Vērienīgās izmaiņās veselības aprūpes organizēšanas kārtībā pārskata tarifus un uzlabo psihiatrijas pieejamību

577af7fa-7aaf-410f-b4a2-7c25edbfc4ea

Rīga, 7.maijs, LETA. Veiktas vērienīgas izmaiņas Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtībā, tostarp pārskatīti vairāki tarifus, uzlabota pakalpojumu pieejamība pacientiem ar diagnosticētiem psihiskiem traucējumiem, kā arī veikta virkne citu izmaiņu, liecina šodien valdībā atbalstītie grozījumi.

Grozījumi paredz dažādus uzlabojumus cilvēkiem ar psihiskiem traucējumiem, tostarp plānots mākslas terapeita un uztura speciālista sniegtos veselības aprūpes pakalpojumus apmaksāt arī ārpus multiprofesionālās komandas, ja šie pakalpojumi tiek sniegti psihiatriskās ārstēšanas ietvaros.

Tāpat pārskatīts bērnu psihiatra un psihiatra sniegto veselības aprūpes pakalpojumu apmaksas modelis, tostarp pārskatīti attiecināmo aprūpes epizožu tarifi un vienas gultas dienas vērtība psihoneiroloģiskām slimnīcām, bet, lai mazinātu nepamatotus stacionēšanas gadījumus, psihoneiroloģiskām slimnīcām tiks nodrošināta arī observācijas gultu apmaksa.

Pēc VM saņemtajiem ierosinājumiem no ārstniecības iestādēm paplašināts saraksts ar onkoloģiskajām diagnozēm, kuru diagnostikas, ārstēšanas un medicīniskās rehabilitācijas minimums tiek apmaksāts no valsts. Turpmāk valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu minimumā tiek iekļauta arī neskaidras vai nezināmas dabas audzēju diagnostika, ārstēšana un medicīniskā rehabilitācija.

Noteikumu projektā paredzēts, ka pacientiem ar pirmās invaliditātes grupu, kas noteikta psihisko un uzvedības traucējumu dēļ, tiks apmaksāta vispārējā anestēzija zobu izraušanai akūtos gadījumos. Tāpat šiem cilvēkiem no valsts budžeta līdzekļiem tiks apmaksāta zobu ekstrakcija akūtos gadījumos vispārējā anestēzijā Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, kura esot vienīgā iestāde ar nepieciešamajiem resursiem šī pakalpojuma nodrošināšanai.

Tāpat paredzēts, ka no 2020.gada ārstiem, kuri strādā pašvaldības ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, būs tiesības nosūtīt personu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai vai izrakstīt ambulatorajai ārstēšanai paredzētās kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces.

Noteikumu projektā vairākas izmaiņas attiecas arī uz primāro veselības aprūpi un tās pieejamības uzlabošanu. Piemēram, noteikta kārtība, kādos gadījumos ģimenes ārsts nodod praksi jaunajam ārstam, neievērojot gaidīšanas saraksta secību, pats izvēloties prakses pārņēmēju.

Vienlaikus, lai uzlabotu ģimenes ārsta sniegtos pakalpojumus pārņemtajā praksē, tiek noteiktas papildu prasības, tostarp - šāda veida prakses pārņemšana ir pieņemama tikai situācijās, kad prakses pārņēmējs bijis iepriekš apmācīts par prakses organizāciju un darbības pamatprincipiem.

Kā norāda VM, Latvijā ģimenes ārstiem ir nevienmērīgs teritoriālais izvietojums, tāpēc turpmāk noteikta arī kārtība, kādā feldšerpunktā strādājošais sertificēts ārsta palīgs varēs aizstāt ģimenes ārstu. Šādu pakalpojumu gan ārsta palīgs varēs nodrošināt tikai līdz laikam, kad ģimenes ārsts sāks savu darbību, proti, pabeigs rezidentūru un iegūs sertifikātu.

Savukārt, lai veicinātu agrīnu onkoloģisko saslimšanu diagnostiku, ģimenes ārstiem tiks paaugstināts maksājuma apmērs no 71,14 līdz 75 eiro par laikus atklātu vēzi 1. vai 2.stadijā.

Vairākas izmaiņas Veselības organizēšanas kārtībā attiecas arī uz sekundāro un terciāro veselības aprūpi. Piemēram, šogad tiks palielināts pacientu skaits, kuriem tiks nodrošināti akūtās un subakūtās medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumi. Tāpat tiks nodrošināta iespēja slimnīcā saņemt fizikālās un rehabilitācijas ārsta konsultāciju, lai novērtētu medicīniskās rehabilitācijas turpināšanas nepieciešamību, izrakstoties no stacionāra.

Paredzēta arī deviņu jaunu diabēta apmācību kabinetu izveide reģionālās slimnīcās un ārstniecības iestādēs, kuras nodrošina lielāko endokrinoloģijas pakalpojumu apjomu iedzīvotājiem un kurās pakalpojumu var nodrošināt diabēta aprūpes māsa.

Tikmēr, lai atslogotu pacientu plūsmu slimnīcu uzņemšanas nodaļās, iekļautas arī izmaiņas, kas paredz pediatru kabinetu izveidi. VM pieejamie dati par pacientu plūsmu ārstniecības iestādēs, kas sniedz veselības aprūpes pakalpojumus bērniem, liecina, ka vairāk nekā pusei no pacientiem, kuri vērsās uzņemšanas nodaļā, bija nepieciešama tikai ārsta konsultācija bez papildu izmeklējumiem un netika piemērota ārstēšana, kas, VM ieskatā, rada nepieciešamību pēc pediatru kabinetiem.

Lai atslogotu pacientu plūsmu slimnīcu uzņemšanas nodaļās, plānotas arī izmaiņas, kas paredz pediatru kabinetu izveidi. Vienlaikus no 1.jūlija iecerēts paplašināt jaundzimušo ģenētiski iedzimto slimību skrīningu ar jauniem izmeklējumiem agrīnai ārstējamu patoloģiju atklāšanai.

Savukārt, lai piesaistītu papildus speciālistus atsevišķās veselības aprūpes jomās, līdz ar to uzlabojot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un mazinot gaidīšanas laikus, tiks palielināti aprūpes epizodes tarifi, piemēram, dzemdniecībā, psihiatrijā un citās jomās. Kā norada VM, palielinot aprūpes epizodes tarifus, iespējams veicināt speciālistu iesaisti valsts apmaksāto speciālistu nodrošināšanā.

Lai Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā varētu nodrošināt kvalitatīvu un savlaicīgu neatliekamās palīdzības sniegšanu uzņemšanas nodaļā, tiks apmaksāts 27 speciālistu diennakts darbs, kas ir par deviņām vairāk nekā 2018.gadā.

Un, lai nodrošinātu pakalpojuma pieejamību bērniem, kuriem ir perinatālajā periodā radušies veselības traucējumi, tiks noteikta apmaksa par papildu pediatru vai neonatologu diennakts dežūrām Liepājas reģionālā slimnīcā, Jēkabpils reģionālā slimnīcā un Vidzemes slimnīcā.

VM veikusi arī virkni izmaiņu ginekoloģijā, tostarp nosakot, ka ārējo dzimumorgānu, maksts un dzemdes kakla plastiskās operācijas no valsts budžeta neapmaksā, ja tās tiek veiktas estētiskos nolūkos, savukārt paplašināti gadījumi, kad nepieciešams veikt valsts apmaksātu maksts daļu noslīdējumu korekciju un virkne citu izmaiņu.

Tāpat VM sadarbībā ar ārstniecības iestādēm noteikumu projektā pārskatījusi slimnīcu līmeņus un stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu profilus, kā rezultātā Siguldas slimnīcu no plānotā 2.līmeņa slimnīcas paredzēts pārcelt pie specializētām slimnīcām, savukārt Saldus medicīnas centram plānots arī turpmāk apmaksāt steidzamās medicīniskās palīdzības punktus un aprūpes gultas.

Nepieciešamās izmaiņas paredz arī miljonos mērāmus papildu finanšu ieguldījumus, piemēram, 14 pediatru kabinetu izveidei nepieciešami 313 776 eiro, psihiatrijas prakšu stiprināšanai - 759 484 eiro, bet diabēta apmācības kabinetu izveidei - 254 386 eiro. Tikmēr, piemēram, papildu speciālistu piesaistei valsts apmaksāto pakalpojumu segmentā kopumā nepieciešami 2 681 281 eiro.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aptos Excellence Visage HA – revolūcija estētiskajā medicīnā

Aptos Excellence Visage HA – revolūcija estētiskajā medicīnā

Februāra sākumā Parīzē notika IMCAS vispasaules kongress pretnovecošanās medicīnas jomā, pulcinot vadošos speciālistus no vairākām valstīm. Šī pasākuma ietvaros uzņēmums Aptos prezentēja jaunāko metodi estētiskajā korekcijā, kuru paši izstrādātāji dēvē par revolucionāru.

Aktuālie piedāvājumi

Kā Tev var palīdzēt embriju ģenētiskā pārbaude IVF cikla ietvaros

Kā Tev var palīdzēt embriju ģenētiskā pārbaude IVF cikla ietvaros

Daudz tiek runāts par to – vai ir nepieciešams veikt PGT-A vai nav? Bet galvenais jautājums ir: vai šī metode tiešām palīdz un kam?
Klīnikā "iVF Riga" pēc pieredzes var redzēt, ka tas uzlabo IVF veiksmes procentu. 

Vienmēr ar individuālu un laikā nenormētu pieeju katram klientam

Vienmēr ar individuālu un laikā nenormētu pieeju katram klientam

"Vecpilsētas medicīnas centra" speciālisti ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi zobārstniecības pakalpojumu jomā sniedz augstākās kvalitātes zobu ārstēšanas, zobu protezēšanas un zobu ķirurģijas, kā arī zobu higiēnas pakalpojumus. 

Video

Kā vienkārši un ātri pagatavot veselīgas brokastis? (VIDEO)

Kā vienkārši un ātri pagatavot veselīgas brokastis? (VIDEO)

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docētāja un uztura speciāliste Ilze Lutere rāda un stāsta, kā ātri un vienkārši pagatavot auzu miltu biezās pankūkas ar tunča, krēmsiera un dārzeņu pildījumu: "Uzskatu, ka šādās brokastīs, kurās ir sakombinēti graudaugi un piena produkti, var uzņemt pilnvērtīgu olbaltumu, un tie lieliski viens otru papildina.

Produktu testi

Testa rezultāti: "Aller-Go-Nasal Spray" – sezonas jaunums pret alerģiskām iesnām

Testa rezultāti: "Aller-Go-Nasal Spray" – sezonas jaunums pret alerģiskām iesnām

Aprīlī medicine.lv sadarbībā ar SIA "Silvanols" piedāvāja testēt "Aller-Go-Nasal Spray" – inovatīvu un dabīgu līdzekli pret alerģiskām iesnām.

Testa rezultāti: "Dzintars" FUTURE FORMULA SOS HealthyDent 5R produkti zobu un mutes dobuma kopšanai

Testa rezultāti: "Dzintars" FUTURE FORMULA SOS HealthyDent 5R produkti zobu un mutes dobuma kopšanai

Martā medicine.lv sadarbībā ar AS "Dzintars" piedāvāja testēt "Dzintars" FUTURE FORMULA SOS HealthyDent 5R zobu pastu un eliksīru mutes dobuma kopšanai.

Testa rezultāti: "Forsen Fast Melatonin N30" mutē šķīstošas tabletes ar citrusu garšu ātrākai iemigšanai un veselīgam miegam

Testa rezultāti: "Forsen Fast Melatonin N30" mutē šķīstošas tabletes ar citrusu garšu ātrākai iemigšanai un veselīgam miegam

Martā medicine.lv sadarbībā ar vitamini.lv piedāvāja testēt "Forsen Fast Melatonin N30", mutē šķīstošas tabletes ar citrusu garšu ātrākai iemigšanai un veselīgam miegam.

Uzņēmējs runā

Aptos Excellence Visage HA – revolūcija estētiskajā medicīnā

pexels_women

Februāra sākumā Parīzē notika IMCAS vispasaules kongress pretnovecošanās medicīnas jomā, pulcinot vadošos speciālistus no vairākām valstīm. Šī pasākuma ietvaros uzņēmums Aptos prezentēja jaunāko metodi estētiskajā korekcijā, kuru paši izstrādātāji dēvē par revolucionāru.