medicine.lv skaitļos

Lietotāji online80
Aktīvie uzņēmumi12200
Nozares raksti1447
Ekspertu atbildes21477
10 biežākās kļūdas, tīrot zobus: Stāsta farmaceite : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

10 biežākās kļūdas, tīrot zobus: Stāsta farmaceite

Freepik.com/ gpointstudio
Foto: Freepik.com/ gpointstudio

„Iespējams, tava zobu tīrīšanas tehnika nav mainījusies gadiem. Bet vai tā patiešām ir nevainojama? Vai tīri pietiekami ilgi, pareizā virzienā un ar pareizo zobu pastas daudzumu?” jautā farmaceite Linda Fevraļeva.

Kā liecina pētījumu dati no ASV, vismaz vienam no četriem pieaugušajiem ir neārstēts kariess un pusei no visiem, kas vecāki par 30 gadiem, ir smaganu slimības, piemēram, paradontozes pazīmes. Visticamāk, zobārsti apliecinās, ka mūsu iedzīvotāju zobu stāvoklis nav labāks, tāpēc laiks pievērsties kļūdām, kas ietekmē mutes dobuma veselību.

Pārāk īss tīrīšanas laiks

Agrāk pieminētās divas minūtes – laiks, cik ilgi tīri zobus - ir maldīgs priekšstats par to, ka zobi ir patiešām kārtīgi iztīrīti. Kāds zobs var būt notīrīts ļoti labi, bet kāds – tikai nedaudz. Pareizi būtu zobus tīrīt, ņemot talkā skaitīšanu – lai tiktu galā ar aplikumu, katru zoba virsmu vēlams notīrīt 10 reizes. Ja izmanto elektriskās zobu birstes, tad katrai zobu virsmas tīrīšanai jāvelta vismaz piecas sekundes. Skaitot varēsi ne tikai kontrolēt savu zobu tīrīšanas laiku, bet arī bērnam ierādīt labas zobu higiēnas paradumus.

Ja tev ir, piemēram, breketes, tiltiņš vai implanti, tad vēlams rūpīgi un maigi tīrīt vietas, kur var būt ieķērušās pārtikas atliekas. Aptiekā šim nolūkam pieejami īpaši palīglīdzekļi – starpzobu birstītes vai speciāli zobu diegi.

Pārāk reti

Nepietiek ar tīrīšanu vienreiz dienā, svarīgi tīrīt zobus vismaz divas reizes – no rīta un vakarā, lai atbrīvotos no baktērijām un aplikuma. Domā par saviem zobiem kā par šķīvi, uz kura veselas 24 stundas siltā, miklā vidē stāv ēdiena atliekas. Ka tu rīkotos ar šķīvi? Droši vien ņemtu talkā mazgājamo līdzekli un sūkli. Zobu virsma piesaista ēdienu, un tikai zobu suka, pasta un zobu diegs spēs dabūt tīras spraugas un tikt galā ar aplikumu.

Pabeidzot zobu tīrīšanu, vajadzētu izspļaut lieko zobu pastu, bet zobus neskalot ar ūdeni, lai zobu pastā esošie fluorīdi paliek uz zobu virsmas un tā tiek efektīvāk atjaunota.

Nepareizā brīdī

20 līdz 30 minūtes pēc ēšanas pH līmenis mutē ir nedaudz skābs, kas zobu emalju padara vājāku, tāpēc zobu sparīga pucēšana uzreiz pēc ēšanas var radīt risku sabojāt zobu emalju. Uz plānākas, traumētas emaljas baktērijām ir vieglāk nogulsnēties un izraisīt caurumu veidošanos, radot infekciju iekļūšanas risku. Nogaidi pēc ēšanas vismaz 30 minūtes, un tikai tad iztīri zobus ar zobu suku. Ja steidzies vai arī zini, ka vēlāk zobus iztīrīt nebūs iespējams, lai neitralizētu skābi, izskalo muti ar ūdeni vai izmanto mutes skalojamo līdzekli, ko ceļojuma iepakojuma versijā būtu vēlams nēsāt līdzi somiņā tāpat, kā roku dezinfekcijas līdzekli. Dažādu mutes skalojamo līdzekļu sastāvs ir atšķirīgs – vien ir piemērots mutes kopšanai ikdienā, cits –  īslaicīgai lietošanai. Skalojamiem līdzekļiem ir arī dažādas garšas. Ja to iegādājies aptiekā, farmaceits paskaidros, kā līdzekli pareizi lietot, piemēram, jāņem vēra, ka daži no tiem mēdz būt atšķaidāmi. Mutes skalojamie līdzekļi, kas ir koncentrēti, protams, ir ekonomiskāki, taču to precīza atšķaidīšana var radīt neērtības.

Nepareizs tīrīšanas leņķis

Pieskaries ar zobu suku zobiem un nedaudz liec to uz augšu, lai suka būtu 45 grādu leņķī pret smaganām. Pēc tam pārvieto sukas galvu no zoba uz zobu, izmantojot nelielas apļveida kustības. Tas attiecas uz zobu ārējām virsmām, iekšējām virsmām un košļājamajām virsmām. Lai labāk piekļūtu katram zobam, mēģini ar kreiso roku tīrīt zobus mutes labajā pusē un ar labo roku – kreisajā.

Nav cieņā zobu diegs

Neatkarīgi no tā, cik perfekti tu tīri zobus, ja nelieto zobu diegu, puse zobu virsmas paliek neskarta un uz tās veidojas aplikums, kas pēcāk var atmaksāties ar caurumiem un smaganu slimībām. Aplikums ir lipīgs pārklājums uz zoba, kas pilns ar baktērijām, kuras barojas ar pārtikas atliekām, izdalot skābi, kas saēd zobus un mēdz sacietēt zobakmenī. To var notīrīt tikai zobārsts vai higiēnists. Tādēļ zobu diegam jābūt tualetes piederumu skapītī. Svarīgi atcerēties, ka zobu diegu vēlams lietot pirms zobu tīrīšanas, lai zobu starpas pēc diegošanas izdotos pilnvērtīgāk iztīrīt ar zobu suku. Aptiekā zobu diegi pieejami salīdzinoši plašā klāstā – tie var būt diega vai lentes veidā, ir tādi, kas pēc saskares ar siekalām izplešas, ar vai bez piparmētras garšas. Lielākām starpzobu spraugām ir pieejamas speciālas dažādu izmēru starpzobu birstītes.

Aizmirsts par mēli

Ja iztēlojamies mutes dobumu kā istabu, tad mēli var uzskatīt par mutes grīdu. Tā palīdz runāt un norīt, kā arī aiztur baktērijas, kas citādi izraisītu sliktu elpu, zobu un smaganu bojāšanos. Tāpēc pēc tam, kad notīrīti zobi, jāķeras pie mēles uzkopšanas. Tam var izmantot zobu suku vai speciālu mēles tīrītāju, virzot to no aizmugures uz priekšu. Taču tas jādara viegli, jo mēle ir klāta ar  jutīgām kārpiņām jeb sīkiem izciļņiem, kas palīdz sajust garšu un tekstūru. Farmaceits noteikti ieteiks piemērotāko mēles tīrītāju.

Pārāk spēcīgi

Neatkarīgi no tā, vai izmanto manuālo vai elektrisko zobu suku, efektīvākais veids, kā tīrīt zobus, ir viegla un vairākkārtīga apļošana, nevis beršana. Pārāk spēcīga tīrīšana bojā zobu emalju un traumē smaganas. No svara arī, kādu zobu suku izvēlies. Ieteicams izvēlēties mīkstu zobu suku, kas mazāk traumē smaganas, taču, izmantojot pareizu zobu tīrīšanas tehniku, efektīvi notīra zobus.

Pārāk daudz zobu pastas

Reklāmās redzams, ka zobu pasta vienmēr pilnībā nosedz birstītes sarus. Tas nav pareizi! Pieaugušajiem nepieciešama tikai zirņa lieluma piciņa jeb puse no standarta zobu birstes garuma. Zobu pastā esošais fluors ir minerāls, un tā pārāk liels daudzums var mainīt zobu struktūru. Zobu pastai ir obligāti jābūt tavā higiēnas līdzekļu arsenālā, tomēr ir atsevišķi gadījumi, kad jāiegādājas kāds specializēts produkts, piemēram, kāda smaganu iekaisuma, jutīgu zobu gadījumā vai tad, ja nēsā breketes.

Izvēloties zobu pastu, vēlams pievērst uzmanību fluorīdu koncentrācijai. Ikdienas lietošanai paredzētai zobu pastai vajadzētu saturēt vismaz 1000 – 1500 ppm fluorīdu. Pirms uzklāt zobu pastu, nav vēlama zobu sukas samitrināšana ar ūdeni, jo tā atšķaida zobu pastu.

Neprasmīgi uzglabāta un laikus nenomainīta zobu suka

Lai zobu suka kalpotu nevainojami, tā vienmēr ir jātur tīra. Pēc lietošanas noskalo to spēcīgā ūdens strūklā, lai atbrīvotu no netīrumiem un pastas atliekām, un liec vertikāli, lai nožūst. Ja turi to blakus citu tuvinieku zobu sukām, pārliecinies, ka tās nesaskaras. Neturi suku maisiņā vai slēgtā traukā (piemēram, ceļojuma futlārī), jo baktērijām patīk vairoties mitrā vidē.

Zobu sukas kalpošanas laiks ir aptuveni trīs četri mēneši. Pēc tam tās sari deformējas un nespēj pilnvērtīgi veikt savu uzdevumu.

Uzpucēti tikai priekšzobi

Protams, ka vieglāk ir iztīrīt priekšējos zobus, jo tie vieglāk pieejami un labāk redzami, taču arī zobu iekšpuse un sānu zobi ir tikpat neaizsargāti pret 500–700 baktēriju sugām, kas dzīvo mūsu mutē.

„Zobu kopšanas inventāru iegādājoties aptiekā, vienlaikus var saņemt arī farmaceita konsultāciju. Kā izrādās, nemaz tik vienkārša pareiza zobu tīrīšana nav!” atgādina farmaceite.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Zobārstniecība / mutes veselība":

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Slikts miegs un neizgulēšanās rada nogurumu, pazemina produktivitāti un paaugstina slimību risku, kā arī paātrina ādas novecošanās procesus. Noskaidrosim, kas ir melatonīns un kā tas var palīdzēt atrisināt miega problēmas! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: "Vegan Fox" kafijas skrubis ķermenim

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Amber Cosmetics" piedāvāja testēt "Vegan Fox" kafijas skrubi ķermenim.

"Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksi gremošanas sistēmai

Novembrī, decembrī un janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvā izmēģināt "Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksu gremošanas sistēmai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".