medicine.lv skaitļos

Lietotāji online211
Aktīvie uzņēmumi12208
Nozares raksti1421
Ekspertu atbildes21477
Kā izvēlēties dzīvesveidam piemērotāko kontracepcijas metodi? Iesaka ginekoloģe : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā izvēlēties dzīvesveidam piemērotāko kontracepcijas metodi? Iesaka ginekoloģe

Aizsardzība no nevēlamas grūtniecības, labāka pasšajūta un augstāka dzīves kvalitāte – pareizi izvēlēta kontracepcijas metode sievietei var sniegt virkni ieguvumu. Kā atrast dzīvesveidam piemērotāko kontracepciju, kādu daļu šīs izvēles veic sieviete pati un kas paliek ārsta pārziņā, stāsta ginekoloģe, dzemdību speciāliste Dr. Dace Matule.

Labākā formula – sievietes vēlmes apvienojumā ar ārsta zināšanām

Pareizajai kontracepcijas metodei ir milzīga nozīme, jo tas ir ilgtermiņa pasākums: kontracepcija ir vajadzīga no dzimumdzīves sākšanās, ko daudzi jaunieši mūsdienās piedzīvo jau 14–16 gadu vecumā, līdz pat menopauzei. Pats galvenais priekšnoteikums, lai sieviete izvēlētos piemērotāko kontracepcijas metodi, ir spēja veidot atklātu sarunu ar ārstu. Ginekologa apmeklējums ir intīma procedūra, un tās veiksmīgai norisei ir ļoti svarīga savstarpēja uzticēšanās: šīs konsultācijas laikā sievietei būtu jāsaņem atbildes uz visiem svarīgajiem jautājumiem gan par savu veselību, gan kontracepciju.

“Nedomāju, ka pastāv universāli ieteikumi, kā rast veiksmīgu, komfortablu un abpusēji pieņemamu saskarsmi. Ārstu darbības stili mēdz atšķirties: kādai ārsts sniegs tieši to saskarsmi, kādu viņa ir gaidījusi, taču citai pacientei saikne ar šo pašu ārstu neizveidosies, tāpēc viņa meklēs citu speciālistu. Galvenais, lai paciente būtu apmierināta ar vizīti un spētu sadzirdēt ārsta ieteikumus. Tā kā vizītē pie ginekologa saruna notiek par pacientes seksualitāti un dzimumdzīvi, ārstam ir jāspēj sniegt drošības sajūtu, un sievietei ir jāatrod ārsts, kurš viņai tādu sniedz,” uzsver ginekoloģe.

Jebkura lēmuma pamatā ir sievietes vēlēšanās vai nevēlēšanās lietot kādu noteiktu kontracepcijas metodi, savukārt ārsts ar savām zināšanām palīdz izvērtēt, vai šāda metode sievietei būtu piemērota. “To, kādu kontracepciju izvēlēties, ietekmē ļoti daudzi faktori. Kontracepcijas efektivitāte un iespējamās blaknes ir saistītas ar pacientes slimības vēsturi, pašreizējo vispārējās veselības un reproduktīvo orgānu stāvokli, vecumu un ķermeņa masas indeksu, dzemdību un grūtniecību skaitu, mēnešreižu ciklu un norisi, to, vai sieviete smēķē un lieto medikamentus, vai ir problēmas ar sirds-asinsvadu sistēmas darbību, vai gadās migrēnas lēkmes. Tāpēc tikai tad, kad iegūta visaptveroša informācija, paciente un ārsts kopā var pieņemt izsvērtu lēmumu,” stāsta ārste.

Tomēr, izvērtējot jebkuru kontracepcijas metodi, jāpatur prātā divi būtiski aspekti. Pirmkārt, tas, cik efektīva ir katra metode – ja sieviete izvēlas nedrošu metodi, viņai jāapzinās, ka var iestāties grūtniecība. Otrkārt, jāsaprot, vai sieviete izvēlēto metodi varēs lietot pareizi, lai tā būtu efektīva. Piemēram, izvēloties hormonālās kontracepcijas tabletes, tās jālieto regulāri katru dienu, kontracepcijas plāksteri jāatceras nomainīt reizi nedēļā u. tml.

Kontracepcijas tabletes – ne tikai kontraceptīvos nolūkos

Ginekoloģe savā praksē sastop daudz nedzemdējušu sieviešu, kuras ļoti bieži izvēlas hormonālās kontracepcijas tabletes galvenokārt sāpīgu mēnešreižu atvieglošanai un asiņošanas samazināšanai. Tomēr savi nekontraceptīvie ieguvumi ir jebkurā vecuma grupā, lietojot dažādas metodes – gan hormonālās kontracepcijas tabletes, gan intrauterīno spirāli, maksts riņķi vai hormonālo plāksteri. Regulārs cikls, mazāk sāpīgas mēnešreizes, mazāks diskomforts, kas saistīts ar spontānu menstruālo ciklu – tie ir būtiski ieguvumi sievietes pašsajūtai un dzīves kvalitātei jebkurā vecumā. Turklāt mazāks asins zudums palīdz izvairīties no dzelzs deficīta un līdz ar to skābekļa deficīta svarīgos orgānos.

Daudz nekontraceptīvo ieguvumu ir arī perimenopauzē pirms klimaksa iestāšanās – regulārs menstruālais cikls, prognozējamas asiņošanas, samazināts asins zudums un karstuma viļņi, aizsardzība pret osteoporozi. Hormonālo kontracepciju var lietot perimenopauzē līdz 54–55 gadu vecumam un tad, vadoties pēc pašsajūtas, pāriet uz hormonus aizvietojošu terapiju.

Būtiska ir arī pēcdzemdību kontracepcija sievietēm, kuras ilgstoši baro bērniņu ar krūti un kurām atjaunojas menstruālais cikls, bet nākamo grūtniecību sieviete vēl neplāno.

Kontracepcija nav līgums uz mūžu, bet konkrēta dzīves perioda “apdrošināšana”

“Visām sievietēm un visiem pāriem nav obligāti jālieto hormonālā kontracepcija. Ļoti svarīgs ir partnera faktors. Ja partneris nav pastāvīgs, ir tikai viens noteikums: nav prezervatīva – nav seksa, un hormonālo kontracepciju var pievienot vien papildu drošībai. Ja ir regulārs partneris, tāpat jāņem vērā partnera vecums un veselības stāvoklis, pāra plāni attiecībā uz grūtniecības plānošanu. Katras sievietes gadījums ir individuāls. Jā, vairāk nepamatotu bažu sievietēm saistās tieši ar hormonālo kontracepciju – šķiet, ka noteikti pieaugs svars, noteikti būs depresija, noteikti jāveic hormonu analīze, lai piemeklētu labākās tabletes. Bet tas nebūt nav obligāti, daudz svarīgāks ir sievietes kopējais veselības stāvoklis un reproduktīvo orgānu stāvoklis,” stāsta ārste.

Tāpat kā daudzas citas medicīnas un zinātnes jomas, arī hormonālā kontracepcija piedzīvo nozīmīgu evolūciju. Mūsdienās pieejamie preparāti nav salīdzināmi ar tiem, kādus lietoja iepriekšējā paaudze un kas lielā mērā ir radījuši virkni dažādu aizspriedumu pret hormonālo kontracepciju kopumā. Nu arī Latvijā ir pieejamas kontracepcijas tabletes ar jaunu estrogēnu – estetrolu. Tas ir dabisks estrogēns, kas salīdzinājumā ar līdz šim pieejamajiem darbojas citādi – tam ir neitrāla iedarbība uz aknām, līdz ar to minimāla ietekme uz, piemēram, krūts audu šūnām un pierādīts augstāks drošības profils. Ja sieviete bažījas par hormonālās kontracepcijas ietekmi uz savu organismu, tomēr viņai šķiet, ka hormonālā kontracepcija būtu ērts risinājums, šis ir viens no ceļiem, kuru var izvēlēties. Ginekoloģe uzsver – izvēloties kontracepcijas metodi, paciente un ārsts ir nonākuši tikai pusceļā. Sarunai noteikti ir jāturpinās, sevišķi uzsākot lietot hormonālo kontracepciju – pēc trim mēnešiem būs skaidrs, kā paciente ar konkrēto līdzekli sadzīvo: “Ja paciente ar izvēlēto līdzekli nejūtas labi, ir iespēja nomainīt hormonālās kontracepcijas tabletes uz citām un izvēlēties tādas, kas sniedz ieguvumus veselībai un pašsajūtai. Pirmā neveiksme nebūt nenozīmē, ka hormonālajai kontracepcijai jāatmet ar roku.”

Lai jebkura kontracepcija darbotos efektīvi, tā ir pareizi jālieto, tas attiecas ne tikai uz hormonālās kontracepcijas tabletēm. “Neviena kontracepcijas metode nav neatgriezeniska vai nepārejoša, izņemot vazektomiju vīriešiem vai olvadu nosiešanu sievietēm. Kontracepcija nav līgums uz mūžu, ir ļoti daudz iespēju, taču svarīga ir pacientes līdzestība un dzīves prioritāšu apzināšanās, kas nosaka, uz cik ilgu laiku viņa vēlas izsargāties no grūtniecības, un lielā mērā palīdz izvēlēties īsto metodi,” rezumē ģinekoloģe.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Ārstu privātprakses, speciālisti":

Uzņēmumi nozarē "Ārstu privātprakses, speciālisti"

Latvijas Amerikas acu centrs, SIA

Latvijas Amerikas acu centrs, SIA

"Latvijas Amerikas acu centrs" (LAAC) ir pirmā privātā acu klīnika Baltijā, kurā tiek veikta acu veselības un redzes diagnostika un ambulatora vai stacionāra acu slimību ārstēšana pieaugušajiem un bērniem. Diagnostikas un ārstēšanas procesā augsti kvalificēta personāla pārraudzībā tiek izmantota ES un ASV augstākās kvalitātes standartiem atbilstoša, regulāri pārbaudīta un sertificēta oftalmoloģiskā aparatūra. LAAC filozofija un misija - izmantojot pieejamās profesionālās izaugsmes iespējas, pakāpties pašiem un nodot savas zināšanas tālāk, lai attīstītos visa nozare un pacienti laikus saņemtu profesionālu un kvalitatīvu palīdzību.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Par godu e-veikala EVOLU.LV atklāšanai izsludinām unikālu 30% atlaidi visam veikala sortimentam*. Atlaide tiks aktivizēta, pasūtījuma noformēšanas laikā ievadot promo kodu. Ienāciet šeit: www.evolu.lv, izvēlieties preces, ievadiet promo kodu un saņemiet atlaidi!

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

Lai sniegtu ādai nepieciešamās rūpes, tu vari pieturēties pie 3 soļu principa – attīrīt, atjaunot un mitrināt. Šie vienkāršie ikdienas ieradumi ļaus tavai āda starot, un skatīties uz sevi spogulī varēsi ar smaidu sejā.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"ApiMI" sejas krēmu komplekts vīriešiem un sievietēm

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt dermataloģiski testētus Sejas krēmus gan puišiem, gan meitenēm.

"Green Wing Paleo Skincare" – eļļa sejai, kas ideāli piemērota lietošanai rudenī

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Wing Paleo Skincare" piedāvā izmēģināt 100% dabīgu paleo kosmētiku – eļļu sejai. 

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt atjaunojošu pretgrumbu serumu sejai un acu ādai.

Testa rezultāti: "ApiMi" Ķermeņa losjons ar propolisu un sarkanā āboliņa ekstraktu

Testa rezultāti:

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvāja izmēģināt Ķermeņa losjonu ar propolisu un sarkanā āboliņa ekstraktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Septembris Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā – Senioru mēnesis! Tiek nodrošināta 20% atlaide flebologa konsultācijai, izmeklējumam un vēnu lāzeroperācijām. Veselas kājas – ātri un bez sāpēm!

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mūsu organisma funkciju normālai norisei D vitamīna nepieciešamība ir jau zinātniski pierādīta. Latvijā aptiekās D vitamīns pieejams gan kā uztura bagātinātājs, gan kā recepšu zāles. 

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Latvijas Amerikas acu centrs, SIA

Latvijas Amerikas acu centrs, SIA
Turpinām strādāt klātienē!

Darba laiks

 • P.800-1800
 • O.800-1800
 • T.800-1800
 • C.800-1800
 • P.800-1800
 • S.-
 • Sv.-
 • S. pēc iepriekšēja pieraksta

Juridiskie dati

 1. 40003164837
 2. LV40003164837
 3. "SEB banka", "Rīdzenes" filiāle
 4. LV11UNLA0002010467033
 5. 26.11.1993
 6. Augusta Deglava iela 12A, Rīga, LV-1009

Saistītie uzņēmumi, veikali, filiāles

 1. Bruņinieku 8, Rīga, LV-1010
  26359225

 2. K.Barona 3, Rīga, LV-1050
  26470907

 3. Ieriķu 3, TC "Domina", Rīga, LV-1084
  29436344

Apraksts

"Latvijas Amerikas acu centrs" (LAAC) ir pirmā privātā acu klīnika Baltijā, kurā tiek veikta acu veselības un redzes diagnostika un ambulatora vai stacionāra acu slimību ārstēšana pieaugušajiem un bērniem. Diagnostikas un ārstēšanas procesā augsti kvalificēta personāla pārraudzībā tiek izmantota ES un ASV augstākās kvalitātes standartiem atbilstoša, regulāri pārbaudīta un sertificēta oftalmoloģiskā aparatūra. LAAC filozofija un misija - izmantojot pieejamās profesionālās izaugsmes iespējas, pakāpties pašiem un nodot savas zināšanas tālāk, lai attīstītos visa nozare un pacienti laikus saņemtu profesionālu un kvalitatīvu palīdzību.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Amerikas acu centrs, Acu ārsts bērniem, Acu klīnika.

Latvijas Amerikas acu centrs, LAAC klīnika, acu ārsts, acu operācijas, redzes korekcija, optika, brilles, kontaktlēcas, lāzers, acis, oftalmologs, lāzeroperācija, glaukoma, katarakta, šķielēšana, plastiskās operācijas, plakstu plastika, plastikas operācijas, redze bērniem, acu ārsts bērniem, redzes pārbaude bērniem, bērnu acu ārsts, apdrošināšana, apdrošināšanas polise, BTA, Ergo Dzīvība, Seesam Latvia, If Latvia, InterRisk Vienna Insurance Group, Compensa Life Vienna Insurance Group, Baltijas apdrošināšanas nams, BAN, Tallinas iela, ARS, Veselības centrs, acu veselības centrs, medicīna, acu slimības, acu saslimšanas, acu slimību ārstēšana, acu slimību ārstēšanas konsultācijas, veselības konsultācijas, redzes veselība, redzes korekcija bez lāzera, kolamēra lēcas, intraokulāras kolamēra lēcas, atgriezeniskas redzes korekcijas procedūras, profesionāla redzes korekcija, profesionalitāte, pieredzējuši mediķi, pieredzējuši medicīnas eksperti, profesionālā medicīniskā palīdzība, profesionāla medicīniskā palīdzība, diagnostika, redzes diagnostika, acu pārbaude, redzes pārbaude, acu pārbaude bērniem, lāzerterapija, ķirurģija, Nacionālā veselības dienesta pakalpojumi, acu spiediena mērītāju noma, redzes asuma pārbaude, refrakcija, briļļu receptes izrakstīšana, acs iekšējā spiediena kontrole, redzes lauka noteikšana ar skrīninga metodi, acs priekšējo daļu biomikroskopiska izmeklēšana, tiešā oftalmoskopija, netiešā oftalmoskopija, diagnozes noteikšana, terapijas nozīmēšana, acu lāzerķirurģija, termolāzers, fotodestruktīvais lāzers, tīklenes saslimšanas, tīklenes plīsuma bloķēšana, mākulas deģenerācija, diabētiskā retinopātija, krusas grauda izņemšana, cistas likvidēšana, plakstu iegriešanās novēršana, plakstu izgriešanās novēršana, plakstu ādas jaunveidojumu operācijas, kataraktas operācijas, mākslīgās lēcas implantācija, glaukomas operācijas, šķielēšanas labošanas operācijas, tīklenes atslāņošanās operācijas, redzes korekcijas operācijas, acu plaktiņu plastiskās operācijas, redzenes transplantācijas operācijas, ambulatorie pakalpojumi, ķirurģiskās manipulācijas, NVD apmaksātie pakalpojumi.


Vairāk

Foto 8

Latvijas Amerikas Acu centrs Rīgā
Acu ārsti Rīgā
Acu slimību ārstēšana Rīgā
Briļļu tirdzniecība Rīgā
Redzes korekcija Rīgā
Acu lāzeroperācijas
Optikas briļļu tirdzniecība Rīgā
Acu centrs Rīgā

Mājas lapa internetā