Veselības informācijas elektroniskajā sistēmā būs iespēja liegt pieeju personiskajiem datiem
To paredz Veselības ministrijas sagatavotie grozījumi par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu, kas pieteikti izskatīšanai valsts sekretāru sanāksmē.
Noteikumi paredz, ka ikvienam būs tiesības liegt ārstniecības iestādēm pieeju visiem vai atsevišķiem informācijas sistēmā uzkrātajiem datiem. Ja persona būs liegusi pieeju saviem personiskajiem datiem, sistēmā uzkrātie dati būs pieejami valsts pārvaldes iestādēm savu funkciju veikšanai un tādā apjomā, kā to paredz Pacientu tiesību likums. Piemēram, Nacionālajam veselības dienestam būs tiesības piekļūt tiem datiem, kas nepieciešami, lai nodrošinātu no valsts budžeta apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu administrēšanu, Veselības inspekcijai - datiem, kas nepieciešami veselības aprūpes un darbspējas ekspertīzes kvalitātes kontrolei, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai - datiem, kas nepieciešami, lai nodrošinātu darbnespējas lapu administrēšanu.
Lai ierobežotu nepamatotu piekļuvi pacientu datiem šajā sistēmā, noteikumu projekts paredz, ka ārstniecības persona būs tiesīga apstrādāt tos sistēmā uzkrātos datus, kas nepieciešami veselības aprūpes pakalpojuma sniegšanai un datu apjoms būs atkarīgs no pakalpojuma veida, kāds ir sniegts vai kādu plānots pacientam sniegt. Tāpat pieejamā informācija būs atkarīga no tā, kāda ārstniecības persona tā ir - vai ģimenes ārsts, vai persona, kas sniedz ambulatoros pakalpojumus, vai tā ir ārstniecības atbalsta persona.
Šajā sistēmā tiks uzkrāti personas dati par alerģijām, par hroniskām slimībām, invaliditāti, veiktajām operācijām, ar pacienta veselību saistīti brīdinājumi, regulāri lietojamiem medikamentiem, implantiem un protēzēm. Tāpat būs uzkrāta informācija par personas dzīvesvietu, bērniem, kontaktinformācija.
Savukārt ikvienai fiziskai personai būs tiesības piekļūt visiem informācijas sistēmā uzkrātajiem datiem par sevi, saviem nepilngadīgajiem bērniem, aizbildnībā vai aizgādnībā esošām personām, personām, kas to pilnvarojušas.
Noteikumu projekts paredz, ka Veselības informācijas sistēmā tiks uzkrāti gan vispārpieejami dati, gan arī ierobežotas pieejamības dati par pacientiem. Vispārpieejamos datus tiešsaistē sniegs ārstniecības iestādes, bet ierobežotas pieejamības datus sniegs Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, Nacionālais veselības dienests, Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija, ārstniecības iestādes un aptiekas.
Fiziskas personas informācijas sistēmā uzkrātajiem datiem varēs piekļūt autentificējoties, izmantojot kādu no portāla "www.latvija.lv" piedāvātajām autentifikācijas iespējām.
Kā skaidro Veselības ministrija, Veselības informācijas sistēmas izveide un ieviešana ir viens no e-veselības politikas rīcības virzieniem.
Rīga, 9.jūl., LETA.
Foto: Stock.XCHNG