medicine.lv skaitļos

Lietotāji online525
Aktīvie uzņēmumi12790
Nozares raksti1631
Ekspertu atbildes21477
MĀTES UN BĒRNA AIZSARDZĪBA : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

MĀTES UN BĒRNA AIZSARDZĪBA

valsts un sabiedrības pasākumu sistēma, kas nodrošina jaunās paaudzes veselības aizsardzību, bērnu vispusīgu fizisko un garīgo attīstību, mātes veselības un darba aizsardzību. Mātes un bērna aizsardzība dod sievietēm reālu iespēju apvienot bērnu audzināšanu un kopšanu ar ražošanas darbu un

piedalīšanos sabiedriski politiskajā dzīvē. Mātes un bērna aizsardzību garantē PSRS Konstitūcija un savienoto republiku konstitūcijas, PSRS un savienoto republiku veselības aizsardzības, kā arī darba likumdošanas pamati, likumi par veselības aizsardzību, likumi un Ministru Padomes lēmumi par grūtnieces un mātes darba aizsardzību, par mātes un bērna sociāli tiesisko aizsardzību. Grūtnieces un sievietes, kam ir bērni līdz 1 gada vecumam, aizliegts nodarbināt nakts maiņās un virsstundu darbā. Pēc ārsta ieteikuma viņas jāiekārto vieglākā darbā, saglabājot iepriekšējo vidējo izpeļņu. Sievietes, kurām ir bērni 1 - 8 gadu vecumā, nedrīkst sūtīt komandējumā un nodarbināt virsstundu darbā, ja viņas tam nepiekrīt. Grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu strādājošām sievietēm piešķir neatkarīgi no darba stāža, un šis laiks tiek ieskaitīts vispārējā, nepārtrauktajā un speciālajā darba stāžā. Pēc

mātes vēlēšanās kārtējais atvaļinājums tiek piešķirts pirms vai pēc dzemdībām, turklāt pilnā apmērā, neņemot vērā attiecīgajā organizācijā nostrādāto laiku. Grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma ilgums parasti ir 112 dienas (56 dienas pirms dzemdībām un 56 dienas pēc tām, pēc patoloģiskām dzemdībām un divu vai vairāku bērnu dzemdēšanas - 70 dienu). Strādniecēm, kalpotājām, arī tām, kas nav arodbiedrības biedres, un kolhozniecēm izmaksā grūtniecības un dzemdību pabalstu pilnas izpeļņas apmērā neatkarīgi no darba stāža. Strādājošām mātēm, kuru darba stāžs nav mazāks par vienu gadu, kā arī sievietēm, kas sakarā ar mācībām pārtraukušas darbu ražošanā, tiek piešķirts daļēji apmaksāts atvaļinājums bērna kopšanai, līdz tas sasniedzis 1 gada vecumu, kā arī papildu atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas bērna kopšanai, līdz tas sasniedzis 1 1/2 gada vecumu. Arī šos atvaļinājumus ieskaita vispārējā, nepārtrauktajā un speciālajā darba stāžā. Strādājošai mātei, kas baro bērnu ar krūti, ik pēc 3 - 3 1/2 stundām darba jāiekārto pusstundas pārtraukums bērna barošanai (darba alga netiek samazināta). Arī māte, kas nebaro bērnu ar krūti, drīkst izmantot šādu pārtraukumu, līdz bērns kļūst 9 mēnešus vecs. Slima bērna kopšanai, ja bērns nav sasniedzis 2 gadu vecumu, mātei izsniedz darba nespējas lapu neatkarīgi no tā, vai ir cits ģimenes loceklis, kas varētu kopt slimo bērnu. Ja māte nevar kopt slimo bērnu, darba nespējas lapu var izdot citam ģimenes loceklim. Slima bērna kopšanai, ja bērns nav sasniedzis 14 gadu vecumu, mātei izsniedz darba nespējas lapu un izmaksā pabalstu par laiku no 3 līdz 6 dienām, bet vientuļām mātēm, atraitnēm un šķirtenēm, ja bērns nav sasniedzis 7 gadu vecumu, - līdz 10 dienām. Mātei piešķir vienreizēju un ikmēneša pabalstu. Vienreizēju pabalstu saņem māte pēc katra bērna piedzimšanas. Ikmēneša pabalstu piešķir, kad ceturtais un katrs nākamais bērns sasniedzis 1 gada vecumu, un maksā, līdz bērns sasniedzis 5 gadu vecumu. Vientuļās mātes saņem ikmēneša pabalstu, līdz bērns sasniedzis 16 gadu vecumu (mācību iestāžu audzēkņi, kas nesaņem stipendiju, - 18 gadu vecumu). Daudzbērnu mātes un sievietes, kurām ir grūti materiālie apstākļi, saņem bezmaksas uzturu bērna barošanai tā 1. mūža gadā. Mātes, kas dzemdējušas un izaudzinājušas 10 bērnus, apbalvo ar ordeni "Māte Varone", mātes, kas izaudzinājušas 9 bērnus, - ar ordeni "Mātes Slava", 6 bērnu mātes apbalvo ar I pakāpes "Mātes medaļu", 5 bērnu mātes - ar II pakāpes "Mātes medaļu". Sociālistiskajās valstīs visiem bērniem ir vienādas tiesības; tās neietekmē tautība, rase, dzimšanas vieta, materiālais stāvoklis, bērnus nedala ārlaulībā un laulībā dzimušajos.

Darba likumdošana aizliedz sievietes un pusaudžus, kas jaunāki par 18 gadiem, nodarbināt sevišķi smagos un veselībai kaitīgos darbos. Darbā drīkst pieņemt 16 gadu vecumu sasniegušus jauniešus (15 - 16 gadu vecus izņēmuma kārtā - pēc viņu veselības pārbaudes, ar arodbiedrības vietējās komitejas atļauju). Jauniešiem līdz 18 gadu vecumam noteikta 6 stundu darba diena, bet 15 - 16 gadu vecumā - 4 stundas (ar samaksu par pilnu darba dienu), viņus aizliegts nodarbināt arī virsstundu darbā un nakts maiņās. Mātes un bērna aizsardzību nodrošina daudzas veselības aizsardzības iestādes (sieviešu konsultācijas, dzemdību nami un dzemdību nodaļas, bērnu poliklīnikas, bērnu slimnīcas un slimnīcu bērnu nodaļas, piena virtuves, bērnu sanatorijas). Bērnu veselības aizsardzību sekmē mazbērnu novietnes, bērnudārzi, internātskolas, pagarinātās dienas skolas un grupas, pionieru nometnes. Mātes un bērna aizsardzības problēmas risina vairāki zinātniski pētniecības institūti. Mātes un bērna aizsardzība devusi iespēju samazināt nedzīvu bērnu dzimstību un bērnu agrīnu mirstību. Att.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Šislera sāļi – tavai veselībai

Šislera sāļi – tavai veselībai

Grāmatas “Šislera sāļi” autori ir austrieši Tomass Feihtingers un Zuzana Nīdane-Feihtingere, mūsdienās ievērojamākie Šislera bioķīmijas eksperti, kas turpina V. Šislera darbu. Ar autoriem sarunājās grāmatas tulkotāja Laura Tidriķe.

Aktuālie piedāvājumi

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

"Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvā testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un "Keralast 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvā testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.