medicine.lv skaitļos

Lietotāji online414
Aktīvie uzņēmumi12195
Nozares raksti1447
Ekspertu atbildes21477
Kas jāzina par ausu sāpēm bērniem un pieaugušajiem? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kas jāzina par ausu sāpēm bērniem un pieaugušajiem?

Pirmsskolas vecumā ausu sāpes ir diezgan izplatītas. Ar laiku šī problēma samazinās, taču ir gadījumi, kad ausu sāpes piemeklē arī pieaugušos. Kādi ir galvenie ausu sāpju iemesli bērniem un kādi pieaugušajiem? Ko darīt, ja bērnam sāp auss un kādi ir ausu sāpju profilakses ieteikumi? Konsultē "BENU Aptiekas" piesaistītā eksperte, "Veselības centra 4" filiāles "Bērnu veselības centrs" otolaringoloģe dr. Inga Cakare un klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Kāpēc bērniem bieži sāp ausis?

Foto: Freepik.com/ freepic.diller

Kuram gan nav palikušas prātā atmiņas no bērnības par ausu sāpēm? Kā skaidro otolaringoloģe dr. I. Cakare, šī problēma ir sevišķi plaši izplatīta mazāka vecuma bērniem, īpaši pirmsskolas vecumā. Tā notiek anatomisko īpatnību dēļ – mazākiem bērniem ir īsāka dzirdes caurule, līdz ar to infekcijai ir iespēja ātrāk izplatīties. Tādēļ lielāki jeb skolas vecuma bērni slimo retāk, bet pieaugušie – pavisam reti.

Galvenais iemesls ausu sāpēm bērniem ir iesnas – it sevišķi maziem bērniem, kas iet bērnudārzā un kam ir ciešāks kontakts ar dažādiem vīrusiem. Otrs izplatītākais ausu sāpju iemesls ir deguna gļotādas tūska, piemēram, alerģiskiem bērniem, stāsta otolaringoloģe. Ir svarīgi apzināties, ka, ja deguns nav kārtībā, infekcijai ir iespēja ātri izplatīties arī ausīs, kas var izraisīt vidusauss iekaisumus.

Jāņem vērā, ka ausu sāpes var būt ne tikai pie iekaisuma, bet arī, piemēram, ja ir lieli sēra korķi, kas spiež uz bungādiņu un var arī izraisīt sāpes, skaidro speciāliste. Sevišķi izplatīta šī problēma ir vasarās, kad bērni peldas, līdz ar to sēra korķi uzbriest un spiež uz bungādiņu, tādējādi izraisot sāpes.

Par iemeslu ausu sāpēm var būt arī tas, ka vecāki joprojām turpina tīrīt bērniem ausis ar vates kociņiem, tādējādi tīra ausis nepareizi, traumē ārējās auss ejas un sastumj dziļāk ausī sēra korķus. Līdz ar to arī var rasties ausu sāpes.

Pieaugušajiem ausu sāpes ir retas. Taču kopumā biežākais iemesls ausu sāpēm pieaugušajiem ir mēģinājumi tīrīt ausis pašiem nepiemērotā veidā – ar vates kociņiem un citiem nepiemērotiem priekšmetiem, stāsta ārste.

Svarīgi zināt un neignorēt simptomus

Foto: Freepik.com/ cookie_studio

Sevišķi mazākiem bērniem, zīdaiņu vecumā vai arī agrīnā bērndārznieka vecumā, auss iekaisums var būt bīstams, uzsver ārste. Vecākiem ir noteikti jāvēršas pie ārsta, ja bērnam ir ausu sāpes un paaugstināta temperatūra, jo parasts vidusauss iekaisums var pāriet strutainā iekaisumā, kad bungādiņā veidojas perforācija, un tas ir bīstami. Šādos gadījumos noteikti ir jāiejaucas mediķiem un nedrīkst nodarboties ar pašārstēšanos. Zīdaiņu vecumā noteikti nevajadzētu gaidīt, bet jau pie pirmajām pazīmēm sazināties ar ārstu. Kā vecāks var zināt, ka zīdainim sāp auss? Ausu sāpju gadījumā bērns ir ļoti nemierīgs, groza galvu, ar rociņām mēģina aiztikt austiņas, kustina rociņas gar galvu. Lielāks bērns jau var izstāstīt savas sāpes un to lokalizāciju, tādējādi ir vieglāk izvērtēt situāciju.

Ir svarīgi zināt simptomus, kas norāda uz auss iekaisumu. Ja ir auss iekaisums, pirmais simptoms ir iesnas. Otrkārt, var būt paaugstināta temperatūra. Savukārt, ja sāpes izraisījuši sēra korķi vai kāds cits iemesls, temperatūras parasti nav.

Sevišķa auss iekaisumam raksturīga iezīme ir tā, ka auss sāp vakaros un naktīs. Mazāki bērni šādā gadījumā pa nakti mostas, raud, ir nemierīgi. Tā notiek, jo inervācija vairāk strādā naktī, līdz ar to auss izteiktāk sāp vakaros un naktīs.

Ārstēšana un simptomu atvieglošana

Pirmais, kas būtu jādara – jāsakopj deguns, saka otolaringoloģe. Aptiekās ir pieejami daudz jūras ūdeņu paveidu, ar ko var izskalot degunu, lai tajā nekrātos izdalījumi. Ja ir lielas gļotādas tūskas, ir jālieto arī tādi deguna pilieni, kas samazina tūsku, vai arī kortikosteroīdi, ja tūska degunā ir ilgstoši. Var lietot arī pretsāpju līdzekļus, bet, ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, tad līdzekļus, kas to samazina. Taču jāpatur prātā, ka vecākiem pašiem uz savu galvu nevajadzētu pilināt ausīs pilienus vai veikt citu pašārstēšanos. Nevajadzētu izmantot arī citas tautas medicīnas metodes, piemēram, likt ausī ģerāniju ziediņus!

Speciāliste uzsver, ka ausu sāpju profilaksei ir svarīgi rūpēties par deguna veselību – jo, ja deguns ir kārtībā, tad ir daudz mazāk iespēju, ka var izveidoties otīts un sāpēt ausis.

Kā pareizi tīrīt ausis?

Vates kociņi ir izņemti no tirdzniecības un ausu tīrīšanai tie nebūtu jāizmanto, uzsver ārste. Vates kociņi vēsturiski ir domāti skropstu tušas noņemšanai un nav bijuši paredzēti ausu tīrīšanai.

Ir svarīgi saprast, ka ausij nav jābūt ideāli tīrai, jo sērs ir auss aizsargfunkcija. Ausi tīra ar pirkstu pēc dušas vai vannas, cik tālu to var izdarīt, un pēc tam ar mīkstu dvieli ausi izslauka. Var arī veidot no vates turundiņu un ārējo auss eju iztīrīt ar to, bet tālāk cilvēkam pašam auss nebūtu jātīra. Tas pats attiecas ar bērniem – vecāki bērniem ļoti labi var iztīrīt ausis ar vates turundiņu, to var samitrināt arī ar jebkuru eļļu un veiksmīgi iztīrīt ausi.

Profilaktiskā vizīte pie LORa

Foto: Freepik.com/ gpointstudio

Pie LORa jeb otolaringologa var doties ar ģimenes ārsta nosūtījumu, ja ģimenes ārsts uzskata, ka ir nepieciešams. Tāpat vizītē jādodas, ja bērns pēkšņi sūdzas, ka viņam ir aizlikta auss vai ausu sāpes. Ja ģimenes anamnēzē vecākiem ir bijušas problēmas ar ausīm, piemēram, ir bijušas kādas dzirdes problēmas, arī tad vajadzētu bērniņam pārbaudīt dzirdi, iesaka ārste.

Farmaceita padoms

Klīniskā farmaceite stāsta, ka, ja piemeklējušas ausu sāpēs, līdz ārsta vizītei var lietot pretsāpju līdzekļus (paracetamolu vai ibupofēnu), lai mazinātu sāpes. Ar pretsāpju darbību aptiekā nopērkami bezrecepšu līdzekļi ir tablešu, kapsulu, sīrupu, suspensiju un svecīšu formā. Jāizvēlas zāļu forma un deva atbilstoši bērna vecumam un svaram. Par zāļu lietošanu jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu, kas varēs rekomendēt piemērotāko! Degunā var pilināt deguna pilienus, kas, sašaurinot asinsvadus, mazinās tūsku. Ārsts vajadzības gadījumā nozīmēs antibiotikas, kuras jālieto noteiktu dienu skaitu.

Farmaceite neiesaka sāpošo ausi sildīt vai likt sildošas kompreses, jo tās var veicināt iekaisuma procesu. Arī bezrecepšu ausu pilienus neiesaka pilināt pie ausu sāpēm, kamēr pacientu nav apskatījis ārsts, jo tos nedrīkst lietot, ja ir bungādiņas perforācija. Kā arī nevajadzētu ārstēt ausu sāpes pēc tautas metodēm, piemēram, likt ausī pelargoniju jeb tā saukto “ausu puķi”.

Profilaksei laikus stiprini imunitāti un izvēlies laikapstākļiem atbilstošu galvassegu. Rūpēs par savu imunitāti ieteicamas fiziskās nodarbības, pastaigas svaigā gaisā, pilnvērtīgs un daudzveidīgs uzturs, iekļaujot ogas, augļus un dārzeņus, kā arī labs miegs un atpūta.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Otorinolaringoloģija":

Uzņēmumi nozarē "Otorinolaringoloģija"

ReTone, SIA

ReTone, SIA

SIA ReTone strādā pieredzējuši darbinieki, ar vairāk kā 20 gadu pieredzi darbā ar dzirdes aparātiem. Mūsu kolektīvā strādā gan tehniskā servisa un dzirdes akustikas inženieri, gan klientu apkalpošanas speciālisti. Uzņēmuma tehniskie darbinieki ir izgājuši apmācību pie dzirdes aparātu un audioloģiskās aparatūras ražotājiem, kā arī ir apguvuši gan audioloģijas kursu, gan dzirdes akustikas un jaunāko dzirdes aparātu programmēšanas (regulēšanas) programmatūru, tādējādi nodrošinot precīzu dzirdes aparātu pieregulēšanu (pielāgošanu) katra klienta individuālajam dzirdes zudumam un veic kvalitatīvu dzirdes aparātu apkopi un remontu visīsākajos termiņos. Rūpēs par saviem klientiem mūsu speciālisti ik gadu papildina savas zināšanas ražotāju organizētajos kursos, lai piedāvātu kvalitatīvus un uz jaunākajām tehnoloģijām balstītus pakalpojumus! 

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Slikts miegs un neizgulēšanās rada nogurumu, pazemina produktivitāti un paaugstina slimību risku, kā arī paātrina ādas novecošanās procesus. Noskaidrosim, kas ir melatonīns un kā tas var palīdzēt atrisināt miega problēmas! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: "Vegan Fox" kafijas skrubis ķermenim

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Amber Cosmetics" piedāvāja testēt "Vegan Fox" kafijas skrubi ķermenim.

"Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksi gremošanas sistēmai

Novembrī, decembrī un janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvā izmēģināt "Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksu gremošanas sistēmai.

Testa rezultāti: Fermentēts probiotiskais dzēriens ZOE

Testa rezultāti: Fermentēts probiotiskais dzēriens ZOE

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Veselības veikals" piedāvāja testēt fermentētu probiotisko dzērienu ZOE – ar smiltsērkšķiem vai ar medu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Darba laiks

 • P.900-1700
 • O.900-1700
 • T.900-1700
 • C.900-1700
 • P.900-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40103226495
 2. LV40103226495
 3. 23.04.2009
 4. Krišjāņa Barona iela 64 – 23, Rīga, LV-1011
 5. 2021

Apraksts

SIA ReTone strādā pieredzējuši darbinieki, ar vairāk kā 20 gadu pieredzi darbā ar dzirdes aparātiem. Mūsu kolektīvā strādā gan tehniskā servisa un dzirdes akustikas inženieri, gan klientu apkalpošanas speciālisti. Uzņēmuma tehniskie darbinieki ir izgājuši apmācību pie dzirdes aparātu un audioloģiskās aparatūras ražotājiem, kā arī ir apguvuši gan audioloģijas kursu, gan dzirdes akustikas un jaunāko dzirdes aparātu programmēšanas (regulēšanas) programmatūru, tādējādi nodrošinot precīzu dzirdes aparātu pieregulēšanu (pielāgošanu) katra klienta individuālajam dzirdes zudumam un veic kvalitatīvu dzirdes aparātu apkopi un remontu visīsākajos termiņos. Rūpēs par saviem klientiem mūsu speciālisti ik gadu papildina savas zināšanas ražotāju organizētajos kursos, lai piedāvātu kvalitatīvus un uz jaunākajām tehnoloģijām balstītus pakalpojumus! 

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Dzirtes aparāti, Dzirdes pārbaude, Dzirdes aparātu piederumi, dzirdes aparātu remonts, Dzirdes sistēmas.

Dzirdes aparāti, atvērtās auss aparāti ar skaļruni, skaļrunis ausī, audioloģiskas iekārtas Latvijā, dzirdes speciālista mājas vizīte, vizītes Rīgā, vizītes Rīgas rajonā, izbraukums, izbraucam pie klienta uz mājām, dzirdes zuduma noteikšana, aparāta pielāgošana atbilstoši dzirdes zudumam, aparātu labošana, remonts, baterijas, piederumi aparātiem, audioloģiska aparatūra, individuālie ieliktņi monitoru pieslēgšanai, peldieliktņi, individuālie ieliktņi, audioloģiskā aparatūra, dzirdes aparātu piederumi, dzirdes aparātu remonts, aizauss, atvērtās auss, iekšauss, tirdzniecība, pārdošana, dzirdes aparāti, dzirdes aparātu cenas, atvērtās auss aparāti ar skaļruni ausī, audioloģiskās iekārtas, skaļrunis, aizauss aparāti, iekšauss aparāti, atvērtās auss aparāti, pultis, aksesuāri, piederumi, izbraukuma izmeklējumi,dzirdes aparāti ar iebūvētiem akustiskajiem-kustības sensoriem, unikāla dizaina dzirdes aparāti, mazi dzirdes aparāti, budžeta klases dzirdes aparāti, lēti dzirdes aparāti.


Vairāk

Foto 3

Uzlādējamais aizauss dzirdes aparāts
Prompt sērijas dzirdes aparāti
Dzirdes aparāti ar iebūvētiem akustiskajiem kustības sensoriem

Mājas lapa internetā

Video