Zemgales aptiekās par e-veselības darbību nesūdzas; ģimenes ārstu viedokļi dalās
Jelgava, 8.janv., LETA. Farmaceiti Zemgales aptiekās traucējumus e-veselības sistēmas darbā pašlaik nenovēro, taču ģimenes ārstu praksēs situācija ir dažāda, noskaidroja aģentūra LETA.
Augstkalnes aptiekas īpašniece Iveta Ludviga Tērvetes novadā stāstīja, ka sistēma darbojas raiti un pacienti saņem izrakstītos medikamentus.
"Neviens bez zālēm nepaliek," atzina aptiekas vadītāja.
Daļa pacientu aptiekā ierodas arī ar receptēm papīra formātā, taču, kā skaidroja Ludviga, receptēm ir trīs mēnešu derīguma termiņš, tāpēc klienti var izmantot pirms gadu mijas izrakstītās receptes.
Arī "Kristīnes Viesītes aptiekā" problēmas ar e-veselību nav novērotas. Daļa klientu vēl nav atprečojusi papīra formātā izrakstītās receptes.
Par sistēmas darbu kritiski izsakās ģimenes ārste Indra Andersone Dobeles novada Kaķeniekos. Problēmu ar slimības lapu atvēršanu ārstes praksē ir mazāk, bet recepšu izrakstīšana sagādā lielas rūpes.
"Mēs esam situācijas ķīlnieki. Šodien sistēmā ir paziņojums, ka iespējami traucējumi darbā. Lai sazvanītu atbalsta dienestu, paiet 15 minūtes, vēl 15 minūtes receptes izrakstīšanai. Tās ir 30 minūtes vienai receptei. Gaitenis ir pilns pacientu," stāstīja Andersone, kurai daļu recepšu nācies rakstīt papīra formātā.
Ārste skaidroja, ka Kaķeniekos nav pieejams optiskais internets, taču, tā kā darboties ar slimības lapām ir iespējams, viņa nedomā, ka problēma ir ar interneta pieslēgumu.
"Nevienam mēs laukos neesam vajadzīgi," pauda Andersone.
Ģimenes ārste Māra Ose Viesītes novada Saukas pagastā traucējumus sistēmas darbā pašlaik nav novērojusi, lai gan atzina, ka pirmā sistēmas lietošanas diena šogad bija nervoza. Viņa ar e-veselības sistēmu strādā tiešsaistē.
Savukārt viņas kolēģe Neretā Inga Apeināne iegādājusies atbalsta programmu, kas izmaksā apmēram 30 eiro mēnesī, un ar e-veselības darbu apmierināta. Gan slimības lapas, gan receptes tiek izrakstītas bez aizķeršanās.
Jau vēstīts, ka no 1.janvāra Latvijā sākta obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite būs tikai elektroniska.
Pirmajās dienās uz problēmām sistēmas darbībā norādīja vairākas Latvijas medicīnas iestādes, ģimenes ārsti un aptiekas.
Nacionālā veselības dienesta direktores vietniece informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos Linda Freimane aizvadītajā nedēļā atzina, ka e-veselības sistēma optimāli varētu sākt strādāt pēc pāris nedēļām.