VM: Finansējuma piešķiršanai mediķu algu celšanai būtu jānotiek kopējā nozares kontekstā
Rīga, 6.dec., LETA. Veselības ministrija (VM) vēlētos, ka finansējuma piešķiršana mediķu atalgojuma palielināšanai notiktu kopējā nozares atalgojuma pieauguma kontekstā, komentējot Saeimas lēmumu novirzīt 8,3 miljonus eiro Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieku darba samaksas paaugstinājumam, norādīja VM pārstāve Anna Strapcāne.
Viņa skaidroja, ka pērn apstiprinātais konceptuālais ziņojums "Par veselības aprūpes sistēmas reformu" paredz plānveida finansējuma pieaugumu veselības aprūpes nozarei, tostarp arī atalgojuma pieaugumu septiņu gadu garumā. Līdz ar to, VM ieskatā, jebkurš lēmums, kura rezultātā veselības aprūpe saņem lielāku finansējumu, ir apsveicams, jo tas sakrīt ar kopējo politiku.
Vienlaikus VM norādīja, ka finansējuma palielinājumam nozarē jābūt sistemātiskam, konsekventam un ilglaicīgam. Turklāt optimāls risinājums būtu, ja šādu lēmumu pieņemtu kopējā nozares atalgojuma pieauguma kontekstā.
VM arī piebilda, ka šādu vienas grupas jautājumu risināšana neatrisina lielo sistēmisko problēmu par nepieciešamajiem cilvēkresursiem nozarē kopumā.
Kā ziņots, Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā par budžetu un finanšu vadību, ar kuriem iecerēts risināt 2019.gada budžeta pieņemšanas aizkavēšanās dēļ radušās problēmas.
Negaidīti tika atbalstīts opozīcijas deputāta Vjačeslava Dombrovska (S) ierosinājums papildināt likumu par budžetu un finanšu vadību, nosakot, ka finanšu ministrs 2019.gadā novirza 8,3 miljonus eiro Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieku darba samaksas paaugstinājumam. Iepriekš Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija šo ierosinājumu bija noraidījusi.
Dombrovska priekšlikumu atbalstīja 53 deputāti - pārstāvji no "Saskaņas", "KPV LV" un Jaunās konservatīvās partijas, kā arī Romāns Naudiņš (VL-TB/LNNK). Pret balsoja 28 deputāti, četri parlamentārieši balsojumā atturējās, bet vēl četri nebalsoja.
Jau ziņots, ka novembra sākumā NMPD izsludināja ārkārtas medicīnisko situāciju dienesta Rīgas reģionālajā centrā saistībā ar to, ka daudzi mediķi iesniedz atlūgumus, pamatojot tos galvenokārt ar lielu slodzi un neadekvāti zemu atalgojumu.