medicine.lv skaitļos

Lietotāji online290
Aktīvie uzņēmumi12195
Nozares raksti1447
Ekspertu atbildes21477
Ankiloze: Simptomi, cēloņi, ārstēšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ankiloze: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

shutterstock.com
Foto: shutterstock.com

Ankiloze ir pastāvīgs locītavas nekustīgums, ko rada kaulu galu saaugums, kas var būt arī ievainojuma vai slimības rezultāts. Ja saaugumu veido kaulaudi, locītava var kļūt pilnīgi nekustīga. Ja to veido saistaudi vai skrimšļaudi, dažreiz iespējamas nelielas kustības.

Cēloņi

Ankiloze rodas, ja iekaisuma, traumas vai kādu citu deģeneratīvu procesu rezultātā tiek bojāti audi, kas veido locītavu vai atrodas tās tuvumā (piemēram, locītavu virsmu lūzumi, locītavu iekaisumi, osteomielīts, locītavu tuberkoloze, reimatiskas arī deģeneratīvas locītavu slimības – artrozes). Locītavu kustīgumu negatīvi ietekmē arī locekļa ilgstoša imobilizācija.

Ankilozējošais spondilīts ir hroniska, autoimūna locītavu iekaisuma slimība, kura izraisa iekaisumu mugurkaulā. Dažreiz arī citas artrīta formas var izraisīt ankilozi, ieskaitot reimatoīdo artrītu un reaktīvo artrītu.

Osteoartrīts jeb osteoartroze ir hroniska locītavu slimība, kas izpaužas galvenokārt pusmūža cilvēkiem, vecumā virs 50 gadiem, un izraisa pakāpenisku skrimšļa nodilšanu locītavā. Tiek uzskatīts, ka osteoartrītu izraisa mehāniska slodze uz locītavu un vieglas pakāpes iekaisuma procesi.

Simptomi

Biežākie ankilozes simptomi ir locītavu kaulu saaugums, locītavu nekustīgums un stīvums. Citi iespējamie simptomi ir pietūkums, iekaisums un sāpes. Tomēr šie simptomi nav raksturīgi tikai ankilozei, un tā bieži tiek diagnosticēta kā daļa no citām veselības problēmām.

Īpaši ankilozējošā spondilīta gadījumā var saaugt kakla, muguras un iegurņa kauli, ierobežojot iespēju normāli pārvietoties. Ankilozējošais spondilīts var izraisīt vairākas sekundāras komplikācijas visā ķermenī, ieskaitot drudzi, nogurumu, kā arī sirds un plaušu problēmas.

Ārstēšana

Ja ankiloze veidojas lēni, slimības procesā, laicīgi jāparūpējas par funkcionāli izdevīga locekļa stāvokļa saglabāšanu. Šajā nolūkā var lietot šinas. Slimniekiem, kam veidojas ankilozējošais spondilīts un gūžas locītavu ankiloze, ir ieteicams gulēt uz līdzena, cieta matrača.

Ja nekustīgums radies funkcionāli neizdevīgā stāvoklī, kustību traucējumi var būt lieli. Tos iespējams novērst, veicot koriģējošas operācijas. Ja nekustīgas kļuvušas vairākas locītavas (it īpaši blakus esošās), locītavas kustīguma atjaunošanos panāk, izveidojot jaunu locītavu (veicot artroplastiku). Šāda mākslīgi radīta locītava ir mazāk izturīga un tās kustīgums ir ierobežots.

Dažkārt locītavas slimības vai bojājuma gadījumā ārsts rada ankilozi, piemēram, lai stabilizētu paralizētu locekli vai likvidētu locītavā sāpīgas kustības, vai arī tad, ja smagas tuberkolozes vai strutojoša iekaisuma dēļ locītavu veidojošie audi jāizgriež (jāizdara rezekcija). Šādu operāciju, kas rada ankilozi, sauc par artrodēzi.

Ārstnieciskā vingrošana un fizioterapija saglabā locītavu kustību apjomu, palielina vai saglabā pietiekamu muskuļu spēku, palielina locītavu stabilitāti, palielina fizisko izturību un samazina sāpes.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Reimatoloģija / kaulu, locītavu un saistaudu slimības":

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Slikts miegs un neizgulēšanās rada nogurumu, pazemina produktivitāti un paaugstina slimību risku, kā arī paātrina ādas novecošanās procesus. Noskaidrosim, kas ir melatonīns un kā tas var palīdzēt atrisināt miega problēmas! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: "Vegan Fox" kafijas skrubis ķermenim

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Amber Cosmetics" piedāvāja testēt "Vegan Fox" kafijas skrubi ķermenim.

"Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksi gremošanas sistēmai

Novembrī, decembrī un janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvā izmēģināt "Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksu gremošanas sistēmai.

Testa rezultāti: Fermentēts probiotiskais dzēriens ZOE

Testa rezultāti: Fermentēts probiotiskais dzēriens ZOE

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Veselības veikals" piedāvāja testēt fermentētu probiotisko dzērienu ZOE – ar smiltsērkšķiem vai ar medu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".