Atrast spēku nespēkā jeb – kā sadzīvot ar invaliditāti? Stāsta terapeite

sadzivosana ar invaliditati

Invaliditāte nav tikai pārejošas grūtības, bet zaudējums, ar ko jāsadzīvo visu atlikušo dzīvi. Kā pieņemt diagnozi, neiegrimstot bezcerībā, un kur atrast resursus dzīves kvalitātes uzlabošanai pat tad, ja tā ir ļoti ierobežota, pārdomās dalās kognitīvi biheiviorālā terapeite Karīna Strode.

Iekļaut invaliditāti savā identitātē

Pirmais un grūtākais solis ir pieņemt invaliditāti un iekļaut to savā identitātē. Cilvēki, kuri ar slimību spiesti sadzīvot kopš dzimšanas, nepazīst citu realitāti, taču tiem, kuri invaliditāti ieguvuši dzīves laikā, var būt grūti samierināties ar pārmaiņām. Dažkārt gadās, ka cilvēks vairs nejūtas piederīgs videi, kuras daļa bija līdz šim, bet vienlaikus nespēj iekļauties jaunajā kopienā. Gluži dabiska reakcija ir noliegums, vēlme pierādīt, ka nekas nav mainījies. Taču izmaiņas ir. Invaliditāte allaž nes līdzi zaudējumu, kurš ir jāizsēro un jāpieņem. Tomēr nevajadzētu iekāpt arī otrā grāvī – padarīt invaliditāti par visu, ar ko cilvēks sevi identificē. Tā ir nozīmīga daļa no dzīves, bet nav visa dzīve.

Sapratne palīdz vairāk nekā padomi!

Saņemies! Viss būs labi! Citiem ir vēl sliktāk! Tie ir vārdi, ko bieži sakām grūtībās nonākušiem cilvēkiem. Tomēr tas nav labākais veids, kā sniegt atbalstu. Tam, kurš pārdzīvo kādu zaudējumu, vairāk par visu ir vajadzīga mūsu sapratne, nevis padomi. Tikai pēc tam, kad esam snieguši sava pleca sajūtu un palīdzējuši pieņemt grūtības, mēs varam aicināt cilvēku uz attīstību. Ja sākam no otra gala un cenšamies dot uzmundrinājumu un padomus, pirms esam izrādījuši empātiju, cilvēks nejūtas saprasts. Viņam nav resursu un instrumentu, lai saņemtos, tāpēc viņš var noslēgties sevī. Tuvinieku vēlme visu izlabot, ir saprotama, taču sākuma stadijā svarīgākais ir vienkārši būt līdzās, klausīties necenzējot un būt kopā ar otru viņa sāpēs.

Objektīvie ierobežojumi

Kad mudinām cilvēkus ar invaliditāti būt aktīviem un integrēties sabiedrībā, mums jāatceras, ka runa jau nav tikai par viņu vēlmi vai nevēlēšanos iziet no mājas. Tie, kuri izvēlas palikt četrās sienās, šādu lēmumu bieži vien pieņem tikai tāpēc, ka nespēj pārvarēt objektīvās grūtības. Ja, piemēram, cilvēks dzīvo daudzdzīvokļu mājā bez lifta, ja katra kustība izraisa sāpes, vai ir ļoti ierobežoti finanšu līdzekļi, ir grūti saņemties.

Varam mudināt cilvēku meklēt iekšējos resursus, tomēr mums jāparūpējas arī par ārējās vides pieejamību, vismaz daļēju objektīvo šķēršļu mazināšanu un cilvēka neatkarības veicināšanu. Ja ārējie apstākļi ļauj būt aktīvam, cilvēkam ir pieejama sava atbalsta sistēma un arī valstiskā līmenī tā tiek nodrošināta (piemēram, atbalsta grupas, asistenta pakalpojumi), ir vieglāk atrast motivāciju, lai pārvarētu grūtības.

Ja objektīvās grūtības ir ļoti lielas vai invaliditāte ir ļoti smaga, ir grūti cerēt uz gaišu nākotni. Šajā gadījumā jautājums ir par to, kā pēc iespējas labāk nodzīvot dzīvi, kas ir dota. Kas ir tā viena lieta, ko es varu darīt šobrīd? Kā es varu atvieglot sava bērna vai savu ikdienu? Vai varu vairot mieru, laipnību un sarunas? Vai varam būt atbalsts viens otram un atrast atbalstu, kopības sajūtu arī citur?

Sabiedrības attieksme – svarīgs integrācijas priekšnoteikums

Pie ārējās vides var pieskaitīt arī mūsu kā sabiedrības attieksmi. Daļa cilvēku ar invaliditāti izvairās no publiskām vietām, jo jūtas neērti. Īpaši tas attiecas uz cilvēkiem ar garīgo invaliditāti, jo tā nav tik acīmredzama kā fiziskā. Ja, piemēram, bērns, kuram konstatēts autisms, sāk uzvesties skaļi un nesaprotami, apkārtējie mēdz uz viņu skatīties ar nosodījumu un pat izsaka dzēlīgus komentārus, nesaprotot, ka bērna uzvedību nosaka slimība.

Ja mums šķiet, ka cilvēks ar kaut ko netiek galā, mēs varam pieiet klāt un apjautāties, vai un kāda palīdzība viņam nepieciešama, taču nevajadzētu mesties palīdzēt bez prasīšanas, piemēram, sākt stumt ratiņkrēslu, mēģināt nomierināt svešu bērnu, ja vecāki ir turpat līdzās. Proaktīva uzvedība ir vajadzīga, taču tai nevajadzētu būt uzmācīgai.

Subjektīvās grūtības un mērķu pārformulēšana

Cilvēki, sastopoties ar invaliditāti, bieži ieslīgst depresijā, jo viņiem ir grūti samierināties ar līdzšinējā dzīvesveida un sapņu zaudēšanu. Ir vajadzīgs diezgan ilgs laiks, lai cilvēks pieņemtu jauno situāciju un pārformulētu mērķus. Līdzīgi kā jebkurš cits sēru process, diagnozes pieņemšana var ilgt pat gadu un ilgāk. Un tikai tad, kad cilvēks beidzot pieņem, ka "šī ir mana zeme, no kuras atsperties", var sākties pārmaiņas. Ļoti svarīgi šajā posmā nepalikt vienam un meklēt komunikāciju ar cilvēkiem, kuri sastapušies ar līdzīgu pieredzi. Kopiena ir tā, kas var sniegt gan emocionālu atbalstu, gan praktiskus padomus ikdienā.

Resursu meklēšana un mazie ikdienas soļi

Cilvēkam ir grūti dzīvot bez mērķiem un jēgas. Pat, ja sākumā nespējam noformulēt mērķus, sākot darboties, ir lielāka iespēja, ka mērķi radīsies. Darbošanās palīdzēs justies labāk, īpaši tad, ja uzstādīsim reālistiskas prasības pret sevi un pratīsim nesalīdzināt savas iespējas ar to, kas ir bijis, vai ar to, kā ir citiem. Iespējams iegriezt pozitīvo apburto loku – jo labāk jutīsimies un redzēsim rezultātu, jo vairāk gribēsies darboties. Mērķiem ir jābūt tādiem, lai cilvēkam ir skaidrs gan pirmais solis, gan iespēja plānot nelielas, pakāpeniskas aktivitātes tā sasniegšanai. Viens no lielajiem mērķiem varētu būt savas neatkarības veicināšana. Vēlams pierakstīt rezultātus, jo tas ļauj ieraudzīt arī nelielas izmaiņas, kā arī mazāk pārdzīvot "atkritienus"! Liela nozīme ir dienas ritma uzturēšanai un mazajiem ikdienas uzvedumiem, katru dienu atrodot vietu kādai fiziskai, kādai prieka un kādai gandarījuma aktivitātei – iespēju robežās vēlams kustēties, meklēt sarunu biedrus, un izdarīt dienas laikā ko tādu, kas prasa piepūli, bet rada arī padarīta darba sajūtu un vietu apbalvojumam un atpūtai.

Papildu informācija:

Nāc un ieklausies kognitīvi biheiviorālās terapeites diskusijā ar psihoterapeiti Ainu Poišu un geštaltterapeiti Elīnu Zelčāni atbalsta dienā personām ar īpašām vajadzībām un viņu līdzcilvēkiem "Tu neesi viens!". Psiholoģiskā atbalsta punkts darbosies 14.septembrī no pulksten 12.00 līdz 15.00 modes un izklaides centra Rīga Plaza (A) TELPAS DARBNĪCĀ pie ieejas Ņujorka!

Visas dienas garumā gan lieliem, gan maziem būs iespēja piedalīties BEZMAKSAS radošajās darbnīcās, apmeklēt nodarbības, saņemt psihologu un invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" konsultācijas, kā arī apmeklēt Valmieras kinostudijas teātra izrādi "Trīs sivēntiņi" un muzikāli humoristiskās Valmieras drāmas teātra aktieru apvienības "Žerāri" koncertu.

Tu neesi viens! Pavadi aktīvu dienu kopā ar līdzcilvēkiem! Visas aktivitātes ir BEZMAKSAS! Vēlama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni: 26 118 444. Plašāka informācija: www.veseligsridzinieks.lv. Pasākumu organizē Rīgas domes Labklājības departaments Eiropas Savienības Sociālā fonda projekta "Mēs par veselīgu Rīgu – daudzveidīgi un pieejami veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi!" ietvaros.

Apmeklējot pasākumu, tā dalībnieki piekrīt, ka pasākuma laikā var tiks uzņemtas fotogrāfijas un video, kas var tikt publicēti mājas lapā www.veseligsridzinieks.lv un Rīgas domes Labklājības departamenta sociālo tīklu kontos. Pasākuma laikā apmeklētājiem tiks lūgts aizpildīt anketu ar personu datiem, dati tiks apstrādāti saskaņā ar Datu aizsardzības regulu.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Rehabilitācija":

Uzņēmumi nozarē "Rehabilitācija"

"Sanare KRC Jaunķemeri", SIA

"Sanare KRC Jaunķemeri", SIA

Rehabilitācijas centrs "Jaunķemeri" ir daudzprofila rehabilitācijas centrs, kas savā ikdienas praksē apvieno mūsdienu rehabilitācijas tehnoloģijas ar vēsturiskām kūrorta ārstēšanas tradīcijām – dūņu un minerālūdens procedūrām. Centrs atrodas Jūrmalā, Jaunķemeros, rehabilitācijas procesam pateicīgā un unikālā vidē – priežu mežā, starp jūru un Slokas ezeru, 35 km attālumā no Rīgas un tikai 300 m no pludmales. Rehabilitācijas pakalpojumi tiek sniegti agrīni pēc akūtām saslimšanām, traumām un operācijām, hronisku saslimšanu gadījumā, kā arī profilaktiskos nolūkos. Centrs strādā visu gadu, bez brīvdienām un svētku dienām.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Sens ķīniešu sakāmvārds vēsta, ka smaids cilvēkam sākas no pēdām. Tā ir patiesība! Pieskaroties pēdām, notiek iedarbība uz refleksu zonām, kas ir saistītas ar noteiktiem iekšējiem orgāniem, dziedzeriem un audiem, un, lutinot un masējot pēdas, mēs varam ietekmēt arī mūsu garīgo veselību. 

Sejas aizsargvairogi, bezkontakta dezinfekcijas stends – latvieši pandēmijas laikā ražo modernus aizsarglīdzekļus

Sejas aizsargvairogi, bezkontakta dezinfekcijas stends – latvieši pandēmijas laikā ražo modernus aizsarglīdzekļus

Disinfeq komanda piedāvā modernus augstas kvalitātes sejas vairogus, drošības barjeras un jau drīzumā prezentēs īpašu jaunumu – bezkontakta dezinfekcijas stendu.  

Video

Produktu testi

VENOLUX – uztura bagātinātājs un gels nogurušām kājām

VENOLUX <b>– </b>uztura bagātinātājs un gels nogurušām kājām

Jūnijā medicine.lv sadarbībā ar SIA SILVANOLS piedāvā testēt VENOLUX kapsulas un VENOLUX gelu - kāju vieglumam un labai vēnu veselībai ilgtermiņā.

Testa rezultāti: HealthAid® Evening Primrose Oil – naktssveces eļļa sievietes veselībai un skaistumam

Testa rezultāti: HealthAid® Evening Primrose Oil – naktssveces eļļa sievietes veselībai un skaistumam

 Aprīlī medicine.lv sadarbībā ar "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju – naktssveces eļļu HealthAid® Evening Primrose Oil 1300 mg.

Soluro® DUO ar D-mannozi – dubulttrieciena produkts urīnceļiem

Soluro® DUO ar D-mannozi – dubulttrieciena produkts urīnceļiem

Maijā medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu "Solepharm Pharmaceuticals" piedāvā testēt uztura bagātinātāju – Soluro® DUO ar D-mannozi urīnceļu veselībai.

Uzņēmējs runā

Kā dažādi matraču veidi ietekmē bērna miegu

gultas_un_matra_i___erti.lv

Katram no mums periodiski ir jāizdara izvēle – kur pirkt matraci un kāds mums katram ir nepieciešams. Īpaši svarīga matrača izvēle ir bērniem, jo bērnu matracis ir vieta, kur mazi bērni pavada līdz 16 stundām dienā, kamēr vecāki bērni – līdz desmit stundām dienā. 

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Kontakti

  1. +371 67733242
  2. +371 26386222
  3. rezervacija@jaunkemeri.lv

Juridiskie dati

  1. 42803001859
  2. LV42803001859
  3. "SEB banka", Jūrmalas filiāle
  4. LV34UNLA001000036402
  5. 13.09.1991
  6. Jūrmala, Kolkas iela 20, LV-2012

Apraksts

Rehabilitācijas centrs "Jaunķemeri" ir daudzprofila rehabilitācijas centrs, kas savā ikdienas praksē apvieno mūsdienu rehabilitācijas tehnoloģijas ar vēsturiskām kūrorta ārstēšanas tradīcijām – dūņu un minerālūdens procedūrām. Centrs atrodas Jūrmalā, Jaunķemeros, rehabilitācijas procesam pateicīgā un unikālā vidē – priežu mežā, starp jūru un Slokas ezeru, 35 km attālumā no Rīgas un tikai 300 m no pludmales. Rehabilitācijas pakalpojumi tiek sniegti agrīni pēc akūtām saslimšanām, traumām un operācijām, hronisku saslimšanu gadījumā, kā arī profilaktiskos nolūkos. Centrs strādā visu gadu, bez brīvdienām un svētku dienām. 
Vairāk

Atslēgvārdi

Rehabilitācija, Ārstniecība, Veselības veicināšana, Holtera monitorings,
Insults, Rehabilitācija pēc insulta, Infarkts, Veloergometrija,
Vesela mugura, Stomatoloģija, Zobārsts Jūrmalā, Zobu higiēna,
Fizikāla terapija, Terapeitiskā jāšana, Reitterapija, Psihologs,
Konsultācijas, Diagnostika, Fitnesa centrs, Baseins, Pirts komplekss,
Organisma attīrīšana, Detokss, Neirologs Jūrmalā, Sulu kūre,
Vakuuma masāža, Ūdenstrenažieris, Ūdens trenažieri, Akva bike,
Aqua bike, Aeroterapija, Neirologs, Rehabilitologs, Kardiologs, Fizioterapija bērniem,
Urologs, Dermatologs, Ājurvēdas procedūras, Okulists, Algologs,
Osteorefleksoterapeits, Logopēds, Ajūrvēda, Pančakarma, Uztura speciālists,
Blokādes, Locītavu sāpes, Veselības veicināšana, Veselīgs uzturs,
Bioimpedances metode, Dietologs Jūrmalā, Nūjošanas nodarbības,
Nūjošana Jūrmalā, Rehabilitācija onkoloģiskiem pacientiem,
Mūzikas terapija, Jaunķemeri, Sanatorija, Jaunķemeri, Rehabilitācijas centrs,
Jaunķemeru rehabilitācijas centrs, Rehabilitācijas centri, Jaunķemeri sanatorija,
Medicīniskā rehabilitācija KRC Jaunķemeri, Onkoloģija, Veselības veicināšana,
Gastro enteroloģija, Rehabilitācija, Poliklīnika, Sanatorija,
Ambulatorā ārstēšana, Dienas stacionārs, Valsts apmaksāta rehabilitācija,
Fizioterapija, Ergoterapija, Ūdens dziedniecība, Dūņu dziedniecība,
Dūņu aplikācijas, Dziednieciskās dūņas, Jaunķemeru dūņas,
Ķemeru purva dūņas, Dūņu vannas, Minerālūdens vanna, Sērūdeņradis,
Broma vannas, Pērļu vannas, Hidromāsāžas baseins, Hidromasāža,
Akvabaiki, Zemūdens trenažieri, Limfodrenāža, Slinga terapija,
Zemūdens masāža, Masāža, Ajurvēdas masāža, Hidromasāžas baseins,
Zemūdens stiepšana, Trenažieru zāle Jūrmalā, Baseins Jūrmalā,
Akvaaerobika, Kardiotrenažieru zāle, Nūjošana, Ginekologs, Urologs,
Piena dziedzeru ultrasonogrāfija, Locītavu ultrasonogrāfija, Bērnu neirologs,
Svara deficīts, Liekais svars, Ājurvēdas procedūras, Rehabilitācija pēc traumām,
Sāls terapija, Ūdens aerobika, Ūdens aerobika grūtniecēm, Ultrasonogrāfija,
Ehokardiogrāfija, Doplerogrāfija, Logopēds, Audiologopēds, Runas nodarbības,
Individuāli izveidota ēdienkarte, Dermatologs Jūrmalā, Ginekoloģija,
Sāls istaba.
Vairāk

Saistītie resursi

Mājas lapa internetā