīvības un izglābt tūkstošus no traumām un invaliditātes Latvijā, acina mediķi, vecāki un bērnu tiesību aizstāvji.


- Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas un portāla "Draugiem.lv"  veiktā aptauja par bērnu traumatismu un drošības līdzekļu lietošanas paradumiem skatīt šeit

- "Māmiņu Kluba" ģimeņu aptauja par bērnu traumatismu un drošības līdzekļu lietošanu skatīt šeit

Egita Pole,
Veselības ministrijas
Komunikācijas nodaļas vadītāja

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Traumatoloģija / ortopēdija / ķirurģija":

Uzņēmumi nozarē "Traumatoloģija / ortopēdija / ķirurģija"

"Atipiskās protezēšanas laboratorija", SIA

"Atipiskās protezēšanas laboratorija", SIA

Ortoze ar elektrostimulāciju L300GO. Kāju un roku protēzes, ortoze, korsete, tehniskie palīglīdzekļi, ortopēdija. Apmācība protēzes lietošanai, rehabilitācija. Pēdu digitālā diagnostika, ortopēdiskās zolītes. Sadarbība ar Valsts Tehnisko Palīglīdzekļu centram. Pieņemšana pēc iepriekšēja pieraksta Daugavpilī – poliklīnika „Olvi”, Arhitektu iela. Valmierā – Vidzemes slimnīca 642 02603, 642 02601. Liepājā – poliklīnikā „Liepājas metalurgs”, Brīvības 95. Mājas vizītes: Rīgā, Rīgas apkārtnē, Daugavpilī un novadā, Valmierā un novadā, Liepājā un novadā. Mājas vizītes pieteikt pa tālruni 26 001851, 22 356206. Pieņemamas cenas. Ārstniecības iestāžu reģistra kods: 019568301.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Sens ķīniešu sakāmvārds vēsta, ka smaids cilvēkam sākas no pēdām. Tā ir patiesība! Pieskaroties pēdām, notiek iedarbība uz refleksu zonām, kas ir saistītas ar noteiktiem iekšējiem orgāniem, dziedzeriem un audiem, un, lutinot un masējot pēdas, mēs varam ietekmēt arī mūsu garīgo veselību. 

Sejas aizsargvairogi, bezkontakta dezinfekcijas stends – latvieši pandēmijas laikā ražo modernus aizsarglīdzekļus

Sejas aizsargvairogi, bezkontakta dezinfekcijas stends – latvieši pandēmijas laikā ražo modernus aizsarglīdzekļus

Disinfeq komanda piedāvā modernus augstas kvalitātes sejas vairogus, drošības barjeras un jau drīzumā prezentēs īpašu jaunumu – bezkontakta dezinfekcijas stendu.  

Video

Ārsti aicina visus Latvijas iedzīvotājus būt uzmanīgiem svētku brīvdienās (VIDEO)

Ārsti aicina visus Latvijas iedzīvotājus būt uzmanīgiem svētku brīvdienās (VIDEO)

Ārsti Pēteris Apinis, Andrejs Ērglis un Roberts Fūrmanis sirsnīgi uzrunā visus Latvijas iedzīvotājus par to, ko ikvienam svarīgi atcerēties svētku brīvdienu laikā. Roberts Fūrmanis, Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents, anesteziologs, reanimatologs: "Mums priekšā ir daudz skaistu dienu, siltas, patīkamas dienas, taču es aicinu Latvijas iedzīvotājus šīs dienas nepadarīt par traģēdiju."

Produktu testi

Testa rezultāti: Soluro® DUO ar D-mannozi – dubulttrieciena produkts urīnceļiem

Testa rezultāti: Soluro® DUO ar D-mannozi – dubulttrieciena produkts urīnceļiem

Maijā medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu "Solepharm Pharmaceuticals" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju – Soluro® DUO ar D-mannozi urīnceļu veselībai.

"Spasmoil" – dabīgs risinājums vēdera diskomfortam

"Spasmoil" – dabīgs risinājums vēdera diskomfortam

Jūnijā medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Lotos Pharma" piedāvā testēt dabīgu līdzekli vēdera disomforta mazināšanai "Spasmoil".

VENOLUX – uztura bagātinātājs un gels nogurušām kājām

VENOLUX <b>– </b>uztura bagātinātājs un gels nogurušām kājām

Jūnijā medicine.lv sadarbībā ar SIA SILVANOLS piedāvā testēt VENOLUX kapsulas un VENOLUX gelu - kāju vieglumam un labai vēnu veselībai ilgtermiņā.

Uzņēmējs runā

Licencēta jauna studiju programma – Optometrija

optometrista_asistents_majaslapa

2020. gada maijā Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža ir licencējusi pavisam jaunu studiju programmu "Optometrija" – to absolvējot, students iegūst kvalifikāciju "Optometrista asistents".

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Kontakti

 1. 67676111
 2. 29217903
 3. apl.fedjanina@inbox.lv

Darba laiks

 • P.900-1700
 • O.900-1700
 • T.900-1700
 • C.900-1700
 • P.900-1700
 • S.900-1700
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003509735
 2. LV40003509735
 3. 13.09.2000
 4. Rīga, Liepājas iela 3, LV-1002
 5. 2018

Apraksts

Ortoze ar elektrostimulāciju L300GO. Kāju un roku protēzes, ortoze, korsete, tehniskie palīglīdzekļi, ortopēdija. Apmācība protēzes lietošanai, rehabilitācija. Pēdu digitālā diagnostika, ortopēdiskās zolītes. Sadarbība ar Valsts Tehnisko Palīglīdzekļu centram. Pieņemšana pēc iepriekšēja pieraksta Daugavpilī – poliklīnika „Olvi”, Arhitektu iela. Valmierā – Vidzemes slimnīca 642 02603, 642 02601. Liepājā – poliklīnikā „Liepājas metalurgs”, Brīvības 95. Mājas vizītes: Rīgā, Rīgas apkārtnē, Daugavpilī un novadā, Valmierā un novadā, Liepājā un novadā. Mājas vizītes pieteikt pa tālruni 26 001851, 22 356206. Pieņemamas cenas. Ārstniecības iestāžu reģistra kods: 019568301. 
Vairāk

Atslēgvārdi

Kāju un roku, L300GO, ortoze, korsete, tehniskie palīglīdzekļi,
ortopēdija. Pēdu digitālā datordiagnostika ortopēdiskās zolītes.
Jevgēnijs Fedjaņins, Olga Fedjaņina, kāju un roku protēzes,
rehabilitācija.
Vairāk

Saistītie resursi

Foto 14

Pieņemšana pēc iepriekšēja pieraksta- protezēšana
Protezēšana
Kāju protēze
Protēze
Protezēšana
Roku protēze
Korsete
Tehniskie palīglīdzekļi
Medicīnas preces un piederumi
Medicīnas tehnika
Tehniskie palīglīdzekļi

Mājas lapa internetā