medicine.lv skaitļos

Lietotāji online453
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Viens simbols – tūkstoš vārdu vērts : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Viens simbols – tūkstoš vārdu vērts




Spēle piešķir dzīvei īpašu garšu. Pieaugušo tā rosina atsaukt atmiņā valodu, kādā viņš runāja bērnībā, savukārt bērnam spēle ir dzīvesveids. Rotaļāšanās ir nepieciešama, lai mazajam veidotos bagāta iztēle un viņš ieietu pieaugušo pasaulē drošs, laimīgs un par sevi pārliecināts. Vai Jūsu bērns prot spēlēties? 

"Smilšu spēle dod iespēju spēlēties pieaugušā bērnam vai bērnam pieaugušajā."
 
Pirmais, kam lasītājam vajadzētu pievērst uzmanību, ja viņš nav iepazinies ar Junga psiholoģiju ir: ka tas, ko mēs par sevi zinām, vēl nav viss tas, kas mēs esam. Ja mēs sevi uzmanīgi nedaudz pavērojam, tad pamanām, ka dzīve mūs nepārtraukti māca. Jo kā gan savādāk izskaidrot gadījumus, kad mēs esam paši par sevi pārsteigti, pēkšņi darot vai sakot kaut ko tādu, ko neesam no sevis itin nemaz gaidījuši.  

Un tikko kā mēs sākam apzināties šīs nepazīstamās savas pieredzes puses eksistenci, dzīve būtiski mainās. Katram skaidrs, ka apzināšanai var nebūt jēgas, ja pēc šī pirmā soļa nebūs turpinājuma. Junga teorija piedāvā mums zinātniski izstrādātas pieejas, kā sazināties ar savas personības (un visas cilvēces) dziļāko būtību, kā arī valodu (simbola valodu), kurā var notikt šī sazināšanās. Viena no šīm pieejām ir smilšu spēles terapija. 

Tas ir spēles, bet ļoti nopietnas spēles veids. Tāpēc pretestība, kura parādās daudziem cilvēkiem (biežāk pieaugušajiem, bet gadās arī bērniem), ir pilnīgi saprotama. Bet ļoti bieži pilnīga izmisuma stāvoklis (kurā ir nokļuvis Noguris-No-Dzīves-Cilvēks) prasa, lai tiek "atvērtas durvis". Bet Junga analītiskie terapeiti vienmēr tic, ka, vienu reizi atvēris šīs durvis, cilvēks vairs negribēs šo iespēju palaist, jo tā dod citādā veidā nesasniedzamus, iekšējās transformācijas brīnumus. 

Citādāk mēs uz visiem laikiem paliksim kā māja, kurā dzīvo mums nepazīstamas (un bieži tikai tāpēc nepatīkamas) personas. Bieži mums šķitīs, ka šīs personas traucē un nepārtraukti jaucas "mūsu darīšanās". Otrs svarīgs moments Junga teorijas izpratnei ir, ka blakus mūsu personīgajai bezapziņai (kuru pazina jau Freids un Adlers) eksistē bezapziņas daļa, kas ir daudz plašāka par personīgo. Lai gan tā mums ir mazāk pazīstama, tomēr nemitīgi atstāj savu iespaidu uz mums.

Mūsdienu cilvēku ikdienas sarunvalodā ir nostiprinājies jēdzienu "apziņa un bezapziņa" dialektiskais pāris. Kaut arī termins "bezapziņa" tiek lietots visai bieži, tās nozīme dzīvē ne vienmēr tiek pienācīgi novērtēta. Gadās – cilvēks pamana, ka viņā snauž kas daudz plašāks par to, ko viņš spēj īstenot dzīvē pašlaik. Cilvēkā mīt alkas pēc veseluma, bet bieži trūkst vārdu, lai to izteiktu. Pat tad, ja viņš ar savām sāpēm ir atnācis pie psihoterapeita un, lai atbrīvotos no ciešanām, ir gatavs uz visu, bieži vien ir grūti par tām runāt. 

To, ka reizēm trūkst vārdu arī bērniem, īpaši sarūgtinājuma brīžos, jau apmēram pirms simts gadiem pamanīja angļu rakstnieks Herberts Velss, ko mēs vairāk pazīstam kā zinātniskās fantastikas romānu autoru. H. Velss sāka kolekcionēt miniatūras figūriņas un kopā ar dēliem uz grīdas izspēlēja viņu pārdzīvojumus. Varbūt vienkārši spēlējas. 1911. gadā viņš uzrakstīja par to grāmatu "Spēles uz grīdas".
 
Šo H. Velsa ideju savā arsenālā vēlāk pārņēma Londonas pediatre Margarita Lovenfelde un attīstīja to tālāk. 1935. gadā viņa publicēja savu pirmo grāmatu "Spēle bērnībā", kurā viņa raksturo spēli kā "būtisku bērnības funkciju, kura pamatā darbojas kā adaptīvs process, kas turpinās visu dzīvi un kas būtiski ietekmē cilvēka spēju izdzīvot fiziskajā pasaulē un vienmēr mainīgajā sociālajā vidē". 

Pēc M. Lovenfeldas domām, spēle kalpo četriem mērķiem: 
- tā ir veids, kā nodibināt kontaktu ar vidi. Darbam pieaugušo dzīvē ir tāda pati sociālā funkcija;
- tā veido saikni starp bērna apziņu un emocionālo pārdzīvojumu. To pašu lomu pieaugušajiem pilda saruna, filozofija un reliģija;
- tā ir bērna emocionālās dzīves izpausme. Šo funkciju pieauguša cilvēka dzīvē pilda māksla;
- tā ir relaksācijas iespēja, izklaide un atpūta (Lowenfeld, M., 1935/1967).
 
Savā grāmatā Lovenfelda apgalvoja, ka "bez spēles nav iespējama normāla un pietiekama bērna emocionālā attīstība". Kad lasām vārdu "bērna" mums, pieaugušiem, jāsaprot, ka šeit runa ir par katru no mums. Tikai bērni izskatās mazi un arī ir mazi, bet mēs, pieaugušie, izskatāmies lieli, kaut gan katrā no mums mīt "iekšējais bērns", kurš priecājas un raud līdz pēdējai mūsu mūža dienai.
 
Pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, savienojot Junga teoriju ar M. Lovenfeldas tehniku, jungiāniskā analītiķe Dora Kalfa izveidoja unikālu metodi. Viņa piešķīra jaunu jēgu un virzienu Lovenfeldas "Pasaules tehnikai", papildinot to ar analītiskās psiholoģijas teorētisko bāzi un austrumu filozofiju. Atšķirībā no verbālajām terapijas metodēm, Kalfas pieeja ietvēra neverbālus un iracionālus elementus, kuru tik ļoti pietrūkst rietumu tehnokrātiskajā sabiedrībā. Spēlēšanās ar miniatūrām figūriņām vairs nenotiek vienkārši uz grīdas, bet gan smilšu kastē. Turklāt to dara gan bērni gan pieaugušie visā pasaulē. 
 
Smilšu spēle drīz kļuva starptautiski pazīstama. Tas, ka Dora Kalfa varēja runāt vācu, itāļu, franču, holandiešu un angļu valodās, ļāva viņai sazināties ar auditorijām visos rietumos viņu dzimtajās valodās. Drīz viņa saņēma uzaicinājumus no ieinteresētiem cilvēkiem un iestādēm visā pasaulē.
 
Latvijā smilšu spēles terapija nonāca ar ģimenes sistēmiskās terapijas un smilšu spēles terapijas pasniedzējas Lindes fon Keizerlinkas gādību. Viņas dzimta līdz 1939. gadam dzīvoja Vecpilī, Dižlāņu muižā. Pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā, drīz pēc Latvijas neatkarības atgūšanas, Linde fon Keizerlinka sāka Latvijā organizēt dažādus mācību projektus, lai ar savām zināšanām un pieredzi palīdzētu savas senču zemes atjaunotnei. Viņai bija, ar ko dalīties, un viņa to nesavtīgi darīja.
 
Lai turpinātu darbu, ko uzsāka Linde fon Keizerlinka, 2008. gada 19. novembrī tika nodibināta Latvijas Smilšu spēles terapijas biedrība, bet 2009. gada 8. maijā tika nodibināts Lindes fon Keizerlinkas vārdā nosauktais Smilšu spēles terapijas institūts. To ir beiguši vairāk nekā simts studentu, kas, manuprāt, liecina par metodes lielo popularitāti Latvijā. Tagad apgūt zināšanas Smilšu spēles terapijas institūtā pie mums brauc interesenti arī no citām zemēm. Latviešu valodā iznākusi arī Veras Batņas (tagad – Ščerbakovas) grāmata "Pasaule smiltīs. Smilšu spēles terapija". 

 
Kas drīkst praktizēt?
Lai gan metode šķiet brīnumviegla (vismaz no pacienta redzes viedokļa), tomēr ar to drīkst strādāt tikai labi izglītoti un apmācīti speciālisti. Lai sāktu divu gadu teorētisko un praktisko kursu, jābūt labai profesionālai pamatizglītībai – psiholoģijas maģistra grādam, sociālo zinātņu maģistram vai ārsta diplomam. Arī smilšu spēles terapijas praktizētāja sertifikāts jāatjauno ir ik pa diviem vai pieciem gadiem. Smilšu spēles terapeitu un sertificētu praktizētāju sarakstu, viņu kvalifikācijas līmeni un koordinātes var atrast interneta mājaslapā http://www.smilsuspeles.lv/organizacija/biedru-saraksts.

Ja psihoterapeits vai psihologs savā darbā izmanto smilšu spēles terapiju, viņa kabinetā ir divas kastes ar smiltīm – viena ar sausām, otrā ar mitrām. Plauktos ir izvietotas miniatūras figūriņas: mājas, cilvēki, koki, dzīvnieki, kuģi, automašīnas – viss, kas ir ap mums ikdienas dzīvē –, kā arī pasaku varoņi un mītiskie tēli. Ejot gar plauktiem, lai izvēlētos figūriņas, cilvēks it kā raugās uz āru, taču patiesībā viņa skats ir vērsts uz iekšu, sevī. Figūriņa, kas ir radījusi kaut kādu rezonansi cilvēka dvēselē, ieņem savu vietu viņa smilšu bildē, jo mums ir dota brīnišķīga spēja gan smilšu spēles terapeita kabinetā, gan arī dzīvē ievērot un izmantot to, kas izraisa saskaņu mūsos pašos. Figūriņas var arī neizmantot – gadās, ka klients pats veido no smiltīm visu, kas rodas viņa iztēlē.     

Veidojot savu "smilšu ainu", klientam savu garīgo būtību iespējams izteikt simbolu valodā – vienīgajā universālajā valodā, ko saprot jebkuras rases pārstāvis. Simbolu valodas sapratne var kļūt par interesantu atklāsmi ikvienam, kurš vēlas pa īstam iepazīt sevi. 

Gan cilvēku sugas evolūcijā, gan arī cilvēka individuālajā attīstībā. Tēls iet pa priekšu Vārdam. Verbālā valoda, kas ļāva cilvēkiem sazināties laikā un telpā vēsturiski, radās daudz vēlāk nekā cilvēku spēja komunicēt ar tēlu starpniecību. Smilšu spēles terapijas pamatā ir neverbāla, simboliskā komunikācija, kas palīdz veidot tiltu starp apziņu un bezapziņu, kas savukārt ir harmoniskas personības attīstības galvenais priekšnoteikums.

Viena no būtiskākajām K. G. Junga teorijas pamatnostādnēm ir tā, ka psihei piemīt autonoma tendence dziedināt sevi un attīstīties, tiecoties uz pilnību. Labvēlīgos apstākļos šī tendence var aktivizēties. Vairāku smilšu bilžu izveidošana atvieglo dziedināšanas un transformācijas procesu, izvilinot konfliktus no bezapziņas dzīlēm un nodrošinot veselīgāku psihes satura pārkārtošanos.

Darbojoties ar smiltīm, "rotaļājoties ar figūriņām" gan bērns gan pieaugušais klients vērīga terapeita klātbūtnē saudzīgi izceļ virspusē savas iekšējās pasaules vēsti. Smilšu kaste, pats smilšu spēles terapijas process veido klientam īpašu telpu, – "drošu un aizsargātu telpu", kā to nosauca Dora Kalfa. Šī "telpa", kas sākumā apņem klientu no ārpuses, dod iespēju attīstīt vai restaurēt klienta iekšējo "drošo telpu" tādu, pie kuras var vērsties grūtajā brīdī. Ja bērnam ir iespēja attīstīties drošās attiecībās ar uzmanīgiem, atbalstošiem un mīlošiem vecākiem, šī bērna iekšējā drošība attīstās kā dabisks process. Bet, ja dažādu (pat neatkarīgu no vecākiem) iemeslu dēļ bērna dzīvē ir bijušas traumas vai piedzīvots svarīgo pamatvajadzību apmierināšanas deficīts, bērna iekšējā drošība tiek iedragāta vai pat sagrauta. Tādos gadījumos ir nepieciešama palīdzība. Un, ja traumatiskā pieredze tikusi piedzīvota bērna pirmsverbālajā attīstības periodā, kad bērnam vēl nav attīstījusies valoda un domāšana, lai apzināti atcerētos notikumus, arī dziedināt to var tikai ar neverbālo pieeju. 
 
Spēle ar smiltīm parasti notiek klusumā. Vārdi bieži vien sadala, klusums glabā sevī intimitāti. Ievērojamais psihoanalītiķis Daniels Sterns (Стерн, Д., 2006), kurš pētījis zīdaiņu iekšējo pasauli, grāmatā "Bērna starppersonu attiecību pasaule" raksta, ka neverbālā komunikācija starp māti un bērnu ir īpaša līdzāspastāvēšana, kopā būšana, tuvība, kad notiek tā saucamā neverbālā rezonanse. Kad pienāk "vārdu laiks", šī saikne tiek zaudēta. 

Klusējoša saskarsme skar dvēseli dziļāk nekā visintīmākā saruna. Tieši tāpēc smilšu spēles terapijā klienti bieži vien ātrāk nekā verbālajā terapijā nokļūst līdz rezonējošām dzīlēm.

Katra smilšu spēles terapijas sesija piedāvā veikt vairākas izvēles. Jāizvēlas, ar kādām smiltīm tiks veidota smilšu bilde – ar mitrām vai sausām, jāizvēlas miniatūras un to skaits, kā arī veids, kā tās savstarpēji mijiedarbosies, un tā tālāk. Gadās, ka pietiek ar  vienu impulsu, lai viss izmainītos un smilšu bilde kļūtu pavisam citāda. Cilvēks pats nolemj, kur jābūt upei un kur – žogam. Šī pieredze ir unikāla tieši ar to, ka, iegūstot savu "iekšējo kompasu", cilvēks tālāk savā dzīvē var "soļot savu sirdspukstu ritmā".
 
Figūriņas, ko izvēlas klients, atklāj viņa bezapziņas spēkus, kas ir aktīvi veidošanas brīdī. Smiltis ir gatavas pieņemt tieši tādu formu, kādu klients vēlas. Rokas spēj piešķirt redzamu formu bezapziņas spēkiem, tad ārējais un iekšējais, materiālais un garīgais saplūst – un rodas smilšu bilde. Verbālo saskarsmi šajā posmā aizstāj vizuālais kontakts starp abiem procesa dalībniekiem (klientu un terapeitu) un smilšu bildi. Smilšu bildes veidošana nozīmē, ka radīšana var tikt izmainīta un pārveidota procesa laikā un ka ārējā transformācija kļūst par iekšējo pieredzi. Ķermeņa iesaistīšana, domas un sajūtas transformē iekšējo pieredzi ārējā realitātē.

Tā ceļa galā, pa kuru mūs ved prāts, mūsu dvēsele
atduras pret sienu.
Šajā sienā atrodas slēptas durvis, kas ved
uz iztēli. Tikai ar iztēles, šīs 
tīrās iespējamības valstības, palīdzību
mēs varam kļūt
 par to, kas īstenībā
esam.
J.V. Seters.
 
Rakstu sagatavoja:
Vera Sčerbakova, sertficēta Junga analītiskā terapeite, sertficēta Smilšu spēles terapeite
Guna Čače, sertificēta Junga analītiskā terapeite, sertificēta Smilšu spēles terapijas metodes praktizētāja

Latvijas Smilšu spēles terapijas biedrība
K.Valdemāra 9-6, Rīga, LV-1010
Tālrunis 29109220
Banner 280x280
E-pasts: sandplaylv@gmail.com

Publicitātes foto
 





 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...