Atrast spēku nespēkā jeb – kā sadzīvot ar invaliditāti? Stāsta terapeite

sadzivosana ar invaliditati

Invaliditāte nav tikai pārejošas grūtības, bet zaudējums, ar ko jāsadzīvo visu atlikušo dzīvi. Kā pieņemt diagnozi, neiegrimstot bezcerībā, un kur atrast resursus dzīves kvalitātes uzlabošanai pat tad, ja tā ir ļoti ierobežota, pārdomās dalās kognitīvi biheiviorālā terapeite Karīna Strode.

Iekļaut invaliditāti savā identitātē

Pirmais un grūtākais solis ir pieņemt invaliditāti un iekļaut to savā identitātē. Cilvēki, kuri ar slimību spiesti sadzīvot kopš dzimšanas, nepazīst citu realitāti, taču tiem, kuri invaliditāti ieguvuši dzīves laikā, var būt grūti samierināties ar pārmaiņām. Dažkārt gadās, ka cilvēks vairs nejūtas piederīgs videi, kuras daļa bija līdz šim, bet vienlaikus nespēj iekļauties jaunajā kopienā. Gluži dabiska reakcija ir noliegums, vēlme pierādīt, ka nekas nav mainījies. Taču izmaiņas ir. Invaliditāte allaž nes līdzi zaudējumu, kurš ir jāizsēro un jāpieņem. Tomēr nevajadzētu iekāpt arī otrā grāvī – padarīt invaliditāti par visu, ar ko cilvēks sevi identificē. Tā ir nozīmīga daļa no dzīves, bet nav visa dzīve.

Sapratne palīdz vairāk nekā padomi!

Saņemies! Viss būs labi! Citiem ir vēl sliktāk! Tie ir vārdi, ko bieži sakām grūtībās nonākušiem cilvēkiem. Tomēr tas nav labākais veids, kā sniegt atbalstu. Tam, kurš pārdzīvo kādu zaudējumu, vairāk par visu ir vajadzīga mūsu sapratne, nevis padomi. Tikai pēc tam, kad esam snieguši sava pleca sajūtu un palīdzējuši pieņemt grūtības, mēs varam aicināt cilvēku uz attīstību. Ja sākam no otra gala un cenšamies dot uzmundrinājumu un padomus, pirms esam izrādījuši empātiju, cilvēks nejūtas saprasts. Viņam nav resursu un instrumentu, lai saņemtos, tāpēc viņš var noslēgties sevī. Tuvinieku vēlme visu izlabot, ir saprotama, taču sākuma stadijā svarīgākais ir vienkārši būt līdzās, klausīties necenzējot un būt kopā ar otru viņa sāpēs.

Objektīvie ierobežojumi

Kad mudinām cilvēkus ar invaliditāti būt aktīviem un integrēties sabiedrībā, mums jāatceras, ka runa jau nav tikai par viņu vēlmi vai nevēlēšanos iziet no mājas. Tie, kuri izvēlas palikt četrās sienās, šādu lēmumu bieži vien pieņem tikai tāpēc, ka nespēj pārvarēt objektīvās grūtības. Ja, piemēram, cilvēks dzīvo daudzdzīvokļu mājā bez lifta, ja katra kustība izraisa sāpes, vai ir ļoti ierobežoti finanšu līdzekļi, ir grūti saņemties.

Varam mudināt cilvēku meklēt iekšējos resursus, tomēr mums jāparūpējas arī par ārējās vides pieejamību, vismaz daļēju objektīvo šķēršļu mazināšanu un cilvēka neatkarības veicināšanu. Ja ārējie apstākļi ļauj būt aktīvam, cilvēkam ir pieejama sava atbalsta sistēma un arī valstiskā līmenī tā tiek nodrošināta (piemēram, atbalsta grupas, asistenta pakalpojumi), ir vieglāk atrast motivāciju, lai pārvarētu grūtības.

Ja objektīvās grūtības ir ļoti lielas vai invaliditāte ir ļoti smaga, ir grūti cerēt uz gaišu nākotni. Šajā gadījumā jautājums ir par to, kā pēc iespējas labāk nodzīvot dzīvi, kas ir dota. Kas ir tā viena lieta, ko es varu darīt šobrīd? Kā es varu atvieglot sava bērna vai savu ikdienu? Vai varu vairot mieru, laipnību un sarunas? Vai varam būt atbalsts viens otram un atrast atbalstu, kopības sajūtu arī citur?

Sabiedrības attieksme – svarīgs integrācijas priekšnoteikums

Pie ārējās vides var pieskaitīt arī mūsu kā sabiedrības attieksmi. Daļa cilvēku ar invaliditāti izvairās no publiskām vietām, jo jūtas neērti. Īpaši tas attiecas uz cilvēkiem ar garīgo invaliditāti, jo tā nav tik acīmredzama kā fiziskā. Ja, piemēram, bērns, kuram konstatēts autisms, sāk uzvesties skaļi un nesaprotami, apkārtējie mēdz uz viņu skatīties ar nosodījumu un pat izsaka dzēlīgus komentārus, nesaprotot, ka bērna uzvedību nosaka slimība.

Ja mums šķiet, ka cilvēks ar kaut ko netiek galā, mēs varam pieiet klāt un apjautāties, vai un kāda palīdzība viņam nepieciešama, taču nevajadzētu mesties palīdzēt bez prasīšanas, piemēram, sākt stumt ratiņkrēslu, mēģināt nomierināt svešu bērnu, ja vecāki ir turpat līdzās. Proaktīva uzvedība ir vajadzīga, taču tai nevajadzētu būt uzmācīgai.

Subjektīvās grūtības un mērķu pārformulēšana

Cilvēki, sastopoties ar invaliditāti, bieži ieslīgst depresijā, jo viņiem ir grūti samierināties ar līdzšinējā dzīvesveida un sapņu zaudēšanu. Ir vajadzīgs diezgan ilgs laiks, lai cilvēks pieņemtu jauno situāciju un pārformulētu mērķus. Līdzīgi kā jebkurš cits sēru process, diagnozes pieņemšana var ilgt pat gadu un ilgāk. Un tikai tad, kad cilvēks beidzot pieņem, ka "šī ir mana zeme, no kuras atsperties", var sākties pārmaiņas. Ļoti svarīgi šajā posmā nepalikt vienam un meklēt komunikāciju ar cilvēkiem, kuri sastapušies ar līdzīgu pieredzi. Kopiena ir tā, kas var sniegt gan emocionālu atbalstu, gan praktiskus padomus ikdienā.

Resursu meklēšana un mazie ikdienas soļi

Cilvēkam ir grūti dzīvot bez mērķiem un jēgas. Pat, ja sākumā nespējam noformulēt mērķus, sākot darboties, ir lielāka iespēja, ka mērķi radīsies. Darbošanās palīdzēs justies labāk, īpaši tad, ja uzstādīsim reālistiskas prasības pret sevi un pratīsim nesalīdzināt savas iespējas ar to, kas ir bijis, vai ar to, kā ir citiem. Iespējams iegriezt pozitīvo apburto loku – jo labāk jutīsimies un redzēsim rezultātu, jo vairāk gribēsies darboties. Mērķiem ir jābūt tādiem, lai cilvēkam ir skaidrs gan pirmais solis, gan iespēja plānot nelielas, pakāpeniskas aktivitātes tā sasniegšanai. Viens no lielajiem mērķiem varētu būt savas neatkarības veicināšana. Vēlams pierakstīt rezultātus, jo tas ļauj ieraudzīt arī nelielas izmaiņas, kā arī mazāk pārdzīvot "atkritienus"! Liela nozīme ir dienas ritma uzturēšanai un mazajiem ikdienas uzvedumiem, katru dienu atrodot vietu kādai fiziskai, kādai prieka un kādai gandarījuma aktivitātei – iespēju robežās vēlams kustēties, meklēt sarunu biedrus, un izdarīt dienas laikā ko tādu, kas prasa piepūli, bet rada arī padarīta darba sajūtu un vietu apbalvojumam un atpūtai.

Papildu informācija:

Nāc un ieklausies kognitīvi biheiviorālās terapeites diskusijā ar psihoterapeiti Ainu Poišu un geštaltterapeiti Elīnu Zelčāni atbalsta dienā personām ar īpašām vajadzībām un viņu līdzcilvēkiem "Tu neesi viens!". Psiholoģiskā atbalsta punkts darbosies 14.septembrī no pulksten 12.00 līdz 15.00 modes un izklaides centra Rīga Plaza (A) TELPAS DARBNĪCĀ pie ieejas Ņujorka!

Visas dienas garumā gan lieliem, gan maziem būs iespēja piedalīties BEZMAKSAS radošajās darbnīcās, apmeklēt nodarbības, saņemt psihologu un invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" konsultācijas, kā arī apmeklēt Valmieras kinostudijas teātra izrādi "Trīs sivēntiņi" un muzikāli humoristiskās Valmieras drāmas teātra aktieru apvienības "Žerāri" koncertu.

Tu neesi viens! Pavadi aktīvu dienu kopā ar līdzcilvēkiem! Visas aktivitātes ir BEZMAKSAS! Vēlama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni: 26 118 444. Plašāka informācija: www.veseligsridzinieks.lv. Pasākumu organizē Rīgas domes Labklājības departaments Eiropas Savienības Sociālā fonda projekta "Mēs par veselīgu Rīgu – daudzveidīgi un pieejami veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi!" ietvaros.

Apmeklējot pasākumu, tā dalībnieki piekrīt, ka pasākuma laikā var tiks uzņemtas fotogrāfijas un video, kas var tikt publicēti mājas lapā www.veseligsridzinieks.lv un Rīgas domes Labklājības departamenta sociālo tīklu kontos. Pasākuma laikā apmeklētājiem tiks lūgts aizpildīt anketu ar personu datiem, dati tiks apstrādāti saskaņā ar Datu aizsardzības regulu.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Rehabilitācija":

Nedēļas tēma

Klīnika "Headline" – vispusīga augsta līmeņa ausu, kakla un deguna slimību (LOR) diagnostika un ārstēšana

Klīnika "Headline" – vispusīga augsta līmeņa ausu, kakla un deguna slimību (LOR) diagnostika un ārstēšana

Hroniskas iesnas, alerģiskais rinīts, krākšana, miega apnoja, sāpes ausīs un sēra korķi, sāpošs kakls un pietūkušas mandeles – šie un citi deguna, ausu un kakla veselības traucējumi nav sveši lielai daļai no mums un ir plaši izplatīti visā pasaulē. Tomēr daļa steidzas rast risinājumu nekavējoties, savukārt citi samierinās ar problēmu, līdz attopas, ka slimība vai iekaisums pāraudzis hroniskā formā.

Aktuālie piedāvājumi

Nesāpīga zobu ārstēšana ar gēlu Brix3000

Nesāpīga zobu ārstēšana ar gēlu Brix3000

Attīstoties mūsdienu zinātnei, nesāpīga vizīte pie zobārsta tik tiešām ir iespējama! Brix3000 – papaīnu saturošu želeja, kas radīta speciāli kariesa izņemšanai bez anestēzijas, urbšanas un bez sāpēm!

Zolitūdes mikrorajona iedzīvotājiem beidzot pašiem savs veselības centrs – MFD Veselības centrs "Zolitūde"!

Zolitūdes mikrorajona iedzīvotājiem beidzot pašiem savs veselības centrs – MFD Veselības centrs "Zolitūde"!

Šā gada maijā Zolitūdē tirdzniecības centra VENTA telpās tika atvērts MFD Veselības centrs ZOLITŪDE ar mērķi sniegt apkārtnes iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus veselības aprūpē. 

Video

Produktu testi

"Dr. Pakalns Select Easy Breathe"

"Dr. Pakalns Select Easy Breathe"

Oktobrī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "Dr. Pakalns Select" piedāvā testēt produktus, kas būs noderīgi saaukstēšanās gadījumā.

"Pharmaceris H-Sensitonin" – nomierinošs micelārais šampūns jutīgai galvas ādai

"Pharmaceris H-Sensitonin" <b>– </b>nomierinošs micelārais šampūns jutīgai galvas ādai

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar SIA "G.Miežis Ārsts" piedāvā testēt nomierinošu šampūnu jutīgai galvas ādai "Pharmaceris H-SENSITONIN". 

Uztura bagātinātājs "Flexagen Forte" – locītavu veselībai un kustību komfortam

Uztura bagātinātājs "Flexagen Forte" – locītavu veselībai un kustību komfortam

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar vitamini.lv piedāvā testēt uztura bagātinātāju "Flexagen Forte" locītavu veselībai un kustību komfortam.

Uzņēmējs runā

Nesāpīga zobu ārstēšana ar gēlu Brix3000

chair

Attīstoties mūsdienu zinātnei, nesāpīga vizīte pie zobārsta tik tiešām ir iespējama! Brix3000 – papaīnu saturošu želeja, kas radīta speciāli kariesa izņemšanai bez anestēzijas, urbšanas un bez sāpēm!

Kas jāzina par ārstniecisko pedikīru

foot

Klasiskais jeb higiēniskais pedikīrs ir piemērots dermatoloģiski veselām pēdām. Ārstnieciskās pēdu aprūpes mērķis ir pareiza pēdu kopšana un atveseļošana. Šie divi pedikīra veidi būtiski atšķiras, jo klasiskajā pedikīrā dominē skaistumkopšana, bet ārstnieciskajā – atveseļošana.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Darba laiks

 • P.900-2000
 • O.900-2000
 • T.900-2000
 • C.900-2000
 • P.900-2000
 • S.900-2000
 • Sv.900-2000

Dokumenti

Juridiskie dati

 1. 09.11.1995
 2. Rīga, Bruņinieku iela 49 k-2, LV-1011
 3. 2018
 4. 09.11.1995

Apraksts

Mūsu klīnikas uzdevums ir ne tikai pilnas diagnostikas realizācija pareizās diagnozes noteikšanai, bet arī tieša kontakta uzturēšana ar pacientu arī pēc ārstēšanas, sadarbība ar mūsu speciālistiem. Plašs pakalpojumu klāsts: konsultācijas, diagnostika un ārstniecība - lai palīdzētu katram klientam! Mūsdienīgas tehnoloģijas: inovatīvas diagnostikas metodes, ārstēšana un rehabilitācija. Personalizēta medicīna: mēs ticam, ka vislabākie rezultāti var būt sasniegti tikai ar personīgu attieksmi. Dienas stacionārs: iespēja atrasties ārstu uzraudzībā paātrinās dzīšanas procesu. Zinoši speciālisti: mūsu centrā pieņem radiologi, kardiologi, fizioterapeiti, onkologi, ginekologi un daudz citi. Latvijas labāko ārstu komanda mūsu klīnikā piedāvā: imunitātes stiprināšanu pēc rūpīgas organisma diagnostikas veikšanas, mūsdienīgas ārstēšanas metodes, rehabilitāciju un slimību profilaksi. 
Vairāk

Atslēgvārdi

Klīnika, ārsts, veselības centrs, medicīnas centrs, diagnostikas centrs,
slimības, proktologs, hemoroīdi, aizcietējums, caureja, traumatologs,
ortopēds, ginekologs, aborts, grūtniecība, kolposkopija, hlamīdijas,
sifiliss, papilomas vīruss, dzemdes kakla vēzis, olnīcu vēzis,
ķirurgs, kardiologs, sirds mazspēja, infarkts, hipertonija, ehokardiogrāfija,
radiologs, asinsvadu USG, diagnostika, doplerogrāfija galvas asinsvadiem,
sirds, vairogdziedzeris, ultrasonogrāfija, dermatovenerologs, urologs,
nierakmeņi, hematologs, dzelzs trūkums organismā, mazasinība,
dermatologs, kašķis, kārpa, varžacis, kārpas, masāža, pilates,
fizioterapeits, teipošana, ārstnieciskā vingrošana, grūtnieču vingrošana,
rehabilitācija, imunitātes stiprināšana, laima slimība, encefalīts,
epšteina barra vīruss, alerģija, helikobaktērija, mononukleoze,
laktozes nepanesība, hepatīts, HIV, AIDS, vēzis, leikēmija, prostatas vēzis,
dzimumzīmju pārbaude, obligātā veselības pārbaude, aknu ciroze,
depresija, galvassāpes, bezmiegs, veģetatīvā distonija, psihologs,
onkologs, onkoloģijas centrs, onkoloģija, rigvir, ādas vēzis,
plaušu vēzis, kuņģa vēzis, leikocīti, eritrocīti, hemoglobīns,
glikoze, trombocīti, asins analīzes, anēmija, limfocīti, pilna asins aina,
gripa, vakcinācija, iesnas, vīruss.
Vairāk

Saistītie resursi