Valdība apstiprina izmaiņas saistībā ar audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem
Lai novērstu vairākas problēmas, kas radušās, piemērojot likumu Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem, Labklājības ministrija (LM) sagatavojusi likuma grozījumus.
Grozījumi likumā Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem šodien, 13.oktobrī, apstiprināti valdībā. Lai grozījumi stātos spēkā, par tiem vēl jālemj Saeimai.
Likumprojektā daļēji atjaunots audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis - uzvedības ierobežojumi nepilngadīgajiem. Uz laiku no 30 dienām līdz 12 mēnešiem bērnam var aizliegt apmeklēt noteiktas sabiedriskās vietas un satikties ar noteiktām personām, noteikt pienākumu piedalīties sociālās korekcijas programmās, kā arī konsultēties pie psihologa, ārsta vai cita speciālista, u.tml.
Tāpat, ja audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa - sabiedriskā darba izpildes laikā nepilngadīgais sasniegs 18 gadus, šī darba izpildi bērns turpinās, kamēr piespiedu līdzeklis būs izpildīts pilnā apmērā. Tomēr sabiedriskā darba izpildi varēs apturēt bērna slimības vai citu svarīgu iemeslu dēļ.
Atbilstoši likumprojektam, nosakot audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanas beigu termiņu un ilgumu bērna ievietošanai sociālās korekcijas izglītības iestādē, tiesa pēc iespējas ņems vērā mācību gada sākumu un beigas attiecīgajā iestādē, kā arī bērna izglītības līmeni un nepieciešamību turpināt izglītību. Bērna patvaļīgu prombūtni neieskaitīs laikā, kad viņam jāatrodas sociālās korekcijas iestādē. Savukārt, ja bērns ir sasniedzis 18 gadus, un viņa patvaļīgas prombūtnes dēļ nav bijis iespējams viņu ievietot sociālās korekcijas izglītības iestādē, tiesa lems par to, vai turpināt izpildīt piespiedu līdzekli minētajā iestādē vai aizstāt to ar kriminālsodu.
Pēc tiesas lēmumā noteiktā laika beigām sociālās korekcijas izglītības iestādes vadītājs, pamatojoties uz bērna un viena no viņa vecāku (aizbildņa) iesniegumu, varēs lūgt tiesai atļaut bērnam uzturēties minētajā iestādē līdz mācību gada beigām.
Likumprojektu izstrādāja darba grupa, kurā piedalījās pārstāvji no Tieslietu, Izglītības un zinātnes, Bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu ministrijām, Sociālās korekcijas iestādes "Naukšēni", Valsts policijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas.
Informāciju sagatavoja:
Ilona Jurševska, Komunikācijas nodaļas vadītāja, 67021665, 26110065, ilona.jursevska@lm.gov.lv,
Marika Kupče, sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv
LV