medicine.lv skaitļos

Lietotāji online282
Aktīvie uzņēmumi12808
Nozares raksti1624
Ekspertu atbildes21477
Vai mans bērns tiešām ēd veselīgi? Skaidro uztura speciāliste : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Vai mans bērns tiešām ēd veselīgi? Skaidro uztura speciāliste

Visiem ir zināms, ka bērniem būtu vairāk jākustas, veselīgāk jāēd un jālieto uzturā mazāk cukuru saturošu produktu. Taču ne vienmēr tas, ko uzskatām par veselīgu, tāds patiešām ir. No kuriem produktiem būtu vērts izvairīties un ko biežāk vajadzētu iekļaut bērnu ēdienkartē, skaidro uztura speciāliste Jeļena Pavlova.

Kas ir biežākās kļūdas, kuras vecāki pieļauj, izvēloties bērnu uzturu?

Viena no biežākajām kļūdām ir saldumu došana enerģijai. Starp vecākiem un vecvecākiem pastāv uzskats, ka bērnam ir vajadzīgs cukurs, tātad saldumi, jo bērns daudz kustas. Jā, glikoze ir nepieciešama, bet to var gūt ne tikai no saldumiem, bet arī no produktiem, kas satur cieti, piemēram, putraimi. Cietei šķeļoties mūsu organismā, veidojas glikoze.

Vecāki reti pievērš uzmanību cukura saturam produktos. Dodot saldu jogurtu vai biezpiena sieriņu, vecāki domā, ka dod veselīgu produktu, jo, cik zināms, piena produkti ir kalcija avots, bet diemžēl šie produkti ir bagāti ar cukuru. Līdzīga situācija ir arī ar dažādām putriņām, brokastu pārslām, musli.

Banner 280x280

Esmu ievērojusi, ka vecāki slāpju remdēšanai izvēlas sulas, kompotus vai ūdeni ar ievārījumu. Protams, salīdzinot ar pārējiem nosauktajiem produktiem, sula satur C vitamīnu, kas ir vajadzīgs, lai stiprinātu organisma aizsargspējas, bet tajā pašā laikā ar sulu bērns uzņem arī daudz augļu cukura.

Regulāri ēdot visus iepriekš minētos produktus, bērns atsakās no piena produktiem bez piedevām, nesaldinātām putrām un tīra ūdens. Diemžēl vecāki neapzināti attīsta bērnos "atkarību" no cukura.

Vecākiem nevajadzētu dot saldumus kā balvu par labu uzvedību vai kā līdzekli bērna nomierināšanai, jo, bērnam pieaugot, viņam neapzināti stiepsies roka pēc kāda salda našķa līdzīgu situāciju gadījumā. Jāinformē arī vecmāmiņas, vectētiņi un citi cilvēki, kuri nāk ciemos, ka nav vēlams nest bērnam konfektes, bet labāka izvēle būs kāds auglis vai arī neēdama lieta, piemēram, zīmuļi, grāmata, plastelīns utt. Prieku bērnam var sniegt arī citos veidos, ne tikai caur ēdienu.

Vai ēdināšana bērnudārzos uzskatāma par veselīgu?

Ēdienkartei pirmsskolas izglītības iestādēs jābūt izstrādātai saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 172, kas nosaka, kādām produktu grupām jābūt iekļautām bērnu uzturā, taču šajos noteikumos netiek reglamentēta produktu kvalitāte, līdz ar to iepirkumos bieži vien uzvar tas ēdinātājs, kurš var piedāvāt zemāko cenu, nevis tas, kurš izmanto kvalitatīvākus produktus. Diemžēl Latvijas bērnudārzos nav izstrādātas standartizētas ēdienkartes, daudz kas ir atkarīgs no konkrētā bērnudārza vadības.

Ēdienkartes parasti izstrādā pirmsskolas izglītības iestādes māsiņas, kurām dažkārt sagādā grūtības izveidot interesantu ēdienkarti un iekļaut ēdienus, kas bērniem garšotu. Lai ēdiens būtu vienlaikus veselīgs un bērniem tīkams, manuprāt, būtu nepieciešami uztura speciālistu izstrādāti ēdienkaršu paraugi un personāla apmācība.

No uztura ir atkarīga arī bērnu zobu veselība. Kas vēl bez saldumiem ir tie produkti, kuri nepatīk zobiem?

Zobiem nepatīk skābi, saldi produkti un tie, kas līp pie zobiem.  Dažādi cepumi, piemēram, krekeri, čipsi ielīp zobu spraugās un veido ideālu vidi kariesa attīstībai. Zobiem nepatīk gāzēti, saldināti dzērieni, kā arī augļu sulas, jo tās satur cukuru un var saturēt skābi, kas bojā zobu emalju. Arī tādi veselīgi produkti, kā, piemēram, žāvēti augļi, kas mums sniedz šķiedrvielas, vitamīnus, minerālvielas, saķep zobos, tāpēc pēc to lietošanas zobus vajadzētu iztīrīt.

Bērniem nav ieteicams lietot kofeīnu saturošus dzērienus, jo tie nelabvēlīgi ietekmē kalcija uzsūkšanos, kā rezultātā var ciest bērna kaulu un zobu veselība. Kofeīnu satur ne tikai kafija, bet arī melnā un zaļā tēja (jo stiprāka tēja, jo vairāk kofeīna tajā), kā ar bērnu vidū tik iecienītais dzēriens Coca Cola.

Vai saldumu lietošana būtu jāierobežo arī tad, ja bērns pēc tam rūpīgi iztīra zobus?

Lietojot daudz našķu, pastāv lielāka iespēja, ka retāk tiks izvēlēti produkti, kas ir kalcija avoti, piemēram, piena produkti. Tas, protams, ietekmēs zobu veselību. Turklāt bieži lietojot saldumus, pastāv risks, ka attīstīties liekais svars vai aptaukošanās. Cilvēkiem ar palielinātu svaru var būt D vitamīna nepietiekamība. D vitamīns nodrošina kalcija uzsūkšanos organismā. Aptaukošanās gadījumā D vitamīns nogulsnējas taukaudos un nenonāk asinīs vajadzīgā daudzumā.

Dienā pirmsskolas vecuma bērnam cukura daudzumam nevajadzētu pārsniegt 30-45 g jeb 6-9 tējk. (1 tējk. = 5 g). 1- 3 gadu vecumā tie būs 30 g, bet  4-6 g vecumā 9 tējk.  Pēc Pasaules veselības organizācijas rekomendācijām, cukura (augļu sula, medus, galda cukurs, glikoze, fruktoze) pieļaujamo daudzumu būtu vēlams samazināt līdz 5 % dienā, t.i. uz pusi - 15-22.5 g dienā.

Pērkot jogurtu vai citu šķidru piena produktu ar kādu garšu, vēlams, lai cukura saturs uz 100 g nepārsniedz 10 g, tas nozīmēs, ka aptuveni 4-5 g būs dabīgais cukurs- laktoze, bet atlikušie 5 g pievienotais.  Pērkot jebkuru produktu, ja tas satur tikai 5 g cukura uz 100 g, nozīmē, ka produktā ir maz cukura.

Vēl būtu svarīgi ievērot intervālus starp ēdienreizēm un nenašķoties pārāk bieži. Vajadzētu būt 3 pamatēdiereizēm un 2 starpēdienreizēm. Ja pēc ēdienreizes nav iespējams iztīrīt zobus vai izskalot muti ar zobu skalojamo līdzekli, var paskalot muti ar ūdeni. Kā alternatīva var būt arī košļājamā gumija bez cukura. Savukārt burkāns un ābols kā birstīte palīdzēs notīrīt zobu aplikumu un stiprinās smaganas.

Ir dzirdēts, ka pēc skābu produktu lietošanas nav ieteicams uzreiz tīrīt zobus. Vai tā ir?

Jā, pēc skābu produktu lietošanas nevajadzētu tīrīt zobus ar zobu birsti, jo tādā veidā vēl vairāk tiks kairināta zobu emalja. Pie skābiem produktiem pieder citrusaugļi, skābas ogas, piemēram, dzērvenes, brūklenes un dažādas sulas. Pēc šo produktu lietošanas ieteicams paskalot muti ar ūdeni.

Kādi veselīgie našķi būtu alternatīva neveselīgajiem saldumiem?

Tie ir dažādi svaigi dārzeņi un augļi, piemēram, burkāni un āboli, piena produkti bez piedevām, piemēram, nesaldināta jogurta glāze vai siera šķēle, var apēst arī sauju riekstu. 

Vai mammas uzturs grūtniecības laikā ietekmē to, kas bērnam turpmākajā dzīvē garšos un cik stipri un veseli būs topošā mazuļa zobi?

Ja māmiņas uzturā pietrūks D vitamīna vai kalcija, tad šīs vielas tiks ņemtas no māmiņas organisma rezervēm. Ja māmiņai būs D vitamīna nepietiekamība, tad, protams, arī bērnam tā pietrūks un var tikt ietekmēta augļa attīstību, kā arī kaulu un zobu veselība. 

Māmiņas uzturs grūtniecības laikā var ietekmēt arī to, kas bērnam turpmākajā dzīvē garšos, jo auglis ar amniotisku šķidrumu (pirmais bērna uzturs) jau iepazīst dažādas garšas. Arī barojot ar krūti, bērns iepazīst garšas ar mammas pienu. Tomēr tas vēl nenozīmē, ka, mammai bieži ēdot brokoļus, arī bērns tos turpmākajā dzīvē labprāt ēdīs. Tā var būt, bet ne vienmēr. Garšas attīstības mehānisms vēl nav līdz galam izpētīts.

Svarīga nozīme ir periodam no 1 līdz 3 gadu vecumam, kad bērnam attīstās galvenie ēšanas paradumi. Tādēļ gan māmiņas, gan bērna uzturam ir jābūt dažādam.

Aptuvens cukura saturs dažādos našķos

Našķis

Cukura saturs (g)

Želejkonfektes (100 g)

~50-60

Biezpiena krēms (85 g)

16  (kopā ar dabīgo cukuru laktozi)

Kinder ola (20 g)

10

Biezpiena sieriņš (45 g)

10

Piens ar garšu (200 ml)

20 (kopā ar dabīgo cukuru)

Augļu sula  (200 ml)

22 (augļu cukurs)

Jogurts ar piedevām (200 ml)

~ 20-30 g (kopā ar dabīgo cukuru)

Limonāde (250 ml)

~ 15-25 g

Piena šokolāde (50 g)

22 g

Želeja ar garšu (150 g)

20

 

 

Sākot ar pagājušā gada oktobri, visām Rīgas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēm ir iespēja pieteikties uz bezmaksas nodarbībām par veselīgu uzturu un pareizu zobu kopšanu "Vesels ēdis! Veselu zobu ABC!". Nodarbību laikā bērniem ir iespēja ne vien uzzināt vērtīgu informāciju, bet arī iegūt savā īpašumā noderīgus izdales materiālus.
Nodarbību cikls "Veselīga uztura programma bērniem pirmskolas izglītības iestādēs" tiek organizēts Rīgas domes Labklājības departamenta īstenota Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 9.2.4.2/16/I/021 ietvaros un ilgs līdz 2018. gada decembrim.

 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Veselīgs uzturs":

Uzņēmumi nozarē "Veselīgs uzturs"

Nature Gift, SIA

Nature Gift, SIA

Veselīgi sīrupi, sulas un sukādes no Latvijā audzētām ogām un augiem. Mūsu produkti ir dzīvi un enerģētiski bagāti, kas iedvesmo un spēcina ķermeni un garu! Nature Gift zinātnieku radītā tehnoloģija ir vieda un īpaša, jo ļauj žāvētajiem augļiem un sīrupiem saglabāt visas tik vērtīgās uzturvielas, vitamīnus un iegūto zemes spēku. Tehnoloģija balstīta uz tā dēvēto osmozes procesu, kas ļauj cukurus pārstrādāt augļu cukuros – fruktozē un glikozē. Ražošanas procesā netiek pievienoti konservanti vai garšas pastiprinātājus. 

Nedēļas tēma

Tu mīli sauli, bet vai tā mīl tevi? Pārmērīgas sauļošanās ietekme uz ādu

Tu mīli sauli, bet vai tā mīl tevi? Pārmērīgas sauļošanās ietekme uz ādu

Arvien vairāk siltais laiks par sevi liek manīt, kas liek domāt par to, ka drīz jau varēsim sauļoties. Lai kā mums patiktu šis process, pārmērīga saules iedarbība ir būtisks faktors, kas izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanos jeb fotonovecošanos. Kā pasargāt sejas ādu no saules, zilās gaismas un apkārtējās vides piesārņojuma?

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Acorus Balance Fiber – šķiedrvielu kompleksi tavai veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Fiber – šķiedrvielu kompleksi tavai veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvāja testēt "Acorus Balance Fiber" šķiedrvielu kompleksu.

Testa rezultāti: Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Testa rezultāti: Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvāja izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Testa rezultāti: “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt uztura bagātinātāju “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai.

Testa rezultāti: RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

Testa rezultāti: RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvāja testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Kontakti

 1. +371 26485589
 2. +371 27745512
 3. lauris@naturegift.lv
 4. https://www.naturegift.lv/

Darba laiks

 • P.800-1600
 • O.800-1600
 • T.800-1600
 • C.800-1600
 • P.800-1600
 • S.800-1600
 • Sv.-
 • S., Sv. iepriekš sazinoties 27735512

Dokumenti

Juridiskie dati

 1. 40103284008
 2. LV40103284008
 3. 01.04.2010
 4. 01.04.2010
 5. "Vērdiņi", Vidrižu pag., Limbažu nov., LV-4013

Apraksts

Veselīgi sīrupi, sulas un sukādes no Latvijā audzētām ogām un augiem. Mūsu produkti ir dzīvi un enerģētiski bagāti, kas iedvesmo un spēcina ķermeni un garu! Nature Gift zinātnieku radītā tehnoloģija ir vieda un īpaša, jo ļauj žāvētajiem augļiem un sīrupiem saglabāt visas tik vērtīgās uzturvielas, vitamīnus un iegūto zemes spēku. Tehnoloģija balstīta uz tā dēvēto osmozes procesu, kas ļauj cukurus pārstrādāt augļu cukuros – fruktozē un glikozē. Ražošanas procesā netiek pievienoti konservanti vai garšas pastiprinātājus. 

 
Vairāk

Atslēgvārdi

veselīgs uzturs, veselīgi saldumi.

Dižbrūklenes, dižbrūkleņu ogas, ogas, sukādes, sīrupi, marmelāde,
ievārījums, sulas, žāvēti augļi, sukādes, tēja, ogu pārstrāde,
augļu pārstrāde, augļu maisījumi, sulas ražošana,
dzērvenes, lielogu dzērvenes, dzērveņu audzēšana, dižbrūkleņu audzēšana,
aronijas, smiltsērkšķu sula, pasūtījumu piegāde, nekarsētas sulas,
ogu pulveri, saldās mērces, marmelāde, ekskursijas, ekskursijas bērniem,
brūklenes, iebiezināti sīrupi, mājas vīns, cidoniju sukādes, cidoniju sīrups, pīlādžu sīrups, aveņu sīrups, idejas dāvanai, Latvijā ražotas dāvanas, ražots Latvijā, ķirbju sukādes, plūškoka sīrups.


Vairāk

Foto 3

Dāvanu komplekts
Sukādes

Mājas lapa internetā