Vēža skrīniga metodes Latvijā nesasniedz cerēto rezultātu
Foto: Alagich Katya/Flickr
Rīt, 20. maijā, plkst. 15.00 Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) rīko diskusiju "Krūšu un dzemdes kakla vēža skrīninga efektivitāte". Latvijā tiek īstenota vēža savlaicīgas atklāšanas programma, kuras ietvaros sievietes tiek aicinātas veikt valsts apmaksātu krūts vēža un dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi.
2013. gada rādītāji liecina, ka krūts vēža skrīningu veikušas 35% sieviešu, bet uz dzemdes kakla vēža skrīninga pārbaudēm ieradušās tikai 28% uzaicināto sieviešu. Valsts organizētā un apmaksātā krūts dziedzera, dzemdes kakla un kolorektālā jeb zarnu ļaundabīgo audzēju savlaicīgas atklāšanas programma tika aizsākta 2009. gadā.
Procesa pirmsākumi datējami jau ar 2005. gadu, kad divas ārstes – tagad LU asoc. prof. Ilze Vīberga un Dr.med. Ludmila Eņģele "ielika pamatus" vēža skrīninga sākumam. Katru gadu izlases kārtībā pēc iedzīvotāju reģistra datiem Nacionālais veselības dienests, nosūtot uzaicinājuma vēstules izmeklēšanai par valsts līdzekļiem, aicina sievietes uz mammogrāfijas un dzemdes kakla vēža profilaktiskajām pārbaudēm. Zarnu vēža profilaktisko pārbaudi valsts apmaksā sievietēm un vīriešiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem. Zarnu vēža profilaksei uzaicinājuma vēstule netiek izsūtīta, un, lai veiktu pārbaudi, jādodas pie ģimenes ārsta un jāsaņem nosūtījums.
2013. gada dati liecina, ka programmas piedāvājumu – veikt bezmaksas pārbaudes – izmanto salīdzinoši mazs skaits Latvijas iedzīvotāju.
Eiropas Savienības Padomes rekomendācijās par vēža skrīningu paredz sasniegt vismaz 75% mērķa populācijas, tā nodrošinot skrīninga pasākumu klīnisko un ekonomisko efektivitāti.
Organizētā vēža skrīninga datu uzraudzība ir viens no ģimenes ārstu darba kvalitātes vērtēšanas kritērijiem. Par veiksmīgu kvalitātes rādītāja izpildi ģimenes ārsta prakse saņem papildu maksājumu.
Latvijā par kvalitatīvu izpildi runā gadījumā, ja 36% ģimenes ārsta reģistrēto pacientu, kuriem izsūtītas vēstules ar uzaicinājumu veikt skrīningu, to ir veikuši.
Šis noteiktais kvalitātes kritērijs ir divas reizes mazāks, nekā rekomendē Eiropas Savienības Padome un Pasaules Veselības organizācija, tomēr arī šo zemo prasību izpilda tikai 29,76% no Latvijas ģimenes ārstu praksēm.
Lai identificētu iespējamās problēmas un diskutētu par risinājumiem skrīninga aktivitātes uzlabošanā, LĀB rīko diskusiju "Krūšu un dzemdes kakla vēža skrīninga efektivitāte". Diskusijā piedalīsies onkologi, ginekologi, radiologi, ķirurgi, LR Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas, Veselības ministrijas, ģimenes ārstu asociāciju, Slimību un profilakses kontroles centra, pacientu organizāciju pārstāvji u. c. eksperti.
Diskusija notiks 2014. gada 20. maijā plkst. 15.00 Latvijas Ārstu biedrībā, Skolas ielā 3, 1. stāvā.