VM prasa papildu finansējumu iedzīvotāju garīgās veselības aprūpes uzlabošanai
Kā skaidro VM, lielākā daļa plānā iekļauto pasākumu tiks īstenoti atbilstoši jau piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem, tomēr atsevišķu pasākumu īstenošanai 2014.gadā nepieciešams papildu finansējums.
Viens no šādiem pasākumiem ir valsts apmaksāta krīzes tālruņa ieviešana. Tam no valsts budžeta 2014.gadā nepieciešami papildu 50 680 lati.
Vēl 9224 lati nepieciešami divu ekspertu atalgojumam, kuri izstrādās priekšlikumus izdegšanas sindroma ārstēšanai un profilaksei ārstniecības personām ar augstu šī sindroma risku.
Savukārt 6500 lati tiek prasīti piecu ekspertu atalgojumam un piecu semināru organizēšanas izdevumu segšanai, lai izstrādātu metodiskos norādījumus izglītības iestāžu psihologiem, sociālajiem pedagogiem un speciālajiem pedagogiem darbam ar personām ar garīga rakstura traucējumiem, tostarp arī uzvedības un emocionāliem traucējumiem.
Visbeidzot 5000 latu nepieciešami garīgās veselības monitoringa veikšanai. Šajos izdevumos iekļauts ekspertu atalgojums, fokusa grupu organizēšana, kā arī citi izdevumi, tostarp ļoti tehniski, piemēram, aptaujas anketu drukas izdevumi.
Kā ziņots, plāna "Iedzīvotāju garīgās veselības uzlabošana 2009.-2014.gadā" mērķis ir nodrošināt iedzīvotājiem kvalitatīvu un viņu vajadzībām atbilstošu garīgās veselības aprūpi.
VM apkopotā informācija par sabiedrības psihisko veselību liecina, ka Latvijā kopš 2007.gada novērojams saslimstības pieaugums ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem, bet īpaši straujš kāpums bijis 2009. un 2010.gadā. Pieaudzis arī hospitalizāciju skaits, kas, VM ieskatā, liecina par ambulatoro garīgās veselības aprūpes pakalpojumu nepietiekamību.
Bez jau iepriekšminētajiem pasākumiem VM iecerējusi izvērtēt arī kompensējamo medikamentu sarakstu pacientiem ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem un sniegt priekšlikumus tā uzlabošanai.
Tuvākajos divos gados arī iecerēts veikt analīzi par valsts apmaksāto psihoterapeitisko un psiholoģisko pakalpojumu pieejamību bērniem ar psihiatriskām saslimšanām un izstrādāt priekšlikumus turpmākai rīcībai.
Tāpat paredzēts izvērtēt pakalpojuma "Mobilā psihiatriskās palīdzības komanda" ieviešanas iespējas, kā arī sagatavot priekšlikumus, lai uzlabotu personas psihiskās veselības tiesisko aizsardzību un personas tiesību un likumīgo interešu ievērošanu garīgās veselības aprūpes jomā.
Plānots izstrādāt arī profesionālās pilnveides programmas izglītības iestāžu psihologiem, sociālajiem pedagogiem un speciālajiem pedagogiem, kā arī ārstniecības personām darbam ar personām ar garīga rakstura traucējumiem.
Ministrija iecerējusi arī aktīvāk strādāt pie sabiedrības izglītošanas un informēšanas. Šogad plānota konference par bērnu un pusaudžu pašnāvībām un pašnāvniecisko uzvedību Latvijā. Savukārt 2014.gadā paredzēta sabiedrības informēšanas kampaņa aizspriedumu mazināšanai pret personām ar garīga rakstura traucējumiem.
Rīga, 4.jūn., LETA.
Foto: AP/ Scanpix