medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12209
Nozares raksti1422
Ekspertu atbildes21477
Vēža pētniecībā un pacientu pēcaprūpē arvien vairāk tiek izmantotas modernās tehnoloģijas : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Vēža pētniecībā un pacientu pēcaprūpē arvien vairāk tiek izmantotas modernās tehnoloģijas

Onkoloģisko saslimšanu pētniecībā un pacientu pēcaprupē arvien vairāk tiek izmantotas dažādas modernās tehnoloģijas, kas ļauj uzkrāt datus un tos analizēt, iegūstot informāciju, kas palīdzēs turpmākā šo slimību diagnostikā un ārstēšanā. Par aktualitātēm vēža pacientu pēcaprūpē un starptautiskā inovatīvo tehnoloģiju projekta PERSIST norisi preses konferencē informēja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) un Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KPMI) speciālisti.

Kā norādīja LU KPMI direktors, profesors Mārcis Leja, - cīņa pret vēzi kopumā noteikta kā Eiropas prioritāte līdz 2027. gadam. Viņš norādīja, ka pacientu dzīves kvalitātes uzlabošana pēc vēža ārstēšanas ir gan Eiropas Vēža misijas rekomendāciju, gan Eiropas Vēža uzveikšanas plāna fokusā. Viņš atzīmēja arī tendenci uz pacientu regulētās datu plūsmas ar vienotu datu centru izveidi.

Neskatoties uz Covid-19 pandēmiju, vēža pacientu aprūpe joprojām ir viena no prioritātēm gan slimnīcā, gan veselības sistēmā kopumā, uzsvēra RAKUS Abdominālās un mīksto audu ķirurģijas nodaļas vadītājs Andrejs Pčolkins. “Visi onkoloģijas pakalpojumi tiek sniegti pilnā apjomā. Netiek pārtraukta arī pētnieciskā darbība, kurā viens no galvenajiem slimnīcas partneriem ir LU KPMI.” Kā ļoti svarīgu notikumu A. Pčolkins īpaši atzīmēja darba uzsākšanu pie jaunā vēža centra izveides un akreditācijas atbilstoši Eiropas standartiem.

Savukārt LU KMPI direktora vietnieks Ilmārs Stonāns, stāstot par vairākiem RAKUS un KPMI kopīgiem klīniskās pētniecības projektiem, izteica pateicību gan slimnīcas zinātnes daļai un vadībai, gan īpaši ārstiem par viņu entuziasmu. I. Stonāns informēja, ka šobrīd ir iesniegti 10 jauni projekti ar mērķi iegūt Eiropas Savienības (ES) finansējumu un atzīmēja, ka tie fokusējas uz divām lielām pētniecības jomām. Pirmā no tām – onkoloģisko saslimšanu bioloģisko marķeru izpēte un izmantošana vēža diagnostikā. Otrā – lielie dati (big data) un to izmantošana kopā ar makslīgā intelekta iespējām gan vēža diagnostikai, gan ārstēšanai un pacientu pēcaprupei.

RAKUS slimnīcas ķirurģe Krista Arcimoviča iepazīstināja ar inovatīvo tehnoloģiju projekta PERSIST norisi. Projekta mērķis ir, apvienojot lielo datu un mākslīgā intelekta iespējas, uzlabot dzīves kvalitāti pacientiem pēc vēža ārstēšanas, dodot iespēju ārstiem efektīvi sekot līdzi pacienta stāvoklim. Patlaban vienlaikus četrās ES valstīs (Latvijā, Slovēnijā, Beļģijā, Spānijā) norisinās projekta praktiskā daļa.

Pētījumā ir iesaistīti vairāk nekā 150 dalībnieki pēc krūts un kolorektālā vēža ārstēšanas. Katrs dalībnieks lieto viedaproci un viedtālruni ar jaunizstrādātu mHealth lietotni. Ierīces palīdz ārstiem attālināti sekot līdzi dažādiem rādītājiem, kas liecina par pacienta emocionālo un fizisko veselību, piemēram, asinsspiedienam, sirdsdarbībai, miega kvalitātei un citiem. Iegūtie dati un mākslīgā intelekta sniegtās iespējas tiks izmantotas inovatīvās veselības aprūpes atbalsta sistēmas izstrādei.

Savukārt onkoloģisko pacientu biedrības iesaistās pacientu aprūpē un informēšanā. Biedrības “Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe informēja, ka līdz šim biedrības īstenotajās 129 programmās piedalījušies vairāk nekā 2000 cilvēki no visas Latvijas. Šobrīd notiek darbs pie psihosociālās rehabilitācijas centra izveides, ka arī četrās Latvijas slimnīcās plānots izvietot interaktīvus informācijas stendus. “Dzīvības koka” mērķis ir sniegt psihoemocionālo un informatīvo atbalstu cilvēkiem pēc onkoloģiskas slimības un viņu tuviniekiem.

Preses konferences video ieraksts ir pieejams Latvijas Universitātes Facebook kontā (skatīties video).

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Par godu e-veikala EVOLU.LV atklāšanai izsludinām unikālu 30% atlaidi visam veikala sortimentam*. Atlaide tiks aktivizēta, pasūtījuma noformēšanas laikā ievadot promo kodu. Ienāciet šeit: www.evolu.lv, izvēlieties preces, ievadiet promo kodu un saņemiet atlaidi!

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

Lai sniegtu ādai nepieciešamās rūpes, tu vari pieturēties pie 3 soļu principa – attīrīt, atjaunot un mitrināt. Šie vienkāršie ikdienas ieradumi ļaus tavai āda starot, un skatīties uz sevi spogulī varēsi ar smaidu sejā.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: LIVEO pilieni – pierādītu pienskābo un bifidobaktēriju komplekss vēderam

Testa rezultāti: LIVEO pilieni – pierādītu pienskābo un bifidobaktēriju komplekss vēderam

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt LIVEO® pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu pilienos.

"ApiMI" sejas krēmu komplekts vīriešiem un sievietēm

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt dermataloģiski testētus Sejas krēmus gan puišiem, gan meitenēm.

"Green Wing Paleo Skincare" – eļļa sejai, kas ideāli piemērota lietošanai rudenī

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Wing Paleo Skincare" piedāvā izmēģināt 100% dabīgu paleo kosmētiku – eļļu sejai. 

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt atjaunojošu pretgrumbu serumu sejai un acu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Septembris Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā – Senioru mēnesis! Tiek nodrošināta 20% atlaide flebologa konsultācijai, izmeklējumam un vēnu lāzeroperācijām. Veselas kājas – ātri un bez sāpēm!

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mūsu organisma funkciju normālai norisei D vitamīna nepieciešamība ir jau zinātniski pierādīta. Latvijā aptiekās D vitamīns pieejams gan kā uztura bagātinātājs, gan kā recepšu zāles.