Veicinās Latvijas augstākās izglītības eksportspēju
Lai veicinātu Latvijas augstākās izglītības eksportspēju, iepazīstinātu ārvalstu kolēģus ar Latvijas sasniegumiem Boloņas procesa principu ieviešanā, lai aktivizētu ārzemju studentu piesaisti studijām Latvijā un attīstītu mobilitāti, nolūkā sekmēt finanšu resursu ieplūšanu mūsu valstī, izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe pēc Vjetnamas izglītības un apmācības ministra, premjerministra vietnieka profesora Nguyen Thien Nhan uzaicinājuma no šodienas līdz šīs nedēļas beigām piedalās Āzijas un Eiropas samita (Asia-Europe Meeting) ietvaros notiekošajā otrajā Āzijas un Eiropas valstu izglītības ministru konferencē (2nd ASEM Ministerial Meeting on Education) "Sharing experience and best practice on higher education", kas notiek Hanojā, Vjetnamā.
Vairāk nekā 150 delegāti no aptuveni 40 Eiropas un Āzijas valstīm risinās augstākās izglītības pilnveides un sadarbības jautājumus, sniegs priekšlikumus kopīgām apmācības iniciatīvām, lai veicinātu studentu, mācībspēku un ekspertu apmaiņu un mobilitāti. Tāpat konferences laikā tiks spriests par savstarpēju Eiropas un Āzijas kredītpunktu atzīšanu, izglītības kvalitāti, cilvēkresursiem augstākajā izglītībā.
T.Koķe uzsver, ka Latvijas dalība šajā konferencē ir nozīmīga saistībā ar mūsu augstākās izglītības eksportspējas un internacionalizācijas veicināšanu, kas kā uzdevumi iekļauti arī valdības deklarācijā; kā arī – ar aktivitātēm, kas vērstas uz to, lai Latvijas augstākā izglītība, piesaistot ārvalstu studentus, veicinātu finanšu resursu ieplūšanu. Lai sasniegtu atbilstošus rezultātus no dalības šajā konferencē, Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) noticis intensīvs darbs, tāpat IZM sadarbojusies arī ar Latvijas augstskolām.
Ministre akcentē – Latvija var lepoties ar to, ka gandrīz 50 Boloņas procesa dalībvalstu vidū tā ierindojusies pirmajā piecpadsmitniekā, pēdējā, 2007.gadā Londonā publiskotajā starptautiskajā ziņojumā par valstu sasniegumiem Boloņas procesa principu īstenošanā. Proti, mūsu valsts sasniegumi īpaši akcentējami triju ciklu augstākās izglītības grādu struktūras ieviešanā – Latvijas augstākās izglītības sistēmā ir konkrēti posmi, ko noslēdzot iespējams iegūt bakalaura, maģistra un/vai doktora grādu; tāpat Latvijai ir ievērojams progress t.s. Eiropas kredītu pārneses sistēmas jeb ECTS ieviešanā, nacionālo kvalifikāciju sistēmas attīstībā u.c. jomās. Ar šiem jautājumiem plānots iepazīstināt ASEM konferences dalībvalstis.
Konferences ietvaros un pēc tās T.Koķei plānotas vairākas divpusējās tikšanās. Piemēram, ar Vjetnamas izglītības un apmācības ministru Nguyen Thien Nhan, lai pārrunātu Latvijas augstākās izglītības programmu un augstākās izglītības iestāžu filiāļu atvēršanas iespējas Vjetnamā; ar Ķīnas izglītības viceministru Hao Pingun, lai risinātu Latvijai svarīgus jautājumus saistībā ar mūsu valdības un Ķīnas Tautas Republikas valdības līguma par izglītības dokumentu un studijās iegūto grādu atzīšanu parakstīšanas iespējām. Ņemot vērā nepieciešamību intensificēt Latvijas augstākās izglītības internacionalizāciju un eksportspēju, svarīgi aktualizēt arī kopīgu projektu īstenošanu zinātnes, tehnoloģiju un inovāciju jomā; ar Japānas Izglītības, kultūras, sporta, zinātnes un tehnoloģiju ministrijas ģenerāldirektoru Isao Kiso u.c.